[MP] EU4 - Multiplayer: Ocak 2019
Oyun başladıgında etrafımda İngilizlerin calais toprağı,savoy,papa,ispanya ve vasalları vardı.İngilizler'in Calais topragı savaşla alındı.Savoy kastilin tek müttefiği savaşta onunlada savaştım ona savaş acamam + hrede.Papa geçen oyun castil ile ally dı bu oyun papaya oyuncu geldi rival tutmadı ally bozdular ancak papalık kastil tarafından korunuyor.Kastilin topraklarıda biliyorsun hepsi etrafımda benim kesinlikle kastil savaşım gerekiyordu.Etrafımda ai devleti yoktu anlıcagın üzere her savaşım kastil ile savaşmaktan geçiyor.Bunu da istekli olarak yaptıgını düşünürsek agresiflik sayılır mı?ey timür!Bizi kafeste tutmaya çalışan birine diz mi çökseydik!
Ara
(28-01-2019, 21:47)Yano : Oyun başladıgında etrafımda İngilizlerin calais toprağı,savoy,papa,ispanya ve vasalları vardı.İngilizler'in Calais topragı savaşla alındı.Savoy kastilin tek müttefiği savaşta onunlada savaştım ona savaş acamam + hrede.Papa geçen oyun castil ile ally dı bu oyun papaya oyuncu geldi rival tutmadı ally bozdular ancak papalık kastil tarafından korunuyor.Kastilin topraklarıda biliyorsun hepsi etrafımda benim kesinlikle kastil savaşım gerekiyordu.Etrafımda ai devleti yoktu anlıcagın üzere her savaşım kastil ile savaşmaktan geçiyor.Bunu da istekli olarak yaptıgını düşünürsek agresiflik sayılır mı?ey timür!Bizi kafeste tutmaya çalışan birine diz mi çökseydik!

Portekizi vassallaman ben iberyayı domine etmeye geliyorum anlamından başka nasıl bir anlamda doğrusu merak ediyorum. Etrafının kastille çevrili olması onla savaşı mecbur bırakıyor olabilir fakat portekizi vassal almanı normalleştirmez.
Ara
Her zaman güneyden tehditlemi yaşasaydım?Eğer beni oyundan düşürseydin ki oyun başı ingiltere ile ally olarak bu niyetini gösterdiğini düşünüyorum her ne kadar reddetsende beni oyundan düşürsen koruman gereken bir anakara göremiyorum.Benim blob olucagım da kesin birşey değil.Vassal cıkartırdı benim yaptıgım gibi, eğer italyaya oynamak isteseydi karsısına austria cıkıcaktı bu da osmanlı müttefik demek osmanlı müttefikim olsa koalisyon sekmesine bakmama pek gerek kalmazdı diye düşünüyorum.Eğer beni oyundan düşürürsen olucak şeyleri söyledim ben ve ingilterenin karşısına gerçekten blob bir ispanya cıkıcaktı onun yerine kolayca gemilerde yenebilceği fransayı tercih ettiğini düşünüyorum.
Ara
Yanlış düşünmüşsün, İngiltere ne yaptığının farkında olamadığı için Fransa'yı seçti.
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kastilin en büyük gücü vasalları ile ordusu birleştirmekte yatıyor zaten eğer portekizi aragonu ve naples i o savaşta tamamen toparlayabilseydi beni teke tekte yenebilirdi ki devi de benden fazlaydı ki ingilizle beraber bile yenebilirdi çağ bonusu alıp düşmanımı zayıflatmaya yönelik stratejik hamlem neden agresiflik ve yapılmayan birşey oldu biranda.Düşmanıma merhamet mi gösterseydim.Önümü kapatıp beni savaş açmaya zorluyan bir devlete.
Ara
fransa kastilyayı yutmayı aklından geçirmese navarrayı ve rosullionu değil low countriesdeki claimlerini alırdı. zaten region kuralına göre girdiği iberia regionuyla region haklarından birisini kuıllanmış oldu.portekiz vassalını saymıyorum bile. bence de kastilyanın fiilen işi bitmiştir. ingiltere aslında kendince çok güzel bir hamle yaptı ama bu avrupadaki tüm dengeleri bozdu. ingiltere fransayı kumanda edebileceğini sanıyorsa yanılıyor. sadece yorumdur. herhangi bir tarafım yok.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 2 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Yano güneyinde tehditle yaşayan bir ülke olmamak için güneyini tamamen kontrol edeceksen bana agresif dememen lazım benim güneyimde 4 tane devlet var. Bana her zaman tehdit olma potasiyeline sahip. :)
Ara
Seni tek başına yenmem Fransa'yı annexleyebileceğim anlamına gelmiyor.

Bir takım hamleleri savunmak için Fransa'ya laf etmişiz gibi savunup konunun dışına çıktığını düşünüyorum. Yapabilecek güçteysen ve yapmak istiyosan etrafındaki rakip ülkeleri yıkabilirsin, buna kimse birşey demez. Bunun ideal bir mp anlayışı olup olmadığı çok farklı bir tartışma konusu. Dün yaşanan olayın yanlış kısmı İngiltere'nin Fransa-İspanya arasındaki güç dengesini hesaplayamayıp, Fransa'ya iberyayı hediye edip İspanya'nın yokedilmesine sebep olması.
Ara
Etrafındaki her savaşabileceğin devletlere garanti veya müttefik atmışlar mı acaba?Devletlerin diğer müttefiklerine girip müttefik bozmaktan bahsetmiyorum öyle bir şansımda yoktu oyunda 50yıl daha sınırlarımızı koruyup 50 yıl sonra ispanyanın şimdi ofansif zamanı diyip bize savaş açsa yapabilceğimiz birşeyde yoktu.Güneyimde bir tehdit vardı ve bunu yok etmek için en iyi şeyi yaptıgımı düşünüyorum oyuncuya karşı.Neden bu agresif lafına bu kadar takıldığını anlamıyorum gerçekten eğlencesine söylediğim birşeydi zaten 300devlik rc var sende o kadar yükselmesen garip olurdu.Niye diğer devletler sana bunu söylediğinde algı yapmayın diyorsan savaştığım ülkenin oyuncusu diyorsa sadece olan gerçekleri söylüyorum yoksa gerçekten savaşıp toprak alabiliyorsan almayı agresiflik görmüyorum.Sadece aramızda eğlenmek için yaptığım trash talk denebilcek eylem.Bu kadar ciddiye alıcağını aramızdaki etkileşimden ötürü düşünmemiştim.Anlaşılan böyle birşey yapmamam gerekiyordu alınmanı beklemiyordum.Bir daha olmaz.
Ara
Sonuna ":)" koydum ki ciddiye alma diye son dediğimi.
@Yano
Ara
İngilizler Fransayı güçlendirdi kolayca Amerikayı fethetti diyebiliriz.Güç dengesinde benden 1v1 üstün oldugunu düşünüyorum.Savaşları kusursuz kazanmadım eğer düşünseydim kendim direk savaş açardım zaten.
Ara
Peki ben İngiltere oynarken neden Fransa'ya sırtımı dayayıp İspanya'yı yoketmek yerine Fransayı durdurmaya uğraşmışım hiç düşünmüş mü İngiliz? Unutmuş mu mudur desem aradan çok zaman da geçmedi halbuki, bir önceki mp.
Ara
ben pek birsey yapamadim??
Ara
 Kingdom of England
v6j406.png

İngiltere krallığı olarak 1468li yıllara kadar adamızı ingiltere hakimiyeti altında birleştirmeyi başarmıştık bundan sonrası adayı tek bayrak haline getirmekti bunun için bize bağlı olan İrlanda devletlerini onların defalarca istekleri üzerine ilhak etme teşebbüsünde bulunuyorduk ki güneyimizdeki fransızlar , ana karada olan tek şehrimizi almak için bize savaş ilan etti . Çıkarma yapmaya teşebbüs etmemize rağmen bizden kalabalık fransız ordularını görünce geri çekildik ve savaşa bir süre abluka ile devam ettik, savaşın geleceği olmamasından ötürü ve İrlanda halkının Yüce İngiliz bayrağı altında yaşama isteğini reddetmemek için son anakara toprağımızı vermeyi kabul ettik ve en hızlı şekilde İrlandalı halkımızı İngiliz bayrağı altına kattık umarım bu İskoçlar içinde teşvik olur ve adamızda tek bayrak içinde yaşamamız için fırsat olur ayrıca halihazırda 3 halkında kullanabileceği bir bayrak tasarlıyoruz. Olaylar adamızla böyle giderken anakarada işler adalarımızdaki gibi barış dolu olmuyordu aşağımızda köşeye sıkıştırılmış bir fransa ,kendi başına federasyon olan bir kastilya , İngiliz kanalı ticaretine gemileriyle başka rotalardan ticaret getirmeyen ve tabiri caizse sülük gibi bizim adımızı taşıyan bizim ticaret bölgemizden beslenen holland son olarak kastilyaya karşı birlikte işbirliği yapmaya çalıştığım avusturya vardı.Avusturya kastilin hre ye karşı büyümesinin kendisini ilgilendirmediğini belirterek bize destek olmadı bizde iyi kötü bir hamle yaptık ve fransayı destekledik.Kastilya kendini bu savaşta çok tüketti ve zayıf kaldı fırsat bilen diğer devletler fırsattan istifade etti . Bizi üzen olay avusturyanın avrupanın kaderini belirleyen savaştan önce diplomasideki pasifliğiydi eğer avusturya İngiltere ile daha önceden işbirliği yapma girişiminde bulunsa hem fransa hem kastilyaya karşı mücadele edebilecektik fakat bizi ikisi arasında seçime zorladı ve daha zayıf olduğunu düşündüğümüz fransa safına geçtik bu kararımızda bizim ile aragonun toprak büyüklüğünün neredeyse eşit olması önemli pay sahibi oldu fakat savaş alanında fransa rüzgar gibi esti geçti olan olmuştu olayların sonrasında askerlerimiz adamıza döner dönmez kuzey adalar seferine çıktık 2-3kez danimarka adalarına çıkarma denedik hepsi başarısız oldu ama en sonunda moskova knezliğinin yardımıyla danimarkalıları adasına kapattık umarız savaşın devamında danimarka naibi yerine asıl danimarka kralı gelince teklifimizi iyi değerlendirmesini umuyoruz
[+] 1 üye Ferreke nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ingiltere-Fransa kardesgaming icin bence su bayrak daha uyumlu. Iki ulke tek yurek.

England.png
[+] 13 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
:ok: katılıyorum.Her oyun aynı şeyi yaşıyorum resmen.Papalık oyunumda commonwealth ile toprak bölüşürken aranız hiç bozulmuyor mu?Prussia oyunumda pardon P-Russia oyunumda Russia ve Prussia neden savaşmıyor,ne zaman savaşıcaklar?Bu oyundada Fracengland daha oyunun ilk 50 yılında yedik yine kankagaming damgasını.Bro gaming rehberi falan mı yapsam ne.İsmimi Kardeş gaming mi yapsam ne yapsam ne desem bilemiyorum ancak sonunda benimde kankamında kazançlı cıktığı gerçek.Bro gaming %100 başarı oranı da yazarım başlığa.Oyun stilim eu4 anlayışım kardeşgaming.Komik, gerçekten.Umarım bu anlayışım yanlıştır ve beni bu oyunu kaybettirir bende bir şeyler öğrenirim.
Ara
Bence bir sonraki mp oyunda takimli eu4 yapalim. Ulkelerin ittifaklari belli olsun olumune carpisalim.
Ara
Multiplayer Gazetesi (1444 - 1494)

oyuncu_haritas_1494.png

Vijayanagar - Bahmani (1445)

1445 yılında Vijayanagar yanına aldığı 6 devlet ile birlikte Bahmani topraklarına giriş yaptı. Herkes savaşın Vijayanagar için kolay bir zafer olacağına emin gibi bakarken kuzeyden gelen Bahmani güçleri 16.000 Vija askerini tamamen yok etmeyi başararak herkesi şaşırttı. Bu askeri başarının devamı gelmese de barış anlaşmalarında daha az zarar görmesini sağladı.

Osmanlı - Memlük Savaşı (1450)

unknown.png

Osmanlı'nın Adana seferinden ardından Memlük devleti Adana için savaşa girdi. Savaş Osmanlı için zor görünse de Memlükleri yenmeyi başardı, Irak-Suriye bölgesinde vassallar edindi.

Yüzyıl Savaşlarında Son Raunt!

Maine ateşkesinin bitmesinin hemen ardından Fransa, İngilizleri ana karadan atmak için harekete geçti. İngiliz tahtına Tudor'un geçmesine rağmen ana karadaki toprakların ele geçirilmesinden kurtaramadı. Senelerce barışa yanaşmayan İngilizler savaşın sonunda Calais dışında Fransa'daki tüm topraklarından vazgeçtiler.

Osmanlı Macaristan'a Teslim Oldu!

unknown.png

Osmanlı'nın tamamen Memlüklere odaklanması ve bu topraklardaki yavaş ilerleyişini Macaristan bir fırsat olarak görerek Osmanlı'ya "Humiliate" savaş sebebiyle Konstantiniyye'ye doğru yürümeye başladı. İki cephede savaşamayacağını düşünen Osmanlı Macaristan'nın şartlarını kabul etti.

Sarı Terör

unknown.png

Evlilik bahanesiyle Aragon tahtına oturan Kastilya kraliçesi Burgonya dükünün ölümü ardından Burgonya tahtına da çöküp toprakları kendine alan Kastilya bununla da yetinmeyip Portekiz tahtı için Lizbon şehrini kuşatmaya aldı. İngiliz ve Fransızlar yaşadıkları anlaşmazlıktan dolayı tüm bu olayları sessizce izlediler. Hollanda ise karşılarındaki kalede dalgalanan Burgonya bayrağının Kastilya ile değiştirilmesini gördüklerinde büyük şok yaşadılar.

İtalya Savaşları

unknown.png

Kuzey İtalya'nın kontrolü için ortaya çıkan Milan - Floransa savaşlarının galibi Milan oldu.

İmparator Kim?

unknown.png

Avusturya arşidükünün ilerleyen yaşına rağmen bir varisinin olmaması Kutsal Roma konseyinde büyük gerginlik ortaya çıkardı. Elektör Brandenburg ve Hollanda'nın sıradaki İmparator için yaptığı tartışmalar yüzünden neredeyse Fransa İmparator oluyordu!

Kastilya vs İngiltere - Fransa

unknown.png

İngiliz ve Fransız askerleri Kastilya'nın Hollanda bölgesindeki topraklarına birlikte girdiğinde tüm Avrupa şaşkına döndü. Hollanda bölgesi direnişsiz kontrol altına alındıktan sonra Pireneler'de asıl savaşlar gerçekleşmeye başladı. Kastilya Fransızlara karşı zaferler elde etse de İngiliz - Fransız birleşmiş ordularını yenmeyi başaramadı. İmparatorluğu tehlikede olan Avusturya ise bu savaşa müdahale edemedi. Savaşın sonunda Portekiz Fransa'nın vassalı, Navarra ise Fransa toprağı oldu. Ayrıca Katalonya devleti de Fransız vassalı olarak serbest bırakıldı.

I. Baltık Savaşı

unknown.png

Brandenburg Kutsal Roma-Cermen İmparatorluğu'na seçildiğinde bunu fırsat bilen Polonya Brandenburg kontrolündeki Töton toprakları için harekete geçti. Herkes Polonya için kolay bir zafer olacağını düşünürken Moskova savaşın bitirilmesi için uyarıda bulundu. Teklif kabul edilmeyince savaşa Moskova da dahil olarak Varşova'ya yürümeye başladı.

Sarı Terörün Sonu

unknown.png

İngiltere ve Fransa savaşlarından sonra yorgun düşen Kastilya'ya bir darbe de Papa'dan geldi. Napoli'nin bağımsızlığını almasını sağlayarak İtalya'da genişleme alanı oluşturmak isteyen Papa ve Kastilya kanlı savaşlar gerçekleştirdi. Bu savaşı fırsat bilen Avusturya ve Hollanda da Kastilya'ya karşı savaşa girerek Hollanda bölgesindeki topraklara direnişsiz sahip oldu. Savaşı önde götüren taraf Kastilya olsa da savaşın yorgunluğundan dolayı bu başarının devamını getiremedi. Kastilya, Napoli'yi serbest bırakmak zorunda kaldı.

II. Baltık Savaşı

unknown.png

Kastilya ile olan savaştan hiç bir kazanç sağlayamayan ve ana karadan da atılan İngiltere genişlemek için gözünü Norveç adalarına dikti. Kuzeyinde bulunan 3 ada ve İzlanda için Danimarka ile savaşa girdikten sonra Moskova da Danimarka'ya savaş ilan etti. Danimarka işgal edilen adalarına karşı bir şey yapamamasına rağmen Stockholm'e kadar ilerleyen Rus ordularını yenmeyi başardı. Anlaşma yapmak isteyen İngilizler ise ana karaya çıkarak Danimarka kuşatmasını başlatsa da bölgeye gelen Dan ordusu İngilizleri de geri püskürttü.

Osmanlı - Memlük - Macaristan Savaşları

unknown.png

Balkanlarda genişlemek isteyen Osmanlı Macaristan üzerine yürümeye başladı. Memlük, Osmanlı'yı zor anında yakaladığını düşünerek savaş açsa da savaş istedikleri gibi ilerlemedi. Osmanlı'ya yenilerek geri çekilen Macaristan Polonya'dan savaş ilanı aldığında Eflak ve Bosna'yı bırakarak savaştan çekildi. Macaristan'ın çekilmesinin ardından daha çok zarar görmek istemeyen Memlük Osmanlı'ya vergi vermeyi kabul ederek savaştan çekildi.

2. İtalya Savaşları

unknown.png

İtalya'nın hakimiyetinde Floransa'yı eleyen Milan bu sefer Kastilya'yı dize getirmiş Papa'yı yenerek İtalya hakimiyetini şimdilik kesinleştirmiş gibi görünüyor.

Asya'da Olanlar

Ashikaga Japonya'daki hakimiyetini kesinleştirdikten sonra Kore'ye yaptığı çıkarma ile ana karada sağlam bir üs elde etti. Jaunpur ise Kuzey Hindistan kontrolünü ele geçirerek Delhi'yi kurdu.
hby6qc.gif
[+] 30 üye Ayro nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
emek var emek.
Ara
Yarın..
Dokuz buçukta..
Kilwa olarak...
Anlayana...
[+] 2 üye Türkopol nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.