[MP] EU4 - Multiplayer: Ocak 2019
Osmanlı sultanının şartlar ve bölgeler üzerine farklı politikalar izlemeyip kin odaklı politika izliyor olması ve kafkasya regionu meseleside dahil olmak üzere sadece memlük müttefikliğimin hemen ardına yazdığı mesaj dışında diplomasi yapmayı bile denememesi oldukça üzücü. Ki Memlük Osmanlı savaşına dahil olmak için enforce atmayı bile seçmemiş olmamıza rağmen bu tutumları oldukça enteresan.Bunca zaman Osmanlı Memlüğe saldırma konusunda Timurdan çekindi desem o ittifak nerden baksanız 40-50 öncesinde kalmış olmasına rağmen Osmanlı uzunca bir süre memlüğe saldırıyı bekletmeyi tercih etti. O halde nedir bu kin
Vija ve bengal vassalım meselesine gelince bengali vassal olarak almam çok daha öncesine tekabül eden bir zamandı daha vija ile müttefik bile değildik.2. Oyun gününün başlarında aldım o vassalı haritada göstermedikleri için yeni sanıyor olmanızı anlayabiliyorum. Ayrıca kuzey hindistandaki delhi tehditine karşı orada delhide corelara sahip bir vassalımın olması oldukça makul bir durum olsa gerek malum kurallardan dolayı claim/core olmayan bölgede oyuncuya zarar vermek oldukça zor.
Ara
@jax61 gecen mp`yi izlemissindir. Ben Osmanli`ydim ve bu fodunkiran Hindistan`di. Oyunun sonunda Osmanli`nin yikilmasinin en buyuk sorumlusu Hindistan`di. Eminim jaxta farkindadir ama Timur`u yikabildigin en kisa zamanda yikmak lazim yoksa latede cok basa bela olacaktir.Simdi sana aman sultanim cekse bile ki onu bile cekmiyor kanma ! Osmanli`ya ayidan post, Timur`dan dost olmaz.
[+] 2 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Çektiği 6 borç bence macar savaşında değil , fransaya savaştan çıkmak için verdiği altınlar, macar savaşında 6 borç nerede çekti

Borcun tarihlerinin ssni atsın görelim

Ama yinede borcu macardan çekmesede veririz

Borcun tarihlerinin yazması lazım ne zaman alındığına dair
Ara
Etkinlikte Japonya olarak oynadığım için ne kadar yayını arkada açık dinlesem de avrupa içerisinde olanları pek takip edemiyordum Mp gazetesinden okuduğum kadarıyla hangi mantıkla İngiltere oyuncusu, Avusturya'nın Macaristana açtığı savaşa enforce atıyor anlamadım bence verilen ceza gayet yerinde.
Ara
Yazdıklarımdan anlayacağın ya da anlamayacağın üzere itiraz etmiyorum ama macar savaşında 6 borç çekildiyse sorun ne sslerini göreyim fazlasıyla atıcam söz veriyorum
Ara
(02-02-2019, 23:27)fodunkiran : Osmanlı sultanının şartlar ve bölgeler üzerine farklı politikalar izlemeyip kin odaklı politika izliyor olması ve kafkasya regionu meseleside dahil olmak üzere sadece memlük müttefikliğimin hemen ardına yazdığı mesaj dışında diplomasi yapmayı bile denememesi oldukça üzücü. Ki Memlük Osmanlı savaşına dahil olmak için enforce atmayı bile seçmemiş olmamıza rağmen bu tutumları oldukça enteresan.Bunca zaman Osmanlı Memlüğe saldırma konusunda Timurdan çekindi desem o ittifak  nerden baksanız 40-50 öncesinde kalmış olmasına rağmen Osmanlı uzunca bir süre memlüğe saldırıyı bekletmeyi tercih etti. O halde nedir bu kin
   Vija ve bengal vassalım meselesine gelince bengali vassal olarak almam çok daha öncesine tekabül eden bir zamandı daha vija ile müttefik bile değildik.2. Oyun gününün başlarında aldım o vassalı haritada göstermedikleri için yeni sanıyor olmanızı anlayabiliyorum. Ayrıca kuzey hindistandaki delhi tehditine karşı orada delhide corelara sahip bir vassalımın olması oldukça makul bir durum olsa gerek malum kurallardan dolayı claim/core olmayan bölgede oyuncuya zarar vermek oldukça zor.

ortada herhangi bir kin yok.benim kişisel kinim kolay kolay birisine karşı olmaz. oyuncu olarak sana bir kinim var mı ,evet var. ben ilk oyun günü bana düşmanca tavır sergilediğinde bana söylediğini unutmadım. kafkasya regionunda kendine aldığın vassal tüm dostluk kapılarını sertçe çarpma manasına gelmekte.burada rp ayağına yatma. rp yapacak değilim ben .sen de ben de biliyoruz ki sen bu oyunda en güvenilmeyecek ve en dengeden yoksun oyuncuların başında geliyorsun. kaç mp dir senin oyununu gözlemliyorum.

(03-02-2019, 00:32)Ferreke : Yazdıklarımdan anlayacağın ya da anlamayacağın üzere itiraz etmiyorum ama macar savaşında 6 borç çekildiyse sorun ne sslerini göreyim fazlasıyla atıcam söz veriyorum

bu sslerin alınmadıgını sen de biliyorsun.  bu söylem çok boş bir söylem..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 3 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bugünkü etkinlikte bi ss atsa olmaz mı, dün çekmedi diye kayıt dosyasında borçların alınma tarihi buhar mı oldu
Ara
bir tane ss varmış ..

FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 8 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Sezar Timur yıkılınca Hindistanda hiç oyuncu kalmayacakmış gibi konuşuyorsun 3 tane Hindistan oyuncusu daha var orada late game'e kadar yıkılmış bir Timur durumunda zaten ya Bharat ya Hindustan kurulmuş olacaktır orada. Kaldı ki hep hesaplar Timur'un Hindistanı domine etmesi üzerine geçen multide ben Vija iken böyle çoklu bir denklem yoktu Hindistan'da ama bunda şuan neredeyse Hindista'nın tamamı oyuncu kontrolünde orada tek bir oyuncunun domine etmesi oldukça zor iş ki zaten benim 1710'a kadar Hindistanda 2 regionu kendime alabileceğimi düşününce o iş mümkün gözükmüyor. Osmanlı benimle uğraşmaya çalışırken batıda doğru düzgün icraat sergileyemiyor. Hindistan'dan birilerinin gelmesi gerekmeyecek böyle giderse.
Ara
(03-02-2019, 00:52)fodunkiran : @Sezar Timur yıkılınca Hindistanda hiç oyuncu kalmayacakmış gibi konuşuyorsun 3 tane Hindistan oyuncusu daha var orada late game'e kadar yıkılmış bir Timur durumunda zaten ya Bharat ya Hindustan kurulmuş olacaktır orada. Kaldı ki hep hesaplar Timur'un Hindistanı domine etmesi üzerine geçen multide ben Vija iken böyle çoklu bir denklem yoktu Hindistan'da ama bunda şuan neredeyse Hindista'nın tamamı oyuncu kontrolünde orada tek bir oyuncunun domine etmesi oldukça zor iş ki zaten benim 1710'a kadar Hindistanda 2 regionu kendime alabileceğimi düşününce o iş mümkün gözükmüyor. Osmanlı benimle uğraşmaya çalışırken batıda doğru düzgün icraat sergileyemiyor. Hindistan'dan birilerinin gelmesi gerekmeyecek böyle giderse.

henüz daha senle ugrasmadım. sırayı sana getiremedik. memlükle macarı temizledik :gri: :gri: :gri:  ama o da olacak ..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(03-02-2019, 00:34)jax61 : ortada herhangi bir kin yok.benim kişisel kinim kolay kolay birisine karşı olmaz. oyuncu olarak sana bir kinim var mı ,evet var. ben ilk oyun günü bana düşmanca tavır sergilediğinde bana söylediğini unutmadım. kafkasya regionunda kendine aldığın vassal tüm dostluk kapılarını sertçe çarpma manasına gelmekte.burada rp ayağına yatma. rp yapacak değilim ben .sen de ben de biliyoruz ki sen bu oyunda en güvenilmeyecek ve en dengeden yoksun oyuncuların başında geliyorsun. kaç mp dir senin oyununu gözlemliyorum.

Geçen mp dışında hangi oyunlarda gözlemlediniz merak ettim. Minor mp de kısa süren lübeck maceram dışında yayınlanan mplerde yoktum. Ondan öncede 1-2 yıldır aynı mpde de yer aldığımızı hatırlamıyorum.
   Birde ilk oyun günü hangi sözüme takıldınız Persia regionuna girmeyi düşünmüyorum sen Anadoluya girmek istiyorsun anlaşılan yoksa neden Memlüğü destekleyesin ki manasında söyleminizi inandırıcı bir neden olarak görmememi mi açıkcası ben herhangi bir mantıklı hareket eden Timur oyuncusunun Osmanlı Persia'ya girmeyecekmiş öyle söyledi. O nedenle o ne yaparsa yapsın orada ben başka yerlere bakayım diye hareket edeceğini düşünmüyorum.
   Dengeden yoksun oyuncu sözünü dikkate bile alamıyorum açık konuşmak gerekirse.
Ara
uzamasın.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Programımın uygun olmaması sebebiyle Polonya oyunculuğunu @Spartan isimli arkadaşa devrediyorum.
Ya bir yolunu bulurum, ya da bir yol yaparım.
Ara
(03-02-2019, 18:01)Hüdavendigar : Programımın uygun olmaması sebebiyle Polonya oyunculuğunu @Spartan isimli arkadaşa devrediyorum.

Spartan tekrar Polonya geçtiğinde isteyen olursa Kongo'yu alabilir, bunu düşünerek geçsin.
hby6qc.gif
Ara
Bugün katılamayacağım Vijaya geçebilecek arkadaş var mı
Ara
oda kuruldu, şifre st
Ara
https://steamcommunity.com/profiles/76561198039784098/
Ara
Etkinliğin yayını için Strategyturk Twitch: https://www.twitch.tv/strategyturk/
[+] 3 üye fodunkiran nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
https://steamcommunity.com/profiles/76561198071587069/
bahmanis
osmanlı
milan
50 saat
ülke konusunda seçici değilim, herhangi birtanesi olabilir
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.