[MP] EU4 - Multiplayer: Mayıs 2022
(22-05-2022, 12:32)Ladonen : Sen bu tarz bir agresif tutum sergileyene kadar ne hava attım ne laf ettim, benden ilk savaş dışında hiçbir zaman daha güçlü değildin military puanı falan bişiler anlatmışsın sen 7 ye 100 mil var diye muhabbet yaparken ben quantity ideasında ilerleyip ülkemde onlarca toprağa mp devi bastım. 30k manpowerım var demişsin mp ihtiyacın mı var zaten paralı askerlerle oynuyosun :d ayrıca o sıra benim 55k düz ordum + 60k da mp vardı army profluğu saymıyorum bile savaşı da bi tane merc çekmeden geçirdim ek olarak sadece asker sayılarına bakıyorsun gelen eventlerle birlikte moralde neredeyse 1 puan üstündüm 1v1 atsak da alamayacaktın anla artık bunu ilk savaştan sonra çekilmen gerekiyordu kazanmak için şansın kalmamıştı artık.

Umarım başka bir mp'da ben fransa olurum sen ingiltere falan olursun da o zaman sana fransanın nasıl oynandığını gösterebilirim ama sen o zaman da sitem edecek onlarca şey bulursun.

Diplomasi kelime anlamı:
1. Uluslararası ilişkiler ve bu ilişkileri düzenleyen antlaşmalar bütünü.
2. Yabancı bir ülkede ya da uluslararası toplantılarda ülkesini temsil etme eylemi ve sanatı.
3. Uluslararası ilişkilerde ülkesini temsil eden kimsenin mesleği, görevi.
4. Bu kimselerin oluşturduğu topluluk.
5. Güç bir görüşme yapılırken gösterilen ustalık ve beceriklilik.

Evet yapay zekayla ilişki kasıp, teklif yapınca diplomosi yeteneğinin arşa çıktığını gösteriyor. Oyuncuları ikna etmende ayrı bir komik resmen 3 e kadar sayıp girdiniz o savaşa ki iki oyuncunun ikisininde kazanımı olmadı o savaşta. Paris vs bile benim elimde değildi, sen elan muhabbeti yapmışsın ona da kırk yıl civarı var en az. Sunduğun argümanlar ayrı bir komik, kaldı ki castil başlangıçta %15 morale alıyor. Bu oyuncuyla senin ally olman bile kural gereği yasak, sen pu düşünce onu bile tek taraflı çıkarların için kullandın.
Tabi ki paralı bastım, aniden saldırdınız ne yapmamı bekliyordun?  
Portekiz generali savaşa girene kadar neden kaybediyordun o zaman, moralde disiplinde herşeyde geriydin. 60k ordun nasıl oluyor hepinizin toplam askeri 80k-100k arasındaydı.

Aynen sen en iyisisin, oyunculuğunu değilde ikna konusunda taktiklerini paylaşırsan başlığı okuyan oyuncuşarın tecrübelerini arttırabilirsin. 
Savaştığım için hırs yapmış adam kazanıp ağlayanı ilk kez görüyorum. Daha da yazmam haksız olduğunu sende biliyorsun, anlattığın şeyler senin anlatımını güçlendirmek yerine seni dahada yerin dibine sokuyor. Kafana göre takılabilirsin.
[+] 1 üye clnn nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
iki tane reelden arkadaş insan yüzünden hem benim hem osmanlının oyunu trollendi birşey yapmadılar ortada dönen fransa haksızlığınıda şimdi duydum çok üzücü kafadan 10 player eksildi bi günde saçma sapan sebeplerden dolayı ki ingilizle oyunun ilk aşamalarında 60 k ordu basmak için fransayı vassal alman lazım muhtemelen o savaşı fransa kazanırdı ispanya ingilizi korumasaydı bu banlanan 2 adamın birbiriyle ally atıp 1444 1821 e kadar peşkeş yapmaya çalıştığı ve mpyi trollediği açıkken 20 yıl boyunca bizi beklettiniz üstüne bize fix bile atılmadı burada temel sorun yönetim eksikliği ve kuralların yetersizliğidir devam eden arkadaşlara iyi oyunlar
[+] 2 üye e2444 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Polonya ve Memlük konusunda ben de Moskova ve Osmanlıyı haklı buluyorum, oyuncular oyundan ihraç edildi. GM tarafından bir ihmalkarlık yok çünkü o bölgeyi GM göremiyor ve sanırım 99 skor olduktan sonra savunanların Peace yapmadığını, saldıran arkadaşlar GM'ye biraz geç iletti o yüzden o oyuncular geç çıkarıldı ve Moskova ülkesi ağır yara aldı. Her ne olursa olsun kendi ülkesi yenildikten sonra kendi ülkesini umursamayıp kendine savaş açanın oyunu bitirmek için ülkeyi 2 kez bankrupta götürmek ahlaksızlıktır, bunu Polonya'ya söylüyorum.
[+] 1 üye Wayfear nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu tarz iki arkadaş durumları olabiliyor, zaten bu iki kişinin arkadaş olduğu oyun başından çok belliydi sadece hemen öyle bir çıkarımda bulunmak istememiştim. Bu tarz durumlarda aslında en mantıklı olan en baştan durumu dile getirmek ancak ben %100'e getirip oyun mekaniğini kullanacağımı düşündüm. Sonrasında isyanlardan ve vassallardan tamamen işgal edemeyeceğimi anlayınca durumu dile getirdim. Gm mümkün olduğunca kendi oynadığı coğrafyadan durumu anlayabildiği kadarıyla müdahalede bulundu zaten. Bu tip durumlar kuralla alakalı değil oyuncunun kafasıyla alakalı durumlar, kuralların değişmediğinden de bunu anlayabiliyoruz (Oyuncular kendi çıkarlarına göre detaylı olmayan kuralları yorumlayabiliyor.). Bu tarz kişiler en detaylı kurallarda bile açıklar bulabiliyor.

Çoğu etkinlikte bu tarz durumlar etkinliğin işleyişine adapte olamamış veya yeni katılan bazı kişilerden dolayı olabiliyor. Yine bu tarz durumlarda o kişiler kendilerini belli edip (St etkinliklerinde benim de önceki oyunlarda yaşadığım sorunlar olmasına rağmen anlayışlı bir şekilde devam edip defalarca kez sorunu çözüme kavuşturduğumuz oldu.) sonraki günlere ya da diğer etkinliklere katılmıyorlar. Yeni katılımcıların olduğu eu4 etkinliklerinin ilk günleri için bu çok olağan. Sonraki günlerde kalan oyuncular daha anlayışlı olduğundan dolayı da emin olun etkinliğin diğer günleri gayet güzel geçiyor.
giphy.gif
[+] 2 üye MSekmet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
save editleyip avrupayı görmesi lazım gm nin
Ara
1476 Güç Yüzdesi

1476yuzde.png

İttifak Limiti %7
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
En başından beri ağlayan sensin ben seni insan yerine koyup cevap yetiştirmeye çalışıyorum sadece :D
Sen beni 2. savaşta 1v1 de asla alamayacaktın ama hadi onda senin üstün olduğunu kabul edelim ilk savaşta ai'ları ally alıp saldırmama bu kadar ağlamana gerçekten çok şaşırdım acımamı mı bekliyordun adama çıkmakla tehdit eden birine karşı. Sana daha fazla yanıt vermeyeceğim asyaya geç gelirim 150 yıla orda da karşılaşırız.

@e2444 oyuna girince ss atarım 60k orduyla balance'ın normal olduğunu.

Osmanlı ülkesi ne durumda bilmiyorum fakat muscovy ve zararı varsa osmana da save edit yapılması taraftarıyım 1.0 güç yüzdesi kalmış adamın iki oyuncu yüzünden toplam 4 ülke patlamış oldu bir de diğer session asyaya en az 2 3 oyuncu lazım çok boş kaldı oralar.
Ara
1476 Oyuncu Haritası

1476 Önerilenler Haritası
youjo-senki-the-saga-of-tanya-the-evil.gif
[+] 2 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Uygunsa İsveç'e geçmek istiyorum

https://steamcommunity.com/profiles/76561198038508489/
Üstte gök basmasa, altta yer delinmese Türk milleti; ilini, töreni kim bozabilecek?
[+] 2 üye Kul Tigin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
switzlernd da olsa oyunda iyi olur
Ara
.....
Ara
Oda kuruldu,

ID: 90159453805083659
Şifre: st
WhaW8Am.gif
Ara
Uesugi olarak katılıyorum
Ara
elektirik felanmi gitti
Ara
İnternet problemlerinden ötürü etkinliği bugün erken bitiriyoruz. Cumartesi günü 28 Temmuz 1499 tarihli kayıt üzerinden devam edeceğiz.
WhaW8Am.gif
[+] 2 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
O degilde portekiz castil ingilterenin başvurulara bakın :D portekiz ingiltere castil 3 geni
Ara
(27-05-2022, 14:50)alemdarpasa : O degilde  portekiz castil ingilterenin başvurulara bakın :D  portekiz  ingiltere castil 3  geni

Sherlock
Ara
1499 Güç Yüzdesi

1499yuzde.png

İttifak Limiti %8,5
WhaW8Am.gif
Ara
1499 Oyuncu Haritası

1499 Önerilenler Haritası

Önerilen Ülkeler : Ayutthaya Kore Aragon Dai Viet Oirat Kilwa Tunus Savoy Brunei Songhay Vijayanagar Kongo Malakka Majapahit İsviçre Saksonya Napoli
youjo-senki-the-saga-of-tanya-the-evil.gif
[+] 2 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oda kuruldu,

ID: 90159558271531012
Şifre: st
WhaW8Am.gif
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.