[MP] EU4 - Multiplayer: Kasım 2021
Geçtiğimiz oyun günü bazı kural ihlalleri yapıldı. Bu doğrultuda:
  1. Malaya oyuncusu @Ladonen, oyuncu ülkesi Khmer koşulsuz teslimiyet vermesine rağmen altı ay içerisinde barış antlaşması göndermediği için uyarı almıştır.
  2. Venedik oyuncusu @Sxario, oyuncu ülkesi Osmanlı'yı böldüğü için uyarı almıştır.
  3. Babürler oyuncusu @Noir, oyuncu ülkesi Osmanlı'yı böldüğü için uyarı almıştır.
WhaW8Am.gif
[+] 2 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Multiye katılmak istiyorum. Herhangi bir önerilen ülke olabilir(Amerika bölgesi hariç). Oyunu yeni aldım ama 2bin saatten fazla oynamışlığım var.
Ara
(28-11-2021, 17:22)PCOyun : Geçtiğimiz oyun günü bazı kural ihlalleri yapıldı. Bu doğrultuda:
  1. Malaya oyuncusu @Ladonen, oyuncu ülkesi Khmer koşulsuz teslimiyet vermesine rağmen altı ay içerisinde barış antlaşması göndermediği için uyarı almıştır.
  2. Venedik oyuncusu @Sxario, oyuncu ülkesi Osmanlı'yı böldüğü için uyarı almıştır.
  3. Babürler oyuncusu @Noir, oyuncu ülkesi Osmanlı'yı böldüğü için uyarı almıştır.

Uyarıma itiraz ediyorum, japon oyuncusunun rq atması yüzünden ai anlaşmayı kabul etmediği için o kadar uzadı ayrıca khmer oyuncusu da zaten nerdeyse annex yedi adam anlaşmayı yaptıktan 1 saniye sonra çıktı zaten ne zaman yaptığımın ne önemi var? Yüzde 99 skorla 20 yıl bekleyen vijanın uyarı almadığı yerde ben uyarı alıyorsam kurallarınızı tekrar gözden geçirmenizi öneririm.
Eğer bu yüzden de uyarı alıyorsam başka bir multinizde şu senaryoyu kullanacağım bana bir şey demezsiniz o zaman umarım: Bir topraklık arkadaşımı ally alıp benden güçlü birisine savaş açacam ve yenileceğimizi anladığımda da 1 topraklık arkadaşıma surrender verdirip arkadaşımı oyundan çıkartacam ben de hiçbir şey kaybetmemiş olacağım güzel senaryo değil mi :d
[+] 1 üye Ladonen nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(30-11-2021, 03:14)Ladonen :
(28-11-2021, 17:22)PCOyun : Geçtiğimiz oyun günü bazı kural ihlalleri yapıldı. Bu doğrultuda:

Uyarıma itiraz ediyorum, japon oyuncusunun rq atması yüzünden ai anlaşmayı kabul etmediği için o kadar uzadı ayrıca khmer oyuncusu da zaten nerdeyse annex yedi adam anlaşmayı yaptıktan 1 saniye sonra çıktı zaten ne zaman yaptığımın ne önemi var? Yüzde 99 skorla 20 yıl bekleyen vijanın uyarı almadığı yerde ben uyarı alıyorsam kurallarınızı tekrar gözden geçirmenizi öneririm.
Eğer bu yüzden de uyarı alıyorsam başka bir multinizde şu senaryoyu kullanacağım bana bir şey demezsiniz o zaman umarım: Bir topraklık arkadaşımı ally alıp benden güçlü birisine savaş açacam ve yenileceğimizi anladığımda da 1 topraklık arkadaşıma surrender verdirip arkadaşımı oyundan çıkartacam ben de hiçbir şey kaybetmemiş olacağım güzel senaryo değil mi :d

Senin arkadas cevren baya saglam, aldiriyorsun, savas actiriyorsun, birde ustune kaybetcegini anlayinca oyundanda cikartiyorsun. Insanin boyle kardeslik bagiyla baglandigi arkadaslari olmali, ben arkadasimi bakkala yollayamazdim. Bunlar yetmezmis gibi birde guzel senaryolar yaziyorsun, bence sen harcaniyorsun buralarda en kotu senarist olursun bu kafayla bence :grinn: .
[+] 2 üye clnn nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1586 Oyuncu Haritası
Görsel

1586 Önerilen Ülkeler Haritası
Görsel

Önerilen Ülkeler: Kongo, Kilwa, Memlükler, Avusturya, Qing, Delhi, Japonya, Palatinate
WhaW8Am.gif
Ara
ben oyuna devam ediyorum , cumartesi günü yetişememiştim. Kilwa olarak oynuyorum ve ülkemin önerilenden çıkarılmasını istiyorum.
[+] 1 üye Joseph16 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Çarşamba günü dersim olduğu için katılamayabilirim ve Cumartesi günü de şehirdışında olacağım.
€20
Ara
@PCOyun Memlük oynamak istiyorum
[+] 1 üye Legnica nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Multiye gecikebilirim yarım saat koruma istiyorum uygunsa
[+] 1 üye Legnica nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Etkinliğin adaletli bir şekilde yönetildiğini düşünmediğim için etkinlikten çekiliyorum. Ekibinizle size iyi oyunlar diliyorum.
[+] 1 üye Ladonen nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
osmanlı olarak oynamaya devam ederim ancak dediğim gibi cumartesi günü gelemeyeceğim ülkemin hiçbir geleceği yok ama 1 günlüğüne yedek olarak boştaki ülkelerden birine geçebilirim oyuncu bulunana kadar
€20
Ara
ID: 90153647779914752
Şifre: st
Ara
Etkinliğin yayını için Strategyturk Twitch: https://www.twitch.tv/strategyturk
Geç kalacağım ülkeme 1 saatlik @kscub geçecek
omnia fui et nihil expedit
Ara
Oyundan çekiliyorum oynayan arkadaşlara iyi oyunlar dilerim isveç oyuncusuda kusura bakmasın bu saatten sonra onunda pek birşey yapamayacağını düşündüğüm için işe yaramaz topraklarımı hollandaya bıraktım.

Ayriyetten yayında ve twitch chatinde çok fazla norveç neden böyle norveç neden toprak satıyor norveç neden yolsuzluk yapıyor avrupanın afrikası norveç gibi cümlelere maruz kaldığım için bir açıklama ihtiyacı hissettim.

Ben oyuna başlarken Amerikaya gitme ümidi ile başlamıştım bağımsızlık savaşından sonra danimarkaya tekrar savaş açtık ve danimarkayı aldım sonraki oyun ben oyundan düştüm ve şansa bakınki tam o esnada danimarka isyancısı danimarka kurdu
kurulan danimarkayıda isveç annexledi.
sonraki oyunda izlanda ve var olan kolonilerimi yedek ingiliz oyuncusu savaş açıp aldı amerikayada gitme ümidim kalmadığı için son bir şans malaya ile anlaştım ve avustralyaya göçme şansım oldu. yine kadere bakınki malaya oyuncusu oyundan çekildi benim son şansımnda böylelikle yalan oldu

Norveçin bu kadar yolsuzluk yapmasının sebebide parasızlık iflas ver diyen arkadaşlar koloni yaparken iflas veremeyeceğimi bilmeliler sonrasındada nasıl olsa göçerim diye devam ettim bir türlü göçemedik ülkede bu hale geldi.
kısaca ha göçtüm ha göçücem deyip ülkeyi fazla sallamadığım için bu kadar kötü bir duruma düştüm.
Malaya oyuncusu çekilmese bambaşka bir senaryo izleyebilirdik neyse sağlık olsun yinede güzel oyundu oynayan arkadaşların eline sağlık isveçde o coğrafyadan bir halt olmayacağını bilmeli.
[+] 8 üye Justinian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Keşke takilmasaydin bu tür söylemlere ..hani ben de yazanlar arasındaydım..tamamıyla şaka şamata olarak yazılmış şeyler..norvecin başlangıç konumu zaten malum..kimsenin orada norvecden bir mucize yaratmasını beklediğini sanmıyorum ..hele.ki İsveç de oyuncu ise..herkese emekleri icin teşekkürler
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Tunus ile geçte olsa MP ye 7 veya 8. oyun gününde girip Castille'yı Memlük Tunus işbirliği ile yendim. Warscore %90'larda iken Fransa'nın gereksiz son dakika müdahalesi yüzünden ve Osmanlı'nın yine savaş esnasında Memlük'ü gereksiz bir şekilde sıkıştırmasından dolayı savaşta kazanmış olsakta masada hak ettiğimizi alamadık ve sadece 5 toprak alarak geri çekildim. Sonrasında Osmanlı'nın Yavuz Sultan Selim'e özenip Memlük'e zamansız girişiyle birlikte Memlük-Tunus ittifakı da yok edilmiş oldu. Bu savaştan sonra Tunus duraklama dönemine girdi. Tunus ve Osmanlı kısa süreli ittifaklar yapsa da diplomatik görüşmelerde anlaşılamadı ve Osmanlı Tunus'a savaşlarda yardım etmeyi reddetti. Tunus Kuzey Afrika topraklarında yanlız kalmıştı. Halifenin Tunus'a bu kadar kayıtsız kalması ve din kardeşine yardım etmeyip kendi hayalleri peşinde koşması Osmanlı'nın kendi sonunu getirdi. Osmanlı oyunun en başından beri istikrarsız ve şımarık tutumlar sergilemesinden ötürü Avrupa'da Lehistan, Doğuda Babür ve Güneyde Memlük ile düşman olmuştu. 3 kıtada komşusu olan 3 büyük devlet ile aynı anda arasını bozup hepsini kendisine karşı birleştirmeyi başaran Osmanlı gereksiz memlük savaşından sonra ordusunun büyük bir bölümünü kaybetti ve daha sonrasında Lehistan'ın balkan işgalleriyle Osmanlı ordusu ve ekonomisi tamamen yok edildi. Tunus bir kez daha çok sert bir darbe yemişti çünkü güçlü bir İslam devleti kalmamış ve Akdeniz'de bir başına kalmıştı. Tunus daha sonrasında bir ihtimal Lehistan ile anlaşma yapmaya çalışsa da Lehistan-Tunus ilişkileri de istenilen düzeyde yürümedi ve Tunus karasal olarak bir başına kaldı. Donanması çok güçlü de olsa karasal ve askeri teknolojide zamanla gerilemeye başladı. İspanya'nın kurulması ve sömürgeciliğe başlamasının ardından İspanya, Tunus'a keyfi savaşlar açar hale gelmiş hatta sırf bir toprak için bile Tunus ile savaşmıştır. Üstelik gerek olmadığı halde bütün savaşlarında yanında güçlü ittifaklar da getirmiştir. Osmanlı yıkıldıktan sonra Memlük isyanla tekrardan kurulmuş ve YZ kontrolüne verilmiştir. Ancak Tunus, Memlük devletinin kurulduğu andan itibren 200 ilişki kasmasına rağmen Memlük'ü memnun edememiş ve ittifak olarak kendi yanına çekememiştir. Üstüne birde genişlemek için tek şansı güneyde kalmasına rağmen Tunus güneye inmesin diye Memlük YZ'sinin güneydeki Shongai ile ittifak yapması Tunus'u iyice kuzey afrikada kilitlemiştir.

Bu nedenlerden ötürü:

Tunus'tan çekiliyorum. Tunus epey zor bir ülke, avrupalı katoliklerin sıkı dostlukları ve güçlü ilişkileri, müslümanların bitmek bilmeyen düşmanlıkları ve savaşları... Tunus bu iki cephe arasında ezildi gitti... Müslüman devletler neredeyse yok olma seviyesine geldiler. Şuan sadece varlık mücadelesi verdiklerini düşünüyorum. Tunus YZ de iken önemli topraklarını kaybetti. Oynamak için artık pek bir motivasyonum kalmadı. Fransa olduğu sürece Tunus ne ispanyayla savaşabilecek nede Venedik ile... Memlük oyuncuya geçse bile eski gücünü taşımıyor ve Afrika'daki büyük devletler ile baş edemiyor. Bu da demek oluyor ki Tunus ile son bir mücadele verilse dahi Lehistan desteği yada üçüncü bir taraf desteği gelmediği sürece Tunus belini doğrultamayacak ve yok olmaya mahkum olacaktır. Muhtemelen Venedik sömürgesi haline gelecektir. Tabi ki bir babayiğit çıkıp profesyonel bir diplomasi yönetirse o ayrı ama öyle birinin de denk geleceğini sanmıyorum. Bu yıkılışta biraz da benim ilk MP deneyimimden kaynaklı acemiliğim var tabii ki. Teknoloji seviyelerini geliştirirken çok oyalanmam ve deniz yağması yapıldığını bilmemem, ticaret konusunda deneyimsiz olmam bunun başlıca sebepleriydi. Tabi artık hepsinin farkındayım ama bu MP için artık çok geç. Başka bir EU4 MP'sinde görüşmek üzere iyi oyunlar dilerim.

Bu linkten Castille ordusunu eritmemizi izleyebilirsiniz bu benim ilk günümdü :D
https://www.twitch.tv/strategyturk/clip/...TNZui9-w3E
[+] 1 üye Gladyo nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Geçen cumartesi ve bugün Hollanda’ya yedek olarak bakan @StannisB ye teşekkür ederim.Bıraktığı yerden turuncu devrim devam edecek
[+] 2 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(30-11-2021, 03:14)Ladonen :

senin ai ile yaptığın antlaşma beni ilgilendirmez ben teslim olmusum, sen anlaşma atmak zorundasın. kurallara uymadığın için çıktım oyundan.
2 sene sonra kabul ettin 2 senede istikrar -3e düştü enflasyon zirveye çıktı herşeyi sıfırlattın sonra kimer çıktı diyorsun az utanma olur insanda.
Ara
Ladonen veya başka bir oyuncu Malaya'ya talip olmazsa cumartesi gelebilirim.
[+] 1 üye Nochteass nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.