[MP] EU4 - Multiplayer: Aralık 2018
y65XZy.png

sabah baktımda twitch sohbetine hiç öyle birşey yok kendin uydurup yazmışsın
kendini haklı çıkarmak için yalan yanlış ifadeler yazılıyorsa asıl bu işte komiklik var
Ara
Tabi 180 derece farklı şeyleri konuşmuşuz.Buna benzer lafı 4. duyuşum sanırım hepsinde sonra gel beni yık .s şeklinde bittiği için yıkma olarak aklımda kalmış yazmışım.Sen 'güçsüzleşseydim de beni yenseydin .s' çekmişsin çok farklı durumlar tabi.Cümlenin ana noktası kendi pısırık oyununuzu meşrulaştırmak için olur olmaz benim ülkemi kullanıyorsunuz ki o konu da haklıymışım bak kullanmışsın.

Yalan yanlış ifadelere gelirsek şu yazdığın Prusya ve Rusya subsides lerine girebiliriz.Diyorsun ki Prusya ya atıyorum 100 sub ı bana gemi geçiş veriyor kanaldan para çekiyorum.Bak güzel hikaye.Prusya dan geçiş hakkı alınca kanal hariç bir yerden çekemeyeğin belli şimdi soruyorum ben sana zaten geçiş hakkı veriyordum niye ondan da alıp subsides ödüyorsun?Benim limanlarım kanala uzanmıyor mu?Ben para da istemiyordum ayrıca.Şimdi savunma olarak dersin 'yalancı sen kesmiştin o hakkı' diye onu da açayım bir sonraki yazacağına cevap olsun.Ben senden ilk liman hakkını kestiğimde Prusya yoktu ortada 50-60 yıl önce olması lazım, Britanya ile ortak sefer düşünüyordum Bharat a karşı o da anlaşma karşılığı olarak kesmemi istedi kestim.Sonrasındaki savaşta Britanya tarafından yalnız bırakıldığım için savaş sonrası tekrar attın ve kabul ettim.Gayet güzel ilerliyordu ki baktım Prusya ya 100 sub atıyorsun ben de hakkı kestim senden.2. kez kesmemin sebebi Prusya ya ödediğin sub lar zaten.Benim sayemde zaten Kanal ı çekerken Prusya sayesinde çekiyorum diyip 100 sub ı meşrulaştırmaya çalışman hoş değil.

Rusya konusuna gelirsek rq atmadan Osmanlı ile tartışırken, Osmanlı git Kore ye gir dediğinde Rusya chat e şey yazmıştı 'zaten orayı fethedeceğimden fazla para alıyorum' sen gelmişsin dün yazmışsın çok mantıklı 6x5 30 dev sibirya toprakları için savaşayım diye.Siz çok akıllısınız, savaşmaya gerek yok tabi.Ben salak olarak Tunus a vs saldırdım para almak varken.Savaşanları bildiğin salak yerine koymak bu.Parayı atıyorsun mis gibi ilişkiniz oluyor.Bu yüzden sub ın yasaklanması gerekiyor.
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Güzel bir oyun oldu herkesin eline sağlık.
Ordu olarak nicelikte dünyada ikinciyiz.Nicelikte ikinci olsakta nitelikte kimse rakibimiz degildir.Ancak donanma konusunda pek bir gücümüz yok.Donanma konusunda tek derdimiz ticaretimizi korumak için bastığımız ticaret gemileridir onları da Fransa her savas patlatmıstır İngiltere ise böyle olmaz deyip yapmaya basladıgımız donanmayı tek girdiğimiz savasta yoketmis böylece bizi bu fikirden tamamen uzaklaştırmışlardır.Great Power sıralamasında ise ya üçüncü ya da dördüncü olmamız lazım fransaya sözümüz olan fransa kültüründeki luxemburg topragını ona geri iade ettigimiz savas yüzünden tam emin degilim bu konuda GM yardım edebilir.
Çok fazla P-RUSYA ithamında bulunulmuş.Bence komik bir kelime ilk söylendiğinde çok gülmüştüm.Herkesin merak ettiği şey sanırım neden Rusya'ya 1810'dan önce saldırmadığım benim açımdan olaylar şöyle işliyordu solumda İberya ve İtalyanın sahibi olan bir Fransa var ve herkes bu oyun Fransa'nın ne kadar iyi oyun çıkarttığını biliyordur.Rusya ile ally olmamız Danimarka'ya beraber girebilmek içindi daha sonrasında Avusturya'nın Kiev tarafına oynaması oralardan toprak almaya çalışması Bohemia ve Macaristana pu atması beni gerçekten bu oyun Avustur'ya kesin kazandı bile dedirtmişti Avusturya'nın benim düşmanım olucağı oyuna başlamadan bilinen bir şey zaten karsısına birazda Rusya'yı düşman alınca ally olduk bizde gayet mantıklı bir karar olduğunu düşünüyorum ve görüyorüz.Düşmanlarım olan Polanya ve Avusturya ortadan kalktığında ise Fransa'nın çoktan iberya üstünde hak idda ettiğini ve buna kimsenin bir şey söyleyemediğini hatta İtalya üzerinde de çalışmaları olduğunu görüyoruz.Benim ise sadece 60k ordusu olan bir ülkesi olduğumu görüyorüz yani Rusya'ya hala savaş açamam.Daha sonrasında Rusyayla konuşup ally olmayı uzatmayı ve cıkarlarımızın kesişmediğini düşünüyoruz ve avrupa tarafında pek oynamıycagını söylüyor asya tarafına gitmek istediğini söylüyor bende osmanlı savasında yanında olucağımı söylüyorum ve bu zamandan sonra da güçsüz olan devletin her zaman yanında olan bir Rusya görüyorüz.Ondan sonra benim HRE içinde agresifligi önemsemeden genişlediğimi görüyorüz çünkü arkamda rusya ve osmanlı var ve fransanın karsısına rakip olarak cıkabilcek güce erişmem gerekiyor çünkü fransa güçlendikçe güçleniyor.Koalisyon savaslarımda yanımda oluyorlar fransaya karsı direniyoruz beyaz barışla cıkıyoruz hepsinden.Koalisyon savasları bitiyor cünkü fransa ile aramızda bir devlet kalmıyor kalanlarda vasallarımız oluyor.Burda benden istediğiniz Rusya ile olan müttefikliğimi bozup ona saldırmam mı?Kazanıp kazanmıycagım belli olmayan bir savaş ve bunu geçtim fransa ile tamamen komşuyuz ben kazakistandan berline dönesiye coktan berlin elimden gitmiş olur.Daha sonra Rusya benle ally bozuyor eger fransa ofansif girerse enforce atıcagını söylüyor ve Bharat ile ally oluyor.Yanı ally bozmadan da o bozmus Fransa ile truce alıp girebilirdin diyorsanız da Rusya o zamanlar neredeyse fransaya eşit güçte olan Bharat ile ally zaten 2v1 atmamı beklemeyin benden Osmanlı ally alabilceğimi bende biliyordum ama Bharat daha önce Osmanlıyı teke tek sayılabilcek bir savaşta zaten yeniyordu yani bhrat osmanlıdan daha güçlü.Böyle bir opsiyonumda yok.Daha sonrasında Fransa bana ofansif savaş açıyor 150 yıl boyunca fransa ile savaşıyoruz sürekli truce bitsin savaş truce bitsin savaş şeklinde geçiyor Fransa bir ara tunis e iniyor savaş 2 3 yıl geçikiyor orası ayrı mesele ve bu 150 yıl boyunca bir kez bile Fransadan + birşey alamıyorum sürekli ya beyaz barış ya da Fransa hepimizi yenip benden 100ws alıyor.Toplamda 250 240 ws kaybettim 150 yıl boyunca hiçbirşey kazanmadan.En son Bharatı çağırıp savaşı kazanabildiğim sene 1780 1790 daha sonra tekrar tb atarak yeniden yendik o zamandan sonra evet rusyaya dönüp savasabilirim ve sene 1800 bunu yaptıgımda.Ancak yinede Fransa gibi bir tehdit varken Bharata ve koreye hatırlatmışımdır rusya ile anlaşamassanız yanınızdayım bunu kore de bharatta onaylar inanmassanız.Evet bu arada bu anlattığım nedenlere rağmen ben rusyaya girip savaşta kesin yenerdim ben senden daha iyi bir oyuncuyum diyorsanız haklısınız.Ancak sen burda çok güçsüz durumdasın neden sana Rusya girmedi diyorsanız o benim bilmediğim birşey Rusya oyuncusunun cevaplaması gerektiğini düşünüyorum.
[+] 1 üye Yano nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Osmanli'daki oyuncular sezar ve justicar'a laf etmiyecegim cunku savassakta saygi duydular bana. Bir şekilde iyi kotu iliskimiz oldu kendisiyle. Lakin aes'e hic yakistiramadim. Truce bozdum diye kinlendi bana belli ki ama benim tek istegim sicak denizlere inmekti tarihsel rusya oynamal istedim hele ki basimda katerina varken.
 Askerlerini bharat uzerinden topraklarima sokarak kendince gerilla taktigi uygulamaya calisti. Malaya:ya kadar kovaladim kacacak yer kalmayinca cin'e girdi. O arada sibirya'da da aynisini yapti. Ordu gorunce kac. Kovalamaca oyunu oynuyoruz sanki. Kurallarda yazdigina gore 99 score olana kadar her turlu pisligi yapabilirmisiz. Guzelmis yinede istedigimi alabildim cok sukur. Diger savasta boyle sansim olmadigindan sadece 3 toprak istememe ragmen nasil olsa 900 adm var istedigim kadar beklerim diyerek oyuna ve bana duydugu saygiyi belli etmis oldu. Gucunle, tecrubenle, diplomasinle savas kazanamayinca boyle cirkinlesmek gerekiyormus. Ben bu oyunda 1444den beri yaptigim hic bir hamlemden pisman degilim. Sansliydim aslinda birazda bu oyun. Ulkemin gucunun sinirlarini zorladim. Cok iyi dinamik diplomasi yuruttugumu düşünüyorum. Yeri geldi fransayla bile muffetik olduk. Bu sayede rusya ayakta kalmayi basardi. 
Ona niye saldirdin buna niye saldirmadin diye hesap sorma hakkiniz yok. BEN GEREK GORMEDIM. Belli ki kendimce sebepleri var. Otto İstanbulu salsaydi bir sonraki hedefim prusyaydi.(Neden bu kadar bekledin diyeceklere ise prusyayi koruma amacim fransaya haddinin bildirilmesi idi. Cakma napolyonumuzun(Yanlis anlaşılmasın berkay cok iyi oyuncu saygim var maksat oyun ici goygoy) rus seferi pahaliya mal oldu ve haddi bildirildigi icin artik koruma geregi duymuyordum) Ottoya da ustu kapali belli ettim bu durumu. Ama kendisi kiyamadi prusyaya. Koreyle tek basina kalabilecekken kendisi bana uyuz oldugu icin vermedi bende sinirlenip ciktim.
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
ya tunusla avrupayla sibiryayı bir tutuyorsunuz claim kuralı 1720de kalkmıştı sanırım o yıldan 1800 küsürlere kadar baharat müttefikti istiyosun ki ben kazanacağım 30 dev için bütün bölgesini feda etmeye razı olayım perma claimi var bi savaş kaybetsem bittim ayrıca koreyi kim korayacak baharata ve rusyaya karşı mecburen iyi geçinmek zorundasın rusyayla savaşmama olayına gelirsek seninlede savaşmadım fransa , prusya ile savaşırken rahatça kolonilerine çökebilirdim
Ara
Neden kore rusya'ya 100 altin ödüyor. Cevap belli saldirmamasi icin. Bir nevi harac. Bende minge girme dusuncesindeydim. Kore para verince vazgeçtim. 
Kore ordusu 550k rus ordusuna kafa mi atsin. Rusya buhranda da olsa doner dolasir bir sekilde yener koreyi. Hee prusyaya niye veriyor onu bilemeyeceğim. Fransanin dedigi gibi us istiyorsa fransaya bedavaya verirdi. Ama rusya vermese constanioplede tutunamazdi kore gemileri
Ara
fransa 2 de 1 bozduğu için fleet hakkını onun yerine prusyayı seçtik ayrıca prusyaya sub bağlama olayıda hemen şak diye olmadı bize izin verdikten bir kaç sene sonra bağladık baktık ekmeğini yiyoruz destekledik . fransayı destekleseydik ingilizlerle arası iyi olmaya başladığı an bozucaktı ama prusya ile tamamen menfaat ilişkisi vardı ama gidipte kore rusyaya saldırmıyor saldıran aptaldır gibi ifadeler tamamen gerçeklikten uzak , fransa savaşlarda yenildi diye drama yapmanın alemi yok , şunu da belirteyim prusya çok kez beni rusyaya ve fransaya karşı teşvik etmek istedi ben hep uzak durdum çünkü prusya ile dost olup rusyaya saldırsam hem alıcağım yer değersiz hemde fransanın prusyaya saldırma durumu var, fransaya saldırsam ingiltere fransaya saldırmış koreyi es geçmezdi ki biz amerikada kaybettiğimiz yerleri hep fransaya yardım etmek amacıyla verdik artı fransaya saldırmış olsak oyun sonlarına gelmeden atılırdık amerikadan
Ara
(05-01-2019, 17:04)Mabella : Osmanli'daki oyuncular sezar ve justicar'a laf etmiyecegim cunku savassakta saygi duydular bana. Bir şekilde iyi kotu iliskimiz oldu kendisiyle. Lakin aes'e hic yakistiramadim. Truce bozdum diye kinlendi bana belli ki ama benim tek istegim sicak denizlere inmekti tarihsel rusya oynamal istedim hele ki basimda katerina varken.
 Askerlerini bharat uzerinden topraklarima sokarak kendince gerilla taktigi uygulamaya calisti. Malaya:ya kadar kovaladim kacacak yer kalmayinca cin'e girdi. O arada sibirya'da da aynisini yapti. Ordu gorunce kac. Sanki kovalamaca oyunu oynuyoruz kodugumun yerinde. Kurallarda yazdigina gore 99 score olana kadar her turlu pisligi yapabilirmisiz. Guzelmis yinede istedigimi alabildim cok sukur. Diger savasta boyle sansim olmadigindan sadece 3 toprak istememe ragmen nasil olsa 900 adm var istedigim kadar beklerim diyerek oyuna ve bana duydugu saygiyi belli etmis oldu. Gucunle, tecrubenle, diplomasinle savas kazanamayinca boyle cirkinlesmek gerekiyormus. Ben bu oyunda 1444den beri yaptigim hic bir hamlemden pisman degilim. Sansliydim aslinda birazda bu oyun. Ulkemin gucunun sinirlarini zorladim. Cok iyi dinamik diplomasi yuruttugumu düşünüyorum. Yeri geldi fransayla bile muffetik olduk. Bu sayede rusya ayakta kalmayi basardi. 
Ona niye saldirdin buna niye saldirmadin diye hesap sorma hakkiniz yok. BEN GEREK GORMEDIM. Belli ki kendimce sebepleri var. Otto İstanbulu salsaydi bir sonraki hedefim prusyaydi.(Neden bu kadar bekledin diyeceklere ise prusyayi koruma amacim fransaya haddinin bildirilmesi idi. Cakma napolyonumuzun(Yanlis anlaşılmasın berkay cok iyi oyuncu saygim var maksat oyun ici goygoy) rus seferi pahaliya mal oldu ve haddi bildirildigi icin artik koruma geregi duymuyordum) Ottoya da ustu kapali belli ettim bu durumu. Ama kendisi kiyamadi prusyaya. Koreyle tek basina kalabilecekken kendisi bana uyuz oldugu icin vermedi bende sinirlenip ciktim.

Alıntı: Askerlerini bharat uzerinden topraklarima sokarak kendince gerilla taktigi uygulamaya calisti. Malaya:ya kadar kovaladim kacacak yer kalmayinca cin'e girdi. O arada sibirya'da da aynisini yapti. Ordu gorunce kac. Sanki kovalamaca oyunu oynuyoruz kodugumun yerinde. 

Ne yapmam gerekiyordu? 3 senede bir açılan truce break savaşlarında nasıl oluyorsa kaybedicem diyip teker teker toprakları peşkeş mi çekecektim? Bu diğer oynayan Osmanlı oyuncularına haksızlık  değil de ne olurdu? 
Alıntı: Kurallarda yazdigina gore 99 score olana kadar her turlu pisligi yapabilirmisiz.

Pislik yapılan hiçbir durum yok. Toplam 4 adet ülkeyle savaştaydım ben o arada akbaba sürüsü gibi üşüştünüz devletin üstüne. Bu devletlerden birisi de hiçbir alakası olmamasına karşın Koreydi. Yani bu adamın ne Bharat ne Rusya korkusu yok ki bu adam sizin savaşınızı baltalamak olsa bile Osmanlı fethine çıkabiliyor. Üstülik Skor kazanamamanız tamamiyle kendi stratejik hatanız. Hiçbir devlet kendi savaş hedefini ele geçiremediğinden düşük skorlarda kaldınız. İsyancıdan sonra aldığın toprak ile çok rahat istediğin yerleri alarak stab hit atabilirdin ama sende bence sende Prusya-Bharat ikilisinden savaş ilanı alacağını biliyordun ki umutsuzluğa düştün. Ben sana stab hit attığımda direnmeye çalışırken iyi hoşta ben kendi imkanlarımla açıkca birbirlerine düşmancıl olması gereken Prusya-Rusya-Kore devletlerine direnebilmeye çalışmamın neresi yanlış? Ben senin savaş ilanı alacağını biliyordum ki savaşı uzatabildiğim kadar uzatmaya çalıştım. Bunda herhangi bir yanlış yok. Üç devlete 100 ws vereceğime iki devlete 100 ws veririm daha iyi. Üstelik ülkede işgal varken bharatta savaş açmaya çekingen durumda kalıyor. Her yönden ben devlet topraklarını koruyabildiğim kadar korumaya çalıştım. İşgal boyunca üç devleti birbirine düşürmeye çalıştım ve böyle bir durumda olan bir devlet için yapılabilecek en uygun davranış bu olur. Ortada size engel olan bir durum varsa bunu siz kendiniz  yaptınız o halde sorunu kendiniz çözmelisiniz. 

Bu sana açılacak olan savaşı beklediğimin kanıtı;
20190104224644_1.jpg

Bu kore'nin üstün diplomasisi;
20190104225010_1.jpg

Bu 30-40 ws ye sahipken benden istenen anlaşma ve bu anlaşmayı kabul etmem bekleniyor;
20190104225950_1.jpg

O kadar sene işgalde kalmışken tek bir stab hit yememem zaten devletlerin açgözlülüğünü kanıtlar nitelikte. Başka hiçbir açıklama yapmama gerek yok ama buna mecbur bırakıldım. Siz birbirinize sınırken dayanışmalı oyun oynayarak üstün diplomasi yaptığınızı zannederek mutlu olun ama olay hiç öyle değil. Ben nasıl Vijayanagar tehditine karşı hep diken üstünde kaldıysam o Kore'ninde benzer korkulara sahip olması gerekiyordu ancak bende salaklık varmış. Keşke Bharat'a haraç adı altında subs bağlasaydımda oyunun sonuna kadar hiç savaş korkumuz olmadan gül gibi geçinseydik.
Ara
 İsyancıdan sonra aldığın toprak ile çok rahat istediğin yerleri alarak stab hit atabilirdin ama sende bence sende Prusya-Bharat ikilisinden savaş ilanı alacağını biliyordun ki umutsuzluğa düştün. Ben sana stab hit attığımda direnmeye çalışırken iyi hoşta ben kendi imkanlarımla açıkca birbirlerine düşmancıl olması gereken Prusya-Rusya-Kore devletlerine direnebilmeye çalışmamın neresi yanlış? Ben senin savaş ilanı alacağını biliyordum ki savaşı uzatabildiğim kadar uzatmaya çalıştım. Bunda herhangi bir yanlış yok. Üç devlete 100 ws vereceğime iki devlete 100 ws veririm daha iyi. Üstelik ülkede işgal varken bharatta savaş açmaya çekingen durumda kalıyor. Her yönden ben devlet topraklarını koruyabildiğim kadar korumaya çalıştım. İşgal boyunca üç devleti birbirine düşürmeye çalıştım ve böyle bir durumda olan bir devlet için yapılabilecek en uygun davranış bu olur. Ortada size engel olan bir durum varsa bunu siz kendiniz  yaptınız o halde sorunu kendiniz çözmelisiniz. 
Sen stabhit attığımda direnmemin sebebi rev getirmekti.Zaten çok bir şey istemiyordun çok uğraşmadan vereceğim topraklardı. Lakin beceremedim rev'i o ayrı mesele. 
Not=Kesinlikle yano'yla bir tanışmışlığımız yok.Tamamen fransa'nın önünde tampon olmasini istediğim için. Zira istemesem kesinlike prusya yaşıyamazdı. Kaç kere çöküşün eşiğine geldi o zayif halinde bitirici darbeyi vurabilirdim ama mantıklı bulmadım ki kendisi de biliyordu zaten bunu.
1444'den beri prusya için bu kadar kendimi paralamama rağmen kendince mantıklı şekilde bana saldıracağını öğrendim. O açmadan ben açacaktım o savası. 
çünkü bharat prusyayla ally değildi. Ya bharat  enforce atacakti (ki kabul ederdim bu durumda) yada ayri saldiracakti. Bende bharat'a istediğini verip prusya'dan acısını çıkartabilecektim. Belki diplomatik hamlelerde yapabilirdim bu arada.Ama senin ne amacin olduğu belliydi. Tamamen BANA yönelik oynadığın için olmadı bu.
Eğer beni dinleseydin vereceğin sadece en fazla 126 war score olacakti.İstediğim 3 toprağı versen ki bunlar 26 ws ediyor. Prusya'ya o kadar toprak vermek zorunda olmayacaktın.

Gelelim o malum savaşa.Truce break atmami prusya- bharat istedi. Fransa yaldir yaldır geliyor berlin düşecek diye yalvarıyordu prusya. Daha erken açacaktim lakin oyun bitiyordu o gün. Sonraki gün açacağım hem süpriz olur onlara dememe rağmen kızdılar bana.Ertesi gün Otto'yu çıkaralım sonrada fransayı yeneriz 3'ümüz diye düşündük. Lakin berkay yapması gereken en mantıklı hareketi yapıp prusya'ya teslim olup bana geldi. Bharat'ın ise fransa'ya savaş açacağını beklerken komik şekilde otto'ya açtı truce break'ı. Kahkaha attim o an. Fransa benim topraklarimdayken görebiliyordu bharat askerlerini  ve gelmeyeceği belliydi aslinda.
Bana göre berkay'ın hatasi cok fazla içeri girdi rusya'da bu sebeple prusya tekrar savas açtı ve istediğini tekrar aldı.Hem berkay hem ben kaybettik.
Ara
Öncelikle sana garezim kesinlikle yok. Genel olarak ben yapmam gerekeni yapıp ne kadar az toprak kaybedersem o kadar iyidir mantığını güttüm. Çok toprak kaybından daha önemlisi İstanbulun kaybedilmemesidir. Bu ölçüde diğerlerinden çok sana direnmem gayet doğaldı. Eğer garezimin olduğu birisi varsa bu kişi kore ve oyun anlayışıdır. Kore eğer hiçbir korku duymadan bunları yapabiliyorsa oyunda yanlış giden birşeyler vardır. Oyunda ki Osmanlı'nın düştüğü durum harici en zayıf ülke muhtemelen kore ve bu adam Pasifik okyanusundan İstanbula fetih yapmaya geliyor. Ne Rusya ne Bharat bu konuda şikayetçi değil ve Prusya kendisinin işgalini bloklayan koreye savaş açmama sebebi olarak 100 ducat almasını gösteriyor. Kusura bakmayın ama bu biraz insanları salak yerine koymak oluyor. Herkes bir miktar para atarak bir cephesini güvene alıp diğer tarafa tamamen yüklenebilir. Size kızmıyorum zaten devlete yedek olarak geçtim çokta kendimi kasacağım bir oyun değildi ama birazda karşı taraftan düşünün. Multiplayerlarda cephe sağlama almak genelde hoş karşılanmaz arkadaşça oyun olarak görülür. Prusya için birşey demiyorum zaten onun yapabileceği birşey yoktu ancak senin içinde eğer Prusya'nın yıkılmamasını sağlayan bir devlet olmuşsan onun seni geçebilecek kadar güçlenememesine dikkat etmen gerekir. Ancak oyun sonu Prusya'nın hali ortadaydı. Ayrıca pekçok kişi Kore'ye düşmancıl olmanın çok gerekmediğini düşünüyor ancak bu çok yanlış bir düşünce. Kore topraklarında gördüğüm kadarıyla 7 adet kömür bulunuyor ki bu inanılmaz iyi bir rakam. Bunun yanında Çin ve Japon ticaretini Novgorod'a kadar getirebilmenin tek yolu Kore üzerinden geçiyor. Yani bana 100 ducat atsın temizinden hiç takılmayalım olayı çok yanlış bir düşünce. Tekrardan söyleyeyim ben sana karşı hiçbir kötü düşünceye sahip değilim. Senin açtığın savaşta sana karşı kasıtlı olarak direnmedim yani. Orada kimseye kolay yoldan toprak verecek durumda değildim ben süreci uzatabildiğim kadar uzatmaya oynadım. Gerilla savaşlarının temel amacı da buydu.
Ara
30-40 ws mi 62 küsür ws vardı 40 ws var iken 20wslik teklif yolladığım halde kabul etmedin , sonra bu teklifler gelince ay şöylede böylede kıvırmaya gerek yok ayrıca korenin alakası yok demişsin ki onun cevabını etkinlikte sana söylediler anlamadın sanırım bilmem gördün mü ama ben oralardan para çekiyodum diğer ülkelerle aramın bozulması halinde ticarete devam etmek maksadıyla ada istiyordum bu gelen tekliflerin sslerini çekip altınada masal yazmaya hiç gerek yok ayrıca o çette istanbulu aldım dememin olayıda şu ( bunada bi kılıf uydurup masal anlatmayasın diye söylüyorum) 38ws aldığım zaman 20wslik teklifimi savaş sebebimi almadığım için reddettin

kendimi güvende hissetsem onca kaleyi ve askeri boşuna mı tutuyorum ki kalelerin yapım tarihleride belli province historyde yazıyor yüzlerce yıl boşuna kalelere para ödedim
Ara
50 ws yapıp 25 yollasan stab hit yerdim ama görünen o ki hiç yemedim. Her atılan teklifi tek tek incelemedim tabiki ama bildiğim şu hiçbiriniz stabhit atmayı denemedi. Mesele senin oraları istemen değil bu kadar güçsüzken oralara kadar rahatça gelebilmen. Bu da ortak oyun oynamaya giriyor.
Ara
Ocak ayi baslasin hemen lutfen :))
[+] 1 üye mlhblkc nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ocak ayı ne zaman başlar? Ayın on beşi oldu. Ben katılmak için sabırsızlanıyorum kendi adıma.
[+] 2 üye Türkopol nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ocak ayına +1
Ya bir yolunu bulurum, ya da bir yol yaparım.
[+] 1 üye Hüdavendigar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(07-02-2019, 21:26)iberkay : @jax61 üstte açıkladım.Scutra daki dandik ada işlerime baya engel oldu, Yemen e de veremedim.Muhtemelen sahibine return edeceğim.Onun harici aşmışız evet yaptırım uygulanacaksa bir şey diyemem.Ben yukarıdaki şekildeki gibi yapmak isterim başka türlü çözüm bul denirse de Brunei de 1 kolonim var onu abandon edebilirim ama isteğim sahel den çekilmek ne karar verilirse bakalım.

@ZoronoaRoro ikidir exploit diyince geçen mp deki Fransa oyuncusu olarak yazayım.Aslında bu mp konusunda geçen mp den bir şeyler tartışmak ne kadar mantıklı bilemiyorum ama 2. sefer yazışın.Şimdi oyunda bir profesyonellik mekaniği var ve çeşitli bonusları var herkes biliyordur.Ayrıca askeri kısımda bir buton var 5 profesyonellik karşılığı mp veriyor.Peki general atamak ne veriyor 1 profesyonellik.Şimdi zaten büyük savaşlarda mp oynamadıysan bilemeyebilirsin başlangıçta sağlam general için ve savaş içinde general basılır ara ara.Bana bunu bir arkadaşım söylemişti pro bitince tamamla diye baktığımda zaten generallerden dolayı 3 prof vardı 2 tane daha atayıp aldım.Buradaki sorun mekaniğin kendisi general atanması değil.Sen 5 prof karşılığı mp veriyorsan ve her general 1 prof veriliyorsa neden askeri puanım varsa bunu kullanmayayım ki?Sanki general atamak bedavaya oluyor gibi yazıyorsun.Bir şey denecekse en başta general atanmasının prof vermesine veya mekaniğin kendisine demen lazım.Bunu exploit olarak görüyorsan da önlenmesi için sanırım general basmayı kaldıracaksın.Dediğim gibi mekaniğin kendisi baştan sorunlu.

İkinci yazdığın border konusuna gelirsek onu da yazayım.Tunus a karşı değil oyun sonu haritası o bana karşı öyle toprak alındı.Başka savaşlarda olduğum için acele barış yapmasını istedim arkadaştan öyle gönderdi.Burada artniyet aramamak lazım aceleyle böyle hatalar yapılabiliyor.Aynısını bende çok defa yaptım çünkü.Asıl niyeti ise burada benim yararıma olması için daha çabuk anlaşmaya çalışması ki önemli olan bu diye düşünüyorum.Bana vermeye daha sonra o toprakları çalıştı fakat core um olmadığı için verilemiyordu bende kalsın dedim.Yapılan kişi olarak ben böyle itiraz etmezken tepkin fazla.Olayları iyice öğrenmeden tespitler yapmaman gerekli.

İlk olarak "oyun sonu" dediğiniz 1750-1781 arası gerçekleşmiş bir olay. Bundan sonra bir mp GÜNÜ daha var. Bu kadar kurallı, nizamlı mp imajında o "iyi niyetli" bu "kötü niyetli" şeklinde kural uygulamak(sayılıyorsa tabi) ne kadar doğru tartışılır. Misal ocak mpsinde biz de izlediğmizce biliyoruz İngilterenin "kötü niyetli" hamleler yaptığını ama yapacak bir şey yok kural ihlali var mı yok mu bakılacak şey o. İyi niyetle, kötü niyetle olaylar çözülüyorsa neden bu kadar kural var ???

https://eu4.paradoxwikis.com/Military_le...stribution
Mp oynamaya gerek yok army tradition yüksek olduğu vakit basarsın komutanları. Formülü falan eu4 wikide yazar. Sen bildiğin convert yapıyorsun. Zararlı olması birşey ifade etmiyor. O anlık manpower ihtiyacını gideriyor ve bunu puanları çevirerek yapıyor. General basıp manpower kazandığın o mekanikleri paradox o şekilde kullanılsın diye mi tasarlamış sence ? Bu soruya cevabın hayırsa o olay exploit oluyor. Düpedüz exploit ve amaç dışı kullanım. Senin tabirinle "iyi niyetli" bir hamle değil.

Komutan basmayı kaldırmak mı ? Haha... Oyundaki butonlara basarak yapabildiğin bir çok exploit vardı bu zamana kadar. O mekaniklerin hepsini kaldırdılar mı? Butonların hepsi yok mu oldu ? Böyle bir mantık olamaz. Neyse ... sizler iyi oyunlar diliyorum.
Ara
oyunda general basıp profesyonellik elde edip manpower basmak exploit ise, orduyu eğitip profesyonellik elde edip manpower basmak ne? estatelerden manpower çekmek ne? müslüman devletlerde din sekmesinden manpower elde etmek ne? durup durdugun yerde biriktirdiğin manpower dışında ,manpower elde etmenin türlü yolları var oyunda. bunları her oyuncu kullanıyor. profesyonellik bozdurmak da bunlardan birisi. sen sanıyor musun o profesyoneliiği 100 yapan bir oyuncu bunun tamamını eğitim yaparak almış olsun. %70 i general basmaktan geliyor. multi oynamadıgın ve olaya hakim olmadıgın belli.genel olarak profesyonelliğin manpowere dönüştürülmesini yanlış buluyorsan sözümüz yok ama profesyonelliği manpowere çeviren bir oyuncuyu exploit yapmakla suçlamak yersiz bir söylem.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 5 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Jax'ın dediği gibi oyundaki ana professionalism kaynağı general basmak zaten. General basarak professionalism kasıp onu manpowera çevirmek exploit ise bu çarktaki dişlilerden birini çıkarmak gerek. Ya general bastığımızda professionalism kazanmamalıyız ki bu tüm oyun boyunca neredeyse hiç doğru düzgün professionalism kazanmamak anlamına geliyor. Ya da professionalism bozdurarak manpower kazanmamalıyız. Bu da doğrudan butonu kaldırmak anlamına geliyor. Yani bu iki mekanikten biri kaldırılmadığı sürece general basıp professionalism kasarak onu manpowera çevirebiliriz. Yoksa sen manpower kazanmak için bozdurduğumuz professionalism'in kendiliğinden geldiğini mi sanıyordun?
Sic Parvis Magna
[+] 4 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.