[MP] EU4 - Multiplayer: Eylül 2017 [2]
Ben şuan Polonya dışında yıkılmış bir oyuncu görmüyorum. Polonyadan aldigim topraklar disinda gayet normal Osmanli sinirlari. Yok sen milleti yıkmaya calışıyosun oyundan düşürmeye çalışiyosun. O zaman suan oyunda ne avusturya ne prusya ne persia ne ispanya kalırdı. İspanyanın öfkesi neye anlamış değilim o savaşa dengesizlik olur diye katılmadım zaten galibiyetinide aldın sadece burda yaptığın laflar millet Osmana laf geçiriyo ben bi yerden laf söyleyim çabası. Avusturyaya gelirsek Avusturyaya 10 kez söyledim amacım avrupanın içine ilerlemek degil doguya ilerlemek dedim ally iken ama o buna karşılık bana düşmancıl davranıp Bosnayi aldi ve tehditlerime gel gir istersen ne yapabilirsinki gibi lafları vardı ama o zamanlar ingiltere ile allydı. İngiltereden ally bozdugunda da kaç kez sana bosnayı bırakmasını söyledim dinlemedi ve bende girdim sadece anlaşmasa yaptıklarım balkan topraklarındaki devletleri serbest bırakmak ve Hre içinde fazla büyüdügunu gorunce gücünü azaltmak istedim bunu Duman kaçkez yaptı kimse böyle konuşmadı Avusturyayi güçsüzlestirmemin nedeni kendimden daha çok olası bir ispanya ingiltere avusturya ittifakını engellemek Fransayı kötü duruma sokmamaktı. Rusya ile olan ittifakımı yanlış görmeleri normaldir ilerde ne olacagıda bilinemez. Bu kadar erkenden bu kadar ağır konusmak saçma Polonya dışında batan bir ülke yok prussia gayet rahat büyüdü avusturya hre icinde buyudu ve fransayla olan savaslarinda hic fransaya yardim etmedim eger avusturya farkindaysa. İspanyanı amacı galiba rahat rahat fasa tunusa girmek ve buna kimsenin karismamasi ben o devletleri defansif acidan korudum sadece ama korumasaydım şuan memluge kadar dayanmis ispanya sınırlarını görecegimden eminim.Co op olayına gelirsek rusya oynayan arkadası diger mpnin son gununde tanidim rusyayla ally olmami sacma buluyorsunuz ama ben orda polonaya girmesem belki burda cwnin cok guclu oldugunu tartisiyodunuz. Bu bir oyun bir taraf galibiyet bir taraf maglubiyet alicak o durumda biz galibiyet aldik. Ama polonya dustukten sonra rusya ile ally bozup cok rahat moskovaya yürürdüm ama bu sefer bana karşı guclu ülkelerin sayisi azalirdi. Şuan Rusyayla ally olmam tamamen avrupa ulkerinin lehine çünkü ilerde bana karşı kullanacaksınız ve bende bunu bildigim icin rusyayi yanimda güclendiriyorum. Sizin için dengeli bir oyun olması icin yok milleti yikmaya oynasaydik ordaki prussiaya coktan girmistik farkındaysanız. Ettiğiniz laflar kuru laflar sadece kendi açınızdan ne iyi geliyorsa onu düşünmek.
Ara
senin nasıl yonadığın şu üstte yazdıklarından belli.. yok ona girmesem polonya öyle güçlü olurdu. şuan girmesem böyle güçlü olurdu. işte bak kendin söylüyorsun. oyunda 2 güçlü devlet var. 1- osmanlı 2- rusya.

bunun sebebi ise oynadığınınz co op multiplayer.

osmanlı ve rusyanın galip ilan edilip mpnin bitirilmesini öneriyorum..he sen deyip geçelim..

cc+ rusya ve osmanlı.

steamden yazılıp çiziliyormuş yok portekiz dün çıktı ve başka bir mp ye gitti..

adam geliyor diyor ki çok önemli bir bilmem ne maçı var.bugün gelmeyeceğim. tamam abi sıkıntı yok. diğeri şu işim var. tamam sıkıntı olamz hacı. ayarla ülkeni gelme bugun yarınd evam edersin.

ben : ya çocuklar bugün hiç oynayasım yok. geleyim ülkemi ayarlayıp çıkayım. hatta hiç gelmesem mi bilemiyorum. abi sen bilirsin deniliyor.

geliyorum ülkemi ayarlıyorum. oyuna ispanya katılıyor. diyorum ki ona. bak fası osmanlı koruyor. ve fas iberyaya çıkmak istiyor aklında olsun. ama benim topraklarımda gözün var ise beni oyalamana gerek yok ittifakı bozabilirsin. şimdi ispanya itifak bozmuyor. geriye kaldı birtek saldırabilecek fas. fas büyük oyuncu ya. iberya fatihi olacak. giriyor portekizin ispanyadaki torpaklarına. sanki elinde tutabileceksin orasını mübarek insan. ne oldu şimdi ? portekiz yıkıldı. ardından tunus koalisyon yedi. fas terkedildi. blgedeki 4-5 devletten geriye sadece kastilya kaldı o da gelirse..

5 oyuncu birden saçma sapan bir iş yüzünden gitti. işte bu tür bir oyun bana keyif vermediği için dün oyuna gelmek istemedim ve evet ir başka mp ye katıldım.bugün her ne olursa olsun portekizin başıdna olacağım. size rağmen..oynanamayaak durumda ise ülke değiştireceğim.zaten 15k lık ordusu olan müttefiki kastilyanın bile topraklarına göz koyduğu ve bilendiği bir portekizin , osmanlı korumasındaki fasa yem olacağı belli iken steamde portekiz oyundan kaçtı demenize gerek yok. oyunda olsam da savunamayacaktım.kafanızı değiştirin kafanızı..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 2 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
2 - 3 devletin ülkesinde bi sorun olmamasına rağmen (portekiz dışında) oyundan soğuması mpyi bitirmez. Oyunda Bharat oyuncusu İngiltere oyuncusu ve kendı çapında güclü olan ülkelerde var. Sırf bir portekiz oyuncusu yıkıldı diye oda kendi kendini yıktı oyundan ayrılarak ama benim sp gibi oynadigimdan dolayı ayrilmis. Kendi bölgesindr gayet iyi büyüyen oyuncular var kilwa bharat. Ingiltere ispanya zaten koloni ile güclenecekler. Oyunda bitmişlik durumu yok tabi toprak kaybedince kendine karşı olumsuz bir şey olduğunda oyundan kendini soğutması normal ama bunu kaldiramiyacaksaniz benim yapcak biseyim yok.
Ara
@jax61 portekizle devam etmen oldukça zor bugun. bugün de aynı ittfaklar devam ederse oynamanın pek bir mantıgı yok. sırf 2 3 kişi gelsin bizi dövsün diye kadar vakti emeği harcamanin manasi yok. bugün bitebilir. 

AI lisbon state i ve ceutayı kaybetti. fas işgal etti ardından ben geri aldım. aramızda fransa ile bir yakınlasma oldu diye biraz rahat davrandım bu da benim hatam oldu. nitekim cezayı kesti. 2 günü kaçırmam oyun denge(siz) liğiini tam olarak kavrayamama neden oldu. Au nun teklifini kabul etmem gerekiyormus :)

amacım eğerki oyun daha dengeli olsa fransa bana saldırmamıs ben fas a saldirmis olsam dünya savaşı çıkartmadı. osmanlıyı tehdit edebilecek 1 tane ülkenin olmayısı oyunu zevksiz hale getiriyor. aynı sekilde devam etmeleri halinde prusyanın da geleceğini parlak görmüyorum tıpkı polonya gibi olacak.
[+] 1 üye Raijin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Jax61'in de haklı olduğunu,çok büyük hatalar yaptığımdan,muhtemelen oyun zevklerini de berbat ettiğimden,oradaki 4 oyuncunun yok olmasından dolayı,hatayı kendimde bulduğumdan dolayı multiye devam etmeyeceğimi bildiriyorum.Herkese iyi oyunlar dilerim.
Bir Japon Atasözü der ki:
Davranışlarınızı yönetin yoksa onlar sizi yönetir.
Ara
(01-10-2017, 12:35)RecLosT : Kendi bölgesindr gayet iyi büyüyen oyuncular var kilwa bharat. Ingiltere ispanya zaten koloni ile güclenecekler. Oyunda bitmişlik durumu yok...

Baharata sınır çizmişsin. Bana da vermediğim bir söz üzerinden bana böyle demiştin diyerek "1 toprak daha alırsan bozuşuruz" diyorsun. 3 devlik çöl topraklarını aldırmayacağını söylüyorsun. Evet bunu söyleyebilecek güçtesin ama amaç ne? Oyuncunun önünü kesmek mi? Benim anladığım kadarıyla oyuncu odaklı oynuyorsunuz. 

Ha ben bunları yazdıktan sonra "bana laf söylemiş hemen şunu yıkayım da haddini bildireyim" tarzı bi durum olursa oyunda da hiç şaşırmam.
[+] 1 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Savoy olan benim bile Osmanlı'nın koalisyonuna girebileceğim kadar ae yediğin bir durum var ortada. Oyun içerisinde kendisine de sormuştum tamam anlıyorum Bosna'yı almak için daldın bu kabul edilebilir adamı balkanlardan da attın o da kabul ancak çıkıp orada Bavaria'yı salıp benim rakibimin güçsüzleşmesi benim işime gelir dediğinde zaten nasıl bir oyun oynamak istediğini ortaya koyuyorsun. Bugün de Fransa' ya karşı güçlü bir ittifaklık kurmasınlar diyerek nasıl oynamak istediğini yine ortaya koyuyorsun. Amacın ben güçlü olayım müttefiklerim güçlü olsun ve de bana düşman olabilecek herkes güçsüzleşsin ki haritayı bölüşebilelim. Avustur un hre de aşırı genişlediğinden bahsetmişsin kimin bölgesine girmiş ki ? Bavaria acaba Brandenburg'un mu Savoy'un mu bölgesi içerisinde geçiyor bilemedim ki ? Eğer bu tarz bir oyun oynamak istiyorsan al yanına 3 4 kişi gidin aranızda co op oynayın @RecLosT
[+] 5 üye İlber Ortaylı nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
oyundan çıkmanıza gerek yok. ben bugün oyuna geleceğim. portekiz oynanamayacak seviyede ise ülke değiştiririm.sorun değil.ülkenizin başına geçin. sadece tek istediğim ve birçoğumuzun istediği, oyun zevkini baltalamayın. oyuncuları yıkmak için değil beaber eğlenmek için oynayın. herkese yetecek derecede toprak varken birisinin diğerini sırf güçlü olduğu için ezmesi kimseye birşey kazandırmıyor.

düzenleme: bugünkü oyunda portekizin çok kötü durumda olduğu anlaşılırsa muhtemelen portekiz brezilyasına geçeceğim..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Multiye devam edeceğim ama insanların zevklerini bozarak değil.
Bir Japon Atasözü der ki:
Davranışlarınızı yönetin yoksa onlar sizi yönetir.
Ara
Ağustos multisindeki toksik tayfanın bu davranışlarını görmek şaşırtıcı değil.
441ea13e95237217444e0db6351c9f3d.jpg
Ara
bugün papa olarak katılmak istiyorum uygun mu
Ara
Oyunun sonunda yıl kaçtı acaba? Ben baden ülkesini fazladan bir toprak alarak çökerttim ? 118 devden 18'e düştüm ve 54'e kadar bütün tekrar alabilecegim ülkelerle trucem olduğu için uygun görülürse yeni bir ülkeye geçmek isterim
Ara
Boşta oynanabilecek ülke varsa oynamak isterim. Acemiyim. Kenarda kıyıda kalmış ülkelerle mp deneyimi kazanmak istiyorum.

http://steamcommunity.com/id/Hammer_of_Turks

18 saat
[+] 1 üye Merco nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Save Dosyası : https://drive.google.com/open?id=0B7LTHc...mZpY21xTFk  Dosyayı belgeler/Paradox/save games in içine atın.Geç giriyorsanız save niz olmadan gelmeyin.

Oda kuruldu. 21:00 a başlamaya çalışacağız.

İsim: St-Eu4 Multiplayer
Şifre : st

@Paytak - The Palatinate

@qastasa - Oirat

@Merco - Ava

Ülkeleri ile oyuna katılabilirler.
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Mp devam ediyorsa bende katılabilirim herhangi bir ülke olabilir
Ara
Bendeniz Riga archbishopu olarak oyuna katılıyorum.
Ayrıca izleme isteyen varsa multinin streamını da yapacağım.

https://www.twitch.tv/altnkurt
Sic Parvis Magna
Ara
Rehost.

Save dosyası : https://drive.google.com/open?id=0B7LTHc...1pNUnV4b1k
Ara
Bu oturum bitmiştir. Tekrarını izlemek isteyenler için çok çetin savaşlar geçtiğini söyleyebilirim.
https://www.twitch.tv/videos/178968311
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(01-10-2017, 03:58)Sezar : Osmanli oyuncusunun bu derece single kafasi ile oynamasi mp nin kalitesini dusurdu,Osmanli oyuncusu arkadas , acin single player onu oynayin world conquest yapar belki tatmin olursunuz. Multiplayer demek hadi ona girelim hadi bunu yikalim demek degildir.Guclu olabilirsin tum oyunculara kafa tutacak duzeyde olabilirsin ama bu demek degildir ki gel Avrupa`nin gobegine gidelim.

Osmanli bana diyor ki yil 1444 oyuna yeni baslamisiz hadi gel Polonya`yi yikalim Rusya ile anlastik sende gel. 80 yil sonra beni yendigi bir savasta  geliyor  benden Bavyera`yi saliyor.Amaci ne , tamamen oyuncu yikmaya oynamak. Multiplayer kelimesindeki "multi" kismini anlayamamis olacak herhalde.

Bundan bayagi bir onceki mpde Otto`da da bu kafada oynayan bir arkadas vardi. Sonuc ne oldu ? Bir sure sonra butun oyuncular bu davranislarindan dolayi Osmanli`ya girdi is tartismaya dondu ve mp bitti.

Osmanli kendine ceki - duzen vermeli yoksa mpnin omru cok uzun olmayacak maalesef ! Rusya`daki arkadas da ayni sekilde Osmanli ile co-op oynamayi birakmali! Herhalde mp de sadece ikiniz kalana kadar muttefikligi bozmayacaksiniz.

Dedik dun , ama dinletemedik. Tebrikler @Warwars @RecLosT .Cok guclusunuz hepimizi yendiniz. Suan oturduk hungur hungur agliyoruz bunlar bizi nasil yendi diye. Save paylassin GM ,coop oynamaya boylece devam edebilirsiniz.
Ara
Acısıyla, tatlısıyla, kavgasıyla bir MP dünya savaşının sonuna gelirken her savaşta olduğu gibi YÜCE KİLWA İMPARATORLUĞU Osmanlı savaşından da galip ayırlmış ve düşmanını ezici bir üstünlükle geri çekilmeye itmiştir. 

POBdGb.jpg

Tüm Dünyayı toplayıp gelseniz de yenemezsiniz eyyy ittifak güçleri. Dünya 3'ten büyüktür.

9DEzA9.jpg

Osmanlının, Hezimetini kabul ettiği anlaşma:
5G20zM.jpg
[+] 9 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.