[MP] EU4 - Multiplayer: Mayıs 2021
Ciddiye alınmadığında yazılanlar mizahi bile görülebilir ancak ne yazık ki öyle bir lüksümüz yok.

Herkes tarafından net bir şekilde anlaşılabilmesi adına son kez durumu açıklıyorum:
  1. Memlük oyun içerisinde herkesin kendisine "focus" attığını iddia edip, yabancıyız diye böyle oldu şeklinde bir ithamda bulundu. İşin realitesine bakıldığında sadece Osmanlı'dan savaş ilanı almış, Tunus'tan düşmanlık görmemiş, Timur'dan onun lehine Enforce Peace atılmaya çalışılmış, Etiyopya'ya ise kendisi saldırmış bir Memlük var elimizde. Memlük Osmanlı ile savaşırken komşu oyunculardan savaş ilanı almazken, Osmanlı bu savaş esnasında Avusturya oyuncusundan savaş ilanı almış. Nihayetinde objektif bir şekilde bakıldığında herkes bana odaklandı, üstüme çullanıldı gibi bir durum yok.
  2. Great Horde, Memlük'ün arkadaşı, kendi ülkesini savunmak ve kendi ülkesi adına diplomatik girişimlerde bulunmak yerine (ki her zaman olduğu gibi denedim yanaşmadılar diyebilir, yanaştıracaksın) müttefiki Oirat'ın savaşına Beijing'i kuşatmaya gitti, bu esnada toprakları 1 askerle dahi karşılaşılmadan Moskova oyuncusu tarafından işgal edildi. Tekrarlıyorum, Great Horde'da yapay zeka olsaydı Moskova o toprakları daha zor işgal ederdi.
  3. Osmanlı tarafından yenilen Memlük ve topraklarını savunmak için ordu dahi getiremeyen Great Horde, focus atılmasının yanı sıra kendilerine yardım edilmediğini de öne sürerek etkinlikten ayrıldılar. Ben bunu hala "o anki yenilginin etkisiyle yapılmış, duygusal bir reaksiyon" olarak görüyorum ancak devamında bu konuda dilegetirilen hususların duygusallıkla alakası yok, buradaki sıkıntı çok daha büyük. Yazılanların elle tutulur, kaale alınıp yanıt verilebilir bir yönü dahi yok ve açıkçası kendisini küçük düşürdüğünü ve bunu dahi fark edemediğini görüyor ve üzülüyorum.
  4. İlk olarak Oirat kendi coğrafyasıyla alakasız bir şekilde, kafasında 100-150 yıl sonraki rakipleri değerlendirerek Hindistan'a müdahale etti. Bu konu yayında da konuşuldu. Ardından Oirat Ming'e açtığı savaşa 2 oyuncu müttefiki Great Horde ve Mewar'ı çağırdı. Bu oyunculardan biri Ming savaşı esnasında tam işgalden geçti, diğeri ise yıkılmak üzere yanı başına Timur geldi hatta kendi topraklarında kendi ordusu yok fakat Timur ordusu var.
  5. Mewar bazı eski etkinliklerde yer almış bir oyuncu olsa da görünen o ki müttefiklik etiğinden haberdar değil, bu da anlaşılabilir bir durum ancak daha önce bahsettiğim üzere EU4 etkinliklerinde eylemler tekil olarak değerlendirilir, bir ülke bir savaşa katılıyorsa orada çıkarının olması gerekir ve bu çıkar "sonra da o benim onla alakasız savaşıma katılacak" olamaz. İki yanlış bir doğru etmez, iki yanlış eder.
  6. Geri kalan her şey ne yazık ki alemdarpaşa'nın komplo teorileri, Timur bilerek yanlış Enforce atmış, şöyle olmuş böyle olmuş, içinde bit yeniği varmış vs. dediğim gibi keşke bir elle tutulur yanı olsa fakat ne yazık ki yok.
Alemdarpasa'nın bu etkinlikte ve bundan önceki etkinliklerde yaşadığı sıkıntıyı aşamayacağını gördüğüm için kendisine önerimi bu yazışmanın başında ifade etmiştim. Daha önce 2 kez yine EU4 etkinliklerinde küfür vb. eylemlerden ceza almış birinin yazdıklarına daha çok dikkat etmesi gerekir fakat görülüyor ki yaşadığı sıkıntılar (saygı, üslup vb.) bizim çözebileceğimiz, zamanla ilerlemeler katettiği tarzda sıkıntılar değil. Normalde tam tersi, alemdarpasa (2 kez banlanmış üyenin cezası bittikten sonra etkinliğe katılması) bizim insanların değişebileceği, hatalarını görebileceğine dair inancımızın bir göstergesi fakat bu formül alemdarpasa özelinde çalışmıyor gibi gözüküyor. Bu raddede bizim yapabileceğimiz bir şey yok.

İyi forumlar, yarın 21:00'da görüşmek üzere.
[+] 6 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(26-05-2021, 22:59)Duman : Ciddiye alınmadığında yazılanlar mizahi bile görülebilir ancak ne yazık ki öyle bir lüksümüz yok.

Herkes tarafından net bir şekilde anlaşılabilmesi adına son kez durumu açıklıyorum:
  1. Memlük oyun içerisinde herkesin kendisine "focus" attığını iddia edip, yabancıyız diye böyle oldu şeklinde bir ithamda bulundu. İşin realitesine bakıldığında sadece Osmanlı'dan savaş ilanı almış, Tunus'tan düşmanlık görmemiş, Timur'dan onun lehine Enforce Peace atılmaya çalışılmış, Etiyopya'ya ise kendisi saldırmış bir Memlük var elimizde. Memlük Osmanlı ile savaşırken komşu oyunculardan savaş ilanı almazken, Osmanlı bu savaş esnasında Avusturya oyuncusundan savaş ilanı almış. Nihayetinde objektif bir şekilde bakıldığında herkes bana odaklandı, üstüme çullanıldı gibi bir durum yok.
  2. Great Horde, Memlük'ün arkadaşı, kendi ülkesini savunmak ve kendi ülkesi adına diplomatik girişimlerde bulunmak yerine (ki her zaman olduğu gibi denedim yanaşmadılar diyebilir, yanaştıracaksın) müttefiki Oirat'ın savaşına Beijing'i kuşatmaya gitti, bu esnada toprakları 1 askerle dahi karşılaşılmadan Moskova oyuncusu tarafından işgal edildi. Tekrarlıyorum, Great Horde'da yapay zeka olsaydı Moskova o toprakları daha zor işgal ederdi.
  3. Osmanlı tarafından yenilen Memlük ve topraklarını savunmak için ordu dahi getiremeyen Great Horde, focus atılmasının yanı sıra kendilerine yardım edilmediğini de öne sürerek etkinlikten ayrıldılar. Ben bunu hala "o anki yenilginin etkisiyle yapılmış, duygusal bir reaksiyon" olarak görüyorum ancak devamında bu konuda dilegetirilen hususların duygusallıkla alakası yok, buradaki sıkıntı çok daha büyük. Yazılanların elle tutulur, kaale alınıp yanıt verilebilir bir yönü dahi yok ve açıkçası kendisini küçük düşürdüğünü ve bunu dahi fark edemediğini görüyor ve üzülüyorum.
  4. İlk olarak Oirat kendi coğrafyasıyla alakasız bir şekilde, kafasında 100-150 yıl sonraki rakipleri değerlendirerek Hindistan'a müdahale etti. Bu konu yayında da konuşuldu. Ardından Oirat Ming'e açtığı savaşa 2 oyuncu müttefiki Great Horde ve Mewar'ı çağırdı. Bu oyunculardan biri Ming savaşı esnasında tam işgalden geçti, diğeri ise yıkılmak üzere yanı başına Timur geldi hatta kendi topraklarında kendi ordusu yok fakat Timur ordusu var.
  5. Mewar bazı eski etkinliklerde yer almış bir oyuncu olsa da görünen o ki müttefiklik etiğinden haberdar değil, bu da anlaşılabilir bir durum ancak daha önce bahsettiğim üzere EU4 etkinliklerinde eylemler tekil olarak değerlendirilir, bir ülke bir savaşa katılıyorsa orada çıkarının olması gerekir ve bu çıkar "sonra da o benim onla alakasız savaşıma katılacak" olamaz. İki yanlış bir doğru etmez, iki yanlış eder.
  6. Geri kalan her şey ne yazık ki alemdarpaşa'nın komplo teorileri, Timur bilerek yanlış Enforce atmış, şöyle olmuş böyle olmuş, içinde bit yeniği varmış vs. dediğim gibi keşke bir elle tutulur yanı olsa fakat ne yazık ki yok.
Alemdarpasa'nın bu etkinlikte ve bundan önceki etkinliklerde yaşadığı sıkıntıyı aşamayacağını gördüğüm için kendisine önerimi bu yazışmanın başında ifade etmiştim. Daha önce 2 kez yine EU4 etkinliklerinde küfür vb. eylemlerden ceza almış birinin yazdıklarına daha çok dikkat etmesi gerekir fakat görülüyor ki yaşadığı sıkıntılar (saygı, üslup vb.) bizim çözebileceğimiz, zamanla ilerlemeler katettiği tarzda sıkıntılar değil. Normalde tam tersi, alemdarpasa (2 kez banlanmış üyenin cezası bittikten sonra etkinliğe katılması) bizim insanların değişebileceği, hatalarını görebileceğine dair inancımızın bir göstergesi fakat bu formül alemdarpasa özelinde çalışmıyor gibi gözüküyor. Bu raddede bizim yapabileceğimiz bir şey yok.

Bir konuya açıklık getirmek istiyorum, ben bir savaşa ileriyi düşünerek yardım edemez miyim? Timura gücüm yetmiyor ve gelişmek için gerçekten başka oyunculara da ihtiyacım var ben senin savaşına şimdi yardım edeyim sonra da sen benim savaşıma yardım edersin şeklinde bir anlaşma yapmak dışında bir seçeneğim yok. Dediğiniz doğru Timur benim topraklarımda cirit atıyor ama Timur bana ordu yollasa 15k ordu ile ne yapabilirim? Ally aldığı jaunpur bile benden daha güçlü ama o anki savaş düşünüldüğünde dediğiniz gibi mewarın minge yardım etmesinde çıkarım yok.
Yani bugün için ülkemin çıkarı olmadığı için, bundan 20 yıl sonrasını düşünürek bir adım atmam kural dışıysa gerçekten bundan haberim yoktu ve özür dilerim.
O zaman kurallar eğer öyleyse yayını izlerken sakince başkentte 15k ile bol bol antrenman yapıp Timur tarafından yutulmayı beklemem daha doğru olurdu.
Ara
"Ben senin yanında benim ülkemle alakasız bir savaşta savaşayım, sonra sen benim yanımda senin ülkenle alakasız bir savaşta yardım et" demek ileriyi düşünmek olmuyor. İki ülke kendileriyle alakasız savaşlarda müttefiklerine yardım etmişler oluyor. Bizim orada 3. (ben niye bu ülkeyle savaşıyorum? sorusunu soracak) oyuncuyu da düşünmemiz gerekiyor ve bunun yanıtı "çünkü müttefikiz" veya "o da bana yardım etmişti ben de şimdi ona yardım ediyorum" basitliğinde olmadı hiçbir zaman.

Ben olsaydım şöyle yapardımların bir anlamı yok. Ben Mewar'ın yerinde olsam Bahmanilerle birlikte hareket eder Çin'i kuşatmak yerine Hindistan'da toplayabildiğim kadarını toplar sonra Osmanlıyla diplomasi yapardım. Sonuç verir miydi vermez miydi bilemem ama şunu biliyorum yenileceksek bile Oirat için Çin'de değil kendi ülkemiz için Hindistan'da yenilirdik. Mesela Great Horde bunu yapamadı. Tabii ki bu sadece benim bakış açım, farklı oyuncular farklı yaklaşımlar benimseyebilir fakat tekrarlıyorum 2 yanlış 1 doğru yapmıyor. Önceki sayfalarda bunun örneğini verdim, o mantığı biz kabul edersek "o da bana Fransa'ya karşı yardım edecek" diye İspanya'nın Osmanlı'nın yanında İran'a, Timur'a, Rusya'ya asker göndermesine de makul bakmamız gerekiyor. Bu da savaşlarda tüm mantığın çökmesi anlamına geliyor.
[+] 3 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
timura neden osmanlıyla evlisin diye sormama ragmen şu cevaplara bakın. timur harici herkez 1 şeyler yazıyor derdiniz nedir.
Ara
BRUH...
[+] 1 üye Leon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(26-05-2021, 23:28)Duman : "Ben senin yanında benim ülkemle alakasız bir savaşta savaşayım, sonra sen benim yanımda senin ülkenle alakasız bir savaşta yardım et" demek ileriyi düşünmek olmuyor. İki ülke kendileriyle alakasız savaşlarda müttefiklerine yardım etmişler oluyor. Bizim orada 3. (ben niye bu ülkeyle savaşıyorum? sorusunu soracak) oyuncuyu da düşünmemiz gerekiyor ve bunun yanıtı "çünkü müttefikiz" veya "o da bana yardım etmişti ben de şimdi ona yardım ediyorum" basitliğinde olmadı hiçbir zaman.

Ben olsaydım şöyle yapardımların bir anlamı yok. Ben Mewar'ın yerinde olsam Bahmanilerle birlikte hareket eder Çin'i kuşatmak yerine Hindistan'da toplayabildiğim kadarını toplar sonra Osmanlıyla diplomasi yapardım. Sonuç verir miydi vermez miydi bilemem ama şunu biliyorum yenileceksek bile Oirat için Çin'de değil kendi ülkemiz için Hindistan'da yenilirdik. Mesela Great Horde bunu yapamadı. Tabii ki bu sadece benim bakış açım, farklı oyuncular farklı yaklaşımlar benimseyebilir fakat tekrarlıyorum 2 yanlış 1 doğru yapmıyor. Önceki sayfalarda bunun örneğini verdim, o mantığı biz kabul edersek "o da bana Fransa'ya karşı yardım edecek" diye İspanya'nın Osmanlı'nın yanında İran'a, Timur'a, Rusya'ya asker göndermesine de makul bakmamız gerekiyor. Bu da savaşlarda tüm mantığın çökmesi anlamına geliyor.
1- Ben çinde birşey kaybetmedim
2- Bahmanis bana yardım etmeye çok istekli değildi önceki mesajlarımda söyledim. 3 mesaj atıyorsam 1 tanesine cevap veriyordu %60 afkydi. Ayrıca bahmanisle dediğini uygulayıp birazcık güçlenseydik bile timura karşı şansımız sıfırdı.
3- Oiratın diplomasisi onu bağlar ama onun beni Timura karşı ek bir cephe olarak gördüğünü düşünüyorum.
Yani senin politikana göre en azından hindistanda değil hindistanda kesin kaybedicektik.
Malesef ordaki güç dengesinde Timura karşı güvende hissedebilceğim bir alternatifim yoktu. Osmanlıyla diplomasi yapabilirdim ancak 4 topraktım ve osmanlıda avusturyaya toprak kaybediyordu yani Timura karşı çok caydırıcı bir gücü yoktu ki evliliği bile vardı Timurla.

Not: Benim bu yaptığım bu mpde bile bir değil birkaç kez yaşanmıştır. Önceki mpleri saymıyorum bile eğer öyleyse bu kuralın daha bir resmileştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Ara
Bahmanis çöp çare timurun vassalı olmak
Ara
Evlilik muhabbeti bayağı geçmiş fakat oyuncuların bunu bahane ederek suçlamalar öne sürmesi komik olmuş. Oyunun son yıllarında, Memlük savaşı bittikten sonra, Timur oyuncusunun varisi olmadığını gördüm ve kendisine evlilik yolladım. Zaten rakip listemde olduğu için reddedeceğini düşünüyordum fakat kendisi beni şaşırtarak teklifi kabul etti, hatta bu evlilikten sonra sayıca fazla olan vasallarını da düşünürsek diplomatik puanda eksi yiyeceğini düşünüyorum fakat estate etkileşimlerinden alabileceği bir ayrıcalık ile bunu engelliyor olabilir. Şahsen ciddi bir amacım yoktu evlilik yollarken. Varisi olmayan ülkeye genelde Avrupa'da önceki etkinliklerde de sık sık karşılaştığımız alakasız ülkelerin evlilik atmasından farksızdı, tabii müslümanlar için PU durumu bulunmuyor fakat yine de ülkeye Osmanoğlu hanedanından birisi geçebilirdi. Başta da söylediğim gibi evlilik bir şey ifade etmiyor, Timur'dan bana açılacak bir savaş için enforce da beklemiyorum ki zaten beni rakip gördüğü için bunu da yapamayacaktır.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1494 Güç Yüzdesi

1494.png

İttifak Limiti: %8,1
WhaW8Am.gif
Ara
Yarın mobil baglantıyla oynamak zorunda kalacagım eger 1 kere düşersem 2. ye 1 bakıcı Lazım olabilir ülke harap olmaması için.

oirata en az 1 gün bakabilicek biri varmı.
Ara
(26-05-2021, 22:59)Duman : Ciddiye alınmadığında yazılanlar mizahi bile görülebilir ancak ne yazık ki öyle bir lüksümüz yok.

Memlük foruma girip tek kelime etmemiş ben ise ayrılma sebebimi yazdım çıktım ama bakıyorum ki birileri bunun geyiğini ve ya muhabbetini yapıyor hâlâ o yüzden durumu benim ve Memlük açısından genel olarak özetleyecek bir yazı yazma ihtiyacı duydum.Özellikle durumu kaybettiler,hazmedemediler durumuna çevirmeye çalışanlar için.

Moskova oyuncusunun bana saldırmasını bile "buna focus" demişiz gibi lanse ediyorsunuz olayları.Moskova oyuncusu ile düşman olmam gayet normal ve truce-break yapıp saldırsa bile buna bir şey demem.Adamın claimleri üzerinde oturuyorum.Baltık tarafında ki oyuncuların da 2.gün gelmemesi Moskova'ya çok büyük bir hediye oldu ve artik bir müttefik bulup kendimi coğrafya da bulundurmam gerekiyordu.İlk Moskova savaşında Timur ile rm olmasına rağmen beni korumadı,olabilir oyuncu böyle bir diplomasi tercih edebilir.Rusların güneye inip daha da ilerlememesi için bir tampon devlet görevi görüyordum orda.Timur zaten korumayacağını belli etti,Litvanya'nın ırzına geçmesine rağmen Polonya riskli ittifak gibi farklı farklı bahanelere sığınarak müttefik olmadı.Halbuki benim o dönem 40-45 k ordu basma gücüm vardı.Rusun ordusu 60k civarıydı yani Polonya ile rahatlıkla ezebilirdik ama çıkarına olan bir ittifaklığı muhtemelen sizin bizi suçladığınız kanka gaming yüzünden reddetti.Memlüğün enforce peace i zaten kural ihlali yüzünden reddedildi bunun neden hâlâ muhabbeti yapılıyor bilmiyorum.Osmanlı da aynı şekilde diğer oyuncular gibi korumaya yanaşmadı.Peki, ben sizce Oirat'la savaşa gideceğim gibi Rusun savaş açacağını bilmiyor muydum? Adam savaş açtığı gibi tekif gönder dedim zaten.Oirat'ı güçlendirmek istedim çünkü kendi coğrafyamda ki herkes bir birini tutuyordu.Oirat'la Çin savaşına gidip en azından kanka gaming yapmayan bir müttefik buldum hatta Avrupa'yı saymıyorum ama bizim coğrafya da MP'yi düzgün bir şekilde oynayan tek kişi Alemdardı.(Oirat) Ben Rusa istediği teklifi verdikten sonra beraber Rusu yenebilecek güçte olacaktık.Ülkemi savaşmadan teslim etmeye o coğrafya da oynayan arkadaşlar zorladı.Olayları taraflı incelemeyi bırakın, o coğrafya da oynayan oyuncuların samimi olduğunu aranıza yeni katılan ben bile anladım.

Memlük meselesi de patlayınca ülkelerin kendi arasında anlaştığından emin oldum çıktım.Memlük Osmanlı'yı ezmiş İstanbul'a kadar gelmiş.Limanları tutuyor,Osmanlı oyuncusu ısrarla barış yapmıyor,kendi tercihi öyle bir kural yok sonuçta.Tabi ortada gizli bir ittifak yoksa.Timur bilerek enforce peace atıp kural ihlali yaptı.Ardından osmanlıyla aralarında ermenistanı paylaştı.Doğu da sıkışmıs osmanlı ordusuna rağmen Avusturya %100 lük barış yapabilecekken bir kaç toprak alıp Osmanlı'nın parasını çekmeden çıktı? :D Buna da oyuncu stratejisi diyemezsiniz herhalde.Benim bu forumda geçmişim yok yeni keşfettiğim bir topluluk zaten ortamı denemek için girmiştik çünkü benimle 10-20 kişilik ekibim var.Ortamın böyle olduğunu görünce getirmeme kararı aldım.Eminim ki çok kaliteli oyuncular da vardır,coğrafya sebebiyle tanışmadığımız ama böyle bir grup olduğu için MP'lere katılım olacağını düşünmüyorum.Her gelen yabancı benim düşündüğümü düşünecektir.
Ara
(27-05-2021, 03:24)Prometheus :

Memlük foruma girip tek kelime etmemiş ben ise ayrılma sebebimi yazdım çıktım ama bakıyorum ki birileri bunun geyiğini ve ya muhabbetini yapıyor hâlâ o yüzden durumu benim ve Memlük açısından genel olarak özetleyecek bir yazı yazma ihtiyacı duydum.Özellikle durumu kaybettiler,hazmedemediler durumuna çevirmeye çalışanlar için.

Moskova oyuncusunun bana saldırmasını bile "buna focus" demişiz gibi lanse ediyorsunuz olayları.Moskova oyuncusu ile düşman olmam gayet normal ve truce-break yapıp saldırsa bile buna bir şey demem.Adamın claimleri üzerinde oturuyorum.Baltık tarafında ki oyuncuların da 2.gün gelmemesi Moskova'ya çok büyük bir hediye oldu ve artik bir müttefik bulup kendimi coğrafya da bulundurmam gerekiyordu.İlk Moskova savaşında Timur ile rm olmasına rağmen beni korumadı,olabilir oyuncu böyle bir diplomasi tercih edebilir.Rusların güneye inip daha da ilerlememesi için bir tampon devlet görevi görüyordum orda.Timur zaten korumayacağını belli etti,Litvanya'nın ırzına geçmesine rağmen Polonya riskli ittifak gibi farklı farklı bahanelere sığınarak müttefik olmadı.Halbuki benim o dönem 40-45 k ordu basma gücüm vardı.Rusun ordusu 60k civarıydı yani Polonya ile rahatlıkla ezebilirdik ama çıkarına olan bir ittifaklığı muhtemelen sizin bizi suçladığınız kanka gaming yüzünden reddetti.Memlüğün enforce peace i zaten kural ihlali yüzünden reddedildi bunun neden hâlâ muhabbeti yapılıyor bilmiyorum.Osmanlı da aynı şekilde diğer oyuncular gibi korumaya yanaşmadı.Peki, ben sizce Oirat'la savaşa gideceğim gibi Rusun savaş açacağını bilmiyor muydum? Adam savaş açtığı gibi tekif gönder dedim zaten.Oirat'ı güçlendirmek istedim çünkü kendi coğrafyamda ki herkes bir birini tutuyordu.Oirat'la Çin savaşına gidip en azından kanka gaming yapmayan bir müttefik buldum hatta Avrupa'yı saymıyorum ama bizim coğrafya da MP'yi düzgün bir şekilde oynayan tek kişi Alemdardı.(Oirat) Ben Rusa istediği teklifi verdikten sonra beraber Rusu yenebilecek güçte olacaktık.Ülkemi savaşmadan teslim etmeye o coğrafya da oynayan arkadaşlar zorladı.Olayları taraflı incelemeyi bırakın, o coğrafya da oynayan oyuncuların samimi olduğunu aranıza yeni katılan ben bile anladım.

Memlük meselesi de patlayınca ülkelerin kendi arasında anlaştığından emin oldum çıktım.Memlük Osmanlı'yı ezmiş İstanbul'a kadar gelmiş.Limanları tutuyor,Osmanlı oyuncusu ısrarla barış yapmıyor,kendi tercihi öyle bir kural yok sonuçta.Tabi ortada gizli bir ittifak yoksa.Timur bilerek enforce peace atıp kural ihlali yaptı.Ardından osmanlıyla aralarında ermenistanı paylaştı.Doğu da sıkışmıs osmanlı ordusuna rağmen Avusturya %100 lük barış yapabilecekken bir kaç toprak alıp Osmanlı'nın parasını çekmeden çıktı? :D Buna da oyuncu stratejisi diyemezsiniz herhalde.Benim bu forumda geçmişim yok yeni keşfettiğim bir topluluk zaten ortamı denemek için girmiştik çünkü benimle 10-20 kişilik ekibim var.Ortamın böyle olduğunu görünce getirmeme kararı aldım.Eminim ki çok kaliteli oyuncular da vardır,coğrafya sebebiyle tanışmadığımız ama böyle bir grup olduğu için MP'lere katılım olacağını düşünmüyorum.Her gelen yabancı benim düşündüğümü düşünecektir.
-Öncelikle o kısmı izlemedim ancak memlük osmanlıyla savaş halindeyken(orduları anadoluda hapis limanları ablukada sözünden bunu çıkartıyorum) avusturya savaş açtıysa en fazla 50 war score anlaşma yollayabiliyor. "10 - Oyuncuyla savaşta olan oyuncu ülkesine saldırıldığında, savaşın Warscore limiti savaşı açan bir önceki oyuncunun yarısı seviyesindedir " eğer bu şartlar altında 50 ws altında anlaşma yaptıysa haklısın.
-Memlüğün sana enforce atması saçma.
-Rus oyuncusunu en az 10 mpdir hayranlıkla izleyen birisi olarak yapı gereği kanka gaming yap(a)mayacağını düşünüyorum.
-Polonya oyuncusu -eğer isterse- kendi açıklamasını yapıcaktır ancak görünüşe göre great horde ve avusturya arasında kalmak yerine rusya ve avusturya arasında kalmayı tercih etmiş, ülkeler dağıtıldıktan sonra oyuncular önceki mplerde görmeye alıştığı oyuncuları yeni oyunculara tercih ediyorsa bu oldukça yanlış.

-Alemdar ile ilk kez bu mpde tanıştık açıkçası normalde çekeceğim ve karakter olarak arkadaşlık kurabilceğim birisi değil ancak st olarak ona şans veriyorsanız geçmişinde yaptığı hatalara atıfta bulunarak değil bugün oynadığı oyunla değerlendirmeniz gerektiğini düşünüyorum. Daha önce takımlı minör etkinliğinde bizi şert bir şekilde eleştirmişti ama ben ülkem için oirat ile iyi ilişkiler kurmaya çalıştım.
-15k ordusu olan great horde moskovaya karşı ally bulamadan ne yapabilir, savaşırsa %100 ws almasını engelleyebilcek mi? Moskovaya nasıl zarar verebilcek?
-Eğer ben senin alakasız savaşına yardım edeyim sende daha sonra benim alakasız savaşıma yardım et bunun etik olmadığını düşünüyorsanız oyuncuların üstüne gitmek yerine ve çifte standardın oluşmasını engellemek adına(malum herşeyi observer olsanızda yakalayamayabilirsiniz) böyle bir kural eklemeyi düşünebilirsiniz.
-Tunusun ispanyanın fransa sınırında ordu bulundurması, ingilterenin vs. hollondanın bağımsızlık savaşını desteklemesi ne için? Floransada olan savaşı saymıyorum bile. 
Buraya bunun gibi 100 şey yazarım. Bu oyuncuların hiç birisinin kanka gaming yaptığını düşünmüyorum ama bir adım sonrasını görerek hamle yaptıklarını düşünüyorum burda bir boşluk varsa çifte standart oluşması yerine kural ile doldurulması gerektiğini düşünüyorum.
-Kendi adıma son kez konuşmam gerekirse geçen oyun günü ben alemdar ile uğraşmak yerine zaten 2 toprak kalmışım oirat ile diplomasi yapmasam ülkem yıkılır bir sonraki oyun gününe Bengal ile gelirim temiz güçlü mis gibi ülke bahmanisle de ally olup Timura karşı durmaya çalışırım. Ancak ben ilk seçtiğim ülkeyle 1445'de 5 yapay zeka devlet tarafından saldırıya uğrayıp 2 toprak kalmama rağmen elimden geldiğince onu hayatta tutmaya çalıştım(Mewarın 10 yıl daha fazla yaşaması için malacca ile bile diplomasi kurmaya çalışırdım)

[+] 1 üye clnn nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
bu mplerde kanka gaming yapılıyor deyip ısrarla her oyuna gelip başvuran sonra da banlanıp giden oyuncu kimdir?

(kanka gaming varsa başvurma kanka )

(prometheusun 20 kişilik grubu varmış..iyi mp döner orada..seni oraya transfer edelim)

!!!
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Komplo teorileri devam etmiş:

(27-05-2021, 03:24)Prometheus : Timur bilerek enforce peace atıp kural ihlali yaptı.

(27-05-2021, 03:24)Prometheus : çıkarına olan bir ittifaklığı muhtemelen sizin bizi suçladığınız kanka gaming yüzünden reddetti.

Bu noktada belirtmek istediğim ayrıca birkaç husus var:
  1. Kural ihlali oyun içerisinde nötrlenmişse bu ihlalden herhangi bir yaptırımda bulunmuyoruz.
  2. Timur'un veya bir başka oyuncunun herhangi bir kuralı "bilerek" ihlal ettiğine dair bir kanıtınız varsa gönderebilirsiniz, o durumda nötrlenmiş olsa dahi işlem yapılır.
  3. Eğer kanıtınız yoksa yaptığınız ithamdır, farazi suçlamalarla bir yere varılamaz.
  4. Timur'un Enforce Peace atıp White Peace ile çıkması komplo teorilerine konu olduğu gibi, başka bir ülkenin Enforce Peace atmasına engel değildir.
Aşağıdaki cümle kurallardan haberdar olmadığınızın bir başka emaresi, halbuki kural sayımız bir hayli az:

(27-05-2021, 03:24)Prometheus : Doğu da sıkışmıs osmanlı ordusuna rağmen Avusturya %100 lük barış yapabilecekken bir kaç toprak alıp Osmanlı'nın parasını çekmeden çıktı? :D Buna da oyuncu stratejisi diyemezsiniz herhalde.

Talihsiz olmuş ama dediğim gibi, olur böyle şeyler.

Aşağıdaki kısım ise işin özeti:

(27-05-2021, 03:24)Prometheus : Benim bu forumda geçmişim yok yeni keşfettiğim bir topluluk zaten ortamı denemek için girmiştik çünkü benimle 10-20 kişilik ekibim var.Ortamın böyle olduğunu görünce getirmeme kararı aldım.Eminim ki çok kaliteli oyuncular da vardır,coğrafya sebebiyle tanışmadığımız ama böyle bir grup olduğu için MP'lere katılım olacağını düşünmüyorum.Her gelen yabancı benim düşündüğümü düşünecektir.

Tek temennim, başkalarının sizi, sizin başkalarını suçladığınız kadar kolay ve yersiz bir şekilde suçlamamasıdır. Discord sunucularında düzenlenen, organize olmayan etkinliklerde "samimiyet" gölgesi altında bu gibi saygı/hukuk gibi faktörlerin yokluğuna alışkın olabilirsiniz ancak bu gelip organize etkinliklerde "şu bilerek böyle yaptı", "bize yardım etmedi demek ki kankagaming", "yerliler vs yabancılar" gibi ithamlarda bulunabileceğiniz anlamına gelmiyor.

Etkinliklere dair sıkıntınız kültürel, bu sebeple aşağıdaki maddeler fayda sağlayabilir:
  1. Etkinliklerde oyuncular kurallar dahilinde hareket ederler.
  2. Etkinlikte hem oyuncular arasında, hem de oyuncular ile etkinlik arasında belli bir saygı/hukuk faktörü vardır. Niyet okuyarak "bu bilerek böyle yaptı" gibi ithamlara sıcak bakılmaz.
  3. Etkinliğin bir döneminde veya bir savaş için müttefik olan oyuncular, sonrasında düşman da olabilirler. Oyuncular anlık çıkarlarına göre farklı savaşlarda farklı tavırlar takınabilirler.
  4. Oyuncular etkinlikte çıkarı olmayan ülkeye karşı savaşmaz, mesela Memlük oyuncusu 1460 yılında Moskova'ya Enforce atıp Great Horde'daki arkadaşını kurtarmaya çalıştığında tuhaf görünür.
  5. Oyuncular kimi zaman dümdüz yanlış kararlar da alabilirler, size göre yanlış olan ancak kendilerine göre bir mantığı bulunan kararlar da alabilirler burada tek bağlayıcı unsur kurallar ve etiktir.
  6. Bir oyuncunun oyununu size göre oynamamış olması, o kişiyi kötü biri yapmaz.

İyi oyunlar.
[+] 3 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
4. Oyuncular etkinlikte çıkarı olmayan ülkeye karşı savaşmaz, mesela Memlük oyuncusu 1460 yılında Moskova'ya Enforce atıp Great Horde'daki arkadaşını kurtarmaya çalıştığında tuhaf görünür.

isocuk osmanlı oynarken ben memlük oyuncusuyken 1vs1 attık baskentıme kadar geldi sonra beyaz barıs attık kımse karsımasdı o bankup oldu ben bankup bekletttim ama moskova oyuncusu sava enfo peace atip 50 k asker getiricem beyaz barış at dedi

DUMAN BUNUMU DEMEK İSTEDİN ? BU SENİN MULTİNDE OLDU.

YADA 1460 DA HOLLANDA İLE OYNARKEN İNGİLİZİN 60 K SINI WİPELEDİGİM OYUNDA FRANSAYLA HOLLANDAYA SAVAŞ AÇAN OYUNUNUMU HATIRLATALIM. İNSANLARI APTAL YERİNE KOYMAYIN DÜNDEN BERİ BANA KIŞKIRTMA ATMAYI BIRAK.
[+] 1 üye alemdarpasa nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Önerilen Ülkeler yazıldı mı _? göremedim
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
(27-05-2021, 10:33)KARTAL : Önerilen Ülkeler yazıldı mı _? göremedim

oirata başvur  %50  gelemem akşam
Ara
(27-05-2021, 10:33)alemdarpasa :

Önerin için teşekkürler ama önerilen ülkeler neyse onları başvurmayı tercih ediyorum.
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
2. oyun günü Strategyturk Extra'da:

(27-05-2021, 10:36)KARTAL :
(27-05-2021, 10:33)alemdarpasa :

Önerin için teşekkürler ama önerilen ülkeler neyse onları başvurmayı tercih ediyorum.

güç yüzdesinde olan oyuncusu olmayan ülkelere izin veriyorlar.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.