[MP] EU4 - Multiplayer: Kasım 2017
venedik
münster
hosokowa
Ara
@Z1AN - Münster.

Oda kuruluyor.
Oda adı: ST EU4 Multiplayer
Şifre: st

Odayı bulamayanlar @Aeschyli'i veya @Voidian'ı ekleyebilir Steam üzerinden yardım için.
170px-Bras%C3%A3o_de_armas_do_reino_de_Portugal.svg.png

PORTEKİZ KRALLIĞI

Portekiz Krallığı olarak Avrupa devletlerini birleştirici bir görev üstlendik. Yaşam alanımız küçük olsa da avrupa siyasetinde rol aldık. 

Kolonicilik faliyetlerimize de hız kesmeden devam ettik ve amerika kıtasını keşfettik. 

Dostlarımızı selamlarız.
Ara
İlk oyun günümüz 1470 senesinde sona erdi, katılımcılara teşekkürler.

Görsel

Öncelikli Alım Yapılan Bölgeler: Polonya veya Litvanya, İran bölgesi, Batı Afrika bölgesi, Hinduçin ve Endonezya bölgesi.

Bir sonraki oyun günü: 24 Kasım Cuma, 21.00.
(19-11-2017, 23:06)altnkurt : Osmanlı-Portekiz-Ming
663 hours

Hahaha sadece 2si tuttu tahminlerin :D
Ara
330px-Muscovy.png

MOSKOVA KNEZLİĞİ

Coğrafyamızda otoriteyi sağlamak üzereyiz. Çarlık olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Tarihi düşmanımız olan Polonya-Litvanya ittifakı başlamadan bitti.

Gözümüz batının zengin topraklarında.

ALL BELONGS TO MOTHER RUSSİA
Ara
France.png

Fransa krallığı olarak ilk hedefimiz kaybettiğimiz topraklarimizi geri almakti. 
Savaş hazirliği sürerken İngilizler bizlere vermeyi taahüt ettiği Maine'yi geri vermeyerek tahtımıza göz dikmiştir. Ve 1447 yılında bize savaş ilan ettiler.
Sayıca ve kalite olarak üstün ordularımızın gücü ile bu savaşta fazla kayip vermedik. 
Savaş sürerken Kendimizi İspanyol kardeşlerin kavgasinda Kastilya tarafinda Aragonun karşısında bulduk. 
Gelen destek kuvvetleriyle ve ingilizlerin iberyaya çıkartma yapmasiyla savaşlarımız zora girmeye başlamisti. 
Macar ve ferrera ordularının birleşip Kuşattığı Touluse kuşatmasi  sayıca bizden fazla olmalarina rağmen zor da olsa kırılmıştı. 
İberya'ya çıkartma yapan ingiliz birlikleri ise deyim yerindeyse böcek gibi eziliyordu. 
artik bi sonuç çıkartamayacagının farkında olan ingilizlerle barış antlaşması imzalanmıştı. 
En büyük rakibimiz aşağılanarak Savaş tazminatı ve  bir miktar para alinmisti. ama bu ölen neferlerimiz için yeterli değildi. 
intikamızı ise daha sonra alacaktik.
İspanyol kardeşlerin kavgasi Ateşkes ile sonuçlanmıstı. 2 tarafta çok kayıp vermişti. 
Bu savasi fırsat bilen Kastil soyluları Kadın veliaht istemediklerini bahane edip Krala karsı ayaklanmisti. 
Biz isyanları bastırmaya destek olmak icin giderken İspanyol casuslarını yakaladık. 
Casuslara işeknce edip çok değerli bilgiler elde ettik;
ülkemiz hakkında bilgi toplayarak saldiri hazirliği içinde olduklarını öğrendiğimizde ittifakımızı bozup kastilyayı düşman ilan ettik.
bunun üzerine 2 ezeli düşman kardeşler İberya düğünü yaparak bize karşı birleştiler. Şimdilik bu cephede sessiz kalmayı tercih ediyorlar.

Aradan yıllar geçmişti. Artık intikam alma vakti gelmişti. toparlanan askeri gücümüz, yenilenen ordumuz ile topraklarimizi geri almak için tekrar İngiletreye savaş açtık.
İngiliz kaleleri birer birer düştü. ama barış için bizim topraklarimizi vermemekte için diretiyorlardı. 
bir anlık askerlerimizin gafletini değerlendiren Burgonya düklüğü savaş açmıştı. 
sınıra yakın devriye birlikleri eğlence yaparken düşük moralle birlikte   burgonya askerlerinin hedefi oluyordu. 
Yaklaşık 15bin askerimiz gafil avlanmıştı. ve kılıçtan geçirildiler. 
Ordumuz toparlanmak üzere iken 2. bir darbe daha yedik, mevcut askerlerimizin yarısı da ölmüştü.
Fransa için işler sarpa sarmaya başlamıştı. ama kraliçemiz rahat ve sogukkanlı görünüyordu. Ülkemizin neferlerine güveniyordu.
İngiltere ile Barış imzalandı.  Gasp edilen topraklarımızın  büyük bir kısmını tekrar ele geçirmiştik. Normandiya ve Caux'u kurtaramadik. 
Bu arada Civar eyaletlerden parayla askerler toplaniyordu.  ordumuzun gücü kısa zamanda toparlandı ve  düşman üzerine yürümeye başladık. 
ilk muharebeden galibiyetle ayrılmıştık. Fırsatçı Burgonya düklüğü bu saldırının bedelini çok ağır ödeyecek...
Bütün fransa neferleri bu uğurda ant içmiştir. Son burgon yok olana dek Bu savaş bitmeyecek...
Bu savaşımızda bizi yanlız bırakmayan Portekiz Krallıgına da sonsuz şükranlarımızı iletmek istiyorum. 
Ara
Vijayanagar.png

Rakibimiz Bahmanis tamamen yok edildi.
Bharat İmparatorluğu için gerekli tüm topraklar toplandı sadece 3 stabilty gerekiyor.
GP List 3.lüğü yakalandı.
Rönesans benimsendi.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Arkadaşlar etkinlik için üye oldum şimdi. Hot join var mıdır başlamış ama? Eğer mümkünse oyunun şu anki gidişine göre host belirleyebilir oynayacağım ülkeyi.

Edit : Orta Avrupa, Kuzey Hindistan bölgelerinden bir ülke olabilir uygunsa.
Ara
Devlet-i Aliyye-i Osmâniyye
nxEnjoTeQwStzQvPCj7JXw.png
Padişahımız, Fatih Sultan Mehmet Han'ın ağzından:
7kwr3uztQEecW8XQZL65EA.jpgqFDz7-ngTnGfy8M3iLlM_g.jpg

Ben ki, Mehmet, Konstantiniyye'nin fatihi, kendimi Kayzer-i Rûm ilan ediyorum. Bilsinler ki Devlet-i Aliyye'e düşmanca yaklaşma hatasını göstermiş her bir kalleş borcunu başıyla ödeyecektir. Müslümanı müslümana kırdıran kalleş Avrupalıların hepsinin müslüman meselelerinden uzak durmasını emrediyoruz. Memlük sultanının da kalleşler ile iş birliği yaptığı için cezası tez vakte kesilecek.

İlk başarım olarak Varna savaşını görüyorum, ikinci olarak Konstantiniyye'nin fethi. Kendine Sultan diyen köleyi Ankara'da iki defa mağlup edip çöllerine geri yolladım. Anadolu'daki beylikleri tekrardan Devlet-i Aliyye'ye bağladım. İber yarım adasındaki kafirlerden tehdit aldığını ileri süren Fas sultanı ile ittifağa girdim. Beni kendine denk bir rakip olarak gören Macaristan'ı -sözde- imparatordan korumak için ilerlemeler yaptım. Kırım Hanlığı'ndaki taht kavgasında benden yardım dileyen meşru varise bir teklifte bulunup yardımcı oldum. Sırpların cezasını kestim. Bilsinler ki tüm gayrimüslimler Devlet-i Aliyye'nin topraklarında kendi dinlerine karışılmadan barış içinde yaşayacaklardır.

Ben ki, Fatih Sultan Mehmet Han, ömrüm boyunca cihandaki her bir devlet, Devlet-i Aliyye'nin gücünü görene kadar savaşacağım. Gazamız mübarek olsun.
WhaW8Am.gif
[+] 3 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oda 21.00'da kuruluyor, bugünkü hedefimiz 1500.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Bugün olacak multiye gelmeye çalışacağım ancak dün olduğu gibi internet problemleri yüzünden bir major ülkenin boşta kalması hoş olmaz. Bu yüzden yedekte durabilecek ve Duman'ın onayladığı bir arkadaş arıyorum
Ara
Başlıyormuyuz oda adını Filan özelden mi ileticeksiniz discorddanmı

Discord adresini atabilirmisiniz
Ara
10dk içinde save dosyası atılır GM tarafından konuya. ordaki save i indirip odaya giriş yapılır. Oda ismi Strategy Turk Kasim MP benzeri bi isimdir. şifresi de st . birazdan kurulur
Ara
Kayıt dosyası: https://drive.google.com/open?id=1qHOtH3...KS4dkODBfo

Oda birazdan kuruluyor, odaya bu kayıt dosyasını saves klasörüne atmadan girmiş oyuncular odadan çıkarılır.
Hangi klasöre atıcaz bu save dosyasını Daha önce mp etkinliklerinde bulundum ama bu daha planlı
Ara
Belgelerim/Paradox/EU4/save games
Teşekkürler
Ara
Oda kuruldu, en geç 21.15'te başlayacağız.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.