[MP] EU4 - Multiplayer : Eylül 2015
Sorun yaşamak istemiyorsan 30 yıl sonra Avrupa'ya gelmemeni öneririm.
G0kMNN.png
Ara
Japonya'yı verin gitsin. Avrupalılar ile uğraşmak can sıkabilir. Oyun esnasında da bakabilirim.
Ara
Bulunduğum yerde  sabahtan beri net KESK.  Şuanda telden girdim. Bugün malesef giremicem.bugun birisi songaiye bakarsan çok memnun olurum. Gm bakabilir mesela fire yNi
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hollandayı Seçmelerini Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Zira İngiliz Kralı Olarak Belçikaya Genişleme Arzularımız var.
Ara
Bende sen söyleyince fark ettim ne kadar hızlı olduğumu :D
Ara
Kuruldu.
Moskova ve Fransa oyuncusunun gereksiz yere atıldığını düşündüğüm için multiden ayrılıyorum.
Zaten önemli bir ülke ile oynamıyordum, oyuna bir etkim olmaz.
Edit: Gaul ve Birtevek geri dönmüş oyuna, demek ki host hatasını anlamış. Geçen günkü oyunda Hasan atar yapmıştı, bugün de Duman. Hostları sükunete davet ediyorum.
[+] 2 üye Dehshetus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Nedense Darkrad'ın multilerine girdiğimde %70 ihtimalle esrarengiz bir şekilde lag yapıyorum. Geçen katıldığımda normal karşılamıştım, kotam dolmuştu çünkü. Ama şuankini anlayamıyorum. Ayın 11'i ya, indirme hızım falanda normal. Hayret ediyorum.
Ara
QlogXy.png
Bu ne böyle  (_)

Resimde kaç piksel var ? bilene bizden bi GTA V hediye :D

3anR7O.png
Ben onlarla barış yaptığımda... Onlar olmayacak!
Ara
(11-09-2015, 22:33)brk007 : Nedense Darkrad'ın multilerine girdiğimde %70 ihtimalle esrarengiz bir şekilde lag yapıyorum. Geçen katıldığımda normal karşılamıştım, kotam dolmuştu çünkü. Ama şuankini anlayamıyorum. Ayın 11'i ya, indirme hızım falanda normal. Hayret ediyorum.

Bende de vardı sorun bu akşam
Ara
b2dQoY.png

Şunu şurada bırakayım da ne olur ne olmaz kalsın
Ne olacak şimdi ?
Ben onlarla barış yaptığımda... Onlar olmayacak!
Ara
Fransa Moskova ve Kastilya'dan 1490 senesinde savaş ilanı aldık. Kastilya erken bir şekilde savaştan çıktı, savaş başladığında askeri gücüm Fransa'dan biraz yukarı seviyedeydi.

Napolide Fransa'nın tüm ordusunu 2 kere yenilgiye uğratıp Kuzey İtalya'ya çekilmeye zorladıktan sonra Kazan'ın ve Kırım'ın Moskova işgalinde olduğunu farkettim. Orduları o bölgeye kaydırıp Moskova'yı yenilgiye uğrattım ancak Moskova kurnazlık yaparak ben Kazan'ın işgallerini kaldırmadan Kazan ile anlaşıp Kazan'dan toprak aldı.

Ardından Moskova'yı Moskova bende haritada kapalıyken işgal ettim, dolayısıyla nerede düşman ordusu var hiçbir fikrim yoktu. Risk ala ala ilerledim ancak genelinde başarılı olup Moskova'yı %90 işgal ettim (Finlandiya ve Perm bölgesi hariç)

j2GvrJ.jpg

Bunun üzerine Moskova'da benim görebildiğim kadarıyla 70k'ya yakın isyancı çıktı (benim ordum 60k), bu isyancıların 60k'sı Peasant idi dolayısıyla bana fayda sağlamaktan çok zarar sağladılar. Ben de Moskova'ya 3 kez - stability veren barış antlaşması gönderdikten sonra Moskova'yı savaş dışı bıraktım.

Bu esnada Fransa Balkanları işgal etmişti ancak Marmara'yı bloke ettiğim için Anadolu'ya girememişti, yine Rusya topraklarından dönen ordum Balkanlarda gördüğüm Fransa ordusunu alabilecek seviyedeydi. Balkanlara Moldova üzerinden giriş yaptım ve direkt olarak Wallachia İsyancılarıyla karşılaştım, 25k Wallachia isyancısıyla savaşırken Fransız ordusu aynı bölgeye geldi, işin garibi ben bölgeye daha önce gelmiş olmama rağmen İsyancılarla savaş biter bitmez -2 zar yedim ve muharebeyi kaybedip Anadoluda çekildim.

Burada bugünkü oyunu Fransa'nın çıkması gerektiği için sonlandırdık ama şundan bahsedeceğim.
Bu mpde aktif olarak oynayanlar arasında (Fransa, Kastilya, Avusturya, İngiltere, Danimarka, Polonya, Milan) 7 tane katolik devlet var bir tane de kendisini katolik zanneden Moskova var etti 8.
Oyunda 2 tane Sunni devlet var bunlardan biri Osmanlı diğeri Songhai.

Şimdi böyle bir senaryoda, Europa Universalis 4 denen oyunu siz Crusader Kings 2 gibi oynayıp " hadi beyler haçlı ilan edelim " kafasıyla hareket ederseniz bu mpnin anlamı kalmaz.

Ben Fransa ile savaşıyorum, İngiltere o esnada Fransa'ya aylık para yardımı yapıyor. Kastilya hem müttefiği hem de ara ara gold yardımı yapıyor ve bu Fransa Pireneler'in güneyindeki toprakları - doğal bir şekilde Kastilya'nın hakkı olan toprakları almış bir Fransa ve yine bu Fransa zorla İngiltere'yi anakaradan çıkarttı, normalde düşmancıl ilişkilere sahip bir Fransa.

Ben böyle bir multiplayerı kurmaya gerek görmüyorum.

(12-09-2015, 01:42)Fire : b2dQoY.png

Şunu şurada bırakayım da ne olur ne olmaz kalsın

Ülkelere tıklandığında yazıyor ama sen kendi inisiyatifine göre de belirleyebilirsin demek oyun içerisinde bazı ülkeler oyun tarafından GP olarak belirtiliyor ama yine bazı ülkeler (örneğin Polonya) oyun içerisinde GP görülmüyorlar ANCAK vassalları PU ları aracılığıyla veya genel olarak imkanları dolayısıyla güçlüler. Bu ülkeleri de sen GP olarak belirtebilirsin dedim ancak bu senin oyundaki GP olayını egale edip bütün GP leri kendin belirleyebileceğin anlamına gelmiyor.

Ne yazık ki multiplayer kurma denemelerinde GM'liği jax61'e de Fire'a da verdiğim dönemde kaos çıkmıştır mpde.
(12-09-2015, 01:43)necmi : Ne olacak şimdi ?
İnsan düşünüyor, keşke Osmanlı'nın beni göremediğini bilseydim. İşim çok rahat olabilirdi.
60k Partizan kuvvetlerime burdan saygılarımı sunuyorum
Darkrad yıkılmak üzere olduğu için mp bitirdi sanıyorum ve ona burdan sevgilerimi sunuyorum. diğer mp lerde görüşmek üzere (Tahminen alınmam)
Ara
(14-08-2015, 01:57)Duman : [*]Bir savaşta yenilmek ülkenin yıkıldığı anlamına gelmez, en kötü durumdan dahi oyuncu toparlamaya yönelik hareketlerle çıkmalı - ülkesini ayakta tutmak için çaba sarfetmelidir.

EDIT :

(14-08-2015, 01:57)Duman : [*]Hiçbir savaş adil değildir, hiçbir savaş eşit şartlarda yapılmaz. Oyuncular savaş ilanı aldıgında genel chatten durumun adil olmadığını dünyaya haykırmak yerine savaşına bakmalı, yenilginin kaçınılmaz olduğu savaşlarda gerekirse ordusunu dost bir ülkeye kaçırarak teslim olmalıdır.
[+] 3 üye Redtay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yıkıldığım için değil oyunu Müslüman v Hristiyan şeklinde oynadığınız ve doğal olarak EUROPA Universalis isimli bu oyunda Müslüman tek güç Osmanlı olduğu için bitiriyorum.
Osmanlının tek riski odur zaten . Müslüman Dünyasında Tek Kalmak
Ara
(12-09-2015, 02:13)Duman : Yıkıldığım için değil oyunu Müslüman v Hristiyan şeklinde oynadığınız ve doğal olarak EUROPA Universalis isimli bu oyunda Müslüman tek güç Osmanlı olduğu için bitiriyorum.

Bence sanırım sen çok ilerlediğin için bu savaş zincirleri oldu. Mesela Polonya Moskovayı teslim alman, Napoliye çıkışın, Stronk Serbia'yı düşürüşün falan. Yani avrupada çok ilerlemeyi denedin ve dikkat çektin.
Avrupaya bu derece yüklenirsen (Özellikle napoliye çıkışından, Otronta seferinin papa üzerindeki etkisini atmıştım,) Millet snei avrupada istemeyecektir. Sanırım bu savaş açılmadan hemen önce parise akıncı yollamakla ilgili tehditler çıkıyordu ağzından.
Ara
Ben yarın ekran görüntüleri ile beraber yazacağım.

Ama şunu söyleyeyim, daha 1470'te genişleme alanı bırakmadığın ve tonlarca toprağını aldığın daha kendisine bile faydası olmayan Ortodox Moskova ile "birazdan Paris'e geliyorum bekle" diye tehdit ettiğin Fransa'dan savaş ilanı alıp buna haçlı diyorsan ben buna 2 ay gülerim. Neyse ben yarın yazacağım. Arkadaşların yazdıklarından dolayı fikri değişmişse bile doğruyu görecekler.

Hem de her harfine tek tek cevap vereceğim ortada herhangi bir yanlış durumun olmadığını göstermek için.
G0kMNN.png
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.