[MP] EU4 - Multiplayer : Mart 2016
bu hafta değilde ertesi hafta katılabilirim büyük ihtimalle hindistanda hangi devletçikler var
Ara
Hindistanda 2 tane süperdevlet var Bahmaniler ve Jaunpur, istatistiklerde sıralamalarına bakılabilir.

(08-03-2016, 11:56)SyS : ben olayı genelleyeyim, kimseyi hedef olarak göstermeyeyim diyorum, sen kişiselleştiriyorsun. diyelim ki mantığın doğru timuru dost yapıp, karakoyunluları ve memlükleri ezmek istedin. o zaman neden bu iki devlet yıkıldıktan sonra dost kalmaya devam ettin?
Bak bu da ayrı bir olay, 2 oyuncu birleşip ortadaki 1 AI ülkesini (Karakoyunlu) yıkıyorlar sonra da marifetmiş gibi anlatıyorlar. Biri Karaman diğeri Candardır Osmanlıya karşı yardımlaşmışlardır eyvallah ama Karakoyunluyu ikisinin de 1v1'de alabileceği çok açık ortada iken ona karşın Timurla müttefik oldum demek benim bahsettiğim yanlışlardan sadece bir tanesi.
Timur dost olmadığım vakit memleket Macar ikilisinin salfirdigimda karakoyun saldırısına ayrıca Avusturya Polonya saldırısına açık hale geleceğim için Timur ile dost oldum . Oyun süresince hiçbir çıkar çatışması yaşamadıgim Timurla ittifakı bozma için sebep olmadığı için bozmadı. Olsaydı bozardim. Şekil 1 a da görüldüğü üzere kastilya portekiz bir savaş açtığı ve arkalarında onları koruyacak bir güç bulunmadığı için fransa fırsatı değerlendirdi. Şimdi dumanı istediği bu idi . Osmanlı yalnız takılın 4 bi tarafı düşman olsun öyle oldun ki kipirdayamasin ben bunu yapmadığım için hedef oldum. Diz devam edin. Başınıza gelecek olan aynı şeydir. Bir oyun host önünü açtığında mümkün mertebe insanların düzgün bir şekilde eglenmesini sağlamak yerine kim kimle ittifak olmuş kim nereyi niye almış gözeti yor oyuncuları oyun oynaya maz hale sokuyor ve halen bunu savunuyor kaldı ki benim yaptığım kurallara aykırı olmayan future defalarca kendisi yaptığı halde bunu yapıyorsa sözüm yoktur. Saygılar.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Çıkar ortaklığı üzerine müttefik olmak da yasakmış ne güzel, 1 vs 1 alıcağına 2 vs 1 almak çıkarına daha uygunken böyle bir şeyin diplomatik bir marifet olmadığını kabul etmekte güzelmiş, alternatif bir tarih yaşayıp tarihsel düşmanlara kafa yormakta güzelmiş ahh ne güzel mpimiş.
Ara
@jax61

Anlamadığın yerleri son bir kez daha bu sefer maddelerle ve başlıklarla anlatacağım. Diğer insanlara istemeden haksızlık yaptığını ve bu haksızlığın nasıl gerçekleştiğini ifade edeceğim. Eğer hala anlamamak istiyorsan bu senin taraflı bakış açınla ilgilidir ve benim bu konuda yapabileceğim hiçbir şey yok.

Dediklerinden ilerleyelim.

Alıntı:Timur dost olmadığım vakit memleket Macar ikilisinin salfirdigimda karakoyun saldırısına ayrıca Avusturya Polonya saldırısına açık hale geleceğim 

Dediğin doğru. Ancak burada anlamadığın husus bu hususun DİĞER TÜM OYUNCULAR için de geçerli olması.

1. Osmanlı Macar'a saldırdığında Timur Osmanlı'ya saldırabilir (doğru)
2. Fransa Kastilyaya saldırdığında İngiltere ve Avusturya Fransa'ya saldırabilir (gerçekleşti)
3. Avusturya Osmanlıya saldırdığında Fransa Avusturya'ya saldırabilir (gerçekleşebilir)

Diğer oyuncular bu maddelerin farkında bir şekilde oyun oynuyor, sen ise bu duruma çözüm buluyorsun Timuır oyuncusunu bağlayarak. Bu durum da diğer oyuncularda şu haksızlıklara sebebiyet veriyor :

1. Osmanlı doğu sınırının güvende olduğunu bilerek batıya yüklenebiliyor.
2. Timur batı sınırının güvende olduğunu bilerek doğuya yüklenebiliyor.
3. Kırım ona savaş açıldığında Osmanlı ve Timur'un geleceğini bilerek kuzeye doğru ilerleyebiliyor.

Öte yandan 

1. Avusturya Osmanlıya savaş açmadan önce 2 kere düşünüyor veya savaş açamıyor, çünkü sınırları güvende değil. 
2. Fransa Kastilya'ya savaş açarak büyük bir risk alıyor çünkü arkasından diğer devletler saldırabilir.

Sen ise oyuncuları bağlayarak hiçbir risk almadan oyununu sürdürüyorsun. Burada ikide bir saçma sapan yok host da böyle yapıyormuş vs insanları yanlış yönlendirmeni bir kere görmezden gelirim 2 kere görmezden gelirim 3. de cevap veririm hoşuna gitmez. Senin Osmanlının ne halt yediğinin benim Fransa olarak zerre umrumda değil ben burada host olarak senin yanlış oyun tarzından ve bu oyun tarzının diğer oyuncuları ve tüm oyunu nasıl etkilediğinden bahsediyorum. Burada gelip Reoberg seviyesinde 'Fransa'yı yıkmamdan korktu :)))' savunmasından daha fazlasını yapabilmen gerek yaşın itibariyle.
Bak üstte yazdıklarını ben net bir şekilde gayet güzelce anlıyorum ve ısrarla bu argüman in saçma olduğunu söylüyorum . Sebep şu ki kurallara aykırı bir durum var mı kardes . Gayet açık ve net . YoK . İkinci olarak Avusturya'nın Polonya müttefik ligi gözüne batmazken . Senin sakson ve Bohem ittifakı kimseye batmazken benim Timur um niye sizi irgaladi.diyorsun ki doğumu sağlama aldın batıya yöneldi. Doğru. Peki bu kural dışı mi. Değil. Sorun ne. Peki senin Bohem ve saksonlsri koruma neye yol açtı. Sakson lar büyüdü. Avusturya büyüyeceğini. Aynı şekilde ben Kırım korudu m Polonya ve Moskova büyüyemedi. Benim yaptığım hiçbir hamle kural dışı değildir tamamen diplomatik hamlelerdir ve hedeflediği yerleri almaya çalıştım. Sen nasıl ki fransız kültürünü alican dedin ben de Osmanlının öz sınırları hedefledi.m. hiçbir şekilde burda şu nu yaptın gibi bir iddiada bulunanazsin zira ben senle ilk kez mp oynamıyor. Yaptığın birçok mpde benzer hamleleri bizzat sen yapıp burda bana laf Çakma ya oyunu benim için oynanma hale sokmaya hakkın yoktu.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
İlk cümlende anladığını ifade ediyorsun ikinci cümlede sorduğun soru anlamadığını gösteriyor, benden bu kadar.
Elektrik kesintisi yüzünden oyundan düştüm , kim beni işgal etti?
Ara
Yanlış takip etmediysem Timur Jaunpur'a saldırdı, Bahmanis müttefiğinin yanında savaşa girip seni işgal etti.
Janupur'la savaştayken ben ayrı girip işgal ettim zaten Osmanlı'da saldırıp toprak almıştı.
Ara
İstatistik kısmındaki puanlar development mı oyun skoru mu, bir de development a göre sıralayıp skorları falan mı yazdın (veya tam tersi) çünkü orada yazan skorlara gore sıralanmamış gibi duruyor :/
Open Up Tech, Build Up Economy, Let Mercenaries Swarm Through
Ara
Developmente göre sıralayıp developmentleri yazdım. Sıralama hatasını düzelttim.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
162 Dev Portekiz
161 Dev Münster
160 Dev Danimarka

Dev basıp bir sıra atlayasım geldi oyun sırasında :D.
Ara
Arkadaşlar gerçekten bu kadar uzamasına gerek varmıydı anlayamıyorum simdi diyecekler kirim boş konuşuyor yine allylari yek tek düstügü için ağlıyor burda allylarım umrumda bile degil ayrıca duman neyi belirtmek istiyorsun emin degilim sen bana şimdi kirim otto ve timurun güveniyle kuzeyde ilerliyor diyorsun srnce ne yapmalıydım ikisiylede zıt giderek veya neutral giderek muscovyi 1 2 horde devletiylemi yok edecektim hadi onu geçtim muscovy beni çok geç fark etti ve engellemeye çalıştı ben adamin tum sinirlarini çevreledikten sonra adam büyüyemedi tabi durdurabilirdi beni ama yapmadı Kirim' in Otto ile yakın ilişkileri tarihede uygun Timur desen aralarında bir hüsumet yok ki hani bunuda laf demeyin diye yazıyorum. Burda alternatif tarih oynuyoruz ve belli kurallari var bu mp nin degilmi duman bu kuralla arasında kendini güvenceye alarak korkak oynamak yasaktır yok değilmi ? Bu oyunda müttefik siniri var onu aşmıyoruz değilmi ? Bu oyunda sen otto ve timurun gücünü kiyasliyorsun Timur benim yardımımla zar zor yeniyor hintli devletleri Ottonun ezip geçmesi için 6 ay yeter Ottonun Batı ve güney sinirindan saldiri yemesi normal doğu sinirini güvene aldi etik değil peki neden ? Lütfen bana ya Reo işte liseli boş boş konuşuyor deyip saygı duymamazlık yapma sen bana saygı duymayarak büyüklüğünü gösteremezsin. Teşekkürler
Denemeyi bilene imkansız yoktur.

- III.Alexandros (Büyük İskender)
[+] 1 üye Reoberg nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Osmanlı ve İngiltereye oyuncu alımı vardır.
Osmanlı'ya talibim.
G0kMNN.png
Ara
Bu akşam önemli bir işim var katılamayacağım maalesef.
Ara
Bu cuma ve cumartesi yokum.
Geri Döndüm (Sayılır)
Ara
Cumartesi günü multiye katılamayacağım.
Ara
Katılamayacak kişiler yerlerine yedek bulsunlar.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.