[MP] EU4 - Multiplayer: Şubat 2018
14 Aralık 1467

Yg6N26.jpg

Cuma günü 1500 ü görmeyi hedefliyoruz.Osmanlı, Malacca, Songhai ve Manhu devletlerine öncelikli olmak üzere yeni oyuncuları bekliyoruz.
[+] 3 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Otto ya talibim
Ara
boşta ülke var mı
Ara
@pelobs İlk mesajda mevcut oyuncuların ülkeleri mevcut.Boşta olan herhangi bir ülkeyi tercih edebilirsin.

Sana ve yeni gelecek arkadaşlara da önerilen ülkeler: Holland, Malacca, Songhai, Mali, Etiyopya, Vijanagar, Manchu ülkeleri.Bu ülkeleri seçerseniz daha rahat bir oyun başlangıcı elde edebilirsiniz, aynı zamanda mp içinde önemli ülkeler dolmuş olur.Tabi bunlar önerilen ülkeler, istediğiniz boştaki ülkeyi de yazabilirsiniz.
Ara
İlk oyun gününün en ızdıraplı karesi...

VrDzyy.jpg
[+] 2 üye Sxario nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Önümüzdeki Cumartesi portekiz olarak oyuna gelicem salı günü okul dolayısıyla katılamadım
Ara
Lubeck-Scotland-Burgundy

http://steamcommunity.com/profiles/76561198177648805

443 saat 

Not:Hreden ufak bir ülke de oynayabilirim
Ara
http://steamcommunity.com/profiles/76561198102707026/

italyada bi devlet olursa sevinirim. tüccarlık yapmak istiyorum

ben oyunu çok eskiden oynardım steamda 161 saatlik oyun oynamışlığım gözükmekte. steamda olmayan da bir 500 saatim var
Ara
Yeni dünyadan haberler....

y0qgO7.gif

Ceneviz'de soylu bir ailenin yükselişi başlıyor. Ailenin din, eğitim, politika ve en önemlisi ticaretteki gücü ve yeni fikirleri Cumhuriyetin tüm vatandaşları tarafından saygı ve büyük bir sevgi ile izleniyor. Ailenin sözcüsü konumunda olan en ileri gelen bir kişiyi halkın seçimlerde aday olarak görmek istediği kulaktan kulağa fısıltı olarak gezmekte. Ancak asil bir Ceneviz soy ismini taşımadıkları için ailenin Cumhuriyet seçimlerine katılmayacağı her platformda bildirilmekte. Yönetim kadrolarındaki nüfusları o kadar çok ki ve ticaretteki güçleri vesilesiyle zaten Cumhuriyetin tüm kararlarında etkileri mevcut. Tek amaçlarının dünya ticaretini geliştirmek ve korsanlardan arındırıp güvenliği sağlamak olduğunu söyleyen bu ailenin Ceneviz siyasetini nasıl etkileyeceği merak konusu.

İşte bak yukarılarda öncülük eden Şafağın ışıkları
Güneş, insanlar, onda Her Şeyi Bilen Tanrıyı görebilirler
Yıldızlar hırsızlar gibi sıvışıyorlar, gecenin eşliğinde, 
Her Şeyi Gören Gözün önünde, Lorenzo Kujles ,
kavimden kavime parlak alevler gibi parlıyor.

Aile hakkında bilinen en eski bilgi bu methiyede adı geçen Lorenzo Kujles'in Anadolu Selçuklu (Kujles) devletinin 1084'te Sinop'u işgal etmesinden sonra Ceneviz'e dönen bir tüccar olduğudur. 
[+] 3 üye pelobs nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1467 Ülkelerin Development Değerleri

1-) @kilical12333 - Osmanlı -> 501 (+182)
2-) @Heliaca - Timur -> 474 (+332)
3-) @Raijin - İngiltere -> 395 (+70)
4-) @'İlber Ortaylı' - Fransa -> 379 (+37)
5-) @ENES1299 - Memlük -> 377 (+38)
6-) @springrise - Moskova -> 349 (+152)
7-) @Kiliseninimami - Kastilya -> 304 (+61)
8-) @iberkay - Avusturya -> 276 (+111)
9-) @Aytaç - Polonya -> 268 (+87)
10-) @Sxario - İsveç -> 190 (+71)
11-) @Serdengecti1 - Bahmaniler -> 181 (+24)
12-) @Z1AN - Fas -> 146 (+16)
13-) @SharkBK - Kilwa ->135 (+91)
13-) @StannisB - Uesugi ->135 (+102)
15-) @etzel - Brandenburg -> 124 (+67)
16-) @sisisi - Nepal -> 112 (+87)
17-) @Fuchobi - Bohemya -> 109 (-)
18-) @SU4PRE4M4E - Portekiz -> 95 (-26)
19-) @Gravıty - Papalık -> 93 (+12)
20-) @Strangereıster - Kongo -> 91 (+39)
21-) @pelobs - Genova -> 75
22-) @Seriousyavuz - Lübeck -> 17

Parantez içleri başlangıç developmentlarına göre ülkelerin ne kadar development kazandığı veya kaybettiğini gösterir.
@Najenda nın ülkesi Jianzhou yıkıldığı için listede yer verilmemiştir.Ayrıca @pelobs ve @Seriousyavuz da oyuna yeni katılacağı için ilk gün üstünden artı eksi değer verilmemiştir.
Not:Vassal, march, tribute dahil değildir.
[+] 3 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
passai pardon
http://steamcommunity.com/profiles/76561198097309588/
Ara
ZBdeJs25cGg_hvGWktd-w2rOe8lGgGSfVQKZzw0H...45-h329-nc

İngiltere krallığı 1444 - 1468

Yüce ingiliz krallığı kendisini düşman ilan eden iskoçlara 11 Aralık 1444 tarihinde savaş ilan etti. 
İskoçya'yı koruyan Fransa ise bu kararından vazgeçerek onları  kaderine terk etti 

1 yıl gibi kısa süren savaş sonucunda 4 toprak İngiltere Krallığına katıldı.
birkaç yıl sona Burgundy düklüğü Fransa müttefiği Provence'e savas açıtı. karşısında Fransa vardı. Kanlı savaşlar sonucunda Yapılan anlaşmada Flander düklüğü serbest kalmış  ve fetih için uygun durumda düşmüştü. 
Savaş hazırlıkları kısa sürede tamamlandı ve flander ilhak edildi.

Hemen ardından İskoçya krallığına savaş açılarak himayesi  İngiltere ye bağlandı. 

Amacımız ismini verdiğimiz ticaret bölgesini ele geçirmek, yeni dünya ya açılmak,  yeni diyarlar keşfetmek ve Hristiyanlığı  yaymak olacaktır. 
Avrupa da önemli bir güç olan devletimiz mevcut devletler arası dengeyi koruma vazifesini edinecektir.
Dostlugumuzun kıymetini bilmeyenler düşmanlığımızın sert ve acımasız yüzünü görecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. 
[+] 5 üye Raijin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Başlasada alın bea

http://steamcommunity.com/id/STGamingOner/
900 küsür crackda 2000 saat var ortalama
Tunus
Songhai
Danimarka

TUNUS FAN
Ara
Merhaba

http://steamcommunity.com/profiles/76561198798136202/

Korsan olarak 2 k saat var. Ama orjinal geçen haftaki indirimde aldım 15 saat oldu. İş icabı salı günü şehirdışında olduğum için kayıt olmamıştım. Eğer yer varsa oyuna katılmak istiyorum. İnternetim güzel ve tüm ay yeterli boş vaktim var. İstikrarli bir şekilde oynayacağıma inaniyorum.

Haritadan tam seçemedim ama kuzeydeki büyük mançu ülkelerinden birini verirseniz sevinirim.

Yeren

Osmanli
Ara
oyun bugün mü yarın mı ? tam net bilgi yok
[+] 1 üye pelobs nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
salı cuma günü yazıyor, daha nasıl net değil? :))

@Mkedi save dosyası paylaşılıyor oyun kurulmadan önce 20:45 de.
Ara
1 saat sonra başlaması lazım aslında. Bu arada Oyunun save dosyasını paylaşacakmısınız ?

Teşekkür ederim. İlk kez multi oynayacağım için sormam lazım. Save dosyasını \Documents\Paradox Interactive\Europa Universalis IV\save games dizinine kaydetmemiz gerekiyor değil mi? Yoksa multiplayer savelerini farkli bir noktayami koyuyoruz.

Oyun başlamadan önce kayıt başvurularımızın kabul edilip edilmediğini ve edildiyse hangi ülkeye atandığımız yazılacak mi?
Ara
Save dosyası : https://drive.google.com/open?id=1N_0buX...9bG8lsdoFm

Save \Documents\Paradox Interactive\Europa Universalis IV\save games içine atılarak giriniz.Save games in içinde bir tane daha save games klasörü görürseniz onun da içine atın.Save dosyası indirmeden gelen oyuncular odadan uçurulabilir.

@Mkedi her zaman başvuru açık, oyuna katılabilirsin.Sen ve @'Europa Turk' lobiden uygun ülkeye yerleşebilirsiniz.Erken gelmeniz güzel olur ülke seçimi için.Oda birazdan kurulur.
Ara
kuruldumu.
Ara
Oda kuruldu.

Oda ismi: Strategyturk Şubat Mp
Şifre: st
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.