[MP] EU4 - Multiplayer : Temmuz 2015
Rehost yapılıyor.

ID : 90096496077023233
Quick rehost

ID : 90096496227092483
Rehost
ID : 90096496882178053
j2Va4g.jpg

VLvGlR.jpg
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Yarın tatil olsun please
A leader is a dealer in hope

Ara
Aynen, tatil olsun.
Ara
Mapi koysana darkrad :D

AYNEN TATİL OLSUN
1NrVyj.gif
Yardım almaya alışan emir almaya da alışır.
Ara
Tatil lobisi iş başında.

Bence de tatil olmalı yarın.
Ara
dedem tarlaya çağırıyor beyler tatil olsun ...
1NrVyj.gif
Yardım almaya alışan emir almaya da alışır.
Ara
Bize tatil yok gençler
Ben onlarla barış yaptığımda... Onlar olmayacak!
Ara
Bugünkü mp nin özeti:

Anani(Brandenburg): Hre İmparatoru Konuşuyor..
Duman(İskoçya): Fransa İberyayı mahvetti kimsenin sesi çıkmıyor.
Alper412(Osmanlı): Yardım eden yokmu?? 
La Valette(Polonya): Savaşa gelmeyeceğim. Manpower bitti.
Necmi(Avusturya): Koalisyon savaşından da yırttık.
Maruftinaz(Aragon): Fransa bana yardım etti.
House(Fransa): Savaşı siz açtınız.
Paradoxy(İsveç): Niye Savasmıyorsunuz beyler?
Birvetek(Ceneviz): Gel bide işgal et. Zaten ülke bitti.
Marcus Aurelus(Papalık): Afaroz ettim seni Fransa.
[+] 1 üye Rodemape32 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(22-07-2015, 02:04)La Valette : Bugünkü mp nin özeti:

Anani(Brandenburg): Hre İmparatoru Konuşuyor..
Duman(İskoçya): Fransa İberyayı mahvetti kimsenin sesi çıkmıyor.
Alper412(Osmanlı): Yardım eden yokmu?? 
La Valette(Polonya): Savaşa gelmeyeceğim. Manpower bitti.
Necmi(Avusturya): Koalisyon savaşından da yırttık.
Maruftinaz(Aragon): Fransa bana yardım etti.
House(Fransa): Savaşı siz açtınız.
Paradoxy(İsveç): Niye Savasmıyorsunuz beyler?
Birvetek(Ceneviz): Gel bide işgal et. Zaten ülke bitti.
Marcus Aurelus(Papalık): Afaroz ettim seni Fransa.

Necmi(Avusturya): Koalisyon savaşından da yırttık. ahah :D
Ben onlarla barış yaptığımda... Onlar olmayacak!
Ara
(22-07-2015, 01:32)brk007 : Aynen, tatil olsun.
Ara
Fransa ciddi avantajlıydı nasıl yenildi bilmiyorum, oyundan düşmüştüm.

Oyunda bazı alanlarda kural eksiği var. Mesela oyundan biri düşünce ne zaman alınacağına dair. Örnek vermek gerekirse A kişisi düşünce 2dk içinde veya aynı zamanda rehost yapılabiliyor ancak B kişisi düştüğü zaman 10-15 dk geçebiliyor bazen de yapılmıyor. Her neyse bu konuyu görüşmek istiyorum çünkü dün düştüm ve bir 10 dk bekledim cevap alamadım sonra da zaten bilgisayarı kapattım.

Onun dışında tatil konusunda ki düşüncem ise, daha iki gündür oyunu oynuyoruz bu kadar kısa bir sürede tatil etmek mantıksız.
Ara
Birinin düşmesi diğer oyuncuları direkt bir şekilde etkiliyorsa veya oyuncu başka bir oyuncuyla savaştaysa - veya savaş riski taşıyorsa anında rehost yapabiliyoruz. Dünkü oyunda İngiltere düştüğünde rehost yaptık - biri zaten Quick Rehost idi - hem ülke savaşa hazırlanıyordu hem de AI İngiltere'nin diplomatik konularda oyuncu İngiltere ile ne kadar aynı şekilde ilerleyeceği ortada.

Steamde yazılanları çoğu zaman geç görebiliyorum MP esnasında bende en az 20 sohbet penceresi açık oluyor, her rehostta ID soranlar, oda kuruldu mu diye soranlar, şifre nedir diye soranlar, MP esnasında hotjoin açık mı diye soranlar vs. gerçekten çoğunu ya farkedemiyorum ya da bakamıyorum.
(22-07-2015, 13:08)Miltiades : Fransa ciddi avantajlıydı nasıl yenildi bilmiyorum, oyundan düşmüştüm.
Host o açık olan 20 penceresinde diğer devletler ile diplomasi yaptı.

Etrafındaki tüm devlete garantör olmuş bir Britanya varken tek çıkış yolu olarak gözüken İberya'da İngiltere'yi kıtadan atana kadar toprak almak konusunda Aragon ile anlaştım. (Aldığım topraklar hepsi dandik açıp bakabilirsiniz Kuzey İberya çöp gibi bir şey) 3 tane toprak aldım akabinde İberya'daki ikinci ve son savaşımı yaparken Britanya'dan savaş ilanı aldım. Bu noktada yapılan propaganda 'Ooo Fransa İberya'ya girmiş' idi halbuki bunu yapan İngiltere 60k askere sahip İskoçya 25k Leinster'de herhande bir 10-15k askere sahipti. Fransa ise 35k askere sahip, Aragon Napoli ile restorasyon savaşında idi. Savaş sırasında İngiltere'nin hükümdarı gayet iyi olmasına rağmen adm/dip teknolojisinin 3/3 olması ve 60k askeri olması benden çok daha fazla genişlediğini gösterir aslında. Fransa İberya'ya girdi diyen 60k askerli İngiltere ve İberya'ya girmiş 35k askerli Fransa. Yorumu size bırakıyorum.

Zaten yorumada gerek yok oyun içinde gördük o kadar devlet Britanya'yı açık bir şekilde yenemedik, o kadar devlet olmamıza rağmen savaş ortadaydı.

Dünkü oyun gerçekten Fransa'yı kurtarmya gelen devletlerle birlikte yapılan savaşlar ile çok zevkli geçti denilebilir. Harbi zevkliydi yani. Savaş sırasında Fransa'ya yardım eden Hre için ve dışı devletlere şükranlarımı sunuyorum. Her ne kadar savaş sonu tek tek wp atsanızda. Keşke 1-2 defa daha girseydik düşmana.

İşte oyunun kopma noktasından bir kare. Şu noktadan sonra wp'lerin yanı sıra Fransa'dan toprak almak isteyen papa ile müttefik oldu Ada ve sonra Papa Fransa'yı dinden attı. Kapalı kapılar ardında ne olduysa bundan sonra oldu yani. Gördüğünüz gibi 100k'lık Britanya, savaş yorgunu Fransa ve Napoli pu'sunu kurtarmaya çalışan ödediği 18 tane banknotu bitireli daha 5 sene olmuş Aragon'un toplam 50k'lık ordusuna dalıyor ama olay o değil Fransa çok güçlü beyler çünkü İberya'ya girdi. Sanki Irak'a nükleer silah var diye giren Amerika gibi değil mi?

Öneri 1: Bu tarz savaşlarda bilin ki eğer savaş olmuyor ordular bekliyorsa arkada bir şeyler dönüyor demektir. Şu noktada rahat bir şekilde Akdeniz kıyısındaki 21k'lık İngiliz ordusu çok rahat bir şekilde alınabilirdi.

4kZYBA.jpg

Lafın özüne gelirsek, bu oyundaki 2 başlı tanrı rolünü oynayan Ada'ya göre Fransa minik bir halde ülkesinde tutulacak, etrafına full garantör olunacak tüm sahilleri -koloni yapmayacak olan yada oyunun ortalarına doğru yapacak olan İngiltere'ye- verilecek yoksa oyun sonuna kadar Britanya'yı övecek meme'ler paylaşamazlar burada çünkü Britanya Fransa'da olmaz.

Fransa oyuncusunun oyundan alacağı zevk dünkü savaşla bitmiştir, yapabileceği bir şey kalmamıştır çünkü ona biçilen rol client state'dir. Fransa Ada kadar diplomatik reputation'u olmadığı için ve oyuna girmeden milleti ayarlayıp planlar yapmadığı için sonraki Fransa oyuncusuna (=British France, client state) başarılar diler.

Paris'i İngiliz işgalinden kurtaran heretic'lere saygım sonsuzdur. (Her ne kadar sonradan bana da dalsalarda :) ) Viva La France!

RVb6Yo.jpg
AgEJOQ.jpg
Ara
Diplomasiden bahsedeceksek " host " yaptı şeklinde değil İskoçya yaptı şeklinde yazmak daha dogru olabilir.
Ben kimseyle diplomasi yapmadım - yapmak ayıp veya yanlış bir şey olduğundan da değil savaş esnasında öyle bir uğraşım olmadı sadece, barış yapmak isteyen ülkeler kendileri - kendi şartlarını yazdılar.
Kendileri barış yapmak istediler. Oyunculara sürekli yazıp onları ikna etme gibi bir çabamız olmadı, isteyen oyuncuya bunu sorabilirsin savaştan ayrılmış olan. Orada bir yanlış anlaşılma var.

Asker sayısıyla agresifliği oranlamak doğru değil diye düşünüyorum. Sen sürekli savaş yapıp kendini yorarken ve diğer toprakları fethederken biz bu zamana kadar sadece Norveç'e saldırdık, onun da sebebi belli. Kuzey Amerika'ya yaklaşmak ve Bergenshus ticaret merkezini alarak North Sea'da İskoç etkisini arttırmak. İsveç oyuncusuyla Bergenshus'a dair antlaşma da imzaladık, ancak zor bir dönemimizde antlaşmayı iptal ettiğini söyledi ve Bergenshus'u talep etti İskoçya'dan. Kendi kararıdır.

Tall gitmeyi " genişlemek " olarak göstermeyi de yanlış buluyorum, tall gitmek genişlememek demektir. Sizin teknolojiniz geri siz development kasmışsınız yani siz benden daha çok genişlemişsiniz diye bir mantık olamaz.

"Akdeniz kıyısındaki" 21K İngiliz Ordusuna saldırılmamasını HRE ile olan müzakere olarak yorumlamışsın ama o Akdeniz kıyısı dediğin yer kumsal tatil kasabası değil, dağlık alan. Saldırsanız, yenilirdiniz - o da gözünden kaçmış gibi duruyor.

Oyunda hali hazırda 3 oyuncu ile müttefikken savaş ilanı aldıktan sonra 4 oyuncuyla sonradan müttefik olup savaşa çağırmak ne kadar etiktir bunu tartışabiliriz.
Avrupada topu topu 12 oyuncu mu ne var, 7'si 3'ü ile savaşıyor. Ülkeler de öyle dengeli falan değil.
İngiltere, İskoçya, İrlanda (3) VS Fransa, Aragon, Avusturya, Venedik, Ceneviz, Köln, Brandenburg (7)
Ve hala Polonya çağrılıyor, Polonya manpowerım yok gelemem diyor.
Buna rağmen " bence çok zevkliydi " demen işte o attıgın resimde sansürlemediğin kısmı da açıklıyor aslında. Ben olsam zevk almam böyle bir hareket yapmaktan.
Oyun başı fransa ingiltereye saldırdı ve kaybetti karsiliginda cok daha fazla toprak isteyebilmemize ragmen oyunun sagligi acisindan core'um olan bir topragi alip ciktim.
Daha sonrasinda Kastilya Aragona saldirinca fransa aragona destege gitti ve bilerek savasi uzatip durdular, daha sonrasinda bir kac savasla aragon fransayi kastilyaya soktu.
Kimseden ne ses cikti ne soluk. Biz daha 1 toprak ekstradan almamıza ragmen butun HRE nedense cok genisledigimizi dusundu, (halbuki ortada genisleme falan da yok. Biraz ironik bir durumdu anlayacaginiz.) ve fransanin yanında savasa girdiler.

İngiltere, İskocya, İrlanda vs Fransa, Aragon, Brandenburg, Saxony, Köln, Avusturya, Liege, Cenova, Venedik, Bizans, Kırım, Gurcistan

Bir kere burda oturup su tabloya bakmak lazım, diger ulkelerin Fransa v İngiltere savasinda ne gibi bir cikarlari olabilir. Butun savas boyu Fransaya 1k'yi gecik gold yardiminda bulunuldu.
Yine aynı sekilde asker yardımı da oldu. Buna karsılık Britanya sadece kendi basına savastı ve yendi de ama britanyadaki ulkeler op diye de yenmedi, sırf oyunculukla ve bazı seylerden feragat ederek yendi.
Britanya ordusu Pirinelere konuslandigı an oyunun dönme noktasıydı Papa Fransayi dinden atsa kac yazar, war goal viscayaydi.
( cunku biz fransayi İspanyadan cikarmak icin girdik ) HRE'nin aksine oyunda balance saglamak istedik.
Oyunun basindan beri Cenova fransa ve venedige karsi muttefigimiz olmak istedi kabul etmedik.
Aynı sekilde Venedikte cenova ve fransaya karsı bizle muttefik olmak istedi onu da kabul etmedik.
Ama bu ulkeler daha sonrasında beraber fransayla bize girdi. Bunu da biraz garip bulmadim degil bu bir.
ikincisi de HRE devletlerine yonelik hic bir tehdit olusturmadik , HRE'de bir tane topragimiz yok, Fransa Hre'nin kapısında, onlarda gidip fransayi desteklemenin daha mantıklı olucagini dusunduler bu da biraz garip.

Anlayacaginiz, savas olmasi gerektigi gibi oldu ve yenmesi gereken kisi yendi. Boyle sert bir muttefiklik olmasaydi cok daha hafif bir baris teklifi de olabilirdi ama malesef olmayacak ayni hatayi yeniden yapmam.
A leader is a dealer in hope

[+] 1 üye Nogrod nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
VlZ4QmI.png

Fransa'nın gözünden Avrupa.. :p
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Madem 1 gün tatil yaptık istatistikleri koyalım.
Aşağıdaki istatistikler tamamen lobiden görülebilen değerler üzerinden yapılmıştır ve sadece oyuncuların ülkeleri listelenmiştir.

1444

GELİŞMİŞLİK
------------------

456 - Timur
341 - Fransa
293 - Osmanlı
291 - İngiltere
289 - Memlük
243 - Kastilya
211 - Moskova
195 - Aragon
183 - Polonya
165 - Avusturya
142 - Venedik
121 - Portekiz
102 - İsvec
83 - Savoy
82 - Cenova
81 - Papalık
58 - İskocya
55 - Brandenburg
46 - Saksonya
40 - Hollanda
27 - Köln
10 - Leinster

1487

GELİŞMİŞLİK
-------------------

541 - Moskova
381- İngiltere
358 - Fransa
349 - İran
347- Memlük
314 - Venedik
305 - Polonya
222 - Portekiz
190 - Osmanlı
186 - Avusturya
170 - Kastilya
167 - İsveç
148 - Aragon
136 - İskoçya
128 - Genoa
126 - Brandenburg
103 - Savoy
80 - İrlanda
75 - Papalık
70 - Köln
67 - Saksonya
44 - Hollanda

TOPRAK SAYISI
-------------------

53 - Moskova
48 - Memlük
38 - İran
26 - İsveç
25 - İngiltere
25 - Polonya
24 - Portekiz
24 - Venedik
24 - Fransa
15 - Kastilya
14 - Aragon
14 - Osmanlı
13 - Brandenburg
13 - Avusturya
12 - Genoa
10 - İskoçya
7 - Savoy
7 - Saksonya
7 - Köln
5 - İrlanda
4 - Papalık

TOPRAK BAŞI ORTALAMA GELİŞMİŞLİK DEĞERİ
-------------------

22 - Hollanda
18.8 - Papalık
16 - İrlanda
15.2 - İngiltere
14.9 - Fransa
14.7 - Savoy
14.3 - Avusturya
13.6 - İskoçya
13.6 - Osmanlı
12.2 - Polonya
11.3 - Kastilya
10.7 - Genoa
10.6 - Aragon
10.2 - Moskova
10 - Köln
9.7 - Brandenburg
9.6 - Saksonya
9.2 - Portekiz
9.2 - İran
7.5 - Venedik
7.2 - Memlük
6.4 - İsveç
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.