[MP] EU4 - Multiplayer : Ocak 2017
Ayutthayya Tanrı Kralı olarak Babür İmparatorluğu bu bu anlaşmayı imzalanmasını rica ederiz. Zira bu anlaşma Osmanlı Devleti'ni yükseltmektedir. Zafere giden yolda ayak daim tokezler, ama tokezlemelere direnenler sakat da olsa  olsa zafere ulaşır.
Ara
Degerlendirmelerimizi en kisa surede bildirecegiz
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Tehran Savaşı - I. Viyana Kuşatması

Başlangıç

Timur Hanlığı, Memlükler ile dost olması Osmanlılar için potansiyel tehtid oluşturuyordu. Daha sonra yaşanan savaşta Memlükler aradan çıkarıldığında Timur Hanlığı bölgede söz sahibi olabilme potansiyelini büyük oranda kaybetmişti. Batıda Yaşanan Austurya ve Polonya müttefikliği Osmanlıda endişe oluşturmuştu. Moskovanın, Kırım Hanlığından bölge talep etmesi görüşmelerin yarıda kesilmesine sebebiyet vermişti. Bu olay Osmanlı-Moskova ilişkilerine ağır darbe vurdu. Fatih Sulta Mehmed çıktığı bir dizi sefer sonucu düşmanları ile barış antlaşması sayesinde belli süreliğine Polonya, Moskova, Memlük sınırlarını güvenceye almıştı. Austuryanın İtalyaya sarkması özellikle batılı ülkeler arasında da endişe oluşturdu. Fransa, Osmanlının o bölgelere derhal müdahale etmesini bekliyordu. Politik olarak yanlızlaşan Osmanlı İmparatorluğu çareyi hızla Güçlenen Kastiya ile müttefiklik antlaşması ile buldu. Austuryaya erken  safhada müdahele etmek İmparatorluğa zarar vereceğinden dağılmış Mezopotamya bölgesini hızlıca işgal etmesine yönetti. Timur Hanlığı Delhi deltasına inerek Babür İmparatorluğuna adım attı. İsmini Babür diye duyurdu. Osmanlının batıdaki ittifaklaşma yüzünden endişesi giderek artıyordu. Mezopotamya bölgesinin işgalinin tam olarak bitmesi için Khuzestan bölgesi lazımdı ancak burayı Babürlüler elinde tutuyordu. Fatih gönderdiği ulak ile Babürlere bu bölgeyi talep etiğini beyan eden bir mesaj iletti. Babür İmparatoru ulağımızı cevapsız geri göndermesinden kısa süre sonra Babürlüler, Osmanlı düşmanları ile müttefiklik antlaşması imzaladı. Yeniçeri ocağını kuran Osmanlının birlikleri diğer ülkere göre elit durumdaydı. Kastilyadan gelen destek sözü üzerine Osmanlı 1479 baharında Babür İmparatorluğuna savaş açar.

Hazırlıklar-İlk Safha

Tehran, Persia-Hindistan ticaret yolu üzerinde oluşu,Jajrud nehri üzerinde iç kontrol noktası olması gibi nedenler yüzünden Osmanlı İmparatorluğu'nun stratejik hedeflerinin tam ortasındaydı. Kuşatmalar için büyük hazırlıklar yapıldı; Bölgedeki top ustalarına top döktürerek muharebeler ve kuşatmalar için kullanılmaya hazır hale geldi. Avusturya'ya ve lojistik merkezlere giden yollar tamir edildi; yenileri inşa edildi. Cephane, mühimmat, top ve diğer kaynaklar imparatorluğun her yanından bu lojistik merkezlere ve Balkanlar'ın içlerine gönderilmesi yapıldı. Babür İmparatorluğunda kalelerin bulunmaması Osmanlının işine geliyordu doğruca Viyanaya çıkacaklardı.

Lojistik zamanı, Ağustos ve Eylül 1478'de bir istilaya başlamanın mümkün olmadığını ifade ediyordu. Üç aylık bir seferde Osmanlılar kışın Viyana'da olacaklardı. Ama seferin başlaması ve hazırlanması için gereken 8 aylık bir sürede de Habsburglar hazırlancak ve Moskovaya yardım için başvuracaklardı. Bu seferin zaten haçlı seferi ilan edilen Osmanlı için çok zor geçeceği belirgindi. Nitekim kış süresinde Moskova Brandenburg savaşında olduğundan Osmanlı sınırına çok yakın bölgede konuşanıyordu. Osmanlı-Memük savaşından yenik ayrılan Lehistan Osmanlıya saldıramıyacaktı. Antlaşmaya göre Osmanlılar ile 12 yıllık bir saldırmamazlık antlaşması bulunuyordu. Antlaşma Haziran-1481 de bitiyordu.

İlkbaharda Savaş ilanından bir ay sonra Mayıs'ın erken zamanında 22 bin kişilik paralı Osmanlı ordusu balkanlara ulaştı. Daha sonra Selanik şehrine doğru hareket etti. Orada düzensiz 20 bin kişilik Macar ordusunu yokettikten sonra Bükreşe doğru ilerledi. Aralık'ta 11.000 Kastilya kuvveti Atinaya indi. Bükreşte 44 bin kişilik avustuya ordusuna yenilen Osmanlı ordusu anadoluya çekildi. Doğuda konuşlanmı 34 bin kişilik Osmanlı devamlı birlikleri 38k Babürlüleri yenip geri püskürttü. Ordunun yarısı Ardalanı kuşatmaya ilerledi. yenilen Babürlülerin kısa sürede toparlanamayacağını düşünülüyordu. Bu sırada Kırımı kuşatan yaklaşık 27 bin kişilik moskova ordusu kuşatmayı bozup Moldovyaya doğru ilerlemeye başladı. Padişah durumun kötüye gittiğini görünce 22 bin kişilik yeni paralı asker gurubunu orduya aldı.

İkinci Safha

Bükreşte yenilen Osmanlı ordusu yeni paralı askerler ile sofyaya manevra yapmaya çalıştı sofyaya önce varan dağlık bölgede konuşlanan başta 20 binik Austurya  Ordusuyla 22 bin kişilik Osmanlı birlikleri çarpışmaya başladı. Destek birlikleri ile osmanlı 32 bine ulaşırken Austurya 60 bine ulaşmıştı. Burada yenilen birlikler  Bursaya çekilir. Bursada toplanan 40 bin kişilik Osmanlı odusu moral toplama ve düzen sağlamaya çalışıyordu. Moskova birlikleri kendi başlarına İstanbulu kuşatmaya koyuldu. Kastilyadaki 11.000 yeni gelen indirme Ordusu beklenenden 12 gün önce İstanbula haliçten indi Finlandiya destekleri ile 35 bin kişilik Moskova ordusu ile çarpışmaya girdi. Tam dağılacakken 40 bin kişilik Osmanlı ordusu yardıma yetişerek Moskova birlklerini geri püskürtür. Moskovanın küçük Kastilya ordusunu yeneceğini düşünen Austuryalılar Selaniki Kuşatmaya devam eder. Bu sırada Babürlüler geri toplanıp Osmanlının 17 binlik ordusunu destek gelemeden geri püskürtür. Osmanlı kısa süreliğine Bursaya yaklaşan babürden çekilen 30 binlik ordusunu Austuryalıları püskürtmek için kullanır. Moskovanın beklenmedik Osmanlı destekleri ile geri püskürtülmesi sonucu yanlız kalmıştır bölgede. Birlikler Selanike doğru yola çıkar. Atinadaki birlikler ile birleşince Ordu 73 bin kişiye oluşur, o zamana kadar görülmemiş en büyük bölüktür ve 64 bine yaklaşan austuya birlikleri ile en büyük muharebe Selanikte yaşanır. Haçlı seferi ilan edildiğinden moralleri epeyce iyi olan Austurya ile kıran kırana savaş olur. Austuya birlikleri de yenildikten sonra Austuryanın içlerine doğru kaçmaya başlar. Aragon ve Tlemcen birlikleri Mantuayı ele geçirmişler dağlık bölgede tehlikeli ilerlemeyi devam ettiriyorlardı.

Kuşatma

Osmanlının Bükreş Kalesi düşmüştü ve Macar dağlık bölgelerinde tehlikeli kaleler vardı. Sultan doğruca Viyanaya gidilmesini emretti. Doğuda kuşatmayı sürdüren Mughals için daimi birlikler tekrardan doğuya gönderildi.

Devamı birazdan takipde kalırsanız atarım. Yorumlarınızı bekliyorum   :closedtongue:

[+] 3 üye Işıkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
vijayanagar imparatorluğundan osmanlı ve mughal kabile devletlerine uyarıdır ...

kuraldışı eylemler madde 3
Oyuncular arasında toprak satışı yasaktır. (4. ve 3. kural dahilinde)

bu bağlamda sahte savaş da bu kural dahilindedir.

yaptığınız anlaşma en son kayıtlı savede bulunan toprak bütünlüğü olduğu gibi kalmak koşuluyla geçerli olabilir. yani osmanlı ve mughal anlaşmış ise biz anlaştık ve savaşı bitirdik demeli , osmanlı extradan toprak talep etmemelidir.aksi halde anlaşma geçersizdir ve kural dışıdır..

böyle bir değiş tokuş veya satış farkedilmesi halinde bizzat itiraz edeceğimiz tarafınıza bildiririm.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Oyuncular arasında toprak satışı yasaktır.

Oyuncular hiçbir şekilde ortaklaşa hareket sergileyemezler, herkes sadece ama sadece kendi ülkesinin çıkarı için oynar.

Arkadaşlar yapmak istediğiniz anlaşma yukarıdaki maddeler ile çeliştiğinden dolayı yapılamaz. Eğer tüm oyuncular bu tarzda hareketler sergilemeye çalışırsa bu oyunu oynamamız aşırı anlamsız olur. Örnek vermem gerekirse siz bu anlaşmayı yaptıktan sonra her oyuncu buna benzer anlaşmaları yapmayı deneyebilir. Moskova-Polonya, İspanya-Fransa, Brandenburg-Avusturya gibi birbirlerinin yakınlarında olan oyuncular benzer şeyleri yaparlarsa oyun tamamen tek düze ilerler. 

Toprak satışı konusuda aynı şekilde yapılmamalıdır. Bu bağlamda güçlü devletler istedikleri vc bölgesini sahte savaşlarla elde edebilirler. RP yapmak açısından oldukça güzel olabilir ama bu tarz anlaşmalar oyunu şuanda baltalamasa bile ileriki dönemde baltalayacağı için yasaktır. Tabi ilişki sınırınız izin veriyorsa birbirinizle müttefik olabilirsiniz. Ama victory card bölgeleriniz birbirinde çıktıktan sonra bile bunu sürdürmeye devam ederseniz bu müttefiklikte sorgulanacaktır.
Ara
Role-Player izin vardı hangi bu antlaşma Role-Player den başka bir şey değildir eğer kural dışı bir şey bulursan engellenir. Ya da rehost atılir yil başında uyarı atilarak

[+] 1 üye Işıkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
RP izni değil RP'ye teşvik bile var ama bu RP "hükümdarlar birbirleriyle görüştü savaşmanın anlamsız olduğuna kanaat getirip sınır çizdi ve bir daha savaşmayacaklar" tarzında olamaz. Evet yenen tarafın yenilen tarafa bir antlaşma dayatması uygun ve tarihsel ancak bu oyunda savaş sonrası yapılıyor.
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ben Babur Imparatoru olarak,

Saygideger, Vijayanagar hukumdari,Muscovy Cari`nin uyarilari dikkate alinarak

Osmanli ve Babur hukumdarlari olarak aramizdaki (yukarida belirtilen)antlasmanin fesih olundugunu Cihan devletlerine iletiriz.
[+] 2 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Arkadaşlar genel olarak herkesin açıkça anlaması gereken bir konu var ve ne yazıkki bu konunun iyice anlaşılamadığını anladım. En önemli husus multiplayer konusunda oyuncuların ittifak tercihlerindeki durgunluk oluyor. Bu konuda oyuncular daha mobil bir davranış sergilemeli. Ama bu noktada herkes birbirini suçluyor ve yanlız bir taraftan yanlız bırakıldığını iddaa ediyor. Bu noktada söyleyeceğin tek şey şu anda yaptığımız olayın sadece bir oyun olduğu ve roleplay olduğudur. Benim bu multiplayer konusunda beklentim her devletin bir noktada birbiriyle ittifak kurabilecek durumda olmasıdır. Kalıcı müttefiklik yapıldığı durumda karşınızdada bu şekilde bir müttefiklik görmeniz en olası durumdur. Buda oyunda tamamen birbirinden nefret eden 2 grup oluşmasına sebep oluyor. Yukarıda bahsettiğim gibi burada sadece oyun oynuyoruz. Bu mp bittikten sonra başka bir mp'de şuan size düşman olan devlet size dostta olabilecek durumda olsun ki bir sonraki etkinliğimizdede aynı gruplaşmaları tekrar tekrar yaşamayalım. Haritaya baktığımızda zaten şuanki oyuncuların oyunu devam ettirebilecek yetenekte oldukları ortaya çıktı. Birbirimize karşı saygılı bir oyun çıkaralım ki önümüzdeki oyunlar daha çeşitli hamleler ve oyunlar görebilelim. Bir sonraki oyun başlangıcında genel olarak tüm oyunculardan ittifaklarını ve hedeflerini gözden geçirmelerini isteyorum. Bunu belirli bir gruba veya birisine söylemiyorum. Genel olarak herkese söylüyorumki oyuncular daha çok birbirlerini tanısın ve birbirlerine ısınsın. Daha mantıklı ittifaklar edinilsin ve oyun saçma bir bloklaşmayla 1800'lere kadar gitmesin. Unutmayın arkadaşlar burada hep beraber oyun oynuyoruz ve hep beraber oynamayada devam edebilelim. Kimse kimseyi kırmasın üzmesin.

Biraz uzun bir yazı oldu saatte geç olduğu için düzenlemeye üşeniyorum hatalar için kusura bakmayın. Özet geç diyenler için herkesin birbirine saygılı olmasını ve ülkelerinin çıkarlarına göre oynamaları gerektiğini söylüyorum. İttfak tercihleri daha mobil olmalı. Bunu şuanda birbirlerine kızgın olan arkadaşlar aslında birbirleri için güzel ittifak tercihleri olabilirler dediğimede yorabilirsiniz. Multiplayerın çeşitliliği ve bloklaşmaların olmaması için böyle bir şey şart.

Genel olarak gözlemlediğim yanlışlar
*Osmanlı-Kastilya ittifakı son derece gereksizdir ve saçmadır. Özellikle Kastilya'nın balkanlara asker çıkartması oldukça absürt oldu.
*Fransa'nın şuanki durumda Osmanlı düşmanlığı yapması gerçek dışıdır. Hatta Fransa potansiyel olarak Osmanlı ile dost olabilecek önemli bir ülkedir. İlk düşünmesi gereken olay Osmanlı'ya saldırmak değil İtalyayı ve İspanyayı hakimiyeti alanına almak olmalıdır.
* Fransa-Avusturya-Polonya ittifakları düşünülebilir. Osmanlı-Brandenburg-Vijayanagar ittifakları düşünülebilir.

Arkadaşlar genel olarak kimseye strateji dersi vermeye çalışmıyorum. Sonuçta bu işin uzmanı olduğumuda iddaa etmiyorum. Ben sadece bloklaşmaların olmamasını istiyorum.Şuana kadarki girdiğim her mp'de yaşanan bloklaşmaları bir şekilde engelleyelim lütfen.
[+] 5 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Fransa yanaşmadığından Kastilla ile müt olundu 2. günde. 1. gün Fransa ile müttüm ama gelişmemden rahatsız gruplar dahilinde mütlüğü bozdu. timur yani babür, moskova, polonya-litvanya ve austurya-macaristan düşmanımdı multide tarihsel müttefiklik beklenmemeli. Ben ise tamamen yanlızdım her konu da. Kastilya ise diplomatik arenada yanlız kaldığından müttefikliğime yanaştı olası Fransa-Otto müttefikliğinde İberyayı koruması imkansız olması yüzünden müttefik oldu benimle. Kaldı ki Fransa şu haliyle tek başına yenebilecek güçtedir Katilyayı.
Müttefiklerin yardımlaşmasını garipsemeyin isterseniz favor konusunu ortaya koyalım 10 değil de 20 favor ile müttefiğin ofansif saldırılarına gelmesini gündeme getiriyorum oylanmaya sunulmalıdır. Favor olmasa da toprak vaadi ile de savaşa katılmalılardır bu da çıkarsız destekleri kaldırabilecek bir çözüm önerimdir. Favor konusu ise takip edilmesi zor diyorsanız kendimizin favor puanları koyalım belirli zaman ve nedenler ile toplansın savaş açmadan önce belirtilsin. Oynadığım multilerde bir dizi kural konulmuştu bazıları bizimki ile çelişiyor ve biz kendi aramızda sohbet ederek oynuyoruz. Kaldı ki diğer multilerde nasıl insanlar birbirlerini tanımadan düzen sağlanıyorsa burada da sağlanabilir.
En önemli sorun ise oyunumuzda herkesin eşit davranılıp kazanılacağı düşünüldüğünden, hızla gelişen ülkeyi batırmanın çıkar konusu olduğunu savunulmasıdır. Bu görüşüme destek olan Aeschyli arkadaşıma teşekkürler ederim. Arkadaşım kelimesini kullanırken kafama dank eden başka bir şey ise arkadaşlar arası kutuplaşma olduğunun düşünülmesidir. Burada herkesi yeni tanıyorum kimse liseden veyahut üniversiteden arkadaşım değildir olsaydı da birbirimiz arasında çekişmemiz daha zevkli olacağını da düşünüyorum. Burada konulan ödül yok, ödüllü oyunlarımızın olacağını umut ediyorum ama unutmayın ki bu bir oyundur zevk almanıza bakın. Zevk konusuna değinirken multide gördüğüm her yeri alayım kafasında oyun oynanmamalıdır bence bir kaç oyuncu bu yüzden rage-quit attı neresinde zevk diye soruyorum size. Role-Play yapmaya biraz daha yanaşmanız da hoş olur çünkü karşıdaki kişi Role-Play yapmazsa zaten yapan kişinin de yapmasının anlamı kalmıyor ve yapamıyor.

[+] 1 üye Işıkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İşte bu yanlızlık konusundan bahsediyorum bende. Oyuncular genelde biriyle müttefiklik bozulunca genel olarak direk karşı oyuncuyu düşman belirliyorlar. Bu kısmi olarak doğru ama 1440-1821 arasında çoğu devlet birden fazla kez düşman veya müttefik olabilir. İşte bunu sağlayabilmeliyiz. Bunu sağlayabilirsek gerçekten kaliteli bir multiplayer seviyesini yakalarız. Bunun içinde oyuncular birbirlerine kin gütmemeliler ve çıkarlarına göre taraf değiştirebilecek kadar mobil oynamalılar. Multiplayerdaki her oyuncu bu şekilde birbirine ısınırsa ve birbirlerini tanırsa önümüzdeki multiplayer içirisindede diplomasi olayı ayrı bir boyutta ilerler.
Ara
İşte ben de bunu diyorum ne yazık ki Fransa olabilecek müttefikliğin kapılarını benim gelişmemden rahatsız olması yüzünden kapadı. Halen çok savaş yaşanması rağmen Moskova ile de müttefik olabilirim. Zaten Victory Card meselesi uzun ömürlü müttefiklikleri ödürebilmesi için konuldu multi oyunlarına ayrıca teslim olma konularını da tartışmamız gerektiğini düşünüyorum. Örneğin savaşın kaderi belli ise uzatmanın anlamının kalmayacağını düşünüyorum toprakların paylaştırılması için teslim olma seçeneğini getirdiler ki savaş uzamasın belirli topraklar paylaştırılıp alınsın diye. Teslim olunduktan sonra Call Peace geliyor ne kadar uzarsa saldıran hasar görüyor bir nevi işgal edipte barış imzalanmayıp isyan çıkmasını beklenmesinin de önüne geçilmiş olunur ve bir nevi yasaklanması gerekiyordur.

Ara
Osmanlı'yı oynayan arkadaş ittifak konusunda samimi değil olsaydı ittifak teklifimizi makul nedenler göstererek reddeder idi.ayrıca kastilya ile değil ortak düşmanlarına karşı işine yarayabilecek devletlerle ittifak olma yoluna giderdi. brandenburg gibi fransa gibi..kendimi saymıyorum .. zira açık bir şekilde yakışık olmayan bir üslupla istemiyorum demiştir. bu saatten sonra birbirimize muhtaç olsak da ben bu arkadaşla ittifak olmam.. Kimse Osmanlının gelişmesinden ya da büyümesinden rahatsız değil ..rahatsız olunan konu Osmanlı oyuncusunun agresif tavrı . Her şekilde bu bir mp ise bu kadar hızlı gelişen bir devletten diğer devletler çekinir bu normaldir bizim itirazım ise genel olarak kurallara aykırı olabilecek ve diger oyuncuları etkileyebilecek saçma sapan girişimler yoksa Osmanlının mughali dövmesi benim işime yaramasına rağmen bu duruma itiraz etmezdim
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Brandenburg oyuncu değildi 2. gün geldi. Fransa ise kendi bozdu müttefikliği Hindistandan müttefik almamın mantığı yok. Kurallara aykırı ve açma sapan girişimlerden kastını da merak ediyorum

Ara
Hindistan'dan ittifak almanın mantığı yok . Hindistandaji devletler ne ki . Evet haklısin . Saçma sapan anlaşma üstte yapmaya çalıştığınız anlaşma anlamadigin noktaları tekrar izah edeyimmi
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(26-01-2017, 09:43)jax61 : Osmanlı'yı oynayan arkadaş ittifak konusunda samimi değil olsaydı ittifak teklifimizi makul nedenler göstererek reddeder idi.ayrıca kastilya ile değil ortak düşmanlarına karşı işine yarayabilecek devletlerle ittifak olma yoluna giderdi. brandenburg gibi fransa gibi..kendimi saymıyorum .. zira açık bir şekilde yakışık olmayan bir üslupla istemiyorum demiştir. bu saatten sonra birbirimize muhtaç olsak da ben bu arkadaşla ittifak olmam.. Kimse Osmanlının gelişmesinden ya da büyümesinden rahatsız değil ..rahatsız olunan konu Osmanlı oyuncusunun agresif tavrı . Her şekilde bu bir mp ise bu kadar hızlı gelişen bir devletten diğer devletler çekinir bu normaldir bizim itirazım ise genel olarak kurallara aykırı olabilecek ve diger oyuncuları etkileyebilecek saçma sapan girişimler yoksa Osmanlının mughali dövmesi benim işime yaramasına rağmen bu duruma itiraz etmezdim

Hocam şimdi kusura bakmayın ama İspanya ile müttefik olma konusunda Osmanlı oyuncusu yerden göğe kadar haklı. 7 cihan bir olmuş Osmanlı'ya saldırıyor, adamın müttefik kurmasından daha doğal ne olabilir?
Fransa oyuncusu Osmanlı ile düşman olmuş önceki mesajlardan anladığım kadarıyla. Neden Fransa Osmanlı düşmanlığı var, böyle bir düşmanlıktan her iki devlet de ne gibi bir çıkar elde edebilir hiçbir fikrim yok. Tamamen yanlış bir politika. Osmanlı'nın Fransa'ya karşı müttefiklik yapacağı tek devlet İspanya olabilirdi.
Bunun dışında Hindistan-Osmanlı müttefikliği konusunda sen haklısın. Osmanlı'nın Hindistan'a yayılma düşüncesi yoksa Hindistan'la müttefik olup o şekilde İran'ı kolayca ele geçirmesi daha mantıklı olabilirdi.
[+] 1 üye gardyans nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Osmanlı-İspanya defansif müttefikliği mantıklı zatende. İspanya'nın hiçbir kazancı yokken ofansif savaşta balkanlara 40k ordu çıkarması çok saçmaydı. İstediğiniz kadar favor olayına dayandırmaya çalışın bu çıkar olayına aykırıdır. Bu olay Çin'in hiçbir kazancı yokken hindistan yardım istedi diye İstanbul'u kuşatmaya çalışması ile aynı şekilde absürt bir olaydır. Yukarda anlatmaya çalıştığım olayda buydu zaten. Osmanlı'ya yedi düvel düşman olduda neden oldu bakalım. Benimle Kırımın altın orda topraklarını istememden dolayı anlaşmadı. Hindistanla'da aynı şekilde anlaşmadı. Burada suç Osmanlı'nın değil hiçbir çıkarı olmamasına rağmen Osmanlı'yı büyütmeyi isteyen İspanya'dadır. Eğer Osmanlı dost istiyorsa bazı şeylerden fedakarlık etmelidir ama İspanya'dan böyle bedava dostluğu bulunca fedakarlık yapmak istemedi tabi. Buda karşı tarafta bloklaşma oluşturdu. Benimde engellemeye çalıştığım olay bu.
Ara
Mp de değilim ama engelleme amacın ne ki? Siz coal kuruyorsanız adam kurallar çerçevesinde müttefikliğini isteDiği gibi kullanır.
Ara
Hulkspider senin bahsettiğin tarzda mpleri ayva kuruyor en uzun suren 1600 e kadar sürer hayatında mpde 1821 i göremeyen adam dediğimiz anlamaz
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(26-01-2017, 16:38)Aeschyli : Osmanlı-İspanya defansif müttefikliği mantıklı zatende. İspanya'nın hiçbir kazancı yokken ofansif savaşta balkanlara 40k ordu çıkarması çok saçmaydı. İstediğiniz kadar favor olayına dayandırmaya çalışın bu çıkar olayına aykırıdır. Bu olay Çin'in hiçbir kazancı yokken hindistan yardım istedi diye İstanbul'u kuşatmaya çalışması ile aynı şekilde absürt bir olaydır. Yukarda anlatmaya çalıştığım olayda buydu zaten. Osmanlı'ya yedi düvel düşman olduda neden oldu bakalım. Benimle Kırımın altın orda topraklarını istememden dolayı anlaşmadı. Hindistanla'da aynı şekilde anlaşmadı. Burada suç Osmanlı'nın değil hiçbir çıkarı olmamasına rağmen Osmanlı'yı büyütmeyi isteyen İspanya'dadır. Eğer Osmanlı dost istiyorsa bazı şeylerden fedakarlık etmelidir ama İspanya'dan böyle bedava dostluğu bulunca fedakarlık yapmak istemedi tabi. Buda karşı tarafta bloklaşma oluşturdu. Benimde engellemeye çalıştığım olay bu.

Diyelim ki sen Osmanli oyuncususun ve Fransa sana karsi tavir almis. Objektif olarak soyle kiminle muttefik olursun boyle bir durumda?
Ispanya'nin neden Osmanli ile mut oldugu belli. Fransa Ispanya'ya saldirsa iki dakikada tum Iber Yarimadasini ele gecirir.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.