[MP] Stellaris - Multiplayer : Nisan 2017
D4FDF0D3CCDFA038492A2ABA1968377997D4E471
Bizim zamanımızda elektrik yoktu. IPhone'umuzu şarj edemiyorduk.
PzC/MC/FWWC Opsiyonel Kuralları ve Parametre Verisi
Diğer PzC/MC/FWWC Konuları ile PzB Konuları
Ara
Bak senin etrafında adam yokken benim etrafımda 3 ülke vardı.
4PpqMA.jpg
Ara
hala çözmemiz gereken şeyler var.. lanet olasıca ingilizcenin olmaması bitirdi bizi :D fena dayak yedik :D
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
1B97D1F55365ABACA2AC518546FB87067DA6D4B5
Ara
İlk oyun günü itibariyle oyuncuların genişleme istatistikleri: Son arkadaş bende henüz keşfedilmemiş olduğu için bakamadım.
Ben de gelebilir miyim?
Ara
Oyun her cumartesi ayni saatte (20.00) devam edecek.

Sonradan girmek isteyenler gelip bir AI alabilirler

2017_04_09_2.png
Ara
oyun kuruldu bekliyorum,

multiplayer ekranindan "strategyturk" diye aratin, sifre:uzayli
Ara
2. oyun günü genişleme istatistikleri
  • @jax61: 13 gezegen 189 nüfus
  • @yafeshan: 13 gezegen 216 nüfus
  • @unonimus: 10 gezegen 146 nüfus
  • @Duman: 12 gezegen 194 nüfus
  • @Awake: 8 gezegen 114 nüfus
@Justicar ve @Lothebork'un oynadığı imparatorluklar dağıldılar.

Oyunla ilgili yorumumu ya 1-2 saat sonra ya da yarın yaparım.
Tehlikeli sularda yüzerken:B1FA8833FBAF681065B516834A6C543479525D67Sular tehlikesizleşince:5C1D1BB775D0120B6E5FBBD0C085563AEE0E8F78Yanılmıyorsam bu adam oyunun başında vardı:18BB4E86E6BC66E179E5CA40A9435B047372D1E6Gökadanın şu anki durumu:
E26D2B1C08842BB032C1CE716FCBC6B7EE5BDA9A

Bu arada, @Duman 10 gezegen demiş ama aslında o 9 gezegen+1 habitat.
Ara
Genel olarak yorumumu yapayım.

Oyunu 1.0 versiyonundan beridir oynamadığım (o zamanlar da oynarken çok ilerlemediğim) için oldukça çekingen bir oyun sergilemem gerekti. Hatta bu zamana kadar hiç savaş yapmamış olma olayımı türdeki fanatik pasifist ethicine uyarladım şu anda savaş da açamıyorum. Etkinliği negatif etkileyen birinci unsur bazı oyuncuların devamsızlığı, ikinci unsur ise oyuncular arası hoş olmayan yardımlaşmaydı. Ben fanatik pasifist ülke olarak yanımda yine benle benzer ethiclere sahip, yine pasifist ülkelerle bir federasyon kurdum. Yukarıdaki görselde Alvanian Coalition (Libera değil), Draividia ve yeşil renkteki devlet bu federasyonun üyeleri. 

Oyuna etki eden en önemli ayar değişikliği yaşanabilir gezegen sayısının normalin yarısında olmasıydı. Bu sebeple geri kalmak istemeyen İmparatorluklar merkezi bölgelerinden çok uzakta kalan yerlere koloni atmak zorunda kaldılar ancak bu davranışta dahi işi abartanlar ve pasif kalanlar oldu. Örneğin benim yaşayabileceğim yan yana 2 gezegen olan yere koloni attığımda tepki gösteren ve 2. gezegeni alamamam için outpost inşa edip ardından o gezegeni kendisinin yaşayabilmesi için terraform eden jax'ın oyundaki muhtemel ilk kolonisinin yeri buna örnek olabilir:

p0MP8J.jpg

yafeshan 1 fallen yıktı, ikincisini de uyandırdı. Bende kalabalık bir donanma var ancak teknolojide geri kalmış durumdayım. Öte yandan unonimus teknolojide bayağı iyi durumda. Şu anda yafeshan'ı bir ihtimal unonimus, kalabalık bir donanma inşa ederse yenebilir, onun dışında geri kalanımızın hiçbir şansı yok. jax61 AI tarafından yıkılmak üzereydi, yafeshan galaksinin diğer köşesinden (ilk defa bu deyimi kullanırken abartmış olmuyorum sanırım) yardım getirdi. Hiçbir ittifak vs. gibi bir bağları da yoktu öncesinden tamamen oyuncu zayıflamasın gibi bir davranıştı sanırım ama doğru değildi.

Ben haftaya yine gelir oynarım ancak oyunun nereye gittiği az çok belli.
Haftaya oturur gelenlere bakariz o vakit yeni oyuna baslariz yada buna devam ederiz.

Benim durumum o kadar da iyi degil. Uyanmis fallen empire da benim iki katim filo var. savasi kazanmam mumkun degil, whitepeace kurtarmaya ugrasiyorum.

Galaksinin obur tarafindan yardim gondermede ne sakinca varki. Tamamen yardim da sayilmaz, Jaxa dalanlardan birini trinute yaptim. Kac tane tribute yapilcak AI var ki etrafta. Filomu nasil beslicem yoksa.
Ara
Yuh duman .. dibime gelip koloni Attın .. ben de o civarda olan bir gezegeni Outpost ile kapattım. . Benim sınırındaki gezegen bu.. Oyunda terraformer açana dek 5 gezegenle gezdim.. tek ittifakı olmadı. . Sen federasyonun verdiği güçle uzayın her yerine koloni Attın. . Yani şikayetçi isen oynamam arkadaşım. . Ben bu oyunu single de oynarım sıkıntı değil. . Ai son savaşta beni yıkamada zira fiomuz denk idi.. ben bir tane muharebe yapmadım .. yafesin tek karı bu oldu. . K girmese ben yine wp alacaktım. Aksine adam önümü kapadı. Adsmi vassalladi
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
yafeshan öncesinde dostun olur, herhangi bir geçerli sebepten müttefiğin olur veya federasyonunda olur yardım edersin. 'Oyuncu yıkılmasın' veya bir başka X sebepten dostun olmayan bir ülkenin kaderine müdahale etmen o bölgedeki diğer dengeleri dışarıdan etkilemen anlamına geliyor. Bu da doğru değil.

jax senin nereden nereye koloni attığını yukarıda göstermiştim dolayısıyla yok uzaktan gelip koloni attın gibi şeyler söylemen pek doğru değil. Federasyonun verdiği güçle de kimseye koloni atmadım, federasyonun verdiği o şekilde bir avantaj yok. Yanımda federasyona aldığım ülke de tıpkı benim ülkem gibi pasifist, yabancı dostu. Ben de öyleyim, dolayısıyla bu adamlarla benim savaşma olasılığım zaten teknik olarak yok. Savaş dahi açamıyorum çünkü, yapabileceğim tek şey federasyon kurmaktı.

Ne EU4'te ne CK2'da ne de bir başka oyunda bu gibi meta hareketleri doğru bulmadım bu zamana kadar Stellariste de bu değişmez. Şu an ben oynadığım oyundan zevk almıyorum, AI olabilir oyuncu olabilir yanımdaki 2 ülke savaşa girdiğinde bir anda alakasız bir ülke gelip olayları karıştırıyorsa bu işin pek anlamı yok.
Ben kimseyi beni koru demedim savaşı k kendisi açtı. . İkincisi ben de pasifısim. .Savaş açamıyorum. .Üçüncüsü bundan sonra hiçbir sg mulrisine girmiyorum. .
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Discord'da bulunmuyorum dolayısıyla kim kimi çağırmıştır kim kimi korumuştur bilemem sadece benim gördüğüm, yanı başımda yapılan olay şu:

ojq6Vo.jpg

yafeshan bölgeye yakın bir ülke olsaydı veya en azından senle diplomatik bir bağı olan ülke olsaydı bu tepkiyi göstermezdim - ki bundan sonrasında da bir federasyon kurdunuz sonra federasyon dağıldı vs. yine bir olaylar döndü yani.

Bu olayın EU4'teki karşılığı 1444 sınırlarında Aragon'un Kastilya'ya girmesi sonrası Osmanlı'nın Aragon'a savaş açmasıdır. Ben yine oynarım devam ederim ancak iyi niyetli olarak yapılsa da böyle şeylerin yaşanmaması gerekir.
Federasyon kiminle kuruldu onu bilemedim ama yanılmıyorsam ideolojiden dağılmıştı o federasyon.
Ara
üstte de yazdığım gibi müdahale eden ülke tamamen benim dahlim olmadan kendisi dahil olmayı seçmiştir.. ben çağırmadım bile.. açıkçası yafeshanın filosuna göre zayıf olan bu iki ülkeyi hazır savaşta bulmuşken tek başına harcadı.. benim savaşım olsa ne olurdu söylüyorum ..savaş esnasında filom 3500k , saldıranın da 3100k.. kendisi ittifakından güç alarak savaş açtı ..ittifakının gücü 6-7k civarı.toplam güçleri 10k.. ikisinde de battleship yok.bende açık ve basılmaya müsait. ki bastım ve filom 1 yıl geçmeden 7k oldu bile.. onu geçtim aylık mineral kazancım 250 nin üstünde ..yani o savaştan ben her türlü kazanır çıkardım. müdahalesine gerek dahi yoktu.fakat müdahil olması kısa vadede işime yaramış, uzun vadede ise önüme taş koymuştur.. gelgelelim koloni meselesine.. orada görmüş olduğun koloni bana çok da uzakta değil. terra former açıldıktan sonra kolonilediğim 2 gezegen ile o koloni ana toprağa bağlanmış durumda.. haliyle bu argüman son derece saçma.. oradaki gezegen civardaki bana yakın koloniler içerisinde tek continental gezegen idi.. ve ordaki gezegenden sonra bir başka yere terraformeri açana dek koloni atmadım bile.terra formeri açtıktan sonra civarımdaki güzel büyük gezegenleri terraformerleyerek kolonileştirdim. bahsettiğin gezegene 5k enerji harcadım..senin merkezine bir ömür uzaklıktaki yere gelip koloni atmışsın tam dibime.. ben frontier yaptım diye kızıyorsun. yani ne desem bilemedim. bugün sabah sat 5 de uyandım hala göz kırpmadım. yorgunluktan ölüyorum foruma geliyorum. jax bunu yaptı yafes şunu yaptı.. eğlenemiyorsak ve eğlenceyi ben bozuyorsam oynamam..siz eğlencenize devam edersiniz..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Unonimus sahit burda. Ben savas acmadan once herhangi bir teklif falan yapmadim, direk kendi kararimla savas actim. Ben yanimdaki kucuk ai ile yeni savasdan cikmis hazirlik yapiodum, jax a muttefik teklifi de yapacaktim ama ai savas acti adama. savastayken muttefiklik yapilamiyor.

Gelecekteki muttefiki korumak icin hem de yeni tribute kazanma amaciyla savasa girdim. Esas hedefim aslinda Hewallian'di. Federasyon traditionu acinca da federasyon attim ama ideolojik sebeplerden ayrildik.

Stellariste bi kac multi oynamisligimiz var. Bi kac yuz kisilik paradox multiplayer grubu var discordda. Su anda devam eden 6-7 tane de stellaris oyunu var grupta. Zamanim olmadigi icin sadece 1ine girdim. O oyunlarda mumkunse kimse oyuncularin AI tarafindan ele gecirilmesine izin vermez. Hatta cogunda kural olarak baskalarinin ulkesini tamamen batiracak kadar isgal edilmesine bile izin verilmez. Sonucta zevkine oynuyoruz.

Onceki teklifim gecerli. Haftaya gelmek isteyenler gelir, o vakit karar veririz.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.