[MP] EU4 - Multiplayer: Ocak 2019
Gerçekçi olmakta fayda var. Ne kadar kasarsaniz kasin o alınan idea grupları değişmeyecek. Savaşlar kişiler arası dönüyor ve her değer fark yaratıyor. Uzun yz ye karşı savasmiyoruz . Bu tür küçük bonuslar o idea gruplarını tercih ettirmez . Idea serbestisi geldiği an ofansif kuality kuantity 3 lemesine ek defansif veya aristokrasi alınacak 2*2=4 misal osmanlı ile ben kısıtlama dahilinde 4. askeri idea olarak naval alacağım. kısıtlama olmasa direk kuantity alırım.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Oyundaki idea setleri çok kötü. Paradox'un paylaştığı bi grafikte de bazı ideaların hiç seçilmediğini bazılarınınsa meta olduğunu görmüştük. Neden bu duruma bir müdahale edilmedi acaba? Arada bu kadar afaki fark varken bazı idealar sırf konmak için konulmuş gibi duruyor. İlk fırsatta bi rework şart.
Sic Parvis Magna
Ara
Idealar icin su mod denenebilir.

https://steamcommunity.com/sharedfiles/f...=604203692
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Çoğu büyüklü küçüklü multiplayer grubunda bile özel modlar bulunurken Strategyturk gibi büyük bir camianın, ki özellikle bu tartışmalar bu kadar çok yaşanıyorken, kendine özel bir multiplayer modu yapılabilir. Bunu forumun deneyimli multiplayer oyuncuları ile bunu "modlayabilecek" kişiler birlikte çalışarak güzel bir iş çıkarabilirler. En basitinden şu anki idealar üzerindeki değerler değiştirilebilir, ideaların tamamen değiştirilmesine bile gerek yok. Özellikle senelerdir böyle büyük çaplı multiplayer oyunlar dönmesine rağmen bu tarz bir girişim bulunmaması büyük bir eksiklik. Şahsımca "aşırı" bir uğraş gerektirmiyor. Sadece yeni versiyon geldiğinde versiyonu güncellenir o kadar ki yakın zamanda idea gruplarına bir rework gelmeyeceğinden ötürü büyük bir sıkıntı olacağını da sanmıyorum.

Benim şahsi fikrim budur. İlgilenebilecek arkadaşlar anlaşıp çalışmalara başlayabilir böylelikle sonraki açılacak multiye yetiştirildiğini varsayarsak oyuncuların deneme fırsatı da olur.

Şimdi @Sezar'ın paylaştığı modu gördüm fakat paylaşılan mod kesinlikle dengeden yoksun ve sadece eğlence odaklı bir mod. Durumu daha iyi yapmaktan ziyade daha beter yapacaktır. Şu anki oyunlarda dönen "bonus stackleme" konusunu daha da ilerletecektir. Bunun dışında mod sadece idealar değil; government reformlar, innovativeness'in işlevi, policyler, binalar gibi pek çok şeyi etkiliyor. Bu yüzden beklenildiğinden çok daha büyük bir etki yaratacaktır. Yukarda önceden belirttiğim gibi daha ufak çaplı. Gerekirse sadece oyunda bulunan değerler değiştirilerek yapılacak bir mod daha iyi olacaktır
WhaW8Am.gif
[+] 5 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Merhaba eu4 multiplayer yayınları takip ediyordum. Bugünkü konuşmaları görüp yorumlamak istedim.
Kurallarda exploit yasaklanmış. Bir önceki multide Fransaydı yanlış hatırlamıyorsam komutan basarak manpower artırıyordu exploit yapıyordu yayından izledim. Multide bir çok bordergore vardı özellikle tunusta olan çok yanlıştı. Bunu yapanda gmdi yanlış hatırlamıyorsam. Bunlara izin veriliyorsa kurallara neden gerek var??? Anayasa gibi çarşaf çarşaf kural yazmışsınız ama ilk gm uymuyor kurala... Bu multidede ingiltere işin suyunu çıkardı. Oyunu rezil etti devamını izlemedim açıkçası bıraktım orda.

Özetle size lazım olan kural değil multi kültürü. Ben Türküm ama malasef Türk oyun dünyası multi kültüründen bir hayli uzak. Irkçılık gibi olmasın ama online dünyada bazı milletler kendini hemen belli ediyor. Bu sadece bir gözlem ve bence gerçek. Herkes hırsla oynuyor güzel ama adabıyla yapmayan çok. Burada multiye katılmak istiyordum ama vazgeçtim. Şu ortam çok kaotik. Tavsiyem bazı şeyleri kuralla değil multideki oyuncuların oylarıyla çözmeniz straw poll falan yapıp gm'in ve observerin oyunu x2 falan saymanız. Yada bırakın oyunu tarafsız observer yönetsin. Her kafadan bir ses çıkıyor görüldüğü gibi. Üste arkadaşlar mod yapalım demişler ama o modu herkesin beğenmeyeceğini şimdiden garanti ederim. İyi oyunlar, iyi forumlar.
[+] 4 üye ZoronoaRoro nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Merhaba, öncelikle hoş geldin foruma.

Exploit tabiri genellikle daha eskilerde karşılaştığımız oyunun açıklarından ve buglarından yararlanarak kazanç elde etmeye yönelik hamleleri ifade ediyor. Örneğin bir borç alarak toprakta template ile 200 tane gemi basıp ardından o toprakta vassal serbest bırakıp o vassala geçtikten sonra o 200 tane geminin inşaatını iptal edip binlerce altın para kazanmak eski sürümlerde giderilen exploitlerden birisiydi.

General almanın ordu profesyonelliğini arttırması ve ordu profesyonelliğinin manpowera dönüştürülmesi oyunun kendi içerisinde, tasarım itibariyle bulunan şeyler. Evet kimi zaman "neyin exploit olduğu" subjektif bir tartışma konusu olabiliyor, ancak burada değil. Dolayısıyla eleştirilere elbette her zaman açık olmak gerek ancak meseleyi de öncesinde net bir şekilde anlamış olmak önemli.

Strategyturk'teki etkinliklere ilk mesajdaki ricalar, istirhamlar, işleyişler ve kurallar dahilinde tüm forum üyeleri katılabiliyor. Foruma da herkes üye olabiliyor. Forum kurulduğundan beri sadece EU4'te değil birçok strateji oyununda üyelerin katılımıyla etkinlikler düzenleniyor ve elbette bu etkinliklerin getirdiği çeşitli tecrübeler söz konusu. Bu tecrübelerin yanı sıra her etkinlikte "ilk defa multiplayer yapan" üyelerimiz oluyor. Dolayısıyla homojen bir yapıya karşı konuşur bir biçimde "size lazım olan multi kültürü" demek çok da isabetli olmuyor, çünkü burada kapalı ve sürekli aynı kalan bir topluluktan sözetmiyoruz.

Multiplayerda bazı şeyleri oyuncuların oylarıyla çözmek, yani işi popülariteye dökmek, sadece multiplayer etkinliği değil adam akıllı yönetilen hiçbir unsurda düşünülemeyecek bir durum, ne yazık ki çoğunluğun o şekilde düşünmesi otomatik olarak doğrunun o olduğu anlamına gelmez. Bu duruma tartışma safsatalarından "argumentum ad populum"ta da rastlanabilir.
[+] 9 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Tunus oyuncuyum ve şuanki ders programımın yoğunuğu sebebiyle multiye devam edemeyeceğim. Yerime geçmek isteyen birisi varsa geçebilir.
Ara
Bugünkü oyuna katılmak istiyorum steam linkimi bıraktım ama bana bir geri dönüş olmadı saat kaçta başlayacak?
Ara
(06-02-2019, 18:25)Praetor XIII : Bugünkü oyuna katılmak istiyorum steam linkimi bıraktım ama bana bir geri dönüş olmadı saat kaçta başlayacak?

50 saat oyuncu için verilebilecek bir ülke kalmadı neredeyse ama Tunus oyuncusu oyunu bıraktığına göre oraya geçebilirsin oyun kurulduğunda.
hby6qc.gif
Ara
Zaten kendi oynanışı olan bir oyuna hayvan terbiye eder gibi uzun uzun kurallar konması hoş değil, özellikle admin bile kuralları takip edemiyorsa. O kadar çok ve doğallığa o kadar aykırı kurallar var ki kuralları uygulamak mümkün değil. Bir multi yoktur ki birileri başka oyunculara "x ile ittifak boz, wp ile savaştan çık." demesin. Bir oyun oynanıyorsa en fazla centilmenliği sağlamak üzere birkaç temel kural konmalı.

Üzülerek söylüyorum ki, heves ederek katıldığım bu multiplayer etkinliğinden hiç tat alamadım.
Ya bir yolunu bulurum, ya da bir yol yaparım.
Ara
(06-02-2019, 20:11)Hüdavendigar : Zaten kendi oynanışı olan bir oyuna hayvan terbiye eder gibi uzun uzun kurallar konması hoş değil, özellikle admin bile kuralları takip edemiyorsa. O kadar çok ve doğallığa o kadar aykırı kurallar var ki kuralları uygulamak mümkün değil. Bir multi yoktur ki birileri başka oyunculara "x ile ittifak boz, wp ile savaştan çık." demesin. Bir oyun oynanıyorsa en fazla centilmenliği sağlamak üzere birkaç temel kural konmalı.

Üzülerek söylüyorum ki, heves ederek katıldığım bu multiplayer etkinliğinden hiç tat alamadım.

Sadece 1444-1494 arasında oynadığın bir etkinlikten nasıl bir tat almayı planladığını sorabilir miyim?

@Spartan Malaya bölgesinde Pasai var, oraya geçebilirsin.

Kuralların tartışmaya konulmasında bir sorun yok. Bu kuralların olduğu 2. etkinlikte olduğumuz için kimisi kuralları sevmeyebilir veya alışamayabilir bu normal bir durum. Yeni şeyler denemedikçe oyun keyfimizi artıracak yollar da bulamayız. Bir sonraki etkinlik büyük ihtimal yine oyuna etkisini hissettiren ancak oyuncuların daha rahat oynayabilmesi için sadeleştirilmiş kurallara döneceğiz.
hby6qc.gif
[+] 1 üye Ayro nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1555 Oyuncu Haritası

Oyuncu_Haritas_1555.png

Development Tablosu

Ülkeler14441468149415201555
20px-France.png Fransa3476267098791328
20px-Great_Britain.png Büyük Britanya333241326420605
20px-Prussia.png Prusya5785151196395
20px-Austria.png Avusturya165195244329385
20px-Tunis.png Tunus111118132217274
20px-Ottomans.png Osmanlı3194676719131140
20px-Russia.png Rusya1974396226931084
20px-Netherlands.png Hollanda4571103145232
20px-Mali.png Mali91176241390629
20px-Kongo.png Kongo5280209261430
20px-Japan.png Japonya2158435606772
20px-Delhi.png Delhi212383514657629
20px-Vijayanagar.png Vijayanagar263350406519538
20px-Ethiopia.png Ethiopia69158154231388
20px-Timurids.png Timur1425206007481048
20px-Milan.png Milan858212221154
20px-Mewar.png Mewar - - 232320692
20px-Ayutthaya.png Ayutthaya - - 177371557
20px-Kilwa.png Kilwa - - 87173260
hby6qc.gif
[+] 4 üye Ayro nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oda kuruldu, şifre st
Ara
Oda tekrar kuruldu.
Ara
Gecikmeli de olsa yayın için Strategyturk Twitch: https://www.twitch.tv/strategyturk/
(06-02-2019, 20:34)Ayro :
(06-02-2019, 20:11)Hüdavendigar : Zaten kendi oynanışı olan bir oyuna hayvan terbiye eder gibi uzun uzun kurallar konması hoş değil, özellikle admin bile kuralları takip edemiyorsa. O kadar çok ve doğallığa o kadar aykırı kurallar var ki kuralları uygulamak mümkün değil. Bir multi yoktur ki birileri başka oyunculara "x ile ittifak boz, wp ile savaştan çık." demesin. Bir oyun oynanıyorsa en fazla centilmenliği sağlamak üzere birkaç temel kural konmalı.

Sadece 1444-1494 arasında oynadığın bir etkinlikten nasıl bir tat almayı planladığını sorabilir miyim?

@Spartan Malaya bölgesinde Pasai var, oraya geçebilirsin.

Kuralların tartışmaya konulmasında bir sorun yok. Bu kuralların olduğu 2. etkinlikte olduğumuz için kimisi kuralları sevmeyebilir veya alışamayabilir bu normal bir durum. Yeni şeyler denemedikçe oyun keyfimizi artıracak yollar da bulamayız. Bir sonraki etkinlik büyük ihtimal yine oyuna etkisini hissettiren ancak oyuncuların daha rahat oynayabilmesi için sadeleştirilmiş kurallara döneceğiz.

İki oyun günü oynadım. Yayınları da takip ettim. Önceki multiplayerları da forumdan takip etmiştim. Oyunun nasıl işlediğini görmeme yetti. Oyun öncesinde de kaygılarımdan bahsetmiştim zaten. 

Multiplayer başlamadan önce eleştirdiğim ve eleştirimin yersiz bulunduğu bir kuralı gm'in tam anlamadığını da gördüm oyun içerisinde.
Ya bir yolunu bulurum, ya da bir yol yaparım.
Ara
rehost
Ara
tekrar rehost, hj sonrası oyun çöktü
Ara
Osmanlı Fransaya koalisyona girmek yerine Rusya ile birleşip Prusyaya daldı.Tarih bunları unutmayacak.
Ara
avrupada ingiltere avusturya hollanda mainz prusya dahil 5 oyuncu fransaya koalisyona girmiyor. osmanlı koalisyona girmesi isteniyor. ..bizim ardımızdaki timur tehlikesi varken fransayı neden düşman edinelim. avrupa fransız tehlikesini kendi içinde halletmelidir.gelgelelim prusyaya neden savaş açtığımıza . kısa ve net. polonyayı kendime istiyorum.bu kadar basit. sen almanya dururken gelip polonyaya rush atarsan heralde sana saldıracağım.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.