[MP] EU4 - Multiplayer: Mart 2018
(14-04-2018, 13:16)ceh1907 : 1- Sen benim hangi aşamada kiminle konuştuğumu nereden bileceksin yav. 
2-Benim senin gibi bir gün ondayım bir gün bunda tarzı oyun anlayışım yok. Bu nedenden dolayı seni eleştirmiyorum yanlış anlama bu da bir stratejidir ama dünyadaki tek stratejist olarak kendini görmen biraz komik kaçıyor.
3- Sen kimin vassalıydın onu bile unuttuk.
4-Senin gibi "kanki naber toprak satsana" yaparak dertsiz tasasız büyümek bana oyunu hakkıyla oynadığımı hissettirmiyor. Sen bu muhteşem diplomatik hamlelerine devam edebilirsin ama başkasının stratejilerine de saygı duyman gereklidir.

şöyle cevap vereyim madde madde ayırdım mesajını.

1.si hemen hemen cogu avrupa devletiyle konusuyorum savaşları yakın takip ediyorum, ottoya soruyorum fransa sana yazdımı yok, soruyorum yok soruyorum yok. o sırada iskoç koruyorsun ai yani.

2. si 83 dev başlıyorum 12k ordu ile hre içinde.  Fransa gibi 400 dev başlayıp gpde 3. sırasda bi devlet değil BB.

3-rusyayı kızdırmamak için polonyaya bile savaş açmadım 30 sene savaşsız bekledim. (2. oyun günü) gücünü ve haddini bilerek oynadım devletin.

4-.sü avus la ilk anlaşmıştık polonya girdiğinde , hatta o oyun günü sonunda koningsberg kuşatmasını bana devretti. oyun bitti o gün ertesi gün orayı kendine aldı. sebebini sordum abi kusura bakma algıya geldim dedi. sonra otto ile dahay akınlaştık aus dan toprak alıp o prusya yine kurulurdu bu sefer daha fazla tepki çekecektik.

Aus un toprak satma mezusu şu: aus dostluk teklifi ile bana toprak satısı önerisinde bulundu.borçlarımı kapattım corruption çekerek ki toprak alabileyim diye. yine parasıyla bi ton borca girip o torpakalrı aldım. öyle bedava kurulmadı bu prsya. hala corruptionum 13. bi ara 19 du. bende otto ile ally bozarak tekliini kabul ettim. Papa ve ottoya karşı savundum kendsiini. Papa kendisi söyledi prusya olmasa Avusturyadan 100 ws toprak alacaktım diye. bu yaptıklarımla o toprakların bedelini ödediğimi düşünüyourm.

son barışta osmanlının 3 toprak ve acces isteği vardı aytaçın kendiside durumdan haberdardı konuşmuştuk ve konuştuklarımı hatırlamadı. ben war rep karşılıgı savastan cıktım gelirim 35 dukatdı 12 war rep aldım.  yine ülkemin cıkarına aus un bilgisi dahilde olldgu dusundugum anlasmayı yaptım. ama aus anlam veremediğim şekilde savasa devam etti ve tüm macarı kaybetti. Tekrar ediyorum toprak teklifini aus yaptı ve borcumu ben hem maddi hemde manevi olarak ödedim. Senin state topragın savoy'un aksine peşkeş çekilmedi o prusya toprakları bana.

(14-04-2018, 13:20)Snne : Hangi devletin ne çıkarı olduğu başkasını ilgilendirmez prussia bey. Ve çıkarlarını korumak için hangi devletle kaç yıl dost olduğu da. Herkes çıkarları çakışana birbiriyle dosthane takılır bu normaldir. Sen austriaya kazığını attın sana göre tabikide kimse uzun süreli dost olmamalı çünkü işine gelmiyor diğer devletlerin hepsinin yapma dediği halde sana prussia topraklarını prussiayı kurabilesin ve dostluğunuz bir nişanesi olarak dursun diye veren austria yı ikinci savaşında satan adamsın. Sen dostluğu tek seferlik çıkar olarak görebilirsin ama bunu kalanlara zorla dayatamazsın .Burada devlet yönettiğin bir oyun oynuyoruz age of tarzı bas askeri yolla tarzı bir savaş oyunu oynamıyoruz yöneten adam isterse dost olur. kimse kendi devletinin kötülüğünü düşünmez. Kendi devletinin iyiliği de sadece kendisini ilgilendirir. Gelip senin düşmanlarını dövmüyor diye böyle bir öfke kusamazsın. Savaş mevzusunda da sonuçlarını göze aldığı sürece herkes istediği savaşa girebilir. Sonucunda ister para kazansın isterse de toprak kaybetsin o savaşa giren adamın insiyatifine kalmış.

Ben burda kimseye öfke kusmuyorum ki su yorumun zaten tamamen düşman oldugumuz için yazdıgın yanlı bir yorum. benim dediğim hususlar mp'a zarar veren davranıslar , tabiki herkesin fikri kendine göre haklı olabilir. aynı arkadaşın rusya oldugu bir mp de vardı orada da aynı durumlar söz konusu idi. ozaman da çok konuştuk yine hiç bir şey değişmiyor yine değişmiyor.Örnek veriyorum; ben hollanda ile savasayım ally ı fransa ottoyu çağırayım fransa oto rival ya sonucta . rusya da rivali onu da çağırayım. beraber fransayı ezelim bu arada güçsüzleşsin. sizin mantıgınız bu. bunlar yerine Fransadan ve hollandadan toprak isteyebilecek ingiltere, hollanda kolonilerini isteyecek ispanya çağırmam gerekirken sizin mantıgınızla otto rus çağırmam gayet doğal. sonuçta ordu adamın ordusu manpower adamın istediği gibi kullanır öyle değil mi ?
Ara
(14-04-2018, 13:48)Raijin :
(14-04-2018, 13:16)ceh1907 : 1- Sen benim hangi aşamada kiminle konuştuğumu nereden bileceksin yav. 
2-Benim senin gibi bir gün ondayım bir gün bunda tarzı oyun anlayışım yok. Bu nedenden dolayı seni eleştirmiyorum yanlış anlama bu da bir stratejidir ama dünyadaki tek stratejist olarak kendini görmen biraz komik kaçıyor.
3- Sen kimin vassalıydın onu bile unuttuk.
4-Senin gibi "kanki naber toprak satsana" yaparak dertsiz tasasız büyümek bana oyunu hakkıyla oynadığımı hissettirmiyor. Sen bu muhteşem diplomatik hamlelerine devam edebilirsin ama başkasının stratejilerine de saygı duyman gereklidir.

şöyle cevap vereyim madde madde ayırdım mesajını.

1.si hemen hemen cogu avrupa devletiyle konusuyorum savaşları yakın takip ediyorum, ottoya soruyorum fransa sana yazdımı yok, soruyorum yok soruyorum yok. o sırada iskoç koruyorsun ai yani.

2. si 83 dev başlıyorum 12k ordu ile hre içinde.  Fransa gibi 400 dev başlayıp gpde 3. sırasda bi devlet değil BB.

3-rusyayı kızdırmamak için polonyaya bile savaş açmadım 30 sene savaşsız bekledim. (2. oyun günü) gücünü ve haddini bilerek oynadım devletin.

4-.sü avus la ilk anlaşmıştık polonya girdiğinde , hatta o oyun günü sonunda koningsberg kuşatmasını bana devretti. oyun bitti o gün ertesi gün orayı kendine aldı. sebebini sordum abi kusura bakma algıya geldim dedi. sonra otto ile dahay akınlaştık aus dan toprak alıp o prusya yine kurulurdu bu sefer daha fazla tepki çekecektik.

Aus un toprak satma mezusu şu:  aus dostluk teklifi ile bana toprak satısı önerisinde bulundu.borçlarımı kapattım corruption çekerek ki toprak alabileyim diye. yine parasıyla bi ton borca girip o torpakalrı aldım. öyle bedava kurulmadı bu prsya. hala corruptionum 13. bi ara 19 du. bende otto ile ally bozarak tekliini kabul ettim. Papa ve ottoya karşı savundum kendsiini. Papa kendisi söyledi prusya olmasa Avusturyadan 100 ws toprak alacaktım diye. bu yaptıklarımla o toprakların bedelini ödediğimi düşünüyourm.

son barışta osmanlının 3 toprak ve acces isteği vardı aytaçın kendiside durumdan haberdardı konuşmuştuk ve konuştuklarımı hatırlamadı. ben war rep karşılıgı savastan cıktım gelirim 35 dukatdı 12 war rep aldım.  yine ülkemin cıkarına aus un bilgisi dahilde olldgu dusundugum anlasmayı yaptım. ama aus anlam veremediğim şekilde savasa devam etti ve tüm macarı kaybetti. Tekrar ediyorum toprak teklifini aus yaptı ve borcumu ben hem maddi hemde manevi olarak ödedim. Senin state topragın savoy'un aksine peşkeş çekilmedi o prusya toprakları bana.

(14-04-2018, 13:20)Snne : Hangi devletin ne çıkarı olduğu başkasını ilgilendirmez prussia bey. Ve çıkarlarını korumak için hangi devletle kaç yıl dost olduğu da. Herkes çıkarları çakışana birbiriyle dosthane takılır bu normaldir. Sen austriaya kazığını attın sana göre tabikide kimse uzun süreli dost olmamalı çünkü işine gelmiyor diğer devletlerin hepsinin yapma dediği halde sana prussia topraklarını prussiayı kurabilesin ve dostluğunuz bir nişanesi olarak dursun diye veren austria yı ikinci savaşında satan adamsın. Sen dostluğu tek seferlik çıkar olarak görebilirsin ama bunu kalanlara zorla dayatamazsın .Burada devlet yönettiğin bir oyun oynuyoruz age of tarzı bas askeri yolla tarzı bir savaş oyunu oynamıyoruz yöneten adam isterse dost olur. kimse kendi devletinin kötülüğünü düşünmez. Kendi devletinin iyiliği de sadece kendisini ilgilendirir. Gelip senin düşmanlarını dövmüyor diye böyle bir öfke kusamazsın. Savaş mevzusunda da sonuçlarını göze aldığı sürece herkes istediği savaşa girebilir. Sonucunda ister para kazansın isterse de toprak kaybetsin o savaşa giren adamın insiyatifine kalmış.

Ben burda kimseye öfke kusmuyorum ki su yorumun zaten tamamen düşman oldugumuz için yazdıgın yanlı bir yorum. benim dediğim hususlar mp'a zarar veren davranıslar , tabiki herkesin fikri kendine göre haklı olabilir. aynı arkadaşın rusya oldugu bir mp de vardı orada da aynı durumlar söz konusu idi. ozaman da çok konuştuk yine hiç bir şey değişmiyor yine değişmiyor.Örnek veriyorum; ben hollanda ile savasayım ally ı fransa ottoyu çağırayım fransa oto rival ya sonucta . rusya da rivali onu da çağırayım. beraber fransayı ezelim bu arada güçsüzleşsin. sizin mantıgınız bu. bunlar yerine Fransadan ve hollandadan toprak isteyebilecek ingiltere, hollanda kolonilerini isteyecek ispanya çağırmam gerekirken sizin mantıgınızla otto rus çağırmam gayet doğal. sonuçta ordu adamın ordusu manpower adamın istediği gibi kullanır öyle değil mi ?

Mp de rival muhabbetini kimsenin önemsediğini düşünmüyorum açıkçası. Herkes toprak kazancı nerdeyse o savaşa gidiyor. Bu yazdıklarımda da seninle rival olmamızın hiçbir alakası yok oyun içinde olan oyun içinde kalır buraya taşımam. Sen kendine göre yorumladığından yanlış anlamışsın sadece. Ve evet eğer adamlar yanında geliyorlarsa otto rus çağır eğer ingiltere çağırırsan hollanda savaşına, kazandığın war score u ingiltereyle niye bölüşesin ki? Bana göre senin örneğin daha saçma aynı adamdan toprak istiyorsanız çıkar çatışması yaşanır.
Ara
(23-03-2018, 18:37)iberkay : İstirhamımız 
Bu maddeler kurallarla istesek de engelleyemeyeceğimiz, ancak dikkat edilmesinin ve uyulmasının etkinliğin sağlığı için önemli olan şeyler.
  1. Oyunda her zaman diplomasiye açık olun, diğer oyuncularla konuşun, önceki savaşta düşmanınız olan oyuncuyla bir sonraki savaşta çıkarlarınız kesiştiğinde dost olmasını bilin.
  2. Her zaman kendi ülkenizin çıkarı için oynayın, sizin ülkenizin çıkarına değilken başka bir ülkeyi oyuncusuyla aranız iyi olduğu için güçlendirmeyin.
  3. Yanınızdaki ülkelerle bir sınır belirleyip 300 sene o sınırlarda oynamayın, farklı bölgeler için değişken farklı politikalar kurun.
  4. Oyun içerisinde kendinize "daimi dost" ve "daimi düşman" belirlemeyin, dinamik bir diplomasi anlayışı edinin.
  5. Kolonici ülkelerle oynarken oyunun başında diğer kolonicilerle sınırları belirleyip 400 sene koloni savaşı yapmamazlık yapmayın.
  6. Farklı koşullara uyum sağlamayı bilin, bu oyunda yenilmek de var kazanmak da, yenildiğinizde hemen pes etmeyin, bu bir multiplayer, her şeyin sürekli lehinize olması mümkün değil.
  7. Oyun içerisinde absürt para transferleri yapmayın.

Bunu şuraya koymak lazım bir okuyun tekrardan tekrar tekrar adam buna uygun hareket edilmediği için eleştirmiş ve dediklerinin çoğuna katılıyorum ama bunu bir sataşma amacıyla yazmış kabul edip linç etmek doğru değil. Avusturya toprakları salarken ne konuştukları hakkında bilgim yok fakat avusturya müttefikini güçlendirmek amacıyla yaptıysa büyük aptallık etmiş. Çünkü er yada geç Prusya kendisine dert olacağı açık. 2. madde zaten dediğimin aynısını söylüyor çıkarına değil bu hareket eğer orada güçlendirmek için yaptıysa.
   Mesela 3. madde üzerinden başka bir örnekten gidelim. Fransa ile Kastilya/İspanya 1444-1445 ten beri müttefik değil mi ve sınırlar; Evet ilk dönemler benimle yani İngiltere ile Fransa arasında ki sorun nedeniyle bu normal ama özellikle Fransa'nın corelarını alması sonrasında ki süreçte ne diye var bu müttefiklik hadi Fransa İngiliz ordusunu çok güçlü düşünüyor ve ondan korkuyor mu bu ihtimal 1 vs 1 de Fransa saçma sapan oynamazsa olmaz hadi bunu geçtim. İspanya niye müttefik oda mı İngilizlerin tüm kolonilerine çökeceğinden korkuyor da böyle harekete girişiyorlar daha büyük donanmaya sahip olmasına rağmen. Burada bu iki devletin birbirleri üzerinde ki genişleme çıkarlarının olmadığını söylemek gülüç olur. Ayrıca Fransanın müttefiklerine bakınca batısı deniz kuzeyde İngiltereye zaten çıkamıyor güneyde ispanya ile müttefik güney doğuda papa ile müttefik kuzey doğuda hollanda ile müttefik sadece potansiyel gidebileceği yer ufak bir kutsal roma sınırı. Kısaca kendi kendini sınırlarına sıkıştırmak değilde ne bu. Eğer bu maddeden 1600-1444=156 yıl daha 300 yıl olmamış gibi bir şey anlıyorlarsa başka bir şey demek istemiyorum.
    4. maddeye bakalım Dinamik diplomasi bunu Avusturya-Rusya, Avusturya-Papalık, Prusya-Osmanlı, Prusya-Avustuya, Papalık-İspanya, İngiltere(Ben)-Avustuya hatta Rusya-İsveç ile bile oldu bu ama niyeyse benim bazı eski düşmanlarım benim hala düşmanım olarak kalmaktan memnun anlaşma denilen bir şeyden uzaklar galiba hiç dostluk ellerini görmedim galiba ingiltere ile ilgili dlc geldi ingiltere güçlü olmamalı İngilizin üzerine oynayalım diyorlar galiba.
   Biraz fazla uzattım ama bu dediklerim yalnızca oyun tarzına eleştiri birine sataşma gibi bakmayın sonuçta bu bir oyun oyun dışında oyun içindeki düşmanlıkları dışa vurmayalım tartışmaya dönüştürmeyelim. Mesela Hollanda oynayan abimizle oyunsonu güzel bir muhabbetimiz oldu hatta hemen öncesinde savaşıyorduk. Ve oyunu oyunda nasıl oyunun kuralına göre oynayalım bu oyunun kuralı kendi ülke çıkarların mp odaklı oyunlarda dereceli maçlara girersin adam oyunu sallamaz laylaylom oynar çıldırmaz mısın mesela rainbow da oynayan varsa ya da biliyorsanız recuit alıp oynasa oyun içinde o adama karşı ne tepki verirsiniz?
[+] 4 üye fodunkiran nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Konu fazla uzamış kavgaya gerek yok. Mp gayet güzel gidiyor bir sürü savaş yaşandı zaten. Sw yiyen patates rus ordularının ss ini atında az gülek eğlenek.
[+] 5 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(14-04-2018, 15:09)Aeschyli : Konu fazla uzamış kavgaya gerek yok. Mp gayet güzel gidiyor bir sürü savaş yaşandı zaten. Sw yiyen patates rus ordularının ss ini atında az gülek eğlenek.

Şu mizah anlayışlı birisiyle oynamak sohbet etmek gerçekten keyifli.

Rp yapacak havam kalmadı absürt şeyler görünce. :(

Mp de rival önemsizmiş :))) daha konuşma lüzumu görmüyorum
Ara
Arkadaşlar oynadığımız altı üstü bir oyun , bence de konu gereksiz uzamış. :)

Hollanda'nın zengin ve verimli toprakları bir dünya savaşı çıkaracak gibi. :)

Herkes bir şekilde kendi düşündüğü stratejisini uyguluyor veya uygulamaya çalışıyor. Bu demek değildir ki yukarıda yazılan iletilerdeki olumsuz örnek olarak verilen durumlar gerçekleşmeyecek. Kimin ne zamanı kolladığını bilemeyiz. Zaten bu tarz bir strateji oyununda da oyunu asıl güzel kılan detay bu belirsizliklerin fazlalığı bence.
Ara
Arkadaş şu MP konularına yanlışlıkla tıklıyorum ara sıra ve ne zaman tıklasam oyundaki devletler için birbirini yiyen insanlar görüyorum :P
[+] 1 üye Royal Guard nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(14-04-2018, 13:37)iberkay :
1600

H4czPy.jpg

Konularla alakalı görüşümü ve dev istatistiğini müsait bir zamanımda paylaşacağım.

Bu resmi yapan herhangi bir program tarzı birşey mi var yoksa kendin bizzat uğraşarak mı yapıyorsun? Gayet güzel bir özellik.
Ara
rusyanin ortasındaki sarı sehir hangi ülkenin?
Ara
(14-04-2018, 18:26)Snne :
(14-04-2018, 13:37)iberkay :
1600

H4czPy.jpg

Konularla alakalı görüşümü ve dev istatistiğini müsait bir zamanımda paylaşacağım.

Bu resmi yapan herhangi bir program tarzı birşey mi var yoksa kendin bizzat uğraşarak mı yapıyorsun? Gayet güzel bir özellik.

F10 tuşu ile genel dünya haritasını alıyorum.Sonrasında phtoshopta sınır çizgisi olan bir haritadan buna aktarıyorum.1.25 ile uyumlu sınırlar olmadığı için yeni eklenen yerler eksik oluyor farketmişsinizdir.
[+] 2 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ellerine sağlık baya başarılı bir şekilde yapıyorsun.
Ara
Kendi adıma bir şeyi açıklığa kavuşturmak isterim; ben müttefik edinmek için Prusya kurdurdum elimle. Çünkü oyun başından beri tüm dostlarımdan boynuz yedim. Yıllarca Osmanlı ile tek başıma yüzleşmek zorunda kaldım. Macar topraklarının yarısını kaybedip kimsenin umrunda olmadığını farkettiğimde gözü kararttim ve prusya dost edindim. Şimdi millet "yav bu aptal Avusturya da prusya gurdurmuş hea" çekiyor. Ben Prusya kurulmasin diye Konisgberg alırken kimsenin umrunda olmadık. Şimdi kafanızı topraktan çıkarıp "aaa Prusya gurduşmuşlar gocaman olmuş yaf" derken oyun sürecini de göz önünde bulundurun.

Her neyse. Multiplayer oyunlarda tartışma olabilir. Ama bu tartışmalarda oyuncuların nasıl oynadığı ne kadar yetenekli olduğu ne kadar tecrübeli olduğu tartışması yapılmamalı. Oyuncuların yaptığı "hamlelerin" etikliği veya legalliği tartışılabilir. Bunlar da zaten daha nesnel durumlardır.
[+] 6 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(14-04-2018, 20:49)Aytaç : Kendi adıma bir şeyi açıklığa kavuşturmak isterim; ben müttefik edinmek için Prusya kurdurdum elimle. Çünkü oyun başından beri tüm dostlarımdan boynuz yedim. Yıllarca Osmanlı ile tek başıma yüzleşmek zorunda kaldım. Macar topraklarının yarısını kaybedip kimsenin umrunda olmadığını farkettiğimde gözü kararttim ve prusya dost edindim. Şimdi millet "yav bu aptal Avusturya da prusya gurdurmuş hea" çekiyor. Ben Prusya kurulmasin diye Konisgberg alırken kimsenin umrunda olmadık. Şimdi kafanızı topraktan çıkarıp "aaa Prusya gurduşmuşlar gocaman olmuş yaf" derken oyun sürecini de göz önünde bulundurun.

Açıkça konuşmak gerekirse Rusya seni çok rahat savunabilirdi, kendi derdine düştü seni defalarca yanlız bıraktı. ben yerine başka biri prusya olsaydı çok daha önce sana direk ihanet edip seni yıkmıstı. Son çaren olarak doğru olanı yaptın. Bedava peşkeş çekilmiş topraklar sanıyorlar ki ekonomik açıdan cok ağır oldu benim için.
[+] 1 üye Raijin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1600 Development

1. Ottomans 2161+88 Development
2. Russia 1720+11 Development
3. Mughals 1183 Development
4. Morrocco 1035+124 Development
5. Bahmanis 975+12 Development
6. Kilwa 953+94 Development
7. France 910+42 Development
8. The Papal State 864 Development
9. Austria 793+134 Development
10. Prussia 680+15 Development
11. Spain 644+1200 Development
12. Great Britain 559+285 Development
13. Uesugi 517+22 Development
14. Ethiopia 485+94 Development
15. Manchu 479 Development
16. Bengal 401 Development
17. Sweden 371 Development
18. Netherlands 317+63 Development
19. Shimazu 236 Development

Artılar Subject ülkelerin developmentlarının toplamıdır. Sıralamaya Etkisi yoktur.
[+] 8 üye fodunkiran nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
468e9f376d8603131fd94bfc16c689e3.png

Değerli dostumuz Avusturyayı korumak için Tirolde kartende Trevisoda yapılan ağır muharebelerde ordumuz çok yıpranmıştı.
ilk karten muharebesi kaybedildi. Bu savaşta sadece 1 kolordumuz vardı.
2. savaş olan tirol savaşında ise bütün ordumuzu getirmiştik.Burada Azgın Papaya karşı büyük bir zafer elde etmiştik.
İşgal altındaki Karten kurtarılmıştı. ve treviso kalesi kuşatıldı.
Avusturyanın ise ordusu pek kalmamıştı. En ön saflarda biz savaşıyorduk artık. Daha fazla yıpranmamak için Papanın barış teklifini kabul ettik.
Bu sırada Osmanlı İmparatorluğu Avusturyanun bu zayıflıgını görerek savaş ilan etti.
Prusya ordularının kudretini gören Osmanlı saldıramıyordu. Biz ise agır ordu bakımlarını karşılayamıyorduk.
birkaç yıl önce savaştığımız Papa Avusturya topraklarını başka kimseye yedirmemek için  Osmanlıyı Aşağılama savaşı açtı.
Papanın çıkarlarına hizmet etmemek için Savaş tazminatı karşılığında savaştan ayrıldık.
O savaş devam ederken Küçük HRE prensliklerini topraklarımıza katıyorduk.
Bunu gören avusturya arşidükü bizle ittifakı bozmuştu. Biz ise tekrardan Osmanlı ile yakınlaşıp ittfak kurduk.

Rus savaşı öncesi Berlinde Küçük ortağımız Ansbach ile Ordumuza moral amaçlı bir konuşma yapmıştım.

Bu Konuşmanın ardından Rus seferi başlamıştı. Savaş bizim açımızdan iyi gidiyordu.
Rus birlikleri ile isveç birlikleri birleşerek memelden işgale başlamışlardı.
Netze de ise ruslarla ilk temas sağlanmıştı. Bu ilk temas çok kısa sürmüştü. Rus birlikleri kısa sürede imha edilmişti.
İşgal edilen topraklar tekrar işgalden kurtarıldı ve rus topraklarına doğru ilerleme harekatına başlanıldı.

Şanlı Prusya Krallığının tarihsel genişlemesi;

Amacımız Bütün Germen halklarını Tek bayrak altında toplamak, dünyada nizamı sağlamak ve halkları sömüren kirli ittfaklar karşısında dimdik karşısında durmaktır.
Bizlere koalisyon kuranların savaş açmasını bekliyoruz. Öyle kuru kuruya koalisyon kurulmamalı. açamıyorsanız savası o yüzkarası koalisyona girmeyin :))
[+] 3 üye Raijin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Sarumanın konuşmasını rp de koymak benim de hep aklımda olan birşeydi :). Tabi bizim için böyle bir durum söz konusu değil şu anda, ülkemiz beka sorunu ile yüzyüzedir :D
Ara
Fikir aytaçtandı. Yapmayınca ben yapayım dedim. Altyazıyı etkinleştirin. 

[+] 10 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Şahane olmuş :) hele ki otto viyana da halay çekerken kısmına iyi güldüm :)
Ara
Majahapitten rapor veriyorum, yıllar boyu baharat hasadı yaptık, ispanyaya zehirli avusturyaya şifalı baharatlar yolladık, rusya kralının kolsuzluğuyla ilgili kendisine baharatlarımız kadar acı sözler ettik. Morocco'nun millete sataşmasının akabinde kendisine sataştık. Öylece oturup avrupalilarin birbirini yemesini izledik ve bu bizi nesiller boyu komedi unsurları ve sabah programları icat etmekten kurtardı.

Morocco hariç (latife ediyoruz efenim) tüm cihana sevgilerle raporumun sonuna geldim, sağlıcakla kalmak isteyene de baharat satışlarımız mevcut.
[+] 1 üye Procrastination nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Osmanlı Viyana'da halay çekerken Rusya neredeydi baya güldürdü  :joy: :joy:
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.