[MP] EU4 - Multiplayer: Kasım 2017
Forum işlerinde yeniyim pek bilmem. Direk cevaplaya basıp yazıyorum. Yanlışsa kusura bakmayın.
Ara
Kusura bakmayın, bugün (Perşembe günü) dün oyun yapılamadığı için telafi oyunu yapacağız, her zamanki saatinde olacak.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Buhara kaldığı yerden devam edecek!
Ara
Save dosyası: https://drive.google.com/open?id=1Bcr9d1...4D8K6GJ0tv
Oyun kuruldu.
3. oyun gününde senkronizasyon sorunu sebebiyle 1529'da bitirdik, hata çıkmasa en azından 1530 görmek istiyorduk.

Harita ve great power sıralamasını bu gece veya yarın paylaşmış olurum.

Önümüzdeki oyun yarın 21.00.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Yokluğumda ülkemle ilgilenen @Sezar 'a teşekkürlerimi sunarım.
-Gerçek Bharat İmparatoru
Ara
6F26FA89EBA1C0A0D8FD22E399EF1595B303F815

Gunun anlamli karesi
[+] 3 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Güzel haçlıymış beğendim. :up:
[+] 1 üye PashaZade nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Haçlı değil ecdad Cihad ilan etti :) Avrupa tek yumruk oldu. Katolik imparator brandernburg - bohemya (imp oldu sonra), reformcu Avusturya, Protestan Fransa. Böyle saçma bir savaş. - 48 Di ws sanırım ben girdiğimde, oyun biterken +30a çıktık. 10 senedir viyana da kamp kurduk bekliyoruz çekirdek kola alıp oturup izliyoruz yani öylece.
Ara
Üçüncü oyun günü sonrası harita, 1529.

Büyük Güçler
Osmanlı - @PCOyun
Fransa - @Raijin
Ming
İspanya - @iberkay
Bharat - @Aeschyli
Rusya @ceh1907
Danimarka - @Irony
Timur

Oyuncu Alımında Öncelikli Bölgeler
Britanya, İran, Doğu Afrika, Japonya
Katilma talebinde bulunuyorum. Gordugum kadariyla Ingiltere ye ihtiyac var ancak Fransa'nin toprak sahipliginden dolayi dilim Ingiltere demeye varmiyor. Keza Timurda ayni sekilde. Bu yuzden uygun gorulen ulkeyi oynamak istiyorum. Oyun akisinin saglikli ve daha iyi bir sekilde devam etmesi icin tercihimin oyunu yoneten GM tarafindan uygun gorulen ulkeye yapilmasini talep ediyorum.
Ara
Osmanlının Hristiyan dünyasına saldırıp yerle bir etmek için açtığı ilk kapı olacak  viyanaya saldırışı sonucu bir savaş verdik..
kılpayı kaybedilen bu savaşta en büyük hatamız terrain bonusunu alamamamız olmuştu..
5cs4a9.jpg

Nereden geldiğini bilmediğimiz bir ülkenin diplomatı bize para gönderdi orta asya denilen yerden geliyorlarmış..

hg2lo5.jpg

Fransanın doğru karar ile ilerleyen kafirleri görüp bize savaşta yardım etmesi ile dengeler değişmeye başlamıştı..

gm425g.jpg

Ardı ardına alınan kanlı zaferler sayesinde türkleri geri püskürtmeye başlamıştık...

esdntq.jpg

10 sene boyunca yenilgiyi kabul etmeyen türkler sınırda bize saldırmaya korkup savaşı  neden olduğunu bilmediğimiz bir halde uzatıyorlardı aynı zamanda avrupaya kiralık garantör hizmeti verdiğinide farketmiştik...

q131n5.jpg
Ara
Bu savaşın en büyük faydası gerçek hristiyan ve kendini Türklerin kollarına bırakan hain heretiklerin saflarını belli etmesi olmuştur.

Avrupayı Türklere mezar eden kahraman gerçek hristiyan hudutları:

025c88a6a50731b8fedfa4ccdb735357.png
[+] 2 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Avusturya'yla oynarken topraklarımı Fransa ve Bohemya savunsa ben de savaşlarda orduya para vermezdim.
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Türkler Tirole kadar ilerleyebildiği bir savaşta bile hainliğe devam eden bir ulm var, üzücü.
Ara
@Voidian Kaleleri açık unutmuşsun onlar da kapatılabilir.
Bu ss eski, Türkler oraya adım atamayacağından arkadaki kaleleri kapatmıştım sonra.
Ara
2000px-Coat_of_Arms_Second_French_Empire...-2.svg.png

Aylar süren soğuk kış mevsiminin ardından, bir bahar sabahı doğan güneş penceremden sızıp  odamı aydınlatıyordu.
Huzur dolu bir sabah kahvaltısının Ardından Neşeyle sofradan kalkılmıştı. 
2 yıl süren hazırlık son bulmuş, artık  harekete geçilmişti. 

Öz topraklarımızdan Artois'in fethi için tüm hazırlıklar tamamlanmıştı. Gönderdiğimiz diplomatımız fetih için bize gerekli koşulları sağladı.
Davullar çalıyor askerlerimiz büyük bir çoşku ile yeri göğü inletiyordu. 
Burgundy dükü ise Savaşmaya cesaret edemeyip garnizonlarına dahi haber vermeden Kutsal roma topraklarına kaçmıştı.
Devasa ordularımız için kaleleri almak zor olmadı. Kaleler birer birer düşerken cüretkar iskoçya donanması limanlarımız bloke etmişti.
Bunun bir bedeli olacaktı elbette. 1. Bordoaux donanmamız cılız iskoç donanmasını sulara gömmüştü. 
Ardından Lothian kuşatması başlamıştı. Evet Gizli planımız işliyordu. Ordularımızın büyük bir bölümünü İskoçya işgali için adaya çıkartmıştık.

50 bin askerimizi Fife ormanlarında saklamıştık. ingilizlerin fırsatı değerlendirip iskoçyaya saldıracagi bilgisini haber aldık. 
Lothian sınırında bekleyen ingiliz ordusu neye uğradığını anlayamadan Baskın verdik. Başında oldugum ordu ile kısa süren bir savaş oldu.
Çok fazla ingiliz kanı dökülmüştü. Oluk oluk akan kanla Nehirler artık ingiliz paçavrasına benziyordu. 
Bizim olanı almaya gelmiştik. İngiliz tahtı bize aittir ve onu alacağız. 
Tüm ingiliz toprakları işgal edilmesine ragmen adaya kaçan ingiliz kralı teslim olmuyordu. Adayı koruyan donanma gücü adaya geçmemize engeldi.
Yeni üretilen agır donanmamızın gelmesi uzun süre almıştı. Bu süre zarfında bütün ingiliz şehirleri yagmalandı. hatırı sayılır gelir elde ettik.
en sonunda ingiliz donanmasının yenilmesiyle adaya cıkabildik ve adanın düşmesi uzun sürmedi. 

Yapılan anlaşma sonucu Calais kalesi ve Wessex eyaleti Fransa toprağı oldu. İngilizler ağır savaş vergisi ödemeye mahkum edildi. 

Savaşta olduğumuzu fırsat bilip Kafir Türkler düşmanımız Avusturya'ya cihad ilan etmişti. 
ilk önce Graz kalesi düşmüştü Ardından viyana  ve de ardından diğer avrupa kaleleri birer birer düşüyordu.
Halk perişan olmus, Kafir türkler sivil asker gözetmeksizin kan döküyordu. 

Bu sırada ingiliz savaşı Savaş sebebiyle ağır vergiler nedenile isyan eden soylular ve köylüler bastırılmıştı. 

Bu türklerin zulmüne daha fazla katlanmazdık. 
imparator ile Aramızdaki düşmanlığı bitirip yardımına koştuk. 
Fransız süverilerinin geldiğini gören kafirler geri kaçıyordu. 

DT2144.jpg

5Gln9q.jpg

İlk olarak Tirol Kalesi Tekrar ele geçirildi. Kaledeki yıkım kelimelerle tarif edilemezdi. Türkler çoluk çocuk demeden herkesi katletmişti. 
Bunları gören askerlerimizin arzuları daha da artmıştı. Farklı mezheplerden de olsa Bu kadar masum Hristiyanın katledilmesi korkunç birşeydi. 
Kafir türkler bunların bedellerini ödeyecekti.
İşgal altındaki topraklar birer birer kurtarılıyordu. Sağ kalanlar ise uzman Fransız doktorlar tarafından tedavi ediliyordu.

Viyana ve Graz tekrar kurtarılmıstı. halk tekrar eski başkentlerine dönüyordu ki türkler tekrar saldırıya geçti. Grazdaki 1. kolordumza saldırmışlardı. 
İlk saldıran birlik öncü birlik idi. büyük bir süvarı hücumu ile karsı karsıya kalan Ordumuz ise hazırlıklıydı. Uzun mızraklara karşı atlılar hiçbirşey yapamadan telef olmuştu.
Bunun üzerine sultan çok sinirlendi. Göğü yırtan bir sesle  Yeniçerilerine acele edin diye bağırıyordu . Ve  savaş Türklerin bu büyük taaruzuyla  başlamıştı.
Kaynaklara göre Bu savaş Yeryüzünde eşi benzeri görülmemiş bir büyüklükteydi. 

Ancak Türklerin hesap etmedikleri bir şey vardı; 
İyi eğitilmiş Yüksek disiplinli Şovalyelerimizin savunma yeteneğinden ve komutanlarımın kudretinden habersizlerdi. 

qJkNlR.jpg

Sonuç türkler için tam bir hezimet olmuştu. 10binlerce asker ölmüştü. Ağır yaralanan sultan zor da olsa savaş alanından kaçabilmişti. 
Bütün Avrupa büyük bir çoşkuya kapılmıştı, türkler artık def edilmiş, işgal altındaki tüm topraklar kurtarılmıştı. 
Viyananın tekrar düşmeyeceğini anlayan Türkler çaresizce sultanın iyileşmesini bekliyordu.

025c88a6a50731b8fedfa4ccdb735357.png

Viyana artık güvendeydi. Ve hep öyle kalacak. Türkler için artık geri döndürelemez bir çöküs süreci başlıyor...
[+] 3 üye Raijin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kayıt dosyası: https://drive.google.com/open?id=1lswh1P...tufPLoZliN

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.