[MP] HoI4 - Multiplayer: Mart 2019
#61
(13-03-2019, 18:29)Sxario :

Varşova'da savaşan Almanlar temsili

俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
Cevapla
#62
Kendi adima cok zevkli bir oyun oldu. Hem kendi takimima hem de rakip takimi tebrik ederim,herkes guzel bir oyun sergiledi. Kendi adima Kanada olarak benim rolum hava savaslarindan sorumlu olmakti o yuzden hava savaslarindan cesitli goruntuler atacagim.

2qlu5bk.jpg


Amerika`nin agir tank birlikleri Almanlarin panzerlerini delik desik ediyor.

28i2o7n.jpg

Evet bu da tumenlere takilan support AA`nin gucunu gosteriyor. Havada tek dusman ucagi olmadan 2k CAS dusurulmus. Sovyetlerde ayni olaydan yakiniyordu.


u0d2u.jpg


Kim daha once Berlin`e ulasacak yarismasi

95x26u.jpg

Savas bitimi

2qlqzkh.jpg

Oyun Sonu Puan Siralamasi

2ptntzt.jpg
[+] 3 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#63
Dün gece ki oyun beklentilerden farklı ve hayli rekabetçi geçti. Özellikle Fransa için verilen savaş, önceki günden farklı olarak daha kararlı ve daha sert bir çizgide başladı. İsviçre’nin işgali Fransa yolunu tam olarak açmasa da Alman, İtalyan birliklerinin eş zamanlı taarruzları cepheyi birkaç noktadan zayıflattı ve Fransa galibiyetinin yolunu açtı. Bu nokta da Fransa oyuncusunun soğuk kanlı biçimde kuzey bölgeyi elinde tutma çabası takdiri hak etmektedir.

DOĞU CEPHESİNDE NE OLDU?

 
USSR olarak Fransa’nın son günlerinde üzerinde ki baskıyı azaltmak için Almanya’ya justify yapmaya başladım, fakat çok geç ve etkisiz kaldı. Zira tarih artık Şubat 1941’di. Paris düştü, Fransa Afrika’ya çekildi. Benzer günler de Libya, Britanya kuvvetleri tarafından işgal edildi. İtalyan Etiyopya’sı için uzun bir gerilla harbi başladı.
 
Alman- Rus Savaşı’nın Başlaması
Yaz gelmeden başlayacağını umduğum Alman istilası gerçekleşmedi. Bunun yerine Herr İlber Ortayli İsveç’i işgal etmeye kalktı. İsveçi ve İsviçre’nin işgali bardağı taşırdığından Almanya’ya 10 gün için de savaş ilan ettim. Kara harekat aynı gün başladı.
 
41- 42 Kışı Doğu Prusya Taarruzu
                Ivan Konev’in komutasında ki 2. Muhafız Tank Ordusu Hızla Doğu Prusya’ya hücum etti. Başlangıçta yava gelişen taarruz 2 hafalık mücadelenin ardından Königsberg’e kadar ilerledi. 1 ay içinde Königsberg, Memel limanları alınarak hatırı sayılır miktarda İtalyan, Alman tümenleri esir alındı. Yüzlerce panzerde envanterimize kazandırıldı. Bu taarruzda Alman Ordusu elinde ki bir çok zırhlı element ile karşılık verdi fakat Konev’in tank gücü üstün geldi. Doğu Prusya taarruzu neticesinde Alman taarruz gücü büyük oranda imha oldu ve Alman Ordusu savunmaya çekildi.
 
41- 42 Kışı Rutenya Taarruzu
                Zukov’un 1. Muhafız Tank Ordusu Lwow ve çevresinden Kuzey’de ki Konev ile eş zamanlı batı ekseninde taarruza girişti. 3 ay süren yıpratıcı muharebelerin ardından Zukov Bug nehrini geçmeyi ve Vistul nehrine ulaşmayı başardı. Fakat Zukov’un zırhlı gücü olağanüstü güçteki İtalyan karşı taarruzlarına göğüs geremedi ve bazı pozisyonlardan çekilmek zorunda kaldı. İleri harekatta ki bazı birimlerde düşmana teslim olmak zorunda kaldı. Sonuçta Vistul nehri geçilemedi ve Zukov 1942 yaz sonuna dek hayli sıkışık bu cephe de karşı taarruzlara direndi.
 
I.Rumen Muharebesi
                Çermenko’nun 3. Muhafız Zırhlı Ordusu olası bir Karpatlar kuşatmasını engellemek maksatıyla Prut nehrinin batısından Romanya’ya taarruz etti. Rumen kuvvetleri kısa sürede püskürtülse de Alman zırlı kuvvetleri oğun bir karşı taarruz ile Prut’a bizi geri püskürtmeye çalıştı.  Çermenko’nun zırhlıları güç bela düzeni koruyarak çekilebildi. Hava pistini düşman ele geçirse de İasi bizim elimizde kaldı. Böylece bir sonraki taarruz için Prut’un ötesinde bir köprü başı tesis edebildik. Bu muharebe sonucunda bölgede ki Mihver güçlerinin sayısal üstünlüğü ortaya çıktı ve Kızıl Ordu bölgeyi taze tümenler ile takviye etti.
 
Kırım Muharebesi
                Rumen Donanması, savaştan önce Karadeniz’in stratejik bir çok noktasına mayın döşemiştir. Bu durumun farkında olmayan Kızıl Karadeniz Sovyet Filosu, harbin başında çok ciddi kayıplara uğramıştır. Karadeniz’de ki insiyatifin kaybı ile Rumen birlikleri Kırım’a çıkartma yaptılar ve kolayca yarımadayı ele geçirdiler. Sovyet karşı taarruzu hızlı gerçekleşemedi ve düşman Kafkaslara kadar sızdı. Yinede yıl bitmeden tüm Kırım tekrar kurtarılabildi. Muharebenin sonunda bir çok Sovyet birliği sahil şeridi boyunca statik kaldı. Sonuçta Rumen ordusu Kırım’dan neredeyse kayıpsız çekilebildi.  Fakat bir çok Sovyet tümeni savaşın geri kalanı boyunca muharebeden uzak atıl kaldı.
 
 
 
İsveç Taarruzu
Kızıl Ordu işgal altında ki İsveç’e sınırlı bir askeri operasyon düzenledi. Kuzey İsveç’in zengin maden kaynakları ele geçirilse de Alman Ordusu bölgeyi takviye ederek cepheyi sabit hale getirdi.
 
II. Rutenya Taarruzu
                Zukov’un yeni edindiği birkaç zırhlı tümen ile Bug nehrine hücum mümkün gözüktü. Bug nehrine yapılan taarruza eş zamanlı kuzeyden Konev’de katıldı. Bug üstünde 4 noktadan nehri geçen Kızıl Ordu karşısın da Alman ordusu etkin bir karşı saldırıda bulunamadı. Çünkü bu süre zarfında tüm Alman zırhlı birimleri Romanya’da çarpışmaktaydı. Alman tümenleri Vistul’e çekilemedi. Yüzbinlerce Alman askeri esir alındı. İtalyan kuvvetlerinin katkısı ile Vistul batısında yeni bir mihver hattı bu kez çok daha güçlü bir biçimde tesis edildi. Zukov şartları zorlayarak Vistul üzerinde kırılgan bir köprü başını elde edebildi. Sonraki aylarda Alman Zırhlı birlikeleri bölgeye yetişti ve bu köprü başını geri atarak bizi Vistül’ün doğu kıyılarına mahkûm etti.  
 
I.Varşova Muharebesi
                Kızıl Ordu şehir üzerine direk 1942 yazında nehir üzerinden taaruz etti. Toplamda 100 bin kişilik şehir garnizonunu aşmak mümkün görünmedi. Bu sırada Konev’in bazı birimleri Vistül nehrini geçtiler ve şehire batıdan taarruz ettiler. Fakat Alman karşı saldırısı ile Konev’in birlikleri de Zukov’un kaderini yaşadılar. Varşova el değiştirmenin ucundan döndü. 2 sene boyunca Kızıl Ordu şehri ele geçirmeye bir daha bu kadar yaklaşamayacaktı.
 
II. Rumen Muharebesi
                1942 sonbaharında, Mihver güçlerinin akaryakıt kaynağını kesmek için Romanya üzerine daha fazla zırhlı ve hava gücü sevk edildi. 1942 sonbaharı’nda Çermenko ve onun 3. Muhafız Zırhlı Ordusu Ploti’ye hücuma kalktı. Başlangıçta hızla gelişen taarruza sert Alman muhalefeti eklenince Zukov’un bazı tank tümenleri Romanya’ya sevk edildi. Durum hızla kontrol altına alınır gibi görünüyordu ve bazı Sovyet Zırhlı grupları Bükreş’in doğusuna kadar yaklaştı. Öte yandan Sovyet piyadesi Tuna nehrini ağır hava ve deniz desteğine rağmen geçemedi. Alman karşı taarruzu sonucunda 4 Sovyet mekanize ve tank tümeni kuşatıldı ve imha edildi. Sovyet taarruzu bu sarsıcı facia dan sonra durdu.
 
III. Rumen Muharebesi
                1942-43 Kışı boyunca Romanya’da muharebe Alman insiyatifine geçti. Bükreş’in doğusunda imha olan Sovyet vurucu tank gücü bölgede ciddi bir Alman taarruzunu mümkün kıldı. Alman güçleri 7 kez büyük kanat manevralarına giriştiler. Çermenko’nun zırhlıları her defasında onları karşıladı ve püskürttü. Yine de bu muharebeler bize çok stresli aylar yaşattı ve Romanya’da kısmi toprak kayıplarına yol açtı. Romanya teslim olmaktan uzak bir görüntü sergileri. 1943 yazı gelmeden Alman taarruzları kesildi. Zira Yunanistan’a ciddi bir müttefik çıkartması baş göstermişti.
 
II. İsveç Taarruzu
                Konev’e bağlı bazı zırhlı birlikler İsveç’e sevk edildi. İsveç hızla zapt edildi, Alman Ordusu karşı koymadan Danimarka’ya dek çekildi. Zengin İsveç sanayisi ve madenleri tarafımıza geçti.
 
III. Rutenya Taarruzu
                Kızıl Ordu Yunanistan’a çıkan müttefiklerin etkisi ile taarruz etmeye daha meyilli hale geldi. Zukov ve onun elinde kalan zırhlı kuvvetler alelacele Krakow’u ele geçirmek ve Vistül’ü güneyden geçmek için taarruz etti. Sonuç Kızıl Ordu’nun en kötü yenilgisi oldu. Yüzlerce tank gereksiz yere telef oldu ve hiçbir şey kazanılamadı.
 
IV.Rumen Muharebesi
                Çermenko Tuna Nehrine ve Bükreş boyuna bu kez daha hazırlık taarruz etti. Alman zırhlı tümenlerinin nispeten bölge de zayıflaması ile taarruz iyi başladı. Fakat kısa bir süre sonra İspanyol elit piyadeleri her yönden karşı taarruzu geçtiler. Kurdukları baskı sonucunda Zırhlı birlikler ağır kayba uğradı. Yine de Prut nehri her noktadan geçildi ve Tuna üzerinden Dobruca’ya kadar ilerlemek mümkün oldu. 1944 başına dek cephe sessiz kaldı.
 
Pomeranya Taarruzu
                Kızıl Ordu yeni birçok motorize ve zırhlı tümeni Konev’i takviye etmek için gönderdi. 1943 sonbaharında Kızıl Ordu Danzig ve Poznan yönünde ağır bir taarruza geçti. Vistula tam 3 yerden geçildi. Danzig ve Poznan alındı. Pomeranya’daki Alman karşı taarruzları bir bir geri atıldı. Kızıl Ordu Oder nehrine ulaştı.
 
II. Varşova Muharabesi
                Zukov’un 2. Muhafız tank ordusu Prusya’ya taşındı ve oradan Vistul’e taarruz etti. 2 yerden nehri geçerek Varşova’yı batıdan sarmaya başladı. Şehir ve çevresinde ki garnizon direnmeye devam etti ve kuşatılma tehlikesini göz ardı ederek pozisyonlarını korudu.
 
Krakow Hücumu
                Çernokov’un bazı zırhlı elementleri Romanya’dan çekilerek Güney Polonya’ya sevk edildi. Bu noktadan taarruz eden Kızıl Ordu güçleri Vistula’yı Kielce tarafından geçebildi fakat Krakow’a ulaşamadı. Varşova bölgesinde ki Alman güçleri için kapan hem kuzeyden hem güneyden kapanmaya başladı.
 
III. Varşova Muharebesi
                1944 Ocak ayında Varşova ve çevresine tüm yönlerden taarruz edildi. Zukov ve Çernekov’un zırhlıları buluşarak kapanı kapattı. 1 milyona yakın mihver gücü kuşatılsa da 2 ay daha direndiler. Bazı 3. Muhafız Tank Ordusu unsurları Karpatları aşarak Macar ovasına indi.
 
V. Rumen Muharebesi
                Artık iyiden iyiye zayıflayan cephe, müttefiklerin Normandiya’ya çıkması ile kaderini mühürledi. Bükreş kuşatıldı ve fakat alınması bir ay sürdü, kısa bir süre sonra Romanya teslim oldu. Balkanların kapıları Kızıl Ordu’ya açıldı. Savaşın en stresli cephesi de kapanmış oldu.
 
Berlin Muharebesi
                1944 baharında Kızıl Ordu Oder’i geçti. Alman birlikleri çözüldü ve çatışmadan kaçınarak batıya çekildiler. Berlin’in kuşatan Kızıl Ordu 3 hafta süren muharebeler sonucunda şehri aldı. Şehri sadece İtalyan fanatik birlikleri savundu.
 
Gökyüzünde Savaş
                Kızıl Ordu savaşın başından sonuna dek hava üstünlüğünü elinde tuttu. Luftwaffe 18 ay süren Fransa harbinin yaralarını saramadığından Batı Polonya hava sahasında dahi etkili olamadı. Savaşın ilk yılında 9 bin düşman uçağı imha edildi. 2 binden az uçak kaybedildi. Öte taraftan Alman birliklerinin sahip olduğu inanılmaz uçaksavar ateş gücü savaş boyunca binlerce Yakın Hava Destek uçağımızın düşmesine sebep oldu. Savaşın sonuna dek Kızıl Ordu elinde yeterli CAS stoğuna sahip olamadı.
[+] 7 üye napolyon94 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#64
Eline saglik, ben seninle ayni factionda olmadigimdan Dogu cephesini iyi gorememistim. Yazdiklarin sayesinde gormus kadar oldum,tesekkurler.
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#65
Kızıl titan'a karsi kısıtlı imkanlarimizla bir seyler denemek guzeldi. Elimdeki 5 denizaltıyi mine layinge görevlendirdim savasa girene 700, savas sırasında ise toplam 1000 mayin dosemis olduk karadenize. Diger 4 dd ise naval invasiona yardım etti. Zaten hava gücümüz yoktu, deniz gucumuz bu kadardi, kara da delici tank taaruzlarina karsilik veremedik ama eglendim yinede. Sivastopol'daki limani daha hizli tamir edebilseydim direnisim daha uzun surebilirdi kirimda. Yine de beklenmeyen bir sey yapmak guzeldi
20190312232006_1.jpg20190312231248_1.jpg
[+] 6 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#66
Herkesin eline sağlık beyler, güzel oyundu katılanlara teşekkür ediyorum.

           Amerika olarak dünyanın öbür ucunda gerçekleşen olayları kulak eden umursamaz bir halkımız vardı. Etiyopya’da faşist bir yönetimin “barış anlaşması” yoluyla işbaşı yapması, İspanya’daki iç savaşta düşman ideolojilerin yüzbinlerce İspanyol’un ölümüyle bir kez daha kafatasçı bir yönetimi doğurması ve Japon İmparatorluğu’nun Çinli’leri koyun gibi boğazlaması ve en son Alman ırkının idealleri uğruna Nazi’lerin Polonya’ya tecavüz etmesi Amerikan halkını uykudan uyandırmaya anca yetti.

           Fransa savaşının başlarında “bugün onlara, yarın bize” diyerek Müttefikler’e yardım etme kararı aldık. Bu karar doğrultusunda binlerce Amerikan uçağını Kanada ve İngiltere’ye karşılıksız hibe ettik. Ayrıca Müttefikler’e, Rockefeller ailesine milyarlarca dolar borçlanma pahasına, günlük 8500 varil yakıt hibe etmeye başladık. Elimizdeki sınırlı sayıdaki mühimmatı da Fransa’yı kahramanca savunan yiğit İngiliz ve Fransız askerlerine emanet ettik. Sonunda Fransa düşse de faşistler ağır kayıp verdi ve biz savaş ekonomisine geçmek için hayli zaman kazanmış olduk.

Pasifik Cephesi
            Japonya’nın Çin’den sonra gözünü Güneydoğu Asya ve Pasifik adalarına çevireceğini tahmin etmek zor olmadı. Bunun için Filipinler’e önceden büyük bir güç yolladık. Bir kısmını Hindistan’ı bir kısmını Sinapur’u korumakla görevlendirdiğimiz bu ordunun asıl hedefi Japonya anakarasına çıkmaktı. Donanmayla ana adaları abluka altına alma, denizcilerle köprübaşı yapıp mekanizelerle büyük şehirlere girip Japonlar’ı hızlıca saf dışı etme planımız vardı. Ancak özellikle Japon denizaltılarının insanüstü mücadelesi, binlerce Amerikalı’yla birlikte planlarımızı da okyanusun dibine yolladı. Bir kez daha bu adalara çıkmamız için yıllar geçmesi gerekecekti.
            Öte yandan Sovyetler’in Japonya’ya savaş ilanıyla birlikte hücuma geçen Hindistan ve Singapur ordularımız Çin topraklarında birleşti ve aylarca sürecek taarruzu güney Çin’den başlattılar.

Avrupa Cephesi
            Avrupa’da ve Akdeniz’de yıllarca süren ve milyonlarca hayata mal olan savaş yıllarında Sovyetler de dahil faşistlere karşı olan herkese milyonlarca varil yakıt tedarik ettik. Yunanistan ve İtalya çıkarmalarının siper savaşlarına dönmesi, Doğu cephesinde 3 avuç toprak için yıllardır süren savaş tank tümenlerimizin Brest’ten Fransa’ya girmesiyle değişti. Sadece birkaç ay içerisinde önce Fransa ve Benelüks ülkelerini sonra da Alman ve İspanyol halklarını demokrasi ile tanıştırdık :)

            Savaş sonunda majörler arasında en az kayıp veren ülke olarak halkımıza karşı başımız dik. Halkını düşünen bir demokrasi olarak diğer dünya devletlerine örnek olmak dileğiyle
[+] 6 üye Bazenbelkioysa nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#67
Mp var mi
Ara
Cevapla
#68
bi multi ddha patlatırız
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.