[MP] EU4 - Multiplayer : Temmuz 2016
1687 senesindeyiz galiba.
Ara
@jax61

İstersen İsveç'i al, sağlam.
(04-08-2016, 00:51)Redtay : İskandinavya ve Osmanlı'nın oyundan ayrılması üzerine oyuncuların fikrini almak istiyorum, bu ülkelere yeni oyuncular mı bulalım yoksa mp'yi iptal mi edelim?

bence bu adamlar kara listeye alınmalı çünkü biz savaştan çok fazla bir şey istemiyoruz , bıraksak adam hindistanı alıyor kimse sesini çıkartmıyor GB  oyuncusu biraz fazla bilmediğinden oyunu hindistan filan boş kaldı.Ayrıca duman neden bırakıyor ülkesi çok iyi durumda. 1 Savaş yenildi diye bırakmak olmaz. Avustuya oyuncusu kaç savaş yenildi viyanayı kaptırdı , İsveçle ittifak oldu Rusya'ya girdiler Osmanlıda rusyanın yanında savaşa girdi Avusturyanın macaristan toprakları Osmanlıya peşkeş çekilip savaş dışı bırakıldı gene adam bir şey  demedi.Siz bir savaşta yenildiğinizi anlayınca hemen bırakıyorsunuz olacak iş değil. Misal bende bugün ki mpde yenildim Brezilya bağımsız oldu GB ye afrikadaki kolonilerimi verdim , bırakayımmı MP yi ?
1NrVyj.gif
Yardım almaya alışan emir almaya da alışır.
Ara
valla osmanlı düşündüm ama farketmez isveç de olablir.. uzun süredir oynmıyorum. yeni sistemde de hiç oynamadım sayılır da y nasip bakarız

bu arada ben daha önce avrupanın tehdidi fransa demiştim fransa oyuncusu development hesabı yapmıştı :D hatırlatayım dedim :)
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(04-08-2016, 01:03)Furkovic :
(04-08-2016, 00:51)Redtay : İskandinavya ve Osmanlı'nın oyundan ayrılması üzerine oyuncuların fikrini almak istiyorum, bu ülkelere yeni oyuncular mı bulalım yoksa mp'yi iptal mi edelim?

bence bu adamlar kara listeye alınmalı çünkü biz savaştan çok fazla bir şey istemiyoruz , bıraksak adam hindistanı alıyor kimse sesini çıkartmıyor GB  oyuncusu biraz noob fazla bilmediğinden oyunu hindistan filan boş kaldı.Ayrıca duman neden bırakıyor ülkesi çok iyi durumda. 1 Savaş yenildi diye bırakmak olmaz. Avustuya oyuncusu kaç savaş yenildi viyanayı kaptırdı , İsveçle ittifak oldu Rusya'ya girdiler Osmanlıda rusyanın yanında savaşa girdi Avusturyanın macaristan toprakları Osmanlıya peşkeş çekilip savaş dışı bırakıldı gene adam bir şey  demedi.Siz bir savaşta yenildiğinizi anlayınca hemen bırakıyorsunuz olacak iş değil. Misal bende bugün ki mpde yenildim Brezilya bağımsız oldu GB ye afrikadaki kolonilerimi verdim , bırakayımmı MP yi ?

Bak önce yazdım sonra multiplayerin selameti dedim yazdığımı sildim. Normalde 1 oyuncuyla savaşta olan oyuncu düştüğünde oyun durdurulur oyuncu oyuna alınır 5 ülkeyle savaştayken düşüyorum oyunu durdurmak hak getire bunu fırsat bilip host olarak benim ülkemle AI kontrolündeyken barış yapıp savaştan çıkarıp savaşın dengesini bozuyor, insanlara haksızlık ediyorsun.

Daha fazla konuşmayacağım ancak bu saatten sonra senin bulunduğun etkinlikte bulunmam Furkan. İyi oyunlar tekrar.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Beyler öncelikle fransa ve avusturyaya tebrik ederiim.bütün oyunu bitirdiler. artık oyun sonuna kadar hayatımız borç ödemek ve isyanlarla mücadele ederek geçer. savaş skoru %50'leri görmüş ama devam ettiler.Ne olurdu eşit şartlarda güzel bir anlaşma yapsaydık. Ki gizliden fra ve aus'un ortak anlaşıp sırasıyla savaşa girmeleri bide bu saçmalık üstüne Dumanın istemeyerek oyundan düşmesini söylemiyorum bile. bildiğin GB - OSMANLI ve bütün Avrupa savaşına döndü oyun. Bence artık multiyi bitirelim ve Ağustos multisine başlayalım derim. Bu oyunu oynamanın manası kalmadı.

Fransayıda tebrik edelim bu Multinin 1. olduğu için.
Ara
Ben ilkkez hostluk yaptığım için onu düşünemedim sen düştükten sonra direk continue dedim çocukta atmış barışı,zaten 2k dev. Olan osmanlınım aynı anda 2 gp ile ally olması bile saçmalık bumada kısatlama getirilmeli sen çıktıktan sonra bile biz onu yenemedik çünkü çok aşırı güçlü. Zaten sen birde toprak kazandın o savaştan daha isteğin nedir?
1NrVyj.gif
Ara
Ekonomik olarak tüm müttefiklerimin borcu çok az.Şahsen bende sıkıntı yok.Biz hazırsızlık yakalandık savaş açıldı hiç bu kadar çıkalım gidelim demedik.
Ara
Osmanlı oyuncuları genelde ülkücü arkadaşlar oldukşarı için çok duygusal oynarlar şuan macaristandan toprak verse ve viyanayıda verse toplam 100 devolepment kaybedecekti direk bu toprakları verip hindistana ummana yoğumlaşssa ki oralardaki devletler bot 500 devolepment kazancı olur ama arkadaşlar çok duygusal oldukları için avrupadan tek toprak kaubetse tüm mpyi kaybetmiş gibi düşünüyor.
1NrVyj.gif
Ara
bizim mpler genelde dev hesabından veyahut tek savaş kaybetmekten yıkılmaz. genelinde yenilen taraf bir satışa gelmiştir veyahut karşı tarafta bloklaşma görür ya da bugün yaşanan olay gibi zafer için her türlü yolu mübah gören anlayış sıkıntı yaratır. savaşta olan devletin oyundan düşmesi rehost için son derece geçerli bir sebeptir kanımca. bu bağlamda osmanlının da oyundan ayrılması mantıklı sebepler zinciri içerisinde. hiçbir mpnin yıkıllmasını istemeyiz. hepsi 1821 i görsün ama malesef bizim oyun dünyasında bu zor.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Arkadaşım kurallarla ilgili bir sıkıntın varsa oturur bundan konuda bahseder destek görürsen ve mantıklı bulunursa dediklerin değişikliği yaptırırsın sürekli bir biçimde haksız düştüğünde kurallarla belirlenmiş bir şeye 'osmanlının 2gp sayılması lazım yha' diye ağlamanın alemi yok.

Mesele toprak değil bana 40 AE'lik Berlin'e kadar toprak da vermeye çalıştınız reddettim mesele oyundaki güç dengesinin korunmasıydı benim gözümde - sen bu güç dengesi denen olayın ilk harfinden haberdar olsan Osmanlı yıkılsın da Avusturya tüm balkanlara yürüsün diye kasmazdın Fransa olarak ancak bu aşamada tamir edilemez bir zihniyete sahip olduğun kanaatindeyim.

Ben açıkcası savaş kazanmak için oyundan kopan adamın ülkesiyle hızlıca antlaşma yapıp savaş dışı bırakacak kadar düşecek birinin host olduğu etkinlikte bulunmayacağım.

İyi oyunlar diğer arkadaşlara.
Cevap verme yazdığım iletiye.
Bence oyun 2. rehost savesine geri yüklenmelidir

Şimdi bu kural ihlalleri cezası yerine getirilmediğinde kimse o 1. sayfadaki kuralları bir yerine takmaz
böyle böyle kural dışı davranışlar mevcut kuralların hepsini çöpe atar
p8RNv0.png
[+] 1 üye Fire nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(04-08-2016, 01:13)EthemSisli : Beyler öncelikle fransa ve avusturyaya tebrik ederiim.

Şahsen Benim de komşu devletlerimden birisi "kankam" diğeri de ilk günden oyundan düşen birisi olsa elbet bende herkesi sopalardım, bunda bir yetenek olduğunu düşünmüyorum. Oyunun başında izleyici olarak girdim ve daha oyunun ilk başında tonlarca kural ihlali yapıldı. Daha ilk günden Kastilya'ya(?) 3 lü blok kurulmuştu. (İngiltere-Fransa-Portekiz olması lazım ama blok kuruldu bundan eminim). Aslında bu oyunun bu hale geleceği ilk günden belliydi, iyi ki katılmamışım ve böyle saçmalıklar olduğu sürece katılmayacağım. (gerçi pc eski ama olsun)
[+] 2 üye Blackwhist nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Anlaşmayı ben yaptım yaptığım şey AI durumundan faydalanmaktı. Aynısını Rusya savaşında sende yaptın üstelik benden habersiz topraklarımı verdin Rusyanın 100 ws kaybetmesi ayrı bir olay. Ha savaşı sonradan açtın ama eğer adaletli kurallarınız varsa AI'nin bu şekilde savaş dışı bırakılmasıda buna dahil olmalıdır tabiki. O savaş olmasaydı isveç olarak hiç bu kadar güç sahibi olmanın mümkün olduğunuda düşünmüyorum.

Yinede bu yaptığım şeyin doğru olduğunu göstermez ama yinede adaletin tek taraflı işlemesi gözüme çok batıyor. Şuana kadar müttefiklerim tarafından satıldım. Kural ihlali ile 100 ws savaş verdim. Rusya savaşında yine kandırıldım ama hiçbirinde sesimi çıkartmadım kendimi toparlama umuduyla oyuna tutundum. Tek bir savaşı kaybetmeyi göze alamayıp mp'yi bitirmek istemeniz gayet güzel. Neyse artık bende bıktım. Devam etmek isterseniz haftaya Fransayı wp ye zorlayıp topraklarımı paylaşabilirsiniz. Geri kalanınıza iyi oyunlar.
Ara
Aynısını ben mi yaptım?

Ben savaş mı kaybetmişim de çıkıyorum? Ben savaş dışı bırakıldın dendiğinde konuda yazdım ayrıldığımı. Düşer düşmez oyunculara yazmıştım ya durdurun geleyim ya da bitirin oyunu saat 12 şeklinde. Savaş kaybetmedim aksine toprak kazandım ama yine de çıkıyorum yukarıda belirttiğim sebeplerden dolayı.

Geliyorum durumun aynı olmama sebeplerine

1. Rusya savaş açtığında Osmanlı AI kontrolündeydi, Osmanlı oyuncusu sonradan düşmedi. AI kontrolünde savaşa girdi - AI kontrolünde savaştan çıktı.
Öte yandan hem Fransa hem Avusturya savaş açtığında İsveç oyuncu kontrolündeydi, AI kontrolüne girdiğinde bu durum fırsat bilinerek İsveç'e toprak verilerek savaştan çıkarıldı.

2. Rusya kendisi savaş açıp yanında Osmanlı'yı çağırdı. Barış yapan İsveç savunan, barış yapılan Osmanlı ise saldırgan konumdaydı.
Öte yandan yaşanan bu olayda barış yapan ülke saldırgan, barış yapılan ülke savunan konumda. Dolayısıyla zaten saldırıyorsunuz, yetmezmiş gibi bir de kural ihlaliyle fırsatçılık yapıyorsunuz. Mesele İsveç de değil, Osmanlı ve Britanya'ya da yapılan bir haksızlık söz konusu, ancak bu hareket ne Furkan'ın ilk yaptığı kural dışı hareket ne de son hareketi olacak, dolayısıyla benim kaybedecek vaktim yok.

Host oyun içi avantaj elde etmek adına bu kadar ucuz hareketler yapmamalı, hem haksızlık yapıyorsunuz hem üste çıkıyorsunuz.
Oyuncuların kararına kalmış isterseniz bu etkinlik devam eder isterseniz yenisi kurulur.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Evet bu mantıkla Rusyaya hiç haksızlık yapılmadı çünkü savaşın başında Osmanlı ai kontolündeydi. Tabi bu durumda osmanlıya barış için verilecek keriz topraklarıda ben oluyorum çünkü Osmanlı başka şartlarda asla barış kabul etmez. Salaklık bende keşke çakallık yapmak düşmeni bekleseymişiz o zaman tamamen kurallara uyarak kazanıcakmışız.
Ara
Ne haksızlığı yahu adam AI ülke çağırıyor savaşa ben de AI ülkeye toprak vererek savaştan çıkarıyorum ve saldırı alan benim, ben gidip o AI ülkeye savaş açmamışım geleceğini bile bile. Bana savaş açılmış ve o ülke savaşa çağırılmış.

Sen haksızlıkla ne kastettiğimi anlamamışsın.

Bu multiplayerda bahsettiğim haksızlıklar:
1. Savaş esnasında düşen kişi için rehost yapılmaması
2. Savaş esnasında düşen kişinin ülkesi AI'e geçince onla barış yapılarak müttefiklerinin zor duruma düşürülmesi.
Bende mevcut kuralların ihlali yapılan haksızlıklara karşı tavır olarak multiplayerdan çekiliyorum

Kalan oyunculara iyi oyunlar dilerim
p8RNv0.png
[+] 1 üye Fire nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Aynı olay AI zaafiyetinden faydalanmak sadece üzerine kılıf geçirilmişi. Herneyse bu konuyu uzatmak gibi bir derdim yok zaten. Haksız olan benim ceza olarakta beni atın devam edin. En azından kurallar 1 defa işlemiş olur.
Ara
Duman'ın kesinlikle olası bir karalisteye yazılması multiplayer adap ve edebine uygun değildir. Ortada bir acemilik olmuş ama Duman bey internetinin yavaş olduğunu ince detayına kadar anlatıp düşebileceğini belirttikten sonra sorumluluk sadece hostta değil diğer oyunculara da dağılmıştır. Duman bey düşerken host unuttuysa bir host mu vardı ki oyunda diğer oyuncular onu uyarmadı. Ah ah yazık oluyor mplere içim kan ağlıyor kan. :(
Ara

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.