[MP] EU4 - Multiplayer: Mayıs 2021
(26-05-2021, 18:21)Duman : İstediği kadar favor borçlu olsun Great Horde Çin'de kale kuşatırken Moskova tarafından dümdüz edildi, bu "anormal" olay en iyi ihtimalle "oyuncu hatası" olarak adlandırılır. Mewar'ın yaptığı ise basit bir "borç ödeme", Hindistan'da devlet olsun kaygısı Oirat'ın diplomasini şekillendirmemeliydi - normal bir hamle olmasa da es geçildi.

great hordeye   bile hatalı enfo peace attılar peş peşe hatalı  2  enfo peace   atılması   aşırı garip  +80 ilşki kastgım anda birde. great  hordeyi kimse savunmadı orada oyun basından berı ben cagataya daldıgımda  onada kazana dalıp  genıslemesını onerdım 2  3  savas   ai  leri beraber dovduk  elımden gelenı yaptım tutunması için oyunda.   

benım tartısısılıcak supheli oyunum yok   bu tartısılanlar tımurla osmanlı royal marriagesiyle   1  alakası yokki  timur harici herkez cevap veriyor  o evlılıgın anlamı açık ben hindistandan koaliasyon yersem benı arkalama.
Ara
(26-05-2021, 18:21)Duman : İstediği kadar favor borçlu olsun Great Horde Çin'de kale kuşatırken Moskova tarafından dümdüz edildi. Yapay zeka olsaydı en azından savaşmak zorunda kalırdı Moskova. Bu "anormal" olay en iyi ihtimalle "oyuncu hatası" olarak adlandırılır. Mewar'ın yaptığı ise basit bir "borç ödeme", Hindistan'da devlet olsun kaygısı Oirat'ın diplomasini şekillendirmemeliydi - normal bir hamle olmasa da es geçildi.

Olayların tekil değerlendirildiğinde mantık içermesi gerekiyor, sınırında İspanyol birlikleri gören Timur'a "ben şimdi ona yardım ediyorum o da benim savaşıma yardım edecek" diye açıklama yapılmaz. Aynısı bu örnekte de geçerli.
Benimki sadece borç ödeme değildi, etrafım timur ile kuşatılmıştı. Jaunpur bile Timurun allyydı, mewar gözünden bakmayı deneyin.
Ara
O royal marriage´in hiçbir anlamı yok. Osmanlı ile rivalım zaten.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
Dediğim gibi bu tür komplo teorileri, "Survivor Yerliler vs Yabancılar" gözlüğüyle görüyorsan etkinliği benim izah edebileceğim bir durum yok senin için.

Sen Ming'i yenebil diye Hindistan'dan Astrahan'dan oyuncu gelmiş, sana yardım eden 1 oyuncu doğal rakibi tarafından full işgalden geçmiş diğeri ise yıkılmanın eşiğinde. Timur Hindistan'ın etrafını sararken Mewar 15 yıl boyunca Çin'i kuşatmaya çalışıp stackwipe yiyordu maalesef. Mewar ile Great Horde'un Oirat'a ettikleri yardımda kendi çıkarlarına davrandığını iddia edebilecek kimse yok. Gerçekler de bunun tam zıttı yönde maalesef. En iyi ihtimalle "oyuncu hatası" olarak açıklanabilecek işler, kötü ihtimalle "Great Horde kendi toprakları işgal yerken neden Beijing kuşatıyor?" diye düşünmemiz gerekir.
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
330px-Cologne.png

KÖLN MUHAREBE
    Açtığımız Lippe savaşında her ne kadar tek başımıza olsakta sayıca fazla bununmaktaydık. Prenslikleri teker teker imha ettik. Brunswick Kralığını ve Brabant Düklüğünün ordularını geri püskürmeyi başarmıştık. Brabant Düklüğü bize kinlenmiş olmalı on dört bin kişiden oluşan yeni bir ordu kurmuştu. Ordusunu gizlice günüy almanyanın bataklıklarından geçiren Brunswick ordusuyla birleşmiş. Başkenti kuşatıyorlardı. 

Köln ordusu bölgeye geldiğinde başkentini kuşatan yirmi iki binlik ordunun üstüne on altı bin cesur adamla  saldırdı. Kale  muhafızlarının ve nehir avantajı kulanarak çok rahat galibiyet alabileceni inanan kumadan o gün savaş meydanında düşman kumandanın yasak dövüş sanatı olan zar tutma tekniği ile dövüştünü fark etti. Yenilgiye mahkum olan brabant ve brünswick ordusu Köln Muharebesinden zaferle ayrılmayı başardılar.
[+] 3 üye ıßırmam nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
ben mingi 44 dede patlatırdım tek te tek derdim japon yada sıamın bedavaya çine çökmemeleriydi. mewara yaptıgım yardım oyun dengesını zerre sarsmadı.
Ara
(26-05-2021, 18:29)Duman : Dediğim gibi bu tür komplo teorileri, "Survivor Yerliler vs Yabancılar" gözlüğüyle görüyorsan etkinliği benim izah edebileceğim bir durum yok senin için.

Sen Ming'i yenebil diye Hindistan'dan Astrahan'dan oyuncu gelmiş, sana yardım eden 1 oyuncu doğal rakibi tarafından full işgalden geçmiş diğeri ise yıkılmanın eşiğinde. Timur Hindistan'ın etrafını sararken Mewar 15 yıl boyunca Çin'i kuşatmaya çalışıp stackwipe yiyordu maalesef. Mewar ile Great Horde'un Oirat'a ettikleri yardımda kendi çıkarlarına davrandığını iddia edebilecek kimse yok. Gerçekler de bunun tam zıttı yönde maalesef. En iyi ihtimalle "oyuncu hatası" olarak açıklanabilecek işler, kötü ihtimalle "Great Horde kendi toprakları işgal yerken neden Beijing kuşatıyor?" diye düşünmemiz gerekir.
Ben kendi çıkarıma davrandım, great hordenin yaptığı onu bağlar.
Bir kere 10k ordum stackwipe yedi, 15k ordu bastım bir daha yolladım. 15 yıl sürdü mü bilmiyorum ama o 15 yılda yapabilceğim birşey yoktu. Yıkılmanın eşiğindeyim ama ordu limitim 14k zaten o aşamada oirat ve bahmanise güvenmek dışında yapabilceğim ne var ki?
Timur ve ispanya örneği veriliyor ancak mewar ile mingin en doğusu arasındaki mesafeyle bu mesafe bir mi?
Kendi adıma konuşmam gerekirse oynum tamamen tıkalıydı, yıkılmanın eşiğindeydim 4 toprağım vardı ve o an aklıma gelen tek şeyi yaptım. Size göre kendi çıkarıma davranmamış olabilirim ancak 1475de kayıtlı oyun varsa mewar açın bakalım ne yapabiliyorsunuz.
Ara
Çin'de kale kuşatmak ne yönden Mewar ülkesinin çıkarına?
sen legal olan müttefikligimize neden bu kadar kafayı takıyorsun güç yüzdesi ortada yetiyorsa muttefık oluruz yetmiyorsa olmayız. ama adamların güç yüzdesi 1. 2 3 olmalarına ragmen birbirleriyle daha çok müttefik ilişkisi kuruyorlar onları eleştir biraz.
Ara
(26-05-2021, 18:13)Duman : O mantıkla Osmanlı İberya'ya asker çıkarıp Kastilya'nın Fransa ile olan savaşına yardım etsin, sonra Kastilya gelip Osmanlı Timur savaşında İran topraklarına asker gönderip Osmanlı'ya yardım etsin. Çıkıp "karşılıksız yapmadık" desinler. Böyle bir diplomasi yok maalesef.

(26-05-2021, 18:21)Duman : Olayların tekil değerlendirildiğinde mantık içermesi gerekiyor, sınırında İspanyol birlikleri gören Timur'a "ben şimdi ona yardım ediyorum o da benim savaşıma yardım edecek" diye açıklama yapılmaz. Aynısı bu örnekte de geçerli.

Müttefik olabiliyorsak oluruz, istediğimizi de yaparız diye bir işleyiş hiçbir zaman olmadı maalesef. Yukarıdaki misaller de ittifak limiti yönünden legal olabilir ama eylemler legal değil.

Özellikle "çıkarıma göre hareket ettim" dendiği için cevabı bekliyorum, Çin'de kale kuşatmak ne yönden Mewar ülkesinin çıkarına?
40 k ordu ile yenilmesi mümkün olan minge 2 tane oyuncu müttefik çağırıp savastiran "ki bu müttefikleri den birisi mosovaya neredeyse annexlenecek derecede toprak kaybetti " sonra da kendisine en küçük tehdit oluşturmayacak oyuncuların ne yaptıklarını bilmediği bir olayı sırf eleştirmek için eleştiren , kendi yaptiklarini asla görmeyip her multide kankagaming suçlamasıyla ya ban yiyen ya oyunu bırakan , en son katıldığı multide bana ağır küfürler savurup banlanan fakat her ne hikmetse yine karşımızda gördüğümüz oyuncu kimdir ?
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 6 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
şuan resmen kışkırtma atıyorsun.
Ara
Great Horde çine kuşatmaya gidince yayını izlerken çok şaşırmıştım, burada bu hareketi savunup birde üstüne başka oyunculara suçlama yapılmasına daha çok şaşırdım.
[+] 2 üye Sxario nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(26-05-2021, 19:08)Duman : Çin'de kale kuşatmak ne yönden Mewar ülkesinin çıkarına?
Timura karşı koruma+offansif savaş sözü bu ikisi beni ikna etmeye fazlasıyla yetti (geçen oyunda orta asyadan gelip ülkeme yardım etmesini saymıyorum bile) ordu antreman yapıp mewarda yatıcağına mingin en *batısındaki kaleyi kuşattı
Ara
(26-05-2021, 19:38)Sxario : Great Horde çine kuşatmaya gidince yayını izlerken çok şaşırmıştım, burada bu hareketi savunup birde üstüne başka oyunculara suçlama yapılmasına daha çok şaşırdım.

Timurla olan konuşmamızı tartışmaya çevirmeye ugraşmayın. + great hordeyle sınıırm adama dedim ming savaşına girince rus seni arkalar bile bile muttefık oldu bende ona 10 kere dedım swedenı polonyayı ally al ama adamın 40 k askerı varken bıle muttefık almadılar sınırımdakı golden horde bana yardım ederken rusun 100 k askerını zaten ttuuck gucte degıldı 20 k askerı anca beslıor adam.
Ara
Yetkililere bir soru sorabilir miyim? Mp'lerden banlanmak veya bir kara liste var mı?
Teşekkürler
Ara
Memlük bence hala düzgün diplomasi ve güneye yayılma ile hayatta kalabilir.Horde ise Moskof ile truce olmadan doğuya gitmesini hiçbir taktik-strateji açıklayamaz.Hata size ait, saldınız rus ayısını başımıza.

Ara
(26-05-2021, 20:31)Leon : Memlük bence hala düzgün diplomasi ve güneye yayılma ile hayatta kalabilir.Horde ise Moskof ile truce olmadan doğuya gitmesini hiçbir taktik-strateji açıklayamaz.Hata size ait, saldınız rus ayısını başımıza.

oyunu at gozuluguylemı oynuorsun horde 40 k asker varken 80 ılıskım vardı enfo atıckatım ama memluk   enfo  peace attı hatalı sekılde enfo hakkını ıptal etti kasten bile yapmış olabılır enfo kuralını en ıyı onun bılmesı gerekkirdi su an  20 k askerı var great hordenın  dovme sansı yok kraldan çok kralcılık yapmayı bırakın.
Ara
Şimdi anladığım kadarıyla GLH'nin 40k ordusu var ve senin ona 80 iliskin vardı,enforce atacakken dönüp memlük attı ve kuralı bozdu diyorsun.Bunu da kasti yapmış olabilir diye bir söylemin var, bir de ben ve sana cevap veren arkadaşlar kralcıyız.

Birincisi yazdığım cümleler ile senin yazdığın cümle arasında bağlantı kuramadım.İkincisi Memlük neden GLH'ye enforce atıyor? Mantık? Burada sen atsan bile dönünceye kadar hanlar yıkılır kervanlar dürülmez mi?
Üçüncüsü kralcı falan değiliz sadece senin tuzun kuru.Oirat oyuncusu olarak GLH'yi koruman lazımdı hata yapsa bile uyarman yeterliydi.Neyse Rusya en çok seni vuracak bizim için np.

Edit: Şeyi demeyi unutmuşum neden sen GLH adına yazıyorsun ki?
[+] 1 üye Leon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
duman kore boş siam boş hindistan boş japon patlak çevremde oyuncu yok sen benim buldugum 2 k askerli meewara 20 k askerı patlak golden horde allylerime laf edicegine oraları doldursaydın.
[+] 2 üye alemdarpasa nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.