[MP] EU4 - Multiplayer : Temmuz 2016
(04-08-2016, 02:14)PashaZade : Duman'ın kesinlikle olası bir karalisteye yazılması multiplayer adap ve edebine uygun değildir. Ortada bir acemilik olmuş ama Duman bey internetinin yavaş olduğunu ince detayına kadar anlatıp düşebileceğini belirttikten sonra sorumluluk sadece hostta değil diğer oyunculara da dağılmıştır. Duman bey düşerken host unuttuysa bir host mu vardı ki oyunda diğer oyuncular onu uyarmadı. Ah ah yazık oluyor mplere içim kan ağlıyor kan. :(

Hocam ilk gittiği an uyardık ama hiç oralı olmadılar çünkü çıkarlarına geldi. Dumanın çıkması sadece Poyrazla bizi etkiliyordu. ve ikimizde dedik ama yok save yok dediler ki daha 1 sene geçmişte sadece ..
Ara
(04-08-2016, 02:13)lithium26 : Aynı olay AI zaafiyetinden faydalanmak sadece üzerine kılıf geçirilmişi. Herneyse bu konuyu uzatmak gibi bir derdim yok zaten. Haksız olan benim ceza olarakta beni atın devam edin. En azından kurallar 1 defa işlemiş olur.

Bu konunun senle alakası yok, host zaafiyeti. Savaşta kendi ülkesine fayda sağlamak için karşı taraftaki oyuncu için rehost yapmayıp o oyuncunun ülkesi AI'e geçtiğinde barış yapılarak müttefiklerinin zarara uğramasına göz yumdu.

O da acemiliktendir diyip geçiyorum, umarız böyle büyük hatalar da olsa bunları yaptıkça yanlışlığını kavrar.
EU4 Multiplayerleri çok kişi oluyor. En az 8 kişi olsa Bunlardan biri host. Biri düşen. Diğer ikisi de çıkarlarına uyan. Geriye 4 oyuncu kalıyor. Bunların hosta bildirmeleriyle sene bile değişir. Oyuncuların yarısı çünkü. Abarttım biliyorum ama oyuncuların neler yapabileceklerini iğnelemem lazımdı.
Host Zaafiyeti + Oyuncu Tepkisizliği
Yani ben bir mpde 4 kez düştüm diye 4 kez rehost atılmıştı. Duyun duyun. 4 kez rehost atmanızı isteyen yok ama biraz daha dikkatli olunup üzerimize aldığımız görevi en etkin bir şekilde kullanmaya fokuslanmaylıyız.
Ara
Hali hazırda zor kurulan ve yürütülen multiplayer etkinlikleri bu gibi tartışmalarla hasar görmek yerine ders çıkarıp güçlenerek büyümeli. Bunun için de oyuncuların birbirine daha çok saygı duyması gerekiyor.

Mevcut oyuncular bu multiplayerın devam edip etmeyeceğine yönelik bir oylama yapabilir, sonuca göre boşluklara yeni oyuncular alınabilir veya bir miktar taze kanın eklenmesiyle birlikte yeni bir etkinlik de açılabilir. Seçim oyunculara kalmış.
Duman bey temeli sarsılan binayı yamamak olmaz. Katiyyen yeni bir mp açılması gerekir. Ama söz konusu ''forum'' demokrasisi olunca tabiki oylama daha mantıklı duruyor. İlk Fırsatta Fırsatçılık yapmaya kalkışmayacak insanların yanında yeni bir mpye girmek istiyorum. @Furkovic
Ara
Çok saçma olaylar dönüyor.Şuraya bir rez alayım Dota bitince yazacağım.
Ara
(04-08-2016, 03:05)Leon : Çok saçma olaylar dönüyor.Şuraya bir rez alayım Dota bitince yazacağım.

Heyecanla bekliyorum.
Ara
(04-08-2016, 03:05)Leon : Çok saçma olaylar dönüyor.Şuraya bir rez alayım Dota bitince yazacağım.

Ne bitmez dotaymış :)
p8RNv0.png
Hiç sorma oyun 100 dk civarı sürdü.

Neyse yazayımda yatacağım başım çatlıyor.Uzun olabilir herkes tarafından bakacağım ,
Başlamadan önce Poyraz bize korkak demişti yiğit gibi gelseniz ne olurdu gibisinden hacım bunu samimiyet ile söylüyorum Western seni boostladı Donanma yarışında bile Avrupalıları geçti adamın koloni yapmasından tedirgin oldum yani o derece.Senin bir stratejik hatan tüm mp ye mâl oldu Truce varsa ordunu doğuya sür Tarihte de bu böyledir avantaj geçirmişiz çıkar oyunu tabiki saldıracağız. o savaşı açtığımızda ve sonrasında ettiğin küfürler yenildiğini belli etti ottonun.

Yukarıda spoilere aldığım özet gibi bir şey bilmeyenler için yazdım.Bir kere WesternFront Osmanlının Kanunisi ise şu anda Poyraz Osmanlının IV.Mustafasıdır.Osmanlı savaşı kazansa da kayıp etsede her türlü ülke olarak yenik çıkacak.O yüzden Poyrazın mp chatinde ''S**tiniz mp''lafını kendine çeviriyorum.Herkesin oyundan çıkması özellikle karşımdaki rakiplerin beni üzdü biz kaç savaştır yeniliyoruz ki Avusturya davasını dile getirirsem Poyrazın çoktan mpden atılması lazım.Lehlerin oyundan düşmesi tamamen Rusya ,Osmanlıya birazcık ise İsveçe yaradı.Buna rağmen oraya Redtay oyuncu arayışı yapmadı.Sıkıntı da bu zaten.Avusturya Lehistan gibi güçlü bir ülkeyi ally atmış arkamda en az 100 k ya yakın ordu var diyor.Adam rahat oluyor tabi bu halde.Adam düşüyor hemen Ally bozuluyor ve Lehistan onu rival ekliyor.Sonra Osmanlı giriyor Lehistan-Osmanlı-Rusya-Bohemya oluyor.Daha sonra Avusturya bayağı eziliyor 5 savaş üst üste kayıp ediyoruz siz tahmin edin bizim yerimizde kim olsa rage quit çekerdi.Biz 5 savaş kayıp ederken boş olan Lehistana Osmanlı ile Ruslar bir giriyor ve hep genişliyor sanki tarla gibi işte burada bir oyuncu olsa bu sorun olur muydu ? Hayır.

Avusturya'nın Dumana Macar topraklarını verme davasına gelirsek.Avusturya haklıdır , O gün Westernfront düştü ve Dumanın bir arkadaşı geldi adını tam hatırlamıyorum.Bir anda düştü sorduğumuzda Duman işi var dedi.Furkoviç bana ''Western geldi Rehost atsam mı ? ''diye sordu bizde bu arada Furkoviç ile birine dalmaya hazırlanıyorduk.MP oynayan herkes bilir suggest demands a tıkladığınız anda barış yapabilirsiniz.Dumanda aiye böyle yaptı ve Rusyayı kolayca yendi.
Aynı şey bu gün oldu ve aynı şeyi yaptık.Neyse çok uzattım uyku bastı düzgün anlatmaya çalıştım uykuluyum imla hatası falan varsa kusura kalmayın.
Benim görüşürüm herkes ''ağlamayı'' kesmeli.Bunu müttefiklerime de söylüyorum rakiplerimede.Şunun şurasında 40 yılda bir mp ye giriyorum ve yine bir bu kadar güzel mp dönüyor.Bizzat Naples olarak ve ya Norveçin yaptığı şeyler ile bu oyun çok zevkli oldu.Herkes kural ihlali yaptı bundan sonra kural ihlali yapan kişi boş bir ülkeye tek topraklık bir ülkeye sırasıyla 50-75-100-150-200-300-400 gibi gold atsın ve ya ordusunun 3/1 ini terhis etsin.Bu saveyi kazanan bizim cephedir herkes çıktı kim kaldı Rusya , Japonya bir de Barbaros adam akıllı bir tane düşman kalmadı.Bazıların forumda ''kankacılık'' dediğini gördüm ayıp etmişler.Naples olarak Fransa ile Aragon Barça için savaşa girmişti ve Juscitar o sırada Floransaydı arkasında AU vardı.Fransa ile müt oldum daha sonra Floransa Au yu Osmanlıya satınca Au ile beraber Floransayı bölüştük olay bu bundan sonra full dost kaldık.Ülke olarak yaşamamın tek formülü bu ne Osmanlı ne GBR ne İsveç bana ilk kurulduğumda yardım ederdi.

Yeni bir save kurarım bu sefer eğer Rusya , Osmanlı ve İsveç varsa arada kalan bölgeye muhakkak bir oyuncu atayalım ve ya Osmanlı varsa bir Timur,Memlük alabiliriz.Zaten hostumuzun neti güzel 20 kişiyi hostlayabilir.Bu gün içerisinde yeni bir mp kurulsun ve herkes gelsin.
Ara
ben bu pazartesi mp ye dahil oldum pazartesi gününden beri Fransa ve Avusturya ile savaşıyorum. 1 hafta ara vermiştim İş seyahatinden dolayı küfür ettim çünkü siz Osmanlı yıkma ve parçalama savaşı açtınız. Acemi olduğunuz için savaş 1.5 saat sürdü ve bu geçen zamanda warscore olarak hep üstündündüm. Çünkü Fransa savaş sebebi olarak gösterdiği yere hitmek yerine yani tunus a balkanlarda Avusturya ordusuna katıldı. Avusturya din savaşı açtı yani kudüs e ama balkanları geçemediği için score olarak üstün oldum. Leon 6 kale bizde demişti ben warscore deyince sen pradox dan daha mı zekisin ? Ayrıca leon kural ihlalini itiraf etti yukarıda geçmişte Avusturya ile müt. İdi ama ben pazartesi oyuna girdiğimde sadece Fransa ile müttefikti. Yani 2. Kez müt olmuşlar. Bu kuralı bana Furkan söyledi bunu öne sürerek portekizle beni bozulan müttefikliği yaptırmadı ve yanlız kalan portekizi yedi. Leon İngilterenin benim hindistana savaş açmamdan rahatsız olması gerektiği söylemiş. Kuzey italya neden Avusturya da kendisi neden bundan rahatsız değil ? Ayrıca Furkan hostluk yapamıyor. Düşen oyuncu düştüğü anda save alınır. Rehost yapılır ama afkadaş aylar geçtikten sonra save alıyor. Duman düştüğü anda save alsaydı Avusturya bot isveçle wp atamıyacaktı. Bu hareket bile Furkanın ne kadar çaresiz olduğunu ortaya koyuyor. Leon da karada ya 7 yada 8 kere savaştık o da 3 ünde direk kendisine girdim geri kalanı müttefiklerle birlikte girdiği ondan arkadaşta savaş yorgunluğu yoktu. Denizde de ben oyundan düştükten sonra botun donanmayı bölüp bir kısmını venediğe göndermesi bundan haberim olmadığı için yendi onu da zafer kazandım zannediyor :) Leoan burada mağdurları oynamışın ama sen mağdur olmadın aslında savaşta hayati bir etkinde olmadı bu kadar yazman ve müttefiklerinin avukatlığını yapmak sana düşmez.

Ayrıca Duman Furkan ın yaptıklarını güzelce açıklamış onu da bir oku düşün.
Ara
Oyunun Hostu benim ama oyunun kurucusu ve yöneten kişi Redtay sıkıntı benle ilgili değil redtay bana bir şey yazmayınca devam ettim yaklaşık 1 yıl sonra yazdı. 2.si Ben kendim ayrıca Osmanlıya savaş açtım ve ben duman oyundan çıktığında isveç'e barış atmadım.

@Blackwhist sence Fransayı pu suna almış ve büyüyecek bir Kastilyaya bu kadar kişi düşman olmaz mı ? Ayrıca Portekizde onun ittifakıydı ve her savaşına girdi ben tek başıma Kastilya ve Portekiz ile savaştım kimse yardıma gelmedi.
1NrVyj.gif
Yardım almaya alışan emir almaya da alışır.
Ara
Rusya-İsveç meselesiyle Avusturya-İsveç meselesinin farklarını bir önceki mesajımda belirtmiştim. O savaşta Osmanlı savaşan ülkenin yanında AI olarak savaşa katıldı. AI ile anlaşıldı. Öte yandan dünki oyunda İsveç savaşlara OYUNCU olarak katıldı. Oyuncu düştüğünde bu fırsat bilinerek AI ile anlaşıldı. Tamamen farklı yapıda, farklı sonuçları olan şeyler. Daha önce yazdığım gibi 1. sorun bir oyuncuyla savaş halinde olan başka bir oyuncunun düşmesi esnasında oyunun rehosta gitmemesi, 2. sorun ise hostun avantajına olduğu için bu oyuncunun ülkesiyle barış yapılmasıydı. O savaşı İsveç Osmanlı ve Britanya çok rahat alabilecek güçteydi. Ben düştüğümde baktığım pencerede ordu sıralamasında 2. idim, 1.'nin Osmanlı veya Britanya olmadığını biliyorum bu da demek oluyor ki :

Oyuncunun düşmesinden faydalanarak karşı tarafın (belki de tüm Avrupa'nın) en kalabalık ve en güçlü ordusuna sahip ülkeyi savaştan çıkarttınız.

Öte yandan Osmanlı meselesinde yine hayaller gerçeklerle karışmış.

O gün Westernfront oyuna gelmedi, Nogrod'a Osmanlı boş dediler Osmanlı aldı. Aynı Nogrod savaşta Portekiz'i savunup Fransa'yı yendi, ardından işi olduğunu söyleyip çıktı. Savaş esnasında vs. düşmedi veya rehost istemedi. İşi var'ı da ben demedim adam kendisi genelden yazdı ancak okumayıp 5 dakika sonra Osmanlıya ne oldu? yazdınız.

Ayrıca şunu da belirteyim, eğer o olaydan bahsetme sebebiniz Osmanlı olsa barış yapmazdı ise yanılıyorsunuz. Osmanlı olsa o savaşa gelmezdi bile, ben o savaştan çok öncesinde Rusya'ya belirttim Osmanlı ile diplomasi yaptığımı ve müttefik olacağımızı.

Bu multiplayerda sorgulayacaksak eğer şunları sorgulayalım
1. Avusturya HRE Din Savaşını nasıl (oyun içi) 2 gün içerisinde bitirdi?
2. Rusya'nın onla müttefikliği bozup rakibiyle müttefik olacağını bildiği ülkenin AI'ını rakibiyle olan savaşa çağırması ne kadar etik?
3. Furkovic'in oyunun başından beri yaptığı 256 kural ihlalinin herhangi bir sonucu olacak mı?

Neyse daha fazla uzatmanın anlamı yok. Bu konuda son mesajımdır, yapılan hatalardan ders alınması dileğiyle.

Son olarak şu kenarda dursun :

L3kgjb.jpg
Furkan oyucu düştüğü zaman direk contineye basıyorsun hiç sormuyorsun ne yapıcaz diye onu dedim suçu Redtay a atma şimdi

Bana direk savaş açtıysan balkanlarda ne işin var direk savaş sebebine neden yürüyüp savaşı bitirmedin ?

Bir de Avusturya ile İtalya müttefikliği kural dışı değil mi ?
Ara
Ben balkanlardan sadece 30 klık ordu yolladım 70 klık ordum kuzey afrikadan şama kadar gitti hatta senin mısırdaki particularist isyanıyla bile savaştım. Ama görünen o ki öfkem beni haklıyken haksız duruma düşürdü bunun için cuma günü senden sadece savaş skorum olan 3 toprağı alıp savaştan çıkacağım sende avusturya ile yalnızsın ve savaş skorun önde savaşıda çevirirsin. Duman seninde sıkontının internette olduğunu düşünüyorum bu yüzden gelmek istemiyorsun o yüzden isveç 'e yeni bir oyuncu bulalım
. Ayrıca oyun başından beri 2 kez 3 gp ally kuralını geçmemek dışında hiç bir hata yapmadım ve bu hatalarımda çok kısa sürdü.
1NrVyj.gif
Ara
O 70k lık ordu 1 saat sonra gitti şam a direk afrikada savaşmadın. Furkan onca şahit var neyse sen Avusturya ile İtalya nın müttefikliğinin kural dışımı değil mi onu söyle ?
Ara
avusturya fransa italya brabant ın birlikte hareket etmesi oyunu sıkıntıya sonkan en önemli unsur , avusturyanın wp konusundaki kural dışılığı ortada... bizi poyraz ın hindistana saldırması stratejik olarak bir hata olabilir lakin bu poyrazı suçlamak için bir sebep değil tam tersine italyanın fransa ve avusturya ile birlikte hareket edip bu bloklaşmaya neden olmasının ana unsuru avustuya ile fransa müt olabilir oyunun dengesi açısından lakin buna brabant ve italyanın potansiyel rakipleri ile dostlukları eklenince doğal olarak britanya iskandinavya ve otto nun ittifakı kaçınılmaz bu oyunun tüm dengelerine etki ediyor fransa otto 2gp gücünde demek yerine ottonun müttefikleri ile antlaşmalara girişip ottoyu yanlızlaştırma politikasına girebilirdi britanya fransa sürekli düşman durumdalar bunu değiştirebilirlerdi britanya hindistana açılmak veya hollanda topraklarına girişmek çok daha makul olurdu veya norveç ile savaşa girebilirdi veya britanya branbantı yanına çekmeyi deneyebilirdi ama 2. dünya savaşındaki gibi axis allies gibi kutuplaşmalar bu oyunda anlamsız
mpye devam edilmeli ama bu ve bunun gibi problemlerden kurtulup gerçek çıkar ilişkileri içerisinde ve çok uzun süreli olmayan müttefikliklerin ve benzer şekilde çekişmelerinde çok uzun sürüp ülkenin faydasına olmayan bir şekile gelmeside ortadan kalkarak mpye devam edilmeli
Ara
Genel olarak seskinlik var. Ben olaydım hem host hem diğer oyuncuları sorguya çekerdim ama elim kırılsın bileti temmuzza aldırmışım işte :facepalm:
Ara
(04-08-2016, 12:15)fodunkiran : avusturya fransa italya brabant ın birlikte hareket etmesi oyunu sıkıntıya sonkan en önemli unsur , avusturyanın wp konusundaki kural dışılığı ortada... bizi poyraz ın hindistana saldırması stratejik olarak bir hata olabilir lakin bu poyrazı suçlamak için bir sebep değil tam tersine italyanın fransa ve avusturya ile birlikte hareket edip bu bloklaşmaya neden olmasının ana unsuru avustuya ile fransa müt olabilir oyunun dengesi açısından lakin buna brabant ve italyanın potansiyel rakipleri ile dostlukları eklenince doğal olarak britanya iskandinavya ve otto nun ittifakı kaçınılmaz bu oyunun tüm dengelerine etki ediyor fransa otto 2gp gücünde demek yerine ottonun müttefikleri ile antlaşmalara girişip ottoyu yanlızlaştırma politikasına girebilirdi britanya fransa sürekli düşman durumdalar bunu değiştirebilirlerdi britanya hindistana açılmak veya hollanda topraklarına girişmek çok daha makul olurdu veya norveç ile savaşa girebilirdi veya britanya branbantı yanına çekmeyi deneyebilirdi  ama 2. dünya savaşındaki gibi axis allies gibi kutuplaşmalar bu oyunda anlamsız  
mpye devam edilmeli ama bu ve bunun gibi problemlerden kurtulup gerçek çıkar ilişkileri içerisinde ve çok uzun süreli olmayan müttefikliklerin ve benzer şekilde çekişmelerinde çok uzun sürüp  ülkenin faydasına olmayan bir şekile gelmeside ortadan kalkarak mpye devam edilmeli

Ben (Brabant olarak) yapılması gerekeni yaptım. İskandinavya ve Osmanlı, HRE'ye karşı tehdit oluşturuyorlar ve ben bir HRE üyesiyim, hatta şu an imparatoruyum.
jB380j.jpg
Ara
Ben sorumun cevabını alamadım bu sessizlik evet kural hatası yaptılar anlamına geliyor. Bilen bilir bu mp de stefun gamingin kralı yapıldı. Bu konu atlanmamalı bu oyunculara ceza verilmeli !
Ara
(04-08-2016, 10:28)Poyraz : Furkan oyucu düştüğü zaman direk contineye basıyorsun hiç sormuyorsun ne yapıcaz diye onu dedim suçu Redtay a atma şimdi

Bana direk savaş açtıysan balkanlarda ne işin var direk savaş sebebine neden yürüyüp savaşı bitirmedin ?

Bir de Avusturya ile İtalya müttefikliği kural dışı değil mi ?

Hepsine tek tek cevap vereyim . 

Sana olan savaş sebebim Cerbe adasına idi , GBR donanmasıyla orayı kapattığı için geçemiyordum oraya bir kez işgal ettim  ama geri alıp donanmayla kapattılar sonra ben İngiltereye Afirkadan toprak vererek barış yaptım ve savaş sebebim olan yeri aldım.

Avusturya İtalya ittifakı kural dısı değil 10 yıl geçtiği için tekrar olabilirler.
1NrVyj.gif
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.