[MP] EU4 - Multiplayer: Şubat 2016
EU4_wiki_logo.png

Sadece yedi oyuncu olması şeklinde olacak bir mp. Katılmak isteyen arkadaşlar cuma, cumartesi ve pazar günü saat 20:00'da oyunda olmayı kabul eder. Seçilebilecek ülkeler ise İngiltere, Fransa, Kastilya, Avusturya, Danimarka veya İsveç, Osmanlı ve Moskova.

Tüm dlcler mevcuttur. Oyun hızı 2 ile 3 arasında olacaktır. Exploit vb. oyunu suistimal edecek davranışlar yapmak yasaktır. Saçma sapan arkadaşlıklar olmayacak, herkes kendisi için oyunu oynayacak. Oyuna katılacak arkadaşların bu davranışları göz önünde bulundurması iyi olacaktır. İlaveten oyuna katılacaklar lütfen beni steam üzerinden eklesinler.

Miltiades

http://steamcommunity.com/id/shdm
[+] 1 üye SHD nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İngiltere.
Bu cuma başlayacaksa katılamam. Ondan sonra sıkıntı olmaz.
Ara
Dostum katılım yok gibi, biz en iyisi eski mpyi önce bitirelim sonra şubat mpsi başlatılır.
Ara
Ocak 2 anladığım kadarıyla bitmek üzere. İspanya darma"DUMAN" etmiş milleti tebrik ederim.

Yeni başlayacak MP ile ilgili bir kaç önerim olacak.
Bence 7 devlet yetersiz. mesela Burgonya , Polanya ve Portekiz kesin dahil edilmeli, bir de 1 italyan ile HRE minor.
Özellikle Asya dan olmaması iyi olmuş. Ama Osmanlı ve Moskova nın belli bir tarihten önce Asya ya yayılmamaları kurala bağlanırsa oyun zevki açısından daha iyi olur.

Bu arada saçma sapan arkadaşlık olmayacak ve herkes kendisi için oynayacak kuralı çok önemli. Kimse müttefiki dahi olsa kendisine tehdit oluşturabilecek hiç bir güce hareket alanı oluşturmamalı. Mesela İspanya nın Portekiz ve Aragon u imha etmesine seyirci kalıp sonra ağlamayacaksın.
Ara
Yeni MP'de olması gereken üç kural var;

1. Oyuncular arası savaşlarda kazanan, hedef topraklarını alıp bitirmeli.
2. Oyuncular arası savaş sırasında karşıdaki oyuncunun emeklerini ve ülkesini zarara uğratacak kasıtlı davranışlarda bulunulmamalı.
3. Her şey oyun içerisinde gerçekleşmeli ve gizli entrikalardan uzak durulmalı.
G0kMNN.png
[+] 1 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu oyun tutmazsa customa gelin bu tutarsa customu unutup buna dadanın der bir derviş-i pleb.
[+] 1 üye lortcush nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bir sonraki multiplayer için benim ülkeler arası ilişkileri düzenleyen ayrı bir 'Ülke Kuralları' konseptim var. (Diğer bir ülkeyi batılılaştırmak yasak, diğer bir ülkeye belli süre içerisinde belli bir limiti aşan para yardımı yapmak yasak, diğer bir ülkenin isyanını bastırmak yasak vb.)
(14-02-2016, 18:14)Duman : Bir sonraki multiplayer için benim ülkeler arası ilişkileri düzenleyen ayrı bir 'Ülke Kuralları' konseptim var. (Diğer bir ülkeyi batılılaştırmak yasak, diğer bir ülkeye belli süre içerisinde belli bir limiti aşan para yardımı yapmak yasak, diğer bir ülkenin isyanını bastırmak yasak vb.)

Kural sayısı arttıkça oyun zevksizleşiyor bence. Ayrıca kurallar rahatlıkla kontrol edilebilir olmalı. Ama asıl  husus doğru oyuncuyu doğru yere koymak.

Batılılaşma konusunda sadece belli bölgelere  belli bir tarihten önce batılılaşmama kuralı getirilebilir. Para ve isyan konusu bence hiçbir şekilde kurala bağlanmamalı. Düşmanına birinin yardım etmesi hoşuna gitmiyorsa ona da savaş aç.
Ara
Polonya - Osmanlı savaşında Osmanlı savaşı kazanabilmek için İspanya, Ming ve Hindustan'daki arkadaşlarından (müttefik) sürekli para aldığında, İspanya gelip Osmanlının Tunustaki isyanlarını, Hindustan gelip Osmanlının İrandaki isyanlarını bastırmaya başladığında Polonya oyuncusu olarak Ming ve Hindustan'a savaş açışını görmek isterim. Doğru oyuncu doğru yer çok önemli değil bu konuda, Ocak 2'deki tartışmadaki olayda Fransa-İspanya savaşında Prusya Fransa'ya aylık para yardımı yapıyordu müttefiği olduğu için (arkadaşı değildi). Böyle şeyleri engellemenin tek yolu kural gibi duruyor.
Polonya-Osmanlı olayını takip etmediğim için bir şey diyemiyeceğim ama Ocak 2 konusunda hem Osmanlının hem de prusyanın fransaya para yardımı gayet mantıklı bir tercih geliyor bana. Bir kere bazı ülkeler için para neredeyse hiçbir şey ifade etmiyor. Osmanlının seni dengelemesi için Fransaya para vermesi çok doğru. Siz birbiinizi yerken osmanlı rahatça devletini geliştirebilmiştir diye düşünüyorum. Prusyanın durumu biraz daha farklı ama onun açıklaması da gayet mantıklı. Ben de onun yerinde olsam bu savaşın bitmemesi ve ikiniz için de olabildiğince yıpratıcı geçmesi için elimden geleni yaparım.
Ara
1. İspanya'nın zayıflaması
2. Fransa'nın İspanya'yı yenmesi

Bu iki maddenin Prusya'nın yararına olan kısımlarını açıklayabilir misin?
Time, my friend. Ama artık bir önemi kalmadı. Fransa oyuncusu çıktı ve ai onun vaatlerini tutacak değil. O yüzden Fransa'ya olan tutumum değişmiştir.

Ve kural olmasından yanayım bende.
Ara
İkisi de yararına değil tabi ki. Ama dikkat ettiysen bunların ikisi de Prusyanın amacı değil. Öncelikle Fransanın İspanyayı yenmesi Prusya için en kötü sonuç olur. Bununla beraber Fransanın bu savaşı kolay bir şekilde kazanamayacağı da ortada durum böyle olunca ben de olsam Fransanın olabildiğince yıpranmasına yardım ederdim. Şimdi sanki fransaya para yardımı yapmak buna tersmiş gibi gelebilir ama değil. Şöyle ki 1. yapılan yardım fransanın savaşı kazanması için değil savaşın uzaması için, 2. eğer fransa üstün gelmeye başlarsa yardımı sana yaparak tekrar denge sağlayabilir. Hatta bu para yardımı sayesinde teslim olmak yerine savaşı uzatarak bütün MP ını bitiren fransa ya en zayıf anında Prusya bile savaş ilan edebilir.

Yani bilmem anlatabildim mi ama durum biraz İran-Irak savaşındaki Amerikanın tutumu gibi.
Ara
yaw duman, mpde istediğin gibi zafere ulaştın. halen kendi kafanda kurallar uydurma çabasındasın dostum.bir ülkeyi batılılaştırmak yasak. ilginç bir kural olmuş. çine gidemedin mi? bi orası kalmıştı almadığın. bu gidişle mpde world conquest rekoru ekleyip altına duman yazacağız gadam.

kural mı istiyorsunuz arkadaşım. avrupaya sıkışıp kalmayın.dumandan uzak durun :D işte o mp 1821 i görür..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(14-02-2016, 23:10)jax61 : yaw duman, mpde istediğin gibi zafere ulaştın. halen kendi kafanda kurallar uydurma çabasındasın dostum.bir ülkeyi batılılaştırmak yasak. ilginç bir kural olmuş. çine gidemedin mi? bi orası kalmıştı almadığın. bu gidişle mpde world conquest rekoru ekleyip altına duman yazacağız gadam.

kural mı istiyorsunuz arkadaşım. avrupaya sıkışıp kalmayın.dumandan uzak durun :D işte o mp 1821 i görür..

Baya bi MP oynadım ama 1821 göremedim henüz hatta paradox plaza da da rastlamadım. Ayrıca oyuncuları avrupada sıkışık olarak başlatıp zamanla Asya ya açılmak daha uzun soluklu olmasını sağlıyor oyunların.
Ara
(14-02-2016, 23:10)jax61 : yaw duman, mpde istediğin gibi zafere ulaştın. halen kendi kafanda kurallar uydurma çabasındasın dostum.bir ülkeyi batılılaştırmak yasak. ilginç bir kural olmuş. çine gidemedin mi? bi orası kalmıştı almadığın. bu gidişle mpde world conquest rekoru ekleyip altına duman yazacağız gadam.

Hem de ne zafer be. Bugün zafer turu attık Duman ile dünya başkentlerinde. Öyle böyle değil.
Ara
@jax61

Niye zafere ulaşayım bugünkü oyunda tuzağa düşürüldüm 20 seneyi aşkın süren bir savaş sonrası hem İberya ve İtalyada hem de Amerikada devrimciler çıktı, koloniler bağımsızlık savaşı açtı şimdi onlarla savaşıyorum. Her zaman dediğim gibi 1 yenilgi alınca oyundan soğuyup çıkmakla bu iş yürümez, sen Britanya ile bir espionage açsan oyun sonu İspanya'dan çok daha iyi konumda bitirirdin. Şuanki oyun sistemi ile hem savaşçıl hem kolonist olmak mümkün değil.

@ethzel

Birisi ısrar etmedikçe hiçbir multiplayer 1821'i görmez, bizim forumda düzenlenen multiplayerlardan da sadece 1 tanesi 1821'i görmüştü, onda da az daha ilhak oluyordum 1815lerde.
(14-02-2016, 23:58)Duman : @ethzel

Birisi ısrar etmedikçe hiçbir multiplayer 1821'i görmez, bizim forumda düzenlenen multiplayerlardan da sadece 1 tanesi 1821'i görmüştü, onda da az daha ilhak oluyordum 1815lerde.

Bu sefer başardınız anlaşılan 1821 i görmeyi. tebrik ederim.

Yeni oyun ne zaman olacak?
Ara
Bu multiplayera katılım olursa ben de katılabilirim.
Bu mp tutmayacak tutarsa bende varım da tutmadı.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.