[MP] EU4 - Multiplayer: Ocak 2019
berduş yok olman tamamen senin hatan , " yenilmem senin yüzünden" tavırların saçma
Ara
Evet biliyorum diplomasim çok kötüydü.Senin gibi mükemmel diplomasi yapıp Fransayla dost olamadığım için oldu herşey :(
[+] 3 üye BeRDuSH nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
oyunda hayli muhabbeti döndüğü için bazı şeylere açıklık getirip bazı şeyleri eleştireceğim.

öncelikle osmanlı -rusya ittifakı.. oyun başında kurulmayan yaklaşık 100 yıl düşünülmeyen bir ittifaktı. taki çıkarlarımız uyuşana dek. bu süreç içerisinde macaristan, memlük , timurla uğraştım. sonrasında polonya..

rusya ile ittifak olduktan sonra savaştığım yegane ülke prusya oldu. ona saldırma sebebim ise polonyaya girmesiydi. almanyaya büyümüş olsa bırakın saldırmayı desteklerdim..kendisine de bunu defaatle iletmeme rağmen bana büyümeye devam etti.

mughale saldırı mevzuuna gelince. mughale saldırı yapma sebebim evet mughali zayıflatmak. bu da çok doğal. her oyuncu birbirini zayıflatmaya çalışıyor....peki niye mughal özellikle. arada bir osmanlı 2 taraftan fransa ve mughal tarafından sıkıştırılınca yıkıldıgını ne çabuk unuttunuz. geçen oyun bu yaşandı.. özellikle de mughale fransa ile olan ittifak çabaları nedeniyle girdim. ondan önce persiadaki sınırı korudum ve saldırmadım. tek mughale tehditim  mewarı yememesi yönünde idi..tüm mesele de buradan çıktı. rahatça hindistanı yiyecek olsa mughal hiç sıkıntı yaratmayacaktı bile..claimim yok mughale claimim..

bu oyunda özellikle yayında yano ( eski fransa oyuncusu) her ne hikmetse osmanlı durdurulmalı ,mughal eziliyor tarzında şeyler yazmış. niye ittifak olunmadıgından dem vurmuş. ferreke peşke gaming demiş. peki ferreke , yano ile beraber bu oyunda kastilyaya karşı yaptıgınız peşkeşi ne çabuk unuttunuz??

peki yano senin arkanda seni tehdit eden hangi güç var? osmanlı tehditkar ya .. osmanlı hindistana inerken arkasını düşünmüyor ya.. sen almanyaya saldırırken arkandaki hangi güçten korkuyorsun ? kim seni tehdit ediyor ?100 yıl sana karşı koalisyona kim girdi ?ya da girecek ?

ne fransadan ne mughalden toprak almamışım. topragı alan mewar ve rusya. ruslarla ittifakı bozmuşum ..hala osmanlıya karşı mughal -fransa ittifakı olmalı deniyor..hiçbirşey demiyorum. kendi yaptıgınız peşkeşleri görmezken rusya-osmanlı peşkeş gaming demeniz inan oyundan beni de sogutuyor. oyun saglıgı açısından ruslarla ittifakı bozdum ve devam edeceğim. ama olası bir mughal fransa ittifakı oldugunda ruslarla yeniden ittifak olur mewara garanti atarım. o mewarı da hindistanda tek güç haline getiririm..

ekleme. regiondan yana da şikayetler olmuş.. ben 5. regiona yeni girdim ve şuanda herkesin 5 region hakkı var. o fazlalık regionu kulanmadım bile.. zaten sonraki oyun region kuralı da kalkacak yepyeni kurallar gelecek..
iyi oyunlar..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 2 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
330px-Mainz.png

Almanya üzerinde bulunan diğer güç odakları olan Avusturya, Prusya ve Hollanda ile verdiğimiz savaşlardan muzaffer ayrılarak bölgede ki tek güç haline geldik. Diğer tarafları verdikleri mücadele açısından tebrik ediyoruz.  Henüz halen Krallık aşamasında olsakta yıkılan devletlerin arzularını sırtlayıp gelecekte yüce bir Alman İmparatorluğu olacağız. 
Ara
MP'den çıkıyorum kusura bakmayın.Özel sebeplerden dolayı.-Kilwa

(Ülke ekonomik-teknolojik-ordu ve konumu olarak gayet gelişmiştir ve gayet güçlüdür.Deneyimli biri geçerse kolaylıkla büyüyecektir.Ülkeme, bana ne kadar laf etse de eğer uygunsa daha iyi başka devlet yoksa Voidian'nın geçmesini isterim.)

Başarılar Herkese..İyi Oyunlar..
Ara
(11-02-2019, 01:45)BeRDuSH : Evet biliyorum diplomasim çok kötüydü.Senin gibi mükemmel diplomasi yapıp Fransayla dost olamadığım için oldu herşey :(

Sen hollandayla bir olup mainze saldır sonrasında bana otto ve rus saldırdı lütfen bana enforce at , low countriese girmiş fransa varken hollandayla dost olursan böyle olur.

[+] 1 üye Ferreke nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ben hiçkimseye lütfen bana enforce at demedim.Sana ve Babüre "enforge?" yazdım sadece.Ki Uzun yıllar boyuncu Rusya ile rivalsın sana yazmam gayette normaldi.Koca oyunda bir tane müttefik bulduk herkese dert oldu :/ Şunuda ekleyim eminim şu Mpdeki yaptıklarıyla en sevilmeyen  ve art niyetli oyuncususundur.Japonlarla savaşırken Twitch chatten "japonyaya bakabilirmiyiz duman" yazmıstın.Bu bile nasıl biri oldugunu gösteriyor.
 36OdD9.png
[+] 4 üye BeRDuSH nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
yayından bilgi almak yasak mı bunu her oyuncu yapıyor zaten ayrıca bu oyun günü demediysen önceki oyunlarda kaç defa enforce istedin sen söyle(mesele enforce istemesi değil sanki britanya prusyayı korumaya yeminli ant içmiş gibi davranması) , senin nasıl biri olduğun attığın ruinden belli
Ara
Kimsenin bir itirazı yok ise Kilwa'ya geçmek istiyorum.
Ara
(11-02-2019, 02:06)jax61 : oyunda hayli muhabbeti döndüğü için bazı şeylere açıklık getirip bazı şeyleri eleştireceğim.

öncelikle osmanlı -rusya ittifakı.. oyun başında kurulmayan yaklaşık 100 yıl düşünülmeyen bir ittifaktı. taki çıkarlarımız uyuşana dek. bu süreç içerisinde macaristan, memlük , timurla uğraştım. sonrasında polonya..

rusya ile ittifak olduktan sonra savaştığım yegane ülke prusya oldu. ona saldırma sebebim ise polonyaya girmesiydi. almanyaya büyümüş olsa bırakın saldırmayı desteklerdim..kendisine de bunu defaatle iletmeme rağmen bana büyümeye devam etti.

mughale saldırı mevzuuna gelince. mughale saldırı yapma sebebim evet mughali zayıflatmak. bu da çok doğal. her oyuncu birbirini zayıflatmaya çalışıyor....peki niye mughal özellikle. arada bir osmanlı 2 taraftan fransa ve mughal tarafından sıkıştırılınca yıkıldıgını ne çabuk unuttunuz. geçen oyun bu yaşandı.. özellikle de mughale fransa ile olan ittifak çabaları nedeniyle girdim. ondan önce persiadaki sınırı korudum ve saldırmadım. tek mughale tehditim  mewarı yememesi yönünde idi..tüm mesele de buradan çıktı. rahatça hindistanı yiyecek olsa mughal hiç sıkıntı yaratmayacaktı bile..claimim yok mughale claimim..

bu oyunda özellikle yayında yano ( eski fransa oyuncusu) her ne hikmetse osmanlı durdurulmalı ,mughal eziliyor tarzında şeyler yazmış. niye ittifak olunmadıgından dem vurmuş. ferreke peşke gaming demiş. peki ferreke , yano ile beraber bu oyunda kastilyaya karşı yaptıgınız peşkeşi ne çabuk unuttunuz??

peki yano senin arkanda seni tehdit eden hangi güç var? osmanlı tehditkar ya .. osmanlı hindistana inerken arkasını düşünmüyor ya.. sen almanyaya saldırırken arkandaki hangi güçten korkuyorsun ? kim seni tehdit ediyor ?100 yıl sana karşı koalisyona kim girdi ?ya da girecek ?

ne fransadan ne mughalden toprak almamışım. topragı alan mewar ve rusya. ruslarla ittifakı bozmuşum ..hala osmanlıya karşı mughal -fransa ittifakı olmalı deniyor..hiçbirşey demiyorum. kendi yaptıgınız peşkeşleri görmezken rusya-osmanlı peşkeş gaming demeniz inan oyundan beni de sogutuyor. oyun saglıgı açısından ruslarla ittifakı bozdum ve devam edeceğim. ama olası bir mughal fransa ittifakı oldugunda ruslarla yeniden ittifak olur mewara garanti atarım. o mewarı da hindistanda tek güç haline getiririm..

ekleme. regiondan yana da şikayetler olmuş.. ben 5. regiona yeni girdim ve şuanda herkesin 5 region hakkı var. o fazlalık regionu kulanmadım bile.. zaten sonraki oyun region kuralı da kalkacak yepyeni kurallar gelecek..
iyi oyunlar..

Geçen oyundaki Osmanlı, Fransa ve Mughal arasına sıkıştığı için yıkılmadı. Öncelikle oradaki devlet Bharat idi 2. olarak O Osmanlı hem Fransa hem Rusya hem Bharat karşıtı politika izledi ama hiçbirini yıkamadı sonrasında hem ortada kalan bir coğrafya hemde bu 3 ülkeye karşı yaptığı savaşlar nedeniyle kendini yeterince güçlendiremedi son yy da oldukça zayıf kaldı.Özellikle prusya ile fransaya saldırdıkları savaştan sonra bayağı zayıf bir duruma düşmüştü. Sonrasındaki savaşlarda hızlıca yok oldu zaten. 
Dünkü mpde osmanlı rusya ikilisinin enforce attığı savaşta gördüğümüz üzere o mewar oyuncu kontrolüne geçince Mughal +vassaları +Vjayanagara karşı kendini savunabilecek kadar nitelikli orduya sahip durumda. Osmanlı Mughalı yıktı Mewar benim geçen oyun yaptığımın aynısını yapacak Bharat kurup terör estirecek orada durduran hiç bir şey yok Vija ile kurduğumda rajputlar yoktu bunda olacak ve mevcut ideaları ya da rajputana ideaları ile Osmanlı ile karşı karşıya gelince Osmanlı'nın ne yapacağını doğrusu merak ediyorum.
Benim anlamadığım nokta nokta şu Osmanlı ile Rusya batıda büyük orada sınır çizmiş durumda. region kuralı gibi kurallarımız olmasa bu müttefikliğe çoğu kişi itiraz ederdi region hakkını birbirlerine harcamak istememeleri nedeniyle "meşrulaşmış" bir müttefiklik olmuş oluyor ama region kuralı kalktığında başına bela olacak hem rusyayı hem mewarı desteklerken burada Mughal benim başıma bela olacak diyerek kendisine bir şeyler alma gayreti olmadan bu iki devleti de büyütme gayretinde. Persia regionuna girmeye çalışsa Osmanlı yine tuhaf olsa da bir ortaya sunulacak bahanesi olurdu. Daha öncelerdeki rp yazıma verdiğiniz cevaptaki "oyunculuğuma duyduğunuz kin" den başka bir açıklaması yok bunun böyleyken de bu Mughal'ın orada yaşama şansıda 0'dan yüksek değil. Haliyle Osmanlı Rusya'ya yenildikten sonra Mewar'a karşıda çok ezici bir şekilde savaş kaybediyorken oynamanın da anlamı yoktu.
[+] 1 üye fodunkiran nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
enteresan .. yine geçmişe dönme gereği duydum.diyorsun ki beni zayıflatma peşindesin ve kendine dahi birşey almıyorsun? peki sen memlükü desteklerken hangi çıkarının peşinde idin. ben sana persia girmeyi düşünmüyorum dediğimde devasa bir osmanlı görmek istemedigini söylemiştin. hatta bu osmanlı bana hep saldırıyor bu sebeple ben osmanlıyı güçlendirmek istemiyorum demiştin. şimdi bana hangi yüzle bu suçlamayı yapıp oyundan çıkıp gidiyorsun ? ben gitmemiştim oyundan ve o memlükü yıktım.öyle ya da böyle.

ikinci olarak demişsink rusyayı güçlendiriyorum mewara seyirci kalıyorum diye. rusyayı güçlendirmedim rusya ile ortak çıkarlar doğrultusunda ittifak yaptım ve şu anda bozmuş durumdayım. zira rusya ile ortak çıkarımız da kalmadı. bundan sonra rusya ile izleyeceğim politikayı sana mı soracağım? sen müneccim misin de bu politikayı tahmin üzerinden oyundan kaçıyorsun ?

mewara seyirci kalır mıyım ? neden mewarın güçlenmesini istemeyeyim veya zayıf kalırsa senın yutmana seyirci kalayım? mewarı yutsan sen güçleneceksin. mewar henüz seni yutabilecek güçte değil. belki yutabilecek güçte olsa ona karşı duracağım.. bunu benimle konuştun mu? bunu bilmeden neden oyundan kaçıyorsun?

osmanlı ile rusya arasındaki sınır rusyayı rahatsız eder veya etmez. bırak da bunu ben düşüneyim. o sınırı da ben çizmedim. region kuralı gereği çizildi o sınır ve rusya ile giriştiğim 2 savaş var. biri prusyaya karşı biri de sana karşı. bunlar da oldukça makul sebeplerle ve çıkar doğrultusunda açıldı. buna hangi itirazın var? persia regionuna girecek miydim ? belki girecektim ama claimim yoktu. atmayı da düşünmedim. vassal salarsın puan yeterse demiştim .salmadı rusya. bundan da rahatsız değilim. persiaya girerim girmem bu beni ilgilendiren bir konu. girmeyeceğim konusunda senle 100 yıl önce konuşmuştuk. unuttun galiba. şimdi neden sana karşı bir operasyona giriştim hiç düşündün mü? üstte yazdım aslında okudun ama anlamadın demek ki?altını çizdim dön de bir daha oku.

seninkisi doğmamış çocuğa don biçmek. kişi kendinden bilirmiş işi. bu fırsatı bulsan üstte yazdıklarını sen yapacaksın ki kafandan bunlar geçmiş..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 3 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevap bile vermeye tenezzül etmeyeceğim şeyler saçmalamışsın ben diyeceğimi dedim.
Ara
verecek cevap olmayınca öyle oluyor demek ki.. oyunda bir ülkeyi yıksan suç ..korusan suç.. ne yapsan suç ..hemen bir plot kuruluyor.. işe yaramayınca rage quit..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Rusya ile ortak çıkarın Devasa güçlü prusyayı rusya ile yenerek polonyanın claimlerini geri almak ve babürü rusa yedirmek , rusya ile mütlük bozmada çıkarların bitmesi değil jaxın intikamını fodunu bezdirerek almış olması

not: bu arada biliyorum bir kaç kişi bu yorumun altına "sende fransayı güçlendirdin vs vs falan fişman bla bla " yazıcak olanlar olur fakat şuan ki britanya oyunun en zengin ülkesiyse bu fransa sayesindedir. belki ittifak olmam yanlıştır ,hatalıdır kabulümdür görüşünüze saygı duyarım ancak eskiden olan fransa - ingiltere mütlüğüne laf edipte hele hele osmanlı-rusya mütlüğüne laf etmemek x kişileri kayırmaktan başka bir şey değildir
Ara
(11-02-2019, 19:01)Ferreke : Rusya ile ortak çıkarın Devasa güçlü prusyayı rusya ile yenerek polonyanın claimlerini geri almak ve babürü rusa yedirmek , rusya ile mütlük bozmada çıkarların bitmesi değil jaxın intikamını fodunu bezdirerek almış olması

not: bu arada biliyorum bir kaç kişi bu yorumun altına "sende fransayı güçlendirdin vs vs falan fişman bla bla " yazıcak olanlar olur fakat şuan ki britanya oyunun en zengin ülkesiyse bu fransa sayesindedir. belki ittifak olmam yanlıştır ,hatalıdır kabulümdür görüşünüze saygı duyarım ancak eskiden olan fransa - ingiltere mütlüğüne laf edipte hele hele osmanlı-rusya mütlüğüne laf etmemek x kişileri kayırmaktan başka bir şey değildir

kaybettiği tek savaşta kaybettiği hepi topu 30-40 developmentle fodunkirani bezdirdik öyle mi? ingiltere en güçlü ekonomi ise bunu fransaya mı borçlu dedin benmi yanlış anladım :D ulan sen adana çekilip koloni kassan fransa sana ne yapabilirdi ? veyahut ispanya :Den güçlü ekonomi olsan ne olacak.. fransaya ne yapabiliyorsun ? vallahi komiksin cidden komiksin :D çıkarım elbette polonya idi.. rusyanın fodunkırandan aldıgı toprak bir avuç bile değil be . ortada çıkar elbette söz konusu. senin neydi çıkarın ferreke ..kastilyayı niye yıktın ???danimarkayı niye yıktın ?

kim bizim müttefikliğimize laf etmemiş? aç dünki yayını da izle! rusya ile osmanlı konuşuluyor. bozuyorum ittifakı hala konuşuluyor ! yuh yani yuh!

9aYJ7o.jpg

iyi bak bu görsele bir multiplayerden.. iskandinavya yaşıyor.. ispanya yaşıyor. buna rağmen ingiltere en büyük ticarete. en büyük ikinci ekonomiye sahip. tek ada ile sınırlı olmasına rağmen.. demekki kastilyayı veya danimarkayı yıkmaya gerek yokmuş !
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
mewar ve rusya gerçeğini düşünmeden babürü zayıflatmakda ilginç sanırım osmanlı , rusya ve mewarla kardeş ülke bunlar büyürse sorun olmaz babür büyürse ottoyu yıkar.prusyadaki polonya claimlerini almak için illa rusya ile müt olmak mı gerekiyor müt olunmadan polonya claimleri alınmıyormuydu . söylem olarak amaç polonya coreları ama fiiliyatta her şey bambaşka ama sormak istiyorum babürü zayıflatınca osmanlının çıkarı ne oldu dostlarının güçlenmesinden başka

18k fransa askerinin 80klık britanya askerini peruda tokatlamasını unutmuşsun sanırım

danimarkayıda ben yıkmadım , belki ben fazla zayıflatmışımdır doğrudur ama ben danimarka konuk oyuncusuna onu zayıflatmak istemediğimi bir kaç adayı alıp bırakacağımı söyledim ama o aylık -20 altın yiyip adalarında kıstırılmayı tercih etti

kastilde çok masum bi kastil değildi mingden sonra 2.sıradaydı gp listesinde fakat hata bende tarafsız kalmam gerekti ama hata olmasına rağmen ingilterenin bir karı var senin yaptığın oldukça makul sebeplerle ve çıkarlar doğrultusunda açılmış olmasına rağmen osmanlıya faydasını görmemek garip
Ara
(11-02-2019, 21:32)Ferreke : mewar ve rusya gerçeğini düşünmeden babürü zayıflatmakda ilginç sanırım osmanlı , rusya ve mewarla kardeş ülke bunlar büyürse sorun olmaz babür büyürse ottoyu yıkar. polonyayı almak için illa rusya ile müt olmak mı gerekiyor müt olunmadan polonya alınmıyormuydu . söylem olarak amaç polonya ama fiiliyatta her şey bambaşka ama sormak istiyorum babürü zayıflatınca osmanlının çıkarı ne oldu dostlarının güçlenmesinden başka

18k fransa askerinin 80klık britanya askerini peruda tokatlamasını unutmuşsun sanırım

danimarkayıda ben yıkmadım , belki ben fazla zayıflatmışımdır doğrudur ama ben danimarka konuk oyuncusuna onu zayıflatmak istemediğimi bir kaç adayı alıp bırakacağımı söyledim ama o aylık -20 altın yiyip adalarında kıstırılmayı tercih etti

kastilde çok masum bi kastil değildi mingden sonra 2.sıradaydı gp listesinde fakat hata bende tarafsız kalmam gerekti ama hata olmasına rağmen ingilterenin bir karı var senin yaptığın oldukça makul sebeplerle ve çıkarlar doğrultusunda açılmış olmasına rağmen osmanlıya faydasını görmemek garip

polonyayı ben yıkmadım ferreke. polonyayı biz yıkmadık. polonya bitmek tukenmek bilmeyen prusya savaşları sonucu rage quit attı. sonucunda prusya rusya osmanlı arasında paylaşıldı.tüm polonyanın prusya ve rusya tarafından yenilmesine seyirci kalmak mı mantıklı olandı. neyse uzatmayacagım artık. sana laf anlatmak deveye hendek atlatmakla aynı .gereği yok .
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
polonyayı derken parça parça yazmam sebebiyle oradaki hatayı düzeltmemişim , gönderiyi güncelledim
bir şey anlattığın yok yazdıkların saçma
foduna yapılan sana yapılmış olsaydı tepkin ne olurdu acaba
Ara
foduna yapılan hiç bir şey yok. üstte defaatle izah ettim. anlayamadıysan bu da senin sorunun
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Drama ekmekdir...
Ara

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.