[MP] EU4 - Multiplayer: Mart 2018
(24-03-2018, 13:01)Heliaca : 10-15 sene boyunca 99 skorda bekleyince oyun pek zevkli olmuyor maalesef @Mkedi Yani bazı oyuncular var yenileceğini anlayınca sur verir uğraştırmaz gel son kaleme kadar kuşat demez, bazı oyuncular da var 99 skor alırsın 15 sene beklersin anlaşmaz sonra sinir krizi geçirirsin.

Ben oyun mekaniklerinin bu konular düşünülerek yapıldığı inancındayım. Sonuçda kilwanın ve diğer ada devletlerinin senin ve tüm rakiplerinin karşında görece kağıttan ordu çıkarmasına rağmen tarihte varolması coğrafi avantajları sayesinde. Gerçi belki daha da iyi olabilir bu kurallarla oynayıp görmek lazım. Ama şubat multisi ispanya ve portekiz eksikliği harincinde son derece tarihi güzel bir gelişim gösterdi. İnşallah daha da güzeli olur bu multide.
Ara
42ABD0818A82190876C177337125B1EEEDB31804

Oyunda Iberıa ve Polonya haritaları göz kanattı :D Onun dışında gayet güzel bir multiydi. Ada avantajı burada da görülüyor
Ara
Bu arada ben 49 warscore vermedim 15 sene sonunda, 3 tane high development bölge, 5 tane nepal kültürlu bolge, 3 tane de low development bölge verdim, muhtemelen 100 warscoredan fazlaydı. 50'nin altina okey o kuralda tamamda, 50 den fazla için zaten mekanik var.
Ara
Gerçek tarihten örnekler absürt bence. Oyunu kendi mekanikleriyle oturtmak lazım. Onu geçtim bu %99 olayı tamamen bilmeyen oyunculara yönelik gelmiş zaten. İnat uğruna bir sürü ülke mahvoluyor.
[+] 2 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Osmanlı-Portekiz-Bahmanis
478 saat
http://steamcommunity.com/profiles/76561198254306640/
Ara
(24-03-2018, 13:18)sisisi : Bu arada ben 49 warscore vermedim 15 sene sonunda, 3 tane high development bölge, 5 tane nepal kültürlu bolge, 3 tane de low development bölge verdim, muhtemelen 100 warscoredan fazlaydı. 50'nin altina okey o kuralda tamamda, 50 den fazla için zaten mekanik var.

Hah işte bende tam olarak bunu kastediyorum. Sen iyi bir oyuncu olmana rağmen normal kurallar çerçevesinde 100 wsden fazlasına zorlanıyorsan, yeni oyuncular bu yeni kurallarla fazla yaşamaz gibi.

Ayreten tarihi örnek vermemin sebebi bu durumun  bir exploit olmaktan öte üzerinde  düşünülerek yapılmış bir mekanik olduğunu göstermekti. Yoksa ne haddime tarih dersi vermek.
Ara
100 skordan fazla nasıl verebilir ki? 15 sene anlaşmayınca ülkesinde isyancılar çıkıyor ülkesi bölünüyor ki sonra genelde oynanmaz hale geliyor.
Ara
Oyun Saati: 22 Saat( Korsan versiyonda 300 saat)
1- Avusturya
2-Macaristan
3-Timur
Ara
Kural 99 skoru alanı korumak gibi gözüksede tamamen kaybeden ve diğer oyuncuları koruma üzerinedir.
99 skor almışım vermiyor mu beklerim ülkeden isyan çıksın çıkan oldukça o ülkeleri alır %100 den bile fazla skor alınır.Sorun bu değil sorun hem kendini hem karşındakini yıpratmak.Ülken tamamen işgal olunca bütün ülkeyi kaybetmiyorsun.
Zaten belirtmişler 2 3 sene full işgalde tutulan ülkeden çok da hayır beklemicen.
Bu yıkılışı hızlandırıp savaştığın ülkenin rakipsiz kalmasını ve diğer oyuncularin daha da zorlanmasına sebep oluyor.
Kardeş bizde toprak kaybetmek yok hep ileri düşünen varsa multiplayer yanlış tercih.
Oynayan kişiler bir kişinin başka kişiyi yiktiginda durumun nereye geleceğini düşünemiyorsa yıkılırsin bu normaldir.Diplomasi dediğimiz de burada başlar.
Oyunlarda görüyoruz kurallarda buna göre yazılıyor.
@Mkedi fazla iyi niyetlisin kardeşim.Ama oyun acımasız :)

Buradan şu da anlaşılmasın skoru aldı hemen toprakları ver.Yardım almaya çalışırsın.Gelirse ne âlâ gelmezse yapacak bisey yok
[+] 2 üye etzel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@etzel @Heliaca @Mkedi @Aeschyli
Buradan birkaç laf kalabalığına cevap vermek istiyorum.

Trust bozup saldırana laf etmekten ziyade "sonuna kadar bekletti" diyerek yanlı tutum içerisindesiniz. Şimdi diyebilirsiniz oyun kuralları dahilinde olan bir durum, trust bozmuş olabilir, onun getirdiği negatif efektlere maruz kalmayı göze almış diyebilirsiniz. O zaman bende oyun kuralları dahilinde, %100 lük skoru bekleyecek kadar negatif etkileri göze aldım diyebilirim. 

Benim tarzım bu değil elbette lakin ortadaki durum iki taraf içinde belli topraklar için inatlaşmaktan başka birşey değildi.
Ara
Yorumuna bakış açısı diyerek şunu ekleyeyim.Kaybettiğini anlamakta bir erdemdir.Düşündüğün gibi arkadaşlar olabilir, anlarım bunu.Verdiğin örnekten yola çıkarak açıklayayım.
Trust bozarak aldığın etkiler puanla çözülür ki mp içinde sorun olmayan şeyler.99 skor da 100 lük anlaşmaya razı olmamak oyun kuralıyla açıklanacak bişey değil.Kısaca inat benim değil mi vermicem kafası.
Ben kendi üzerimden bir örnek vereyim.
99 skor aldım.Karşımdaki herhangi bir sebepten vermiyor istediğimi.
49 skor alır trust break 49 alır trust break.
Olayların vardığı nokta şu.Kan davaliyiz gibi birbirimizin oyunu mahvetmek.
Buradaki trust break belli intikam.Bunu da oyun kuralına dayamak haksızlıktir.
Sen bu trust break işini daha güzel yerde kullanırsın taktik olur.
Ancak 99 skorla istenileni vermemeyi ne oyun kuralına ne de etik olarak doğru bulmuyorum
[+] 1 üye etzel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Mesela olay şu şekilde örnek vereyim. Fransa bana stab hit ile adadan toprak aldı. Adaya asker çıkartıp truce break yapacaktı. Tüm adayı işgal edebilirdi. Biraz asker çıkarmasını bekledim ve ben truce u bozdum. 200e yakın askerini imha ettim. Bu sekilde oynamak tamamen art niyet. Oyunu güzelleştirmek de mahvetmek de bizim elimizde. Benim truce yapmama sebebim bi yardım beklememdi.
Ara
İngiltere - Songhai - Brandenburg
+1000 saat

Oyuna ne zaman başlayacağız ? Bu ayın 27'sinde mi ?
Ara
Kural açıklamasını yaparken özellikle belirttim kimsenin üzerine alınmaması için.Bu kurallar sadece geçen oyun sonucu alınan kurallar değil birçok örnek verebilirim diğer oyunlardan da kullanımları ile ilgili.Bu yüzden örnek verilen kişilerin savunmaya geçmesine gerek yok, zaten o zamanlar kural olmadığı için ihlallik bir durum da yoktu.

Şunu da ek yapayım ne tarihsel yönden ne gerçekçilik yönünden ne de oyunun oynanışı yönünden neresinden bakarsanız bakın %99 savaş skoru elde kalıyor.Zaten skor 99 oldu hadi barış yap şeklinde koymadık biz bu kuralı.10 yıl gibi bir süre var ve oyunda savaş hedefini alıp 5 yıl geçtiği anda savaş yorgunluğunuz artmaya başlıyor ki 10 yıl çok çok uzun bir süre.10 yılın ardından barış atılmıyorsa zaten kötüye kullanım vardır.Gerçekçilik yönünden de bakarsan hangi ülke topraklarının %80 90 ı işgal edilmiş, gelirinin 20 katı borç almış ve savaşta %99 gerideyken üstüne de bu işgal 10 yıl sürerken 'ya belki savaşı değiştiririm' diyip beklemiş?Böyle bir olay yok bu yüzden ekledik.

Oynadıkça yeni kurallar koymaya ve konulan kuralları test etmeye devam edeceğiz.Bu kural dediğim gibi çok nadir kullanılacak bir kural çünkü 10 yılı geçmiş savaşlar zaten nadir oluyor.Bu kuralın kötü kullanımı da görülürse ona uygun kaldırıladabilir.Bu oyun için uygulayıp nedir ne değildir göreceğiz.

Başvuru sayımız en son 14 e çıktı.Bu hızla devam edersek geçersek Salı günü başlarız zannediyorum.Tartışmayı da sonlandıralım başvuru sürecindeyiz şu anda.
[+] 2 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(24-03-2018, 10:56)iberkay : Kuralların okunuyor olması güzel :).Hazır sormuşken senin vasıtan ile yeni getirdiğimiz 3 kuralı birden açıklayayım.

Alıntı:13.10 yılı geçen savaşlarda eğer savaş skoru %50 nin altındaysa önde olan oyuncu yarısı teklif ile anlaşma sağlayabilir.Eğer %50 ve üzeri durumdaysa savaş skoru kadar barış anlaşması imzalayabilir.Bu kuralla imzalanan anlaşmalarda sadece işgal edilen topraklar istenebilir.Bu kural gm tarafından anlaşmayan oyuncuya uygulatılır.

İlk olarak sorundan başlayalım.Oyunda fazla süre kalamadığın veya yaşandığı anlarda Avrupa ile aran uzak olduğu için farketmemiş olabilirsin ama bu kuralın gelmesine mevcut 4 tane hadise yaşandı oyunda.
İlk kısmı olan %50 savaş skoru kısmı tamamen ada ülkeleri ve İngiltere ile alakalı kısım.Oyunda Fransa-İngiltere savaşında 10 yıla yakın %45 savaş skoru ile savaş ilerledi, bu esnada bütün Avrupadaki kara toprakları İngiltere'nin işgal altındaydı fakat kale veya bir süre sonra işgaller yeterli olmadığı için %50 yi bulamıyor bu skor.Bu nedenle o savaş iyice tıkandı ve sonrasındaki tartışmalar sonucu Fransa ve İngiltere oyuncuları oyunu bıraktı.Aslında Fransa'ya bu kuralı getirmeyi düşündüğümü söylesem de kendisi 100 ws istiyordu yine uygun bir kural bizimkisi.Burada 'sadece işgal edilen topraklar istenebilir' kısmıyla da adadan vs toprak isteme gibi açıklık oluşturabilecek kısmı engellemişiz.

Aslında 100 lük anlaşma kısmını sen kural koyucaz dediğin anda dile getirdim onun dışında İngiltere ile iki tarafında kabul edebileceği bir anlaşmanın derdindeydim. Kendisi anlaşalım mı yazılarıma ve de ws kadar attığım tekliflere cevap vermeyince ben de öylesine 100 ws atmaya başladım ki devamında biraz da tilt olmamdan ötürü bunu bir istek haline getirdim.

(24-03-2018, 21:49)Raijin : Mesela olay şu şekilde örnek vereyim. Fransa bana stab hit ile adadan toprak aldı. Adaya asker çıkartıp truce break yapacaktı. Tüm adayı işgal edebilirdi. Biraz asker çıkarmasını bekledim ve ben truce u bozdum. 200e yakın askerini imha ettim. Bu sekilde oynamak tamamen art niyet. Oyunu güzelleştirmek de mahvetmek de bizim elimizde. Benim truce yapmama sebebim bi yardım beklememdi.
Orada onu yaptım çünkü savaşı bariz bir şekilde kazanıyor olmama yada en azından hiç bir şekilde durumu çevirmek için bir hamle yapmamana rağmen barış imzalamıyor olmandan dolayı ve de yaptığım ws nin yarısı ile birlikte sana bir önceki savaşta ikincil olarak katıldığım ve işgal yemediğim savaşta verdiğim üç toprağı bile alamıyordum. Üzgünüm ancak benim yaptığıma art niyetlilik diyebiliyorken senin sadece elinde oyun mekaniklerinden dolayı tutabildiğin toprakları tutman da benim oyunumu mahveden türden bir şeydi. Ve de durum tam anlamı ile can sıkıcı olmuştu . Bunun üstüne bir önceki yorumumda bahsettiğim gibi tilt oldum ve de bahsettiğin hamleyi yaptım ki ordularımı geçirirken daha senin sw atacağını ve de orada kazanamayacağımı biliyordum. Sadece adadan çekil dediğinde ben çekilmeyince benim almak istediğim 4 toprağı alamadığım anda ne hissettiğimi anla diye yaptım. Ki defalarca kez de anlaşıp anlaşmadığımızı sordum ancak hiç birine olumsuz cevap bile vermek istemedin.

1100 saat

Castile
Savoy
Oda
Ara
Seninle gereksiz tartışmak istemiyorum, boşuna küfür yiyip de keyfim kaçmasın yine.
Ara
(25-03-2018, 19:19)Raijin : Seninle gereksiz tartışmak istemiyorum, boşuna küfür yiyip de keyfim kaçmasın yine.

Tercih senin tartış yada tartışma ancak o gün sana bireysel bir küfür de bulunmadım en azından bunu belirtmek istedim.
Ara
Kişisel tartışma içeren mesajlar kaldırıldı.Kişisel sorunlarınızı başka yerde halledebilirsiniz bu konu da değil.Burada başvuru sürecinde konu ve daha fazla tartışmaya gerek yok.Herkes katılabilir, kimseye kara liste veya almama gibi bir durum uyguladığımız yok.Herkes hatalar yapabilir önemli olan bunlardan ders çıkarabilmek, ders çıkarmış mı bunu kanıtlayacağı yerde yeni oyun.

Çarşamba günü başvuranların ülkeleri açıklanır, oyun ayın 30'unda Cuma günü başlayacaktır.Bilginize.
Ara
Polonya-Pomerania-Milan
1091 saat
https://steamcommunity.com/profiles/76561198064191745

(25-03-2018, 20:02)iberkay : Kişisel tartışma içeren mesajlar kaldırıldı.Kişisel sorunlarınızı başka yerde halledebilirsiniz bu konu da değil.Burada başvuru sürecinde konu ve daha fazla tartışmaya gerek yok.Herkes katılabilir, kimseye kara liste veya almama gibi bir durum uyguladığımız yok.Herkes hatalar yapabilir önemli olan bunlardan ders çıkarabilmek, ders çıkarmış mı bunu kanıtlayacağı yerde yeni oyun.

Çarşamba günü başvuranların ülkeleri açıklanır, oyun ayın 30'unda Cuma günü başlayacaktır.Bilginize.

Bugün verdim ülke isteklerimi, salı günküne katılamıyor muyum? Kaç gün önceden katılmak gerekiyor en az?
[+] 1 üye Procrastination nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Salı günü ayrı Cuma günü ayrı bir oyun yok.Aynı oyun Salı ve Cuma günleri oynanacak.Bu Salı günü değil de Cuma başlıyoruz sadece mp ye.Oyun saatinden 1 saat önce bile konuya yazsanız katılmanız için kafidir.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.