[MP] EU4 - Multiplayer: Mayıs 2021
Memlüğe geçebilirsem geçmek istiyorum.
Space-Background.gif
Ara
(26-05-2021, 01:25)Yasin Ahmet : Memlüğe geçebilirsem geçmek istiyorum.

unknown.png
[+] 15 üye Leon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Görsel

መንግሥተ ኢትዮጵያ
Mängəstä Ityop'p'ya

Geçmişte mağlup ettiğimiz Adal'ı yeryüzünden silmek için son bir savaş ilan ettik fakat Adal'ın müttefiklerini hafife almıştık. Ummadık taş az kalsın başımızı yarıyordu ama ufak (ama ağrılı) bir morlukla atlattık. Elimizdeki tüm kaynakları seferber ederek paralı askerlere başvurmak suretiyle ordumuzu takviye ettiık. Yıllar süren savaşın ardından Adal'ı beyaz barışa ikna edebildik. Ülkemizin yarısını isteyen bir ülkeyi buna ikna etmek zor işti. Bu savaştan sonra ülkenin iyiye giden ekonomisi tepetaklak oldu.

Tam ekonomimizi düzeltip geleceğe bakma hayalleri kurarken bu sefer de Yemen'den savaş ilanı aldık. Yemen bizi abluka altına aldı ama herhangi bir askerî teşebbüste bulunmadı. Ordumuzu Babülmendep Boğazı'nda konuşlandırıp düşmanı beklemeye koyulduk. Ama bir sıkıntı vardı, Yemen'in müttefiki Ajuraan topraklarımıza saldırmıştı. Ordumuz ebediyen Babülmendep Boğazı'nda oturup bekleyemezdi. Ajuraan ordularını karşıladık ve onları yendik. Fakat bu daha başlangıçtı, üzerimize gelen düşman dalgalarını yenmemiz gerekiyordu. Donanma gücünden yoksun olduğumuz için Yemen'i yenmeyi değil, yalnızca yenilmemeyi hedefliyorduk. Uzun süre Yemen ve müttefiklerinin ordularıyla kovalamacaya giriştikten sonra Yemen'in müttefikleri bir bir beyaz barış imzaladı. Belli ki onlar da bu savaştan bıkmışlardı. Yemen birkaç kabul edilemez tekliften sonra 50 altın karşılığında barışa razı olduğunu belirtti. Biz de bu kanlı ve yıpratıcı savaşı daha fazla uzatmadan bu teklifi kabul ettik.

Ne yazık ki başarı olarak sayabileceğimiz şeyler sınırlı, Doğu Afrika'nın mutlak hâkimi olmak varken varoluş mücadelesi vermemiz üzücü bir durum. Fakat bunları geride bıraktık, bizimle uğraşacak devletlere dişli bir rakip olacağımızı ispatladık. Ülkemizdeki Müslüman ve Musevîlerin tamamını Kıpîliğe geçirmeyi başardık. Sıra ekonomiyi düzeltip Tanrı'nın izniyle İsa'nın sözlerini diğer ülkelere yaymaya geldi.
IbnE9P2.gif
[+] 4 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(26-05-2021, 02:06)Leon :
(26-05-2021, 01:25)Yasin Ahmet : Memlüğe geçebilirsem geçmek istiyorum.

unknown.png

Barbarlar... Bilim ve sanatı yok ettiniz... Hain tüccarlar gözünüzü kan bürümüş kan...
[+] 5 üye argoargoo nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
rm.JPG
Osmanlı ile Timur arasında düşmanlara foc... ahem korku salmak için kraliyet evliliği atılmıştır..
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
kanka game yok diyip timur osmanlı evlilik yapıyor garip.
[+] 2 üye alemdarpasa nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Diplomatik haritada osmanlı gibi memlük de mor yani bunun anlamı memlükle de evlilik yapılmış

Ama kime neyi anlatıyorsam
[+] 1 üye Ferreke nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(26-05-2021, 12:45)alemdarpasa : kanka game yok diyip timur osmanlı evlilik yapıyor  garip.

Ferreke de söylemiş zaten iki tarafa da atılmış. İki tarafa da gerekirse enforce atabilmek için olduğu bariz anlaşılıyor. Birazcık takip etsek o coğrafyayı yine anlaşılıyor oradaki olaylar.
giphy.gif
Ara
timurun enfo peacesınden osman toprak alıp çıkyıorsa o işte 1 bit yemegi var. bu arada ben timurla konuşurken ingilizin olaya karışması garip.
[+] 1 üye alemdarpasa nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(26-05-2021, 16:38)alemdarpasa : timurun enfo peacesınden osman  toprak alıp çıkyıorsa  o işte 1  bit yemegi var. bu arada ben timurla konuşurken  ingilizin olaya karışması garip.

O oyuncunun bileceği iştir, kendince bir planı vardır. Savaşa katıldım, katıldığım tarafın toprak alması lazım tarzında bir şey bence oyuna bağlı kalmaktır. Kaldı ki gücün varsa savaşı istediğin şekilde bitmesini sağlayabilirsin, sen şu kadar toprak alacaksın yoksa bir daha desteğimi alamazsın gibi söylemlerle (en basit örnek olarak). Yine dediğim gibi bu tarz bir anlaşmanın da oyuncuya olan yararını, oyuncunun planını bilmeden yorum yapmak çok doğru olmaz.
giphy.gif
Ara
Bazı arkadaşlar lütfen şunu anlasın herkes istediği gibi diplomasisini yapar istediği gibi ülkesini yönetir. Ha eğer kural ihlali var ise konuşsun focus'da bir kural ihlalidir onu da konuşsun ama yok neden şunu şöyle yapmadı yok neden burada bunu kullanmadı size ne kardeşim ya size ne? Kötü sonuçları var ise kendisi çekecek zaten, ayrıca Polonya'nın yaptığı gibi planı ufkumuzun ötesinde de olabilir bilemezsin :smile: .
[+] 1 üye Joe Andy nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
3 historical rivalin 3 üde oyunun en güçlü başlayan 3 devletinin yaptıkları şeyler oyun içerisindeki oyuncuları rahatsız etmesi gayet normal arkalanma riski olmadan dünya fethine çıkıp bankup savaşlarına rahat girmeleri beni tabiki rahatsız edecek bu arada benim muhatabım olan devletler si degilsiniz cevap beklemıyorum sizden.
Ara
"Oyun içerisinde oyuncuları rahatsız etmesi gayet normal" denilen şey sadece ve sadece Osmanlı'dan savaş ilanı almış Memlüğe diğer oyuncuların "focus" attığı, etkinlikte "yerliler vs yabancılar" yapıldığı yönündeki safsatalar ise - "yenildiği için duygusal reaksiyon vermiştir olabilir böyle şeyler" denen şeyde ertesi gün hala ısrar ediliyorsa, benim size tavsiyem etkinlikten ayrılmanızdır. EU4 multiplayer etkinliklerinde o kadar tartışmalar yapıldı, ben daha önce bu kadar içi boş ve temelsiz bir olay hatırlamıyorum.

Biz etkinliklerde bu gibi şeylere dikkat ediyoruz, öyle dikkat ediyoruz ki etkinlik başlamadan evvel not edilmiş "Memlük ile Great Horde arkadaş, bu ikiliye dikkat edelim." şeklinde. Bu "arkadaşlar" başkalarını "arkadaşlıkla" suçlayıp birlikte etkinlik terk ettiler. Dediğim gibi duygusal reaksiyondur denip bir nebzeye kadar anlaşılabilir fakat bu gibi çamur atma işleri o kadar da kolay değil. Her şeyin bir limiti var.

Oyun içerisinde Ming'e açtığı savaşa Astrahan'dan ve Hindistan'dan oyuncu müttefik çağıran Oirat'ın hiçbir oyuncunun hareketini sorgulama, bundan çıkarımlarda bulunma lüksü de yoktur.
[+] 4 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(26-05-2021, 16:38)alemdarpasa : timurun enfo peacesınden osman  toprak alıp çıkyıorsa  o işte 1  bit yemegi var. bu arada ben timurla konuşurken  ingilizin olaya karışması garip.

Memlük oyuncusu %25 savaş skoru geçilmeden enforce atılmaz kuralına dikkat etmeden timur oyuncusuna enforce ''attırdığı'' için Timur kurala uymak adına white peace attı. O sırada Timur oyuncusu ile sesli sohbetteydik. Kendisi enforce'u attıktan sonra farketti daha savaş skorunun %25'i geçmediğini. Olay tamamıyla memlük oyuncusunun acele etmesinden o hale geldi.
Ara
(26-05-2021, 17:37)İlber Ortaylı :

Memlük oyuncusu %25 savaş skoru geçilmeden enforce atılmaz kuralına dikkat etmeden timur oyuncusuna enforce ''attırdığı'' için Timur kurala uymak adına white peace attı. O sırada Timur oyuncusu ile sesli sohbetteydik. Kendisi enforce'u attıktan sonra farketti daha savaş skorunun %25'i geçmediğini. Olay tamamıyla memlük oyuncusunun acele etmesinden o hale geldi.

:D memlukunde  rusyaya enfo peacesi hatalıydı  valla  garip  hem diskort aynı odadasınız 24 saat. hem peş peşe hatalar.
Ara
(26-05-2021, 17:32)Duman : "Oyun içerisinde oyuncuları rahatsız etmesi gayet normal" denilen şey sadece ve sadece Osmanlı'dan savaş ilanı almış Memlüğe diğer oyuncuların "focus" attığı, etkinlikte "yerliler vs yabancılar" yapıldığı yönündeki safsatalar ise - "yenildiği için duygusal reaksiyon vermiştir olabilir böyle şeyler" denen şeyde ertesi gün hala ısrar ediliyorsa, benim size tavsiyem etkinlikten ayrılmanızdır. EU4 multiplayer etkinliklerinde o kadar tartışmalar yapıldı, ben daha önce bu kadar içi boş ve temelsiz bir olay hatırlamıyorum.

Biz etkinliklerde bu gibi şeylere dikkat ediyoruz, öyle dikkat ediyoruz ki etkinlik başlamadan evvel not edilmiş "Memlük ile Great Horde arkadaş, bu ikiliye dikkat edelim." şeklinde. Bu "arkadaşlar" başkalarını "arkadaşlıkla" suçlayıp birlikte etkinlik terk ettiler. Dediğim gibi duygusal reaksiyondur denip bir nebzeye kadar anlaşılabilir fakat bu gibi çamur atma işleri o kadar da kolay değil. Her şeyin bir limiti var.

Oyun içerisinde Ming'e açtığı savaşa Astrahan'dan ve Hindistan'dan oyuncu müttefik çağıran Oirat'ın hiçbir oyuncunun hareketini sorgulama, bundan çıkarımlarda bulunma lüksü de yoktur.
Bir konuya açıklık getirmek istiyorum ben oirata karşılıksız yardım etmedim. O geçen oyun günü orta asyadan hindistana gelip benim kaybettiğim toprakları almama yardımcı olmuştu. Bende ona yediği koalisyon savaşında ve ming ile olan savaşında yardımcı oldum. Ayrıca benim bulunduğum nokta ile mingin batısındaki topraklar arasında öyle çok büyük bir mesafe yok orda basit işgaller yaptım, mingi biraz oyaladım bu savaş sırasında borç çekmedim yada ülkemde bir savaş yoktu.
Oiratda bana yardımcı olcaktı ai ülkeleri toplamam için ancak bahmanis benim büyümem konusunda çok istekli davranmadı ve timur ile osmanlınında dost olduğunu görünce oyundanda sık sık düşünce pek oynama isteğim kalmadı. Ben kendi adıma konuşuyorum bu mpdeki kimseyi tanımıyorum, tanısamda pek birşey değişmez ülkemin güçlenceğine inandığım ülkem için olabilcek en iyi politikayı izlerdim.
Ara
1 oyun görmedim hayatımda osmanlıyla timurun royal maric attıgını rivalden silip.
Ara
O mantıkla Osmanlı İberya'ya asker çıkarıp Kastilya'nın Fransa ile olan savaşına yardım etsin, sonra Kastilya gelip Osmanlı Timur savaşında İran topraklarına asker gönderip Osmanlı'ya yardım etsin. Çıkıp "karşılıksız yapmadık" desinler. Böyle bir diplomasi yok maalesef.
2 topraklı mewarı junapurun elınden kurtardım hındıstanda devlet olsun diye mewar bana +60 puan favor borçlu kontrol edebilirsiniz. ayrıca oyuncu savaşı degildi yani gidip oyuncu savasına destek vermedım orada bile yayın boyunca oraya focus atmanız garip.
Ara
İstediği kadar favor borçlu olsun Great Horde Çin'de kale kuşatırken Moskova tarafından dümdüz edildi. Rakip yapay zeka olsaydı en azından savaşmak zorunda kalırdı Moskova. Bu "anormal" olay en iyi ihtimalle "oyuncu hatası" olarak adlandırılır. Mewar'ın yaptığı ise basit bir "borç ödeme", Hindistan'da devlet olsun kaygısı Oirat'ın diplomasini şekillendirmemeliydi - normal bir hamle olmasa da es geçildi.

Olayların tekil değerlendirildiğinde mantık içermesi gerekiyor, sınırında İspanyol birlikleri gören Timur'a "ben şimdi ona yardım ediyorum o da benim savaşıma yardım edecek" diye açıklama yapılmaz. Aynısı bu örnekte de geçerli.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.