[MP] EU4 - Multiplayer: Eylül 2017 [2]
15qu5ic.jpg
[+] 6 üye yavuzkaan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
ByMApV.png

Kastilya krallığı olarak şimdilik sessiz kalmaya çalıştık. Kendi iç sorunlarımızı halletmiş, isyancılar bastırılmış, üzerine de Aragon krallığı ile destansı  bir düğün düzenleyerek aynı hanedan topraklarını tek çatı altında birleştirerek tek yumruk olarak hükmetmeye başladık. 
  Dünyadaki gelişmeleri yeteri kadar izledik. Artık sahne almanızın zamanı geldi. Bundan böyle bütün sapkınlarlarla ilişkiler kesilecek, kafirler ile amansız mücadele içerisine girilecektir.
Buradan Katolik halkların liderlerine sesleniyorum, gün birlik olma günüdür, doğudaki güçlü birliktelik Avrupa için büyük bir tehdittir ve bu tehdidin bertaraf edilmesi için Papanın da onayı ile Haçlı seferlerinin başlama vakti gelmiştir. 
[+] 2 üye Raijin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Steam Profil Linki: http://steamcommunity.com/id/Aerat18/
Oyun Süreniz: 68 saat oyun hakkında temel bilgilerim var minik ülkeleri alarak multiplayeri tecrübe etmek istiyorum
Oynamak İstediğiniz 3 Ülke: Nüremberg,Frankfurt, yada başka bir hre minoru olabilir
Ara
Eu4 Eylül 2017 Multiplayer Development değerleri(vassal, march, tributary hariç) :

1- Osmanlı - @RecLosT - 1490 
2- Moskova - @Warwars - 779 
3- Vijanagar - @mlhblkc - 729 
4- Fransa - @Sxario - 684
5- Avusturya - @sezar5 - 471
6- İngiltere - @Z1AN - 467
7- Kore - @EnginA - 364
8- Brunei - @Voidian - 349
9- Mali - @Xlasis - 334
10- Persia - @yavuzkaan - 329
11- Brandenburg - @iberkay - 326
12- Kilwa - @Aytaç - 320
13- Fas - @VladimirSzecny - 309
14- Kastilya - @Raijin - 306
15- Uesegi - @Zeit - 291
16- Bengal - @basileus - 286
17- Portekiz - @jax61 - 236
18- Brabant - @Aeschyli - 212
19- Tunus - @ZenderX - 210
20- İsveç - @TurkJedi - 199
21- Norveç - @Duman - 139
22- Savoy - @'İlber Ortaylı' - 114
23- Kongo - @strateggy - 44
24- Ulm - @GamerGenc - 39
25- The Palatinate - @matrak04 - 12

Ek olarak Memlük, Etiyopya, Floransa, Ternate oyuncuları 2 oyun günü mazaretsiz şekilde ülkelerine devam etmedikleri için oyundan çıkarıldılar.
Aztek oyuncusu ise oyuna hiç başlayamadığı için listeye dahil edilmedi, daha stabil bir internet ve bilgisayarla geldiği takdirde ülkesi duruyor, devam edebilir.
[+] 2 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
flag_of_the_kingdom_of_france_by_trustno...609pqq.jpg

FRANSA KRALLIĞI
                                                           (KISA TARİHİ)
1444-1516

1444 Yılı 100 yıl savaşları döneminde kısa bir ateşkes zamanına denk gelmişti tahtta valois hanedanı hüküm sürerken Fransa krallığı İngilizlerden kaybettiği toprakları alma amacı içerisindeydi Tahta yeni geçen kral hemen müttefiklik antlaşmalarını yeniledi ve  Danimarka,Macaristan,Bohemya krallıkları ile antlaşmalar imzalandı ardından geçen sürede Provence düklüğüne saldırıya geçildi ve 3 şehiri alınarak italya ve İngiltere sınırları güçlendirildi İngiltereye saldırıya geçme planı yapan Kral İngilizlerin Avusturya,Portekiz,Aragon krallıkları ile müttefiklik antlaşması imzaladığını öğrenince bu kararından bir süre vazgeçti bu sürede Papa devletinden avignon şehri alındı ve daha önce ki savaşta imzalanan antlaşmada vaadedilen maine kenti sonunda ingilizlerden devredildi. Diplomatik ilişkilerini sıkı tutan kral,Portekiz devleti ile anlaşarak İngiliz-Portekiz paktını bozdurdu İngiltereye savaş açmaya hazırlanan Kral İngilizlerin karşı hamlesini gördü  Kastilya-İngiliz paktı...

Müttefiklerinin ardına sığınan İngilizlere ters köşe yapan Kral Aragon krallığına savaş ilan ederek Roussillon kentini kuşatmaya başladı bu sırada Toledodan Kastilya-Aragon arasında ki evlilik ve sonucunda Kastilya kralının aragon tahtını devraldığı haberi ulaştı bu sayede Kastilya ve portekiz devletleri savaşa katıldığını duyurdu  Fransanın karşısında 
İngiltere,Portekiz,Aragon,Kastilya Devletleri vardı Kral hızlıca Kastilya ordusunu yenerek antlaşma imzaladı  Roussillon kentini aldı ve bu savaşı bitirdi.

Daha sonra ki dönemde Bretonyadan 1 kent alındı Parise önemli geliştirmeler yapıldı ve Kastilya kralı ile  sıkı Diplomasi yapılmaya başlandı bunun neticesinde Dostluk ilişkileri kurmak isteyen Kastilya   İngiltere ile ilişkisini bozdu ve Fransa bu sefer fazla beklemeden İngiltereye savaş ilan etti  anakarada ki toprakları hemen ele geçiren Kral,İngilizlerin
anakaraya çıkmaya cesaret edemeyeceğini biliyordu ve Anakarada ki toprakları (calais hariç) Fransaya devretmesi için bir antlaşma sunuldu  İngiltere devleti bu antlaşmayı kabul etti ve 100 yıl savaşları böylelikle sona erdi...

Ardından dinlenme sürecine girmesi beklenen fransa herkesi şaşırtarak Burgonyaya savaş ilanı planları yapmaya başladı savaş açılmasından 1 gün önce burgonyadan bir ulak ulaştı ve Burgonya dükünün öldüğü haber geldi Burgonyanın Kri dışında kalan toprakları Fransaya devredildi ama geri kalan hollanda ve geri kalan bir takım Fransız kültürü topraklar Kri İmparatoru Avusturyaya gitti bunu duyan Fransa Kralı hollanda bölgesinde üstünlük kurmaya çalışan Brabant ile antlaşma imzalayarak Avusturya krallığına ani bir saldırı başlattı...

Hızlıca işgallere başlandı ve Lützerburg kentini kuşatmaya alındı

g95Jg0.jpg

Ardından henüz toplanmamış İngiliz-Avusturya orduları yetişmeden Graubünden kalesi kuşatma altına alındı 

ZODP80.jpg

bir türlü düşmek bilmeyen kaleye sonunda 80 binlik İngiliz-Avusturya Orduları yardıma yetişti ve zorlu bir savaş başladı

rJQbBM.jpg

Nitelik bakımından üstün olan Fransız-Brabant orduları  Nicelik bakımından üstün olan Avusturya-İngiliz orduları ile cesur bir savaşa girdi ve ufak bir fark ile savaşı kaybetti...
sonrasında dağ kalesini kuşatmaya yanaşmayan Fransız-Brabant orduları ile Avusturya-İngiliz orduları arasında gergin bir hat oluştu bunun sonucunda ekonomisi dayanmayan Avusturya Hollanda bölgesinden büyük oranda çekildi Fransaya 2 fransız kentini devretti ve savaş sona erdi.
İlerleyen yıllarda Bretonya düklüğü ufak bir savaş ile Fransa krallığına bağlandı ve ülke dinlenme sürecine girdi...
[+] 2 üye Sxario nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
avusturya osmanlı moskova timur
920 saat
Ara
http://steamcommunity.com/id/ibowann
Alımlar devam ediyorsa katılabilirim miyim? Singleplayer oynadım baya oyuna hakimim ama multiplayer da yeniyim
Brandenburg
Bavaria
Florence
veya herhangi boşta olan ülkelerde olabilir.
Ara
Herkes katılabilir.2-3 yorum üstte istatikler verilmiş orayı takip edelim, yazdığınız ülkelerin hepsinin oyuncusu var.

Önerilen ülkeler:

Baden
Uzbek ve civarı Orta Asya ülkeleri
Ayutthaya
Etiyopya ve civarı
Papal State

Boştaki ülkelerden birini de tercih edebilirsiniz ama bu ülkelerle yaşama şansınız daha yüksek olacaktır.

@ibowan   @qastasa
Ara
http://steamcommunity.com/id/stratejipengueni/
Uesugi
Brabant
Baden
Orjinal olarak 160 saatim var fakat eu4'ü 2014'den beri düzenli olarak oynarım.
Ara
papal state o zaman
Ara
Ülkemin telafisi mümkün olmayan kötü durumu ve kişisel sebeplerden dolayı, etkinlikten ayrılıyorum. Tüm oyunculara başarılar dilerim.
kalemler kaldırılmış ve sayfalar kurumuştur.
Ara
Save Dosyası : https://drive.google.com/open?id=0B7LTHc...HBkaHZlM1E

Oda 20:45 gibi kurulur, 21:00 oyun başlangıcı.

@Paytak - Baden

@qastasa - Papal State ülkelerine geçebilir.
Ara
Verdiğin savede yıl 1461 yanlış saveyi vermiş olmayasın @iberkay
Ara
Evet muhtemelen random girdiğim mp lerden.Düzelttim save i.
Ara
Kuruldu
Ara
Nasıl geliyoruz?
Ara
Ai Fransa oyuncu Avusturya'ya daldığı için rehost yapıyoruz.

Save dosyası : https://drive.google.com/open?id=0B7LTHc...mlZSGNIQms
Ara
Osmanli oyuncusunun bu derece single kafasi ile oynamasi mp nin kalitesini dusurdu,Osmanli oyuncusu arkadas , acin single player onu oynayin world conquest yapar belki tatmin olursunuz. Multiplayer demek hadi ona girelim hadi bunu yikalim demek degildir.Guclu olabilirsin tum oyunculara kafa tutacak duzeyde olabilirsin ama bu demek degildir ki gel Avrupa`nin gobegine gidelim.

Osmanli bana diyor ki yil 1444 oyuna yeni baslamisiz hadi gel Polonya`yi yikalim Rusya ile anlastik sende gel. 80 yil sonra beni yendigi bir savasta  geliyor  benden Bavyera`yi saliyor.Amaci ne , tamamen oyuncu yikmaya oynamak. Multiplayer kelimesindeki "multi" kismini anlayamamis olacak herhalde.

Bundan bayagi bir onceki mpde Otto`da da bu kafada oynayan bir arkadas vardi. Sonuc ne oldu ? Bir sure sonra butun oyuncular bu davranislarindan dolayi Osmanli`ya girdi is tartismaya dondu ve mp bitti.

Osmanli kendine ceki - duzen vermeli yoksa mpnin omru cok uzun olmayacak maalesef ! Rusya`daki arkadas da ayni sekilde Osmanli ile co-op oynamayi birakmali! Herhalde mp de sadece ikiniz kalana kadar muttefikligi bozmayacaksiniz.
[+] 2 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
çok iyi! oyundu. hepinizin eline sağlık.

burada yine aynı şeyleri söylemek istemiyorum ama hiç bir oyunumda hiç bu kadar zevksiz kaliteden yoksun bir mp oynamadim .

TW hotseatlerinde de defalarca söylemiştim burada yine söylüyorum her platformda her oyunda insanımız aynı. biraz canınızı acıtabilir, güçlü olanı yalamaktan vazgeçin kendiniz güçlü olmaya çalışın. oyun, taktiksel ve diplomatik zekanız ancak böyle gelişir, siz de karşınızdaki de oynadığınız oyundan zevk alırsınız. güçlü ülkelerle ittifak olup küçükleri ezmek mi hoşunuza gidiyor?

Fas ile olan savaşımda sen savaşa katılsaydın eğer merak ediyorum 1tane adam çıkıp sana saldıra(bile)cakmıydı senin ordular buradayken ? fransa moskova ile müttefik olunca tabiki bu biraz sıkar. ayrıca okadar ae alıp bu kadar rahat oyun oynayabiliyorsan , oyuncuyum dıye geçinenler biraz düşünmeli.

tunus oyuncusuyla çok iyi arkadaşım uzun yıllardır da muhabbetim oldukça iyi. o kadar wp attım reddetti her seferinde . sicilyayı istiyorum dedi ve verdim yanında sardinya yı da ilave ettim çünkü koalisyon gelebilecğeni de düşündüm. düşündüğüm gibi de oldu fransa oyuncusu hemen degerlendirdi. burda ottonun yapması gereken tunusu fası ı koruyor! ya hah işte burda oyunculuğunu göstermeliydi. ama naptı sen fas ı satarak hakettin demişsin. birisi niye savasa girer? çıakrı vardır oprak istiyordur o yüzden girer. üstelik savaşın ortasında WP de kabul etmemiş i topragını ganıemtini de almıs. Ve sen bu adamak alkıp fas ı neden satıyorsun oh olsun sana diyebiliyorsun.

öyle ilk 3 GP dolaylı da olsa ittifak olarak alabilecğeiniz oyun zevki 0. siz nasıl zevk alırız diye oynamanız gerekirken nasıl güçülülerle ittifak olup diğerlerini ezeriz diye oyun oynamaya çalışıyorsunuz. bu kadar insanın vaktine emeğine yazık. sanıyormusun ki birdahaki mp da GP ülke alabileceğini yada katılmana izin verileceğini?

Burada Fransa oyuncusuna ayrı parantez açmak istiyorum, oyundaki birkaç iyi oyuncudan birisi oynaması gerektiği gibi oynuyor ve davranıyor. keşke daha iyi şartlar altında savaşabilseydik , 2 günü kaçırmamış olsaydım daha farklı olabilirdi hersey. hem diplomasi eksikliği hemde gelişim olarak oldukça geride kalmış.

yarın muhemlen bu mp bitecek gibi duruyor haydi hayırlısı. ..
[+] 2 üye Raijin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
osmanlı oyunun başında yapması gerekeni 3 aşağı 5 yukarı doğru yaptı evet .. ispanya ve portekiz için fası korudu. kendini tehdit edecek memlükü ve polonyayı zayıflattı. memlük sonrdan gitti tamamen sıkıntı yok ama
belli noktadan sonra oyun iyice co opa dönüştü. b u noktada
yapması gereken şey bunu engellemek ve diğer oyunculara da oynama fırsatı tanımaktı
bu tarz oyun aynı singleplayer gibidir ve bu adamla ben oynamak istemiyorum istemem
yarın ben güçlü bir devlet aldığımda ilk işim bu adamı yıkmak olacaktır
bunu anladığı gün sanıyorum multinin ne demek olduğunu da anlayacaktır.avusturyadan bosnayı almak istemesini anlarım. hatta macaristanı korumasını da anlarım ama tutup da avusturyadan bavyerayı da serbest bırakmasının tek bir açıklaması var. rusya ile birlik olup prusyaya girme çabasının tek bir açıklaması var. oyunda gördüğü tüm oyuncuları yıkmak. e o zaman ilerde bu oyunculara da düşen şuanki osmanlı oyuncusunu gördükleri yerde kafasını ezmek.biraz empati yapın allah aşkına bu oyunculuk değil. bu oyun değil. açın single oynayın bizim de zamanımızı çalmayın!

(01-10-2017, 05:40)Raijin : çok iyi! oyundu. hepinizin eline sağlık.

burada yine aynı şeyleri söylemek istemiyorum ama hiç bir oyunumda hiç  bu kadar zevksiz kaliteden yoksun  bir mp oynamadim .

TW hotseatlerinde de defalarca söylemiştim burada yine söylüyorum her platformda her oyunda insanımız aynı. biraz canınızı acıtabilir, güçlü olanı yalamaktan vazgeçin kendiniz güçlü olmaya çalışın. oyun, taktiksel ve diplomatik zekanız ancak böyle gelişir, siz de karşınızdaki de oynadığınız oyundan zevk alırsınız. güçlü ülkelerle ittifak olup küçükleri ezmek mi hoşunuza gidiyor?

Fas ile olan savaşımda sen savaşa katılsaydın eğer merak ediyorum 1tane adam çıkıp sana saldıra(bile)cakmıydı senin ordular buradayken ? fransa moskova ile müttefik olunca tabiki bu biraz sıkar. ayrıca okadar ae alıp bu kadar rahat oyun oynayabiliyorsan , oyuncuyum dıye geçinenler biraz düşünmeli.

tunus oyuncusuyla çok iyi arkadaşım uzun yıllardır  da muhabbetim oldukça iyi. o kadar wp attım reddetti her seferinde . sicilyayı istiyorum dedi ve verdim yanında sardinya yı da ilave ettim çünkü koalisyon gelebilecğeni de düşündüm. düşündüğüm gibi de oldu fransa oyuncusu hemen degerlendirdi. burda ottonun yapması gereken tunusu fası ı koruyor! ya hah işte burda oyunculuğunu göstermeliydi. ama naptı sen fas ı satarak hakettin demişsin. birisi niye savasa girer? çıakrı vardır oprak istiyordur o yüzden girer. üstelik savaşın ortasında WP de kabul etmemiş i topragını ganıemtini de almıs.  Ve sen bu adamak alkıp fas ı neden satıyorsun oh olsun sana diyebiliyorsun.

öyle ilk 3 GP dolaylı da olsa ittifak olarak alabilecğeiniz oyun zevki 0.  siz nasıl zevk alırız diye oynamanız gerekirken nasıl güçülülerle ittifak olup diğerlerini ezeriz diye oyun oynamaya çalışıyorsunuz. bu kadar insanın vaktine emeğine yazık. sanıyormusun ki birdahaki mp da GP ülke alabileceğini yada katılmana izin verileceğini?

Burada Fransa oyuncusuna ayrı parantez açmak istiyorum, oyundaki birkaç iyi oyuncudan birisi oynaması gerektiği gibi oynuyor ve davranıyor. keşke daha iyi şartlar altında savaşabilseydik , 2 günü kaçırmamış olsaydım daha farklı olabilirdi hersey. hem diplomasi eksikliği hemde gelişim olarak oldukça geride kalmış.

yarın muhemlen bu mp bitecek gibi duruyor haydi hayırlısı. ..

geçen oyun ısrarla bunu anlatmaya çalıştım.ağzına sağlık .birisinin anladığına sevindim. bu kadar yüksek agresiflik alıp sallamayan insan ben oyun oynuyorum demesin. sen sırtını 2-3 oyuncu devletle sağlama alıp co op yapıyorsun.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.