[MP] EU4 - Multiplayer : Temmuz 2015 [2]
Bence mp yi 20-25 kişi oynamak yerine daha ciddiye alan 10 kişiyle oynamak daha makul.
Ara
Aynen kendine dokunmayan ihlalleri göz ardı edip, hatta kendi de yapıp, yanında bir ittifak görünce MP'den ayrılanlarla oynamamak gerek.
G0kMNN.png
Ara
Birkaç kişinin tartışması yüzünden tüm multi iptal oluyor. Diğer oyuncuların suçu ne? İnşallah bir dahaki multide böyle olaylar olmaz.
Ara
Bugün kuracağımız mpde milletin oyunu daha az ciddiye alip daha gevşek bir şekilde eğlence amaçlı oynadığımızı hatırlamasını istiyorum, mümkün olduğunda rakibimiz düşmanımız da olsa diğer oyuncuların da eğlencesini gözeterek oynayalim ve son olarak mümkünse 3v1 4v1 bir oyuncuya saldırmaktan zevk almayalım.
Multiye kural ya da RP gibi öğeler koyabilmek için Gestapo yahut KGB terk bir tane game master lazım. Yine de 25 kişi başlanan multiler ilk 2 günden sonra 10 kişiye düşüyor. Oyun kuralsız olmalı yani. Kuralsız olsa dahi bir game master olmalı ve 20 kişilik ittifaklar engellenmeli, multinin tek açığı budur.

Bu arada bronşit nedeniyle 2 gündür katılım gösteremedim büyük ihtimalle bugünde gelemeyeceğim, Timur'u isteyen alabilir.
Ara
Onu yaptık biz daha önceki bir multiplayerda, sert bir yönetim anlayışının 2 sonucu oldu :

a. Zaman içerisinde o kadar çok kişi çeşitli sebeplerle ayrıldı ki oyunun başlangıcındaki ekip ile oyunun sonundaki ekip %90 farklıydı. Bunun sebebi sadece oyuncuların atılması da değil, Türk oyuncular Multiplayerı terketmeye bırakmaya çok meyilliler. O mpde sadece 1 oyuncuyu mpden bizzat atmıştım. Geri kalanların hepsi 1 savaşta yenilip mpyi bıraktı ( hatta oyuncuların yarısı tek bir savaşta yenilip komple çıktılar ) Yani ne olursa olsun mpye devam edeceğiz anlayışı olursa mp yine devam edebiliyor ancak sürekli olarak bir doku yenilenmesi gerekiyor.

b. Sert yönetimde hostun oyun içerisindeki bazı hamleleri kendi ülkesinin çıkarı için yaptığı iddia edilebiliyor. Örneğin, benim Britanya olduğum oyun Osmanlı oyuncusu Timur'a arkadaşını geçirip hali hazırda Osmanlı vassalı olan Persia'ya tüm İranı sattırdı. Aramızda anlaştık ben de onun Hindistanı almasına yardım edecegim dedi, sonradan dediğini değiştirip ne yani bir de Hindistana asker mi göndereceğim dedi, nihayetinde oyun öncesi Osmanlıya girip İran'ı serbest bıraktırdım, oyuncu da multiplayerı bıraktı. Ardından İsviçre oyuncusu bu hamleyi Britanya olarak benim Osmanlıdan korkmamdan ötürü yaptığıma dair millete uzun bir söyleşi çekti.
aynı devletler devammı ?
Ara
(27-07-2015, 15:48)LABO™ : aynı devletler devammı ?
Evet. 1444'den itibaren aynı devletler ile devam edilecek.
Ara
Oda kuruldu.

Şifre : her zamanki şifre.
ID : 90096568616219655
devlet konusu açalımmı ?
Ara
http://forum.strategyturk.com/forumdisplay.php?fid=135

Alt bölümde TZ2 koduyla açabilirsiniz.
ALTINORDA TÜRK SULTANLIĞI
''Türk İçin, İslam İçin, ALLAH İçin Savaşırız''

mogol-savas.jpg

Senin için ey yurdum,Olsun feda canımız.
Dünyaya hükmetmiş geçmiş ecdadımız.Şimdi sıra bizde zor yollardayız.
Atilla,Cengiz,Yabgu dünyayı titretmişti,kan verip şan alırız, biz onların evlatlarıyız
BonpkV.png

YllY26.jpg

110791_o08dc.jpg
Ara
İlk multi gününden sonra oluşan haritayı paylaşabilir misiniz?
Ara
RTE terk 1500 koruma ile dolaşan "güvenlikçi" arkadaşlar için bir önlem, bir engelleme, herhangi bir şey yapılacak mı?
Ara
(28-07-2015, 15:10)Fraude : İlk multi gününden sonra oluşan haritayı paylaşabilir misiniz?

dzqnWtv.jpg
Biz bu mp de yalnız düşmanı değil, Fransa'nın makus talihini de yendik.
Ara
Büyük Britanya ve Kuzey Diyarının Efendisi İmparator Lancaster Altın Orda Devleti'ni destekliyor.
G0kMNN.png
Ara
doğu hiç takılmıyor ya :D hep avrupa hep avrupa :D
Ara
It's called EUROPA Universalis
Oda kuruldu.
Şifre : st
ID : 90096580195934217

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.