[MP] EU4 - Multiplayer: Kasım 2019
Id nin doğru olduğuna emin miyiz ?
Ara
ID doğru fakat odaya girilemiyor, eski host tekrar kuracak.
Ara
Etkinliğin yayını için Strategyturk Twitch: https://www.twitch.tv/strategyturk/
Strategyturk Grand MP Etkinliği
şifre st
90131273623870472
Sic Parvis Magna
Ara
20191219011812_1.jpg

Küçük britanya macerası (1760)
[+] 2 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1760 Dünya Haritası

1760_Dunya_Haritas.png
Ara
(19-12-2019, 01:21)Mabella : Küçük britanya macerası (1760)

-22%

Güzel savaştı, daha da devam edecek. Oyun sırasında aynı anda 215125 cepheye baktığım için yanan ve biraz da öfkelenen beynimle yanlış şeyler söylediysem çok özür dilerim. Ancak Inca oyuncusunun (edit: yedek olarak gelen) söylediği yalanları ve yaptıklarını da kabul ediyor değilim.
[+] 1 üye Redtay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
3oyv4t5qyg541.jpg
[+] 4 üye HaMCRI nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
orissa bidahaki oyunlara gelicek mi acaba:?Düstü mü cıktı mı?
Ara
(19-12-2019, 01:33)Redtay :
(19-12-2019, 01:21)Mabella : Küçük britanya macerası (1760)

-22%

Güzel savaştı, daha da devam edecek. Oyun sırasında aynı anda 215125 cepheye baktığım için yanan ve biraz da öfkelenen beynimle yanlış şeyler söylediysem çok özür dilerim. Ancak Inca oyuncusunun (edit: yedek olarak gelen) söylediği yalanları ve yaptıklarını da kabul ediyor değilim.

Amacımız o zaten, hepimiz birimiz birimiz hepimiz için! İNGİLTEREYE SON!
Ara
20191219004704_1.jpg
   - inka komandolarının britanya işgaline karşı düzenlediği yıldırım harekatı -

Hükümetin başına geçince yozlaşmış krallar ve britanya hükümetinin anlaşmasını kurnazlıkla aleyhimize çevirip kıtamızda kontrolü sağladık.Her ne kadar britanyanın agresif söylemleri ve tavırlarıda olsa kararlılıkla hedeflerimizi adım adım gerçekleştirdik.Aynı kıtada birlikte yaşadığımız ülkelerle her ne kadar kötü yaşanmışlıklarımız olsada amerikanın geleceği için istilacılara karşı birlikte savaştık ve geri püskürttük devamında boş durmayıp tarihte bir ilk olan bilinmezliklerle ve beyaz insanlarla dolu topraklara çıktık ve savaşı onların evine taşıdık.Vatanımızda yaptığımız savaşlara göre uzak diyarlarda olan savaşlar devletimize fazla yük olmakta fakat amerika için bunlar ufak tefek bedeller. İstilacıları kovana kadar durmayacağız.

İnka kralına britanya savaşıyla ilgili tavsiyelerimiz:
ilk önce aztek devletinin yucatan yarım adasında işgal altında bulunan topraklarının aztek devletine verilmesi  
macellan boğazının ucunda olan toprağın alınması
britanyadan sebep olduğu yıkımı tazmin etmek amacıyla savaş tazminatı alınması

-inka naibi ferreke

ben sınırları düzelticem dedim kötü durduğunu söyledim ve düzelttim, senin orada işine yaramayan toprakları almışsam ne olmuş

mikrodan ticareti düzeltememişimde o ticaret ne ya hep collect
[+] 2 üye Ferreke nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Helal olsun be arkadaşım, imperialist İngiltereye dayanmamız lazım, ya ölüm ya istiklal!
Ara
Adsz.png
[+] 8 üye TerraBlade nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
hXr7G.png

Biraz düzeltmek beni güney amerikadan atmak mı oluyor? Eğer öyle olduğunu bilseydim o savaşta sana enforce atardım. Güvendim de atmadım yaptığına bak. 

Tüm bunları İnka'nın normal oyuncusu yapsa sesimi çıkarmam ama yedek oyuncunun bunu yapıyor olması ve asıl oyuncunun bunu yapma ihtimalinin olmaması beni delirtiyor.
Ara
Hız konusunda zaten hotjoinler ve laglardan dolayı çok zaman kaybettik. Bunun için daha fazla düşük hıza ayıracak vaktimi kalmamıştı. Daha iyi şartlarda hızı düşürüp seni de rahatlatmayı isterdim. Kişisel algılama lütfen.
Onun dışında oyundan düşen veya çıkan kişilerin yapay zeka kontrolüne geçememesi gibi bir sorunumuz olduğunu hepiniz biliyorsunuzdur. Bununla ilgili birkaç madde açıcam.

-İnka'da isyanlar sıra sıra geliyordu. Ai müdahale edemediği için oyun sonuna kadar ortada bir İnka kalmayacaktı. Oyuncusun bu yüzden yerine yedek geçip geçmemesi hakkında bir söz söyleyebilecek durumu yok. Ayrıca kendisi oyundan çıkarken yerine birini bırakmadığı için yerine gelecek kişiyle de bir bağlantısı bulunmuyor. Ferreke'nin onun anlaşmalarını veya politikalarını bilmek gibi bir durumu yoktu zaten. Britanya'nın söylemlerine göre hareket etmesini de bekleyemeyiz. Britanya'nın doğruyu söyleyip söylemediğini bile (üstüne alınma genel bir durum için söylüyorum) bilmiyorken bu durum suistimal edilmeye çok açık. Aniden bulunan bir yedek kendi politikalarını kendisi izleyebilir kısacası. Bu konuyu uzatmaya gerek yok.

-Rajput ve Orissa oyuncuları gördüğüm kadarıyla kaç oyun günüdür güzel bir rekabet içerisindeler. Orissa'da ai yokken Rajpu oyuncusunun bunu suistimal edip boş toprakları işgale girişmesi ve üstüne birisi girsinde anlaşmayı kabul etsin demesini hiç yakışık bulmuyorum. Bir aydır yan yana oynadığın adama en ufak bir saygısı olan kişi böyle bir hareket yapmazdı. Açıkçası yaptığı şeyi kınıyorum. Papalıkta 100k asker talim ederken Fransa Avusturya Endülüs veya Osmanlı ona saldırıp bişeyler koparmayı akıl edemiyor mu? Karşınızda bilgisayar yok arkadaşlar. Oynadığınız kişilere lütfen biraz saygılı olun.

Ayrıca bu ai konusu dışında Britanya ve işgalcilerine gelirsek,
Kore savaş açtığında Britanya'dan anlaşma gönder değerlendiricem mesajı gelmişti. Fakat yukarıda da görüldüğü üzere Kore adaya çıkıp ss almak için saldırmış görünüyor. Alabileceği onlarca koloni varken elinde tutamayacağı adadan toprak istiyor.
İnka yine aynı şekilde uzun uzun yazmayacağım. Ticaret yolundaki karayipler dururken alakasız İrlanda topraklarını talep ediyor.
Elbette anlaşma sizin anlaşmanız. Savaş sizin savaşınız. İstediğiniz yeri talep edebilirsiniz. Neden adayı istiyorsun deme gibi bir lüksümüz yok tabiki .Sadece istediğim daha mantıklı daha yapıcı oynamanız arkadaşlar. Şov yapmanın seyirciye oynamanın bi manası yok. O adaya ilk çıkan siz değilsiniz. Adaya çıktınız diye plaket de almayacaksınız. Son güne gelmişken insanları soğutmanın hele hiç gereği yok.

Bunlar dışında lokum gibi mpydi. Arada dişe yapışanlar da var ama olsun. Olur o kadar.
Sic Parvis Magna
[+] 3 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(19-12-2019, 01:59)altnkurt :  Ferreke'nin onun anlaşmalarını veya politikalarını bilmek gibi bir durumu yoktu zaten. Britanya'nın söylemlerine göre hareket etmesini de bekleyemeyiz. Britanya'nın doğruyu söyleyip söylemediğini bile (üstüne alınma genel bir durum için söylüyorum) bilmiyorken bu durum suistimal edilmeye çok açık. 

Haklısın, asıl oyuncu ile yapılan anlaşmalar konusunda yedeğe yalan söylenme riski var. Ancak yedek olduğu bir oyunda bu kadar cesur hamleler almaması gerek. Oraya geçme amacı isyanların oluşmasını önlemek ise onu yapmalı sadece. Ve yalan söylememeli tabii ki de.

İnka oyuncusunun çıkmasındaki suç niye bana kalıyor da ben savaş ilanı yiyip bu hale geliyorum, bu benim hakkım mı yani?
Ara
Yalan konusu çok yorum yapabileceğim bir şey değil. Yalansa yalandır zaten. Daha önce sadece anlaşmayı kabul etmek için veya sadece ai ayarlarını sıfırlamak için hj atanlar olmuştu evet. Ama Ferreke sadece isyanları bastırmaya geçmedi. O oyun gününün sonuna kadar yedek oyuncu olarak tüm kontrole sahip bir şekilde geçti. Daha önceki Avusturya ve Fransa yedekleri gibi düşün. Sadece bunun için geçti gibi bir durum söz konusu değil yani.
Sic Parvis Magna
Ara
Fransa yedeği Avusturya yerine, dönüp Osmanlı'ya savaş açıp İstanbul'a çıksaydı o zaman da aynı tartışmayı yapıyor olurduk. Ama yapmadı. Neyse, GM'ler kararlarını versinler, daha fazla konuşmak istemiyorum sonuçta bu bir oyun ve bundan daha büyük problemlerimiz var hayatlarımızda.

Bir sonraki oyunda ya İnka oyuncusunun ya da GM'lerin sorunu çözeceğini umuyorum.
Ara
(19-12-2019, 01:59)altnkurt : Ayrıca bu ai konusu dışında Britanya ve işgalcilerine gelirsek,
Kore savaş açtığında Britanya'dan anlaşma gönder değerlendiricem mesajı gelmişti. Fakat yukarıda da görüldüğü üzere Kore adaya çıkıp ss almak için saldırmış görünüyor. Alabileceği onlarca koloni varken elinde tutamayacağı adadan toprak istiyor.
İnka yine aynı şekilde uzun uzun yazmayacağım. Ticaret yolundaki karayipler dururken alakasız İrlanda topraklarını talep ediyor.
Elbette anlaşma sizin anlaşmanız. Savaş sizin savaşınız. İstediğiniz yeri talep edebilirsiniz. Neden adayı istiyorsun deme gibi bir lüksümüz yok tabiki .Sadece istediğim daha mantıklı daha yapıcı oynamanız arkadaşlar. Şov yapmanın seyirciye oynamanın bi manası yok. O adaya ilk çıkan siz değilsiniz. Adaya çıktınız diye plaket de almayacaksınız. Son güne gelmişken insanları soğutmanın hele hiç gereği yok.

Bunlar dışında lokum gibi mpydi. Arada dişe yapışanlar da var ama olsun. Olur o kadar.

Benim toprak alma amacım yok. Savaşı açma sebebim aztekin yaptığı bir hatayı kendim düzeltmek istemem. Savaş öncesi ingiliz kolonisine girebilirsin ama enforce atarsan kabul et demiştim. Kendisi intihar edesim geldi diye saçma bir bahaneyle kabul etmeyip savaşmaya devam etmiş. Saldıran aztek oldugu icin enforce da atamadıgım için ingiltereye de bizzat söylediğim gibi eğer aztekle wp atarsan ben de kendisiyle wp atacagımı söyledim. Ss almak için bir başka oyuncuyu zora sokma amacım hiç olmadı ve olmaz da
Ara
Yalan söylemek çok aykırı bir şey değil oradaki toprakları alırken senin savaşa dahil olmanı istemedim , irlandadan toprak meselesine gelirsek o anlaşma britanyayı bir süre daha savaştırıp meksikayı azteklerin toplamasını sağlamaktı fakat savaşın hararetinden azteklerin ilerleyememiş olduğunu farkettim eğer erken farketseydim yucatanı azteke bıraktırıp haitinin sağında kalan west indies topraklarını almayı teklif ederdim.Bence asıl oyuncu böyle yapmalı
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.