[MP] EU4 - Multiplayer: Kasım 2019
(19-12-2019, 02:10)Mabella :
(19-12-2019, 01:59)altnkurt :

Benim toprak alma amacım yok. Savaşı açma sebebim aztekin yaptığı bir hatayı kendim düzeltmek istemem. Savaş öncesi ingiliz kolonisine girebilirsin ama enforce atarsan kabul et demiştim. Kendisi intihar edesim geldi diye saçma bir bahaneyle kabul etmeyip savaşmaya devam etmiş. Saldıran aztek oldugu icin enforce da atamadıgım için ingiltereye de bizzat söylediğim gibi eğer aztekle wp atarsan ben de kendisiyle wp atacagımı söyledim. Ss almak için bir başka oyuncuyu zora sokma amacım hiç olmadı ve olmaz da

Heyecan yaptım, kabul etmedim, bu oyun sürecinde hep hatalar yaptım, Aztekin nasıl yaşadığı bir mucize, kanka saol yanımda bulunduğun için.
[+] 1 üye HaMCRI nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kendi adıma küçük bir değerlendirmede bulunmak istiyorum. Çok keyif aldığım bir mp etkinliği oluyor, kimseyi kırıp dökmeye gerek yok diye düşünüyorum. En nihayetinde oyun oynuyoruz, herkesin istediği olsaydı oyunu da herkes kazanırdı. Oynayan herkesin eline, emeğine sağlık.
Kendi açımdan küçük de olsak, hayal edemeyeceğim bir senaryoyla karşılaştık bu yüzden 3. Dünya ülkesi olarak kaldık. Ben memlükle kapışırım Osmanlıyla ittifak peşinde kpşarım derken, memlük timur oyun başında veda etti. Kuzeyim Osmanlı, solum Endülüs, güneyim Britanya, sağım Rajputan ölüm grubu oldu. Yine de oldukça keyifli olduğunu düşünüyorum. Her müdahale oyuna etki ediyor, Ferreke Yaka'ya geçmese ben ve Britanya arasında bölüşülecek toprak şu an İsveç toprağı mesela ama ben bunu bir renk olarak görüyorum.
Daha önce de desteklerimi belirttiğim kadim müttefikim Endülüs'ü ve Majapahit oyuncusunu bugünkü oyunu için ayrıca kutlarım.(muazzam bir savunma yaptı.)
3. Dünya ülkesi olarak görülen ve bir dönem zayıf yöneticilerin yönettiği Kilwa olarak oyunun sonunda Afrika topraklarında hayatımızı devam ettirmek yegane gayemiz olacaktır.
İyi geceler dilerim herkese.
[+] 2 üye argoargoo nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(19-12-2019, 02:10)Mabella : Benim toprak alma amacım yok. Savaşı açma sebebim aztekin yaptığı bir hatayı kendim düzeltmek istemem. Savaş öncesi ingiliz kolonisine girebilirsin ama enforce atarsan kabul et demiştim. Kendisi intihar edesim geldi diye saçma bir bahaneyle kabul etmeyip savaşmaya devam etmiş. Saldıran aztek oldugu icin enforce da atamadıgım için ingiltereye de bizzat söylediğim gibi eğer aztekle wp atarsan ben de kendisiyle wp atacagımı söyledim. Ss almak için bir başka oyuncuyu zora sokma amacım hiç olmadı ve olmaz da

Aztek'e en az 5 defa wp yolladım ben. Bu arada tamamen Aztek'i korumak için savaşa girdiğini kabul ediyorsun burada. Kanka gaming'ten farkı nedir bunun? 

(19-12-2019, 02:17)Ferreke : Yalan söylemek çok aykırı bir şey değil oradaki toprakları alırken senin savaşa dahil olmanı istemedim 

Yedek oyuncu olarak bunları yaptığını farkındasın değil mi? Oyunun ortasında bir ülkeye yedek olarak geçip benim anlaşmak için verdiğim tüm tavizleri hiçe saymak senin hakkın mı? 

Bundan sonra hiç oyuncu arası anlaşma yapmayalım o zaman, her an bir yedek geçip tüm her şeyi mahvedebilir çünkü. İnka ile müttefik olan bir ülke olarak İnka'ya bir daha bu arkadaşın geçmesini istemiyorum.
Ara
Yalan ve ihanet oyunun parçası ned stark moduyla mı oynamamı bekliyorsun.
Önceki oyuncuyla nasıl anlaştın bilmiyorum ama ben tepemde öyle toprağa razı olmazdım olmadım
[+] 1 üye Ferreke nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@argoargoo O senaryo için Etiyopya civarında olman gerekiyor. Kilwa Memlüğe gelene kadar çoktan atı alan üsküdarı geçmiş oluyor.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(19-12-2019, 02:32)Ferreke : Yalan ve ihanet oyunun parçası ned stark modunda mı oynamamı bekliyorsun.
Önceki oyumcuyla nasıl anlaştın bilmiyorum ama ben tepemde öyle toprağa razı olmazdım olmadım

Dislike butonu nerede?
Sic Parvis Magna
[+] 3 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İnkayla ne tür ilişkin vardı da bu kadar zoruna gitti anlamadım
Ara
(19-12-2019, 02:25)Redtay :
(19-12-2019, 02:10)Mabella : Benim toprak alma amacım yok. Savaşı açma sebebim aztekin yaptığı bir hatayı kendim düzeltmek istemem. Savaş öncesi ingiliz kolonisine girebilirsin ama enforce atarsan kabul et demiştim. Kendisi intihar edesim geldi diye saçma bir bahaneyle kabul etmeyip savaşmaya devam etmiş. Saldıran aztek oldugu icin enforce da atamadıgım için ingiltereye de bizzat söylediğim gibi eğer aztekle wp atarsan ben de kendisiyle wp atacagımı söyledim. Ss almak için bir başka oyuncuyu zora sokma amacım hiç olmadı ve olmaz da

Aztek'e en az 5 defa wp yolladım ben. 

Eğer aztec yaptıklarıma rağmen halen başına buyruk hareket ediyorsa, benim açtığım savaşın bir legalliği kalmamış oluyor ki, kendisini britanyayla baş başa bırakmada bir beis görmem. Bir oyuncunun hatrı için bir başkasını boş yere uğraştırmam da etik olmaz zaten. Tekrar söylüyorum savaşın açılma aztec'i yıkılmaktan kurtarmaktır. Britanyada ss almak, toprak almak veya aztec'e aldırmak degil
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(19-12-2019, 02:35)Ferreke : İnkayla ne tür ilişkin vardı da bu kadar zoruna gitti anlamadım

Ben İnka'ya karşı Aztek ve Miskitoyu koruyordum. Çünkü aztek ile bir anlaşmam vardı. Sonra İnka ile bir savaş yaptık ve bu savaşın sonucunda İnka ile savaşıp kendimi harap etmektense avrupaya odaklanma kararı aldım. Ona Meksikayı tamamen bırakmam karşılığında brezilyadan birkaç toprak aldım ve oradaki kolonimin güvencesini aldım. 

Yani senin bozduğun anlaşma olduğu için ben hiçbir zaman Meksikaya girmedim. Sen ne yaptın? Tüm hepsini çöpe attın.
Ara
(19-12-2019, 02:36)Mabella :
(19-12-2019, 02:25)Redtay :

Aztek'e en az 5 defa wp yolladım ben. 

Eğer aztec yaptıklarıma rağmen halen başına buyruk hareket ediyorsa, benim açtığım savaşın bir legalliği kalmamış oluyor ki, kendisini britanyayla baş başa bırakmada bir beis görmem. Bir oyuncunun hatrı için bir başkasını boş yere uğraştırmam da etik olmaz zaten. Tekrar söylüyorum savaşın açılma aztec'i yıkılmaktan kurtarmaktır. Britanyada ss almak, toprak almak veya aztec'e aldırmak degil

Ne yapayım, söyleyin bize effendi?
Ara
Bu olanlardan sonra Aztek'e wp atma gibi bir ihtimalim yok. O kadar emek ve stresin karşılığını almadan savaştan çıkmam.
Ara
(19-12-2019, 01:56)TerraBlade : Adsz.png

Tebrikler. Oyun başından sonuna kadar azmine hayran kaldım. Umarım fetihlerinin devamı gelir. İberya ve Tunus bence senin hakkın.  :clap: :clap:
[+] 2 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(19-12-2019, 02:38)Redtay :
(19-12-2019, 02:35)Ferreke : İnkayla ne tür ilişkin vardı da bu kadar zoruna gitti anlamadım

Ben İnka'ya karşı Aztek ve Miskitoyu koruyordum. Çünkü aztek ile bir anlaşmam vardı. Sonra İnka ile bir savaş yaptık ve bu savaşın sonucunda İnka ile savaşıp kendimi harap etmektense avrupaya odaklanma kararı aldım. Ona Meksikayı tamamen bırakmam karşılığında brezilyadan birkaç toprak aldım ve oradaki kolonimin güvencesini aldım. 

Yani senin bozduğun anlaşma olduğu için ben hiçbir zaman Meksikaya girmedim. Sen ne yaptın? Tüm hepsini çöpe attın.

Kanka sen bana su topraklari ver (ki cok daginik, cirkin ve verimsiz topraklar) ben de sana diger oyunculara karsi karismiyayim ve artik savasmayalim türünde anlaşmalar bu mplerin ruhuna uygun degil. Ferrekenin bu anlasmayi bozmasini gayet normal karşılıyorum. Diger oyuncu pragmatist davranmis olabilir ama ilk firsatta senin tepene binmeliydi, bunu da ferreke yaptı zaten.

(19-12-2019, 02:25)Redtay : Aztek'e en az 5 defa wp yolladım ben. Bu arada tamamen Aztek'i korumak için savaşa girdiğini kabul ediyorsun burada. Kanka gaming'ten farkı nedir bunun? 

Benim daha once inkaya karsi aztek ve miskitoyu guclendirmemin ve sana karsi aztegi yikilmaktan kurtarmak istememin sebebi kankagaming degil denge siyasetidir. Aztek ve miskito oyuncularini ilk kez bu mp tanidim. Hatta miskito ile savasip, bayagi toprak da aldim.
Inka bana defalarca aztegi bolusmek varken niye benle savasmayi seciyorsun demisti. Senin yaptigin gibi kolay olani secip, toprak bolusup, sinir cizebilirdik ama amacim mumkun oldugunca cok oyuncunun o bolgede olmasini saglayip benden ziyade birbirleriyle mesgul olmalarini sağlamakti.
Iste bu yuzden sana karsi koruyorum ve koruyacagim aztegi
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ferreke'yi yaptıklarından dolayı tebrik ederim.Güzel bi harekette bulunmuş.İngiltere oyuncusuna Kore,Aztec ve Miskito bana saldırırken yardımını talep etmiştim o ise o bölge ile alakasının olmadığını söyledi.Beni yenerlerse meksikiyı kaybedersin dememe rağmen kılını kıbırdatmadı.Şahsen ben de olsam Ferreke'nın yaptığını yapardım.Şartlar ve çıkarlar değişir.Ülkenin çıkarı ne ise onu yaparsın.
[+] 5 üye Judasss1 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kusura bakmayın dün elektirikler gitti.
Ara
(19-12-2019, 03:53)Mabella : Kanka sen bana su topraklari ver (ki cok daginik, cirkin ve verimsiz topraklar) ben de sana diger oyunculara karsi karismiyayim ve artik savasmayalim türünde anlaşmalar bu mplerin ruhuna uygun degil. Ferrekenin bu anlasmayi bozmasini gayet normal karşılıyorum. Diger oyuncu pragmatist davranmis olabilir ama ilk firsatta senin tepene binmeliydi, bunu da ferreke yaptı zaten.

Anlaşmanın sonsuza kadar işe yaramayacağını ben de biliyordum. Ama asıl İnka oyuncusu olsaydı büyük ihtimalle o durumda bana savaş açmak yerine Meksika'ya savaş açardı. 

(19-12-2019, 06:25)Judasss1 : Ferreke'yi yaptıklarından dolayı tebrik ederim.Güzel bi harekette bulunmuş.İngiltere oyuncusuna Kore,Aztec ve Miskito bana saldırırken yardımını talep etmiştim o ise o bölge ile alakasının olmadığını söyledi.Beni yenerlerse meksikiyı kaybedersin dememe rağmen kılını kıbırdatmadı.Şahsen ben de olsam Ferreke'nın yaptığını yapardım.Şartlar ve çıkarlar değişir.Ülkenin çıkarı ne ise onu yaparsın.

Yalan söyleyerek kurduğu bu planı destekliyor musun? A yok ya çok toprak almayacağım, sadece düzelteceğim deyip tüm koloni devleti annex atmak senin yapacağın bir şey mi?
Ara
(19-12-2019, 14:09)Redtay :
(19-12-2019, 03:53)Mabella :

Anlaşmanın sonsuza kadar işe yaramayacağını ben de biliyordum. Ama asıl İnka oyuncusu olsaydı büyük ihtimalle o durumda bana savaş açmak yerine Meksika'ya savaş açardı. 

(19-12-2019, 06:25)Judasss1 :

Yalan söyleyerek kurduğu bu planı destekliyor musun? A yok ya çok toprak almayacağım, sadece düzelteceğim deyip tüm koloni devleti annex atmak senin yapacağın bir şey mi?

Arkadaşım, Inca (Judasss oyuncusu) gelip Miskitoya soykırım etti, ana topraklarını aldı, Kore ile benim Aztek topraklarımı boluşme anlaşmalarına girmeye çalıştı, ama Kore benim yanımda yer aldı sağ olsun, daldık adama, Miskitoya verdik geri topraklarını, sonra Ferreke geçtı başa, Ferreke diplomasi yolunu seçtı, gel dedi arkadaş olalım dedi, bende kabul ettim, benim mallık hareketlerim yüzünden, benden sonra İngiltereye (Sana) savaş açtı, hem ülkesini geliştirmek, hemde beni korumak için.

Burda denilecek başka bir şey yok, isterse gelsin senin Irlanda'yı annexlesin, karışmam, Inca'nın hakkıdır tutamıyorsan, inşallah alırda, Inca ile oyun başından beri ben dostluk ve beraberlik kurmaya çalışıyordum, başaramadım başta, yukarıdaki dediklerimden dolayı beni baya korkuttu, Miskitodan sonra Aztek var diye, ama şuan...

Aztek Devleti Inca ile dostluk yapmak istiyor, Sömürgeci İngiltere'ye Saldırıp, atmamız lazım, kuzey amerikanın 2/4 onların elinde.
Ara
Barış planında yaptıklarımı yapmazdım dediğin gibiyse ama savaş için mantıklı gerekçeleri var.Almak istediği yerleri alıcağımı dile getirip alırdım orası ayrı
Ara
Almak istediği yerleri dile getirseydi kolonime enforce atacaktım. Ancak yalan söyledi ve kolonimin düşmesini izledim maalesef.
Ara
Sınırı düzelticeğimi söyledim düzelttim bence burada yalan yok hem enforce atsan ne olurdu inkayı istila edebileceğini mi sandın
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.