[MP] Victoria 2 - HPM Multiplayer: Aralık 2020
Sayın Japonya İmparatoru ile barışçıl ilişkiler kurmayı ümit ediyorduk. Ne yazık ki tehdit dolu söylemleri yüzünden ilişkilerimiz durma noktasına geldi. Bizim Japonya ile bir sorunumuz yokken Japonya devletimizin bütünlüğüne karşı saldırıda bulundu. Korkarız ki bu sözlü saldırının yerini kan dökmeye bırakmasına fazla zaman kalmadı. Asya'yı kendinizin ilan ederek saldırgan eylemlerinize meşruiyet kazandırmak istemeniz dikkatimizden kaçmadı, biraz sağduyu sahibi devletlerin de bunu fark edip bundan rahatsız olacağından eminiz. Endonezya'yı size gümüş tepside sunacağımızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Bu tehdidinizi duyan cahil köylüler bile kendilerini gülmekten alamıyor. Gazete manşetlerimizi "Sıkıyorsa Alsınlar!" yazıları süslüyor. Dev donanmamız ve Endonezya'da konuşlanan ordularımız sıcak bir karşılama için etrafı süsledi. Bu sıcaklık barutun ve kanın sıcaklığı olacak!

ABD'yi ise "özgürlüklerin ülkesi" olduğunu iddia etmesine rağmen Japonya gibi baskıcı ve savaş çığırtkanı bir devlete arka çıktığı için kınıyoruz. Japonya'yı ve Japonya'ya destek olan tüm devletleri kınıyor ve onlarla diplomatik ilişkilerimizi kesiyoruz. Ya bizim geçmişte denediğimiz gibi uzlaşmaya çalışırsınız ya da diplomatik kanallar ebediyen tıkalı kalır, seçim sizin. Pasifik ile bağlantısı olan tüm devletleri de Japonya ile aralarına mesafe koymaya davet ediyoruz.
IbnE9P2.gif
[+] 1 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Dünyanın kaos içine düştüğü ve herkesin birbirinin kuyusunu kazdığı bu zorlu günlerde, ülkeleri Cennet Vatan Meksika'ya yatırım yapmaya çağırıyorum. Kim bilir belki El Emperador en fazla yatırım yapan kişinin görüşlerine ısınabilir.
Ara
Adsz.png
omnia fui et nihil expedit
[+] 4 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Fransa devleti 1860 yılında kaybedilen hatta bazı kesimlere göre 3.napolyon tarafından satılan alsas lorenin kaybıyla avrupadaki gayemiz olan fransızlar fransa devleti çatısı altında kalmalıdır hedefimiz sekteye uğradı.3.napolyon vatan müdafası mahkemelerinde 7 yıl yargılandı ve 1867 vatana ihanetten suçlu bulunarak pariste giyotine gönderildi.büyük napolyon gibi tarihteki en büyük fransızın yeğenin böyle vatan haini biri olması tarihin bir cilvesi olması gerek.En son ren krizinden sonra ekonomimiz büyüdü.yeni koloniler elde ettik ispanya tahtından memnun olmayan bir zamanların fransız kraliyet ailesi ve ispanyayı da yöneten bourbonlara bağlılığyla tanınan leon castille eyaleti ordakilerin isteği üzerine bize bağlanmış ve 60.000 işsiz insan fransız devleti ve iş adamlarının desteğiyle hemen yeni kurulan fabrikalarda işe başlamışlar ve durumlarından çok memnundurlar geçen yıllarda sanayimizi bir üst noktaya getirdik.en önemlisi bizim olan alsas loren 1872 1874 yıllarında iki tarafın da  büyük kahramanlıklar gösterdiği savaşı toplam 1 milyon insanın vatanı için şehit düştüğü savaş büyük zaferimizle sonuçlandı bıraktığımızda alsasın %70 i fransızken ve içinde 3 tane fabrika varken aldığımızda 1 fabrika ve %51  fransız olan bir yerle karşılaştık.galiba bahsedilen alman ekonomik mucizesi fransızlar yaşıyor diye bir alsas lorene uğramamış.alsasta beni çok duygulandıran bir olayı saygıdeğer devletlerle paylaşmak isterim.1865 kaybından sonra fiilen 6 yıl bizim de desteklediğimiz bağımsızlık harbinde 1 kolu 1 gözü ve diğer kolunun 3 parmağını kaybeden vefakar fransız nicholas chauvin bu savaşta 2 çocuğuyla birlikte ölümsüzlüğe erişti.bir diğer dokunaklı hikayemiz ise  bazılarımızın tanıdığı jean thurel in ailesine ait bu kişi 1698 de doğup 75 yıl askerlik yapıp 108 yaşında vefat etmiş 106 yaşında da legion d'honneur madalyasını icat edildiğinde ilk hak kazananlardan biri olan ve 1806 yılında 1400 frank emekli maaşına 1200 frank da napolyonun ek verdiği 27.375 gün şafak sayan bu vefakar askerin 5 çocuğu ve 7 torunu bu savaşta ölümsüzlüğe kavuşmuştur.tanrı ve isa onlardan razı olsun biz fransızlar işte böyle bir milletiz vatan toprağını son damlamıza kadar savunuruz ve savunacağız.şimdi tüm avrupanın sevinçle karşıladığı bazılarının 100 yılın antlaşması dediği kahire protokolüne katılan tüm devletlere biz de teşekkür ederiz.şimdi biraz ithamlara cevap verelim.biz hiçbir zaman almanya ve keza müttefiki avusturyaya savaş çığırtkanı ta ki bu güne kadar demedik hatta bu 2 devlet bize başından itibaren savaş çığırtkanlığıyla suçlamışlar fakat kendileri ne hikmetse  hollandaya hiçbir sebep yokken savaş açmışlar ve hollandaya büyük zarar vermişlerdir bunu tüm devletlere duyuruyorum ve hollandaya geçmiş olsun diliyorum ama bugün ilk kez söylüyorum almanya ve avusturya savaş çığırtkanıdır başta rusya ve osmanlıya kanla beslenen iblislere karşı fransanın yanına davet ediyorum.bugün hollandaya komik bir şekilde kötü şöhretten savaş açanlar yarın  almanya rusya toprakları lebensraum(yaşam alanı) diyerek saldırsa veya keza sözde alman kardeşi balkanlar avusturyanın pan germenizmin merkezi haline gelecektir yeni balkanalmanya olacak  diye osmanlıya saldırırsa kim karşı koyacak.bu almanyayı kuran prusya devletinin vahşi militarist politikaları yüzyıldır bilinen gerçek hatta bu lebensraum denilen kavram da bu prusya denen askeri diktatörlükten çıkan bir kavramdır.sözde almanlara şuanki almanya yetmiyor rusya topraklarındaki aşağı ırk slavlar bunlar için çiftliklerde çalışıp bu alman halk polonya rusya beyaz rusya ukraynada büyük topraklar devlet tarafından hibe edilip afedersiniz köle olarak slavlar kullanılıp alman ekonomisi şahlanacakmış.son olarak fransa ayrılmaz bir bütündür 3.napolyon denen hainin devri bitmiştir.
                             VİVA LA FRANCE
[+] 1 üye notrdum nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ağır ol bakalım.

indir.png
IbnE9P2.gif
[+] 3 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Rusya yine olayların dışında bırakılmış. Neyse Afrika'dan bir isteğim yoktu zaten ama @Mabella 'ya destek veriyorum. Aynı şekilde @cemal 'ede desteklerimi sunuyorum. Üç İmparator ligine ise bağlılığım sürüyor pek tabi, Alman Kardeşlerimi yalnız bırakmaya niyetim yok. Rusya adım adım geliyor. Bence büyük devletler tekrar bir konferans yaparak diğer devletlere de pay vermelidir. Japonya, Amerika gibi ülkelerin de Sömürge ihtiyaçları vardır.
tumblr_mjxogyPp2u1qgwg37o1_500.gif
трагедия
[+] 5 üye Faramir nickli üyenin bu iletisini beğendi.
japonya, hindisan(ingiltere kuklası olarak ama shpere yapmasın ekonomim gider) almanya

ıp ney yazmamışsınız
Ara
(08-01-2021, 18:51)FÜHRER SENCER : japonya, hindisan(ingiltere kuklası olarak ama shpere yapmasın ekonomim gider) almanya

ıp ney yazmamışsınız

Japonya'da oyuncu var hali hazırda. @Attila the Hun arkadaşa bir yardımcı ol istersen.
tumblr_mjxogyPp2u1qgwg37o1_500.gif
трагедия
@"FÜHRER SENCER" Oyuncu olan ülkeleri bu iletide görebilirsin. Japonya ve Almanya'da oyuncumuz var. Hindistan içinse İngiltere oyuncusu @Menars ile konuşman gerekiyor.
IbnE9P2.gif
Ara
peki ıp yazarmısınız knklar
Ara
Bana Steam'den ulaşır mısın? Profilim: https://steamcommunity.com/id/attilathehun04/

IP "25.109.207.165". Oda kurulduğunda bu konudan haber verilir.
IbnE9P2.gif
Ara
@Menars beni hindistan olarak kuklan yaparmısın ama içindeki küçük devletleri bana sal british raj kuram ama sheper yapma ekonomim çok kötüleşir yoksa ama sana savaş zamanları yardım ederim
Ara
Etkinliğe bugün katılamayabilirim.
Ara
Etkinlikten çekiliyorum. Etkinlikteki arkadaşlara iyi oyunlar diliyorum.
[+] 1 üye sweyn nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oda kuruldu
25.109.207.165
omnia fui et nihil expedit
Ara
V2_MAP_mp_1897.2.8_1.jpg

8 Şubat 1897

@Attila the Hun - 325px-Netherlands.png Hollanda
@Mabella - 325px-Japan.png Japonya
@cemal - 325px-United_States_of_America.png ABD
@Yasin Ahmet - 325px-Ottoman_Empire.png Osmanlı İmparatorluğu
@Menars - 325px-United_Kingdom.png Birleşik Krallık
@Neymemperor - 325px-Austria-Hungary.png Avusturya-Macaristan
@Wayfear - 325px-Germany.png Almanya İmparatorluğu
@Littleİskender - 325px-Sweden.png İsveç
@Faramir - 325px-Russia.png Rus İmparatorluğu
@umutovskii - 325px-France.png Fransa
@BrothersForever - 325px-Italy.png İtalya
@Selene - 325px-Canada.png Kanada
@Onur34 - 325px-Mexico.png Meksika

sawaj.png
IbnE9P2.gif
[+] 1 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
ottoman_flag_alternative-svg_.png?width=709&height=473
Osmanlı İmparatorluğu

Osmanlı İmparatorluğu 17 yıl içinde bölgelerini korumakla birlikte Sicilya'dan ve Katalonya'dan toprak almıştır. Liberal yönetim ile birlikte Osmanlı fabrikaları yenilenmiş ve çok iyi hale getirilmiştir. Artık kâr eden fabrikalarımız daha fazla işçi almaya başlamış ve büyüme oranımız artmıştır.

Okuryazarlık oranımız %45'e çıkarılmış ve asker sayımız 330 bin askere çıkarılmıştır. Osmanlı ordusu 100'e yakın buharlı gemi ile 8. en büyük ordudur.
Rusya Çarlığı(?)'nın yeniden istikrarını toplaması için Osmanlı birlikleri yollanabilir eğer çar dilerse. İngiltere'den tek isteğimiz Süveyş ancak bize verdikleri geçiş sayesinde tamamen kontrolümüzde olmasına pek ihtiyacımız yok. Ancak Küveyt'in de elimizden gitmesi hoş olmadı. İngiltere'den bu topraklar hakkında müzakere edilmesini talep ediyoruz. Zira büyük donanmamıza rağmen bize Afrika'dan yeterince toprak verilmedi.

[+] 3 üye Yasin Ahmet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Fransa olarak topraklarımızı vietnam ve afrikada genişlettik.Avrupada ise hoş olmayan olaylarla karşılaştık Osmanlının ispanya ve italyada toprak almasını kınıyoruz.Osmanlı bu topraklarla ne yapmak istediğine anlam veremiyoruz.Almanyaya ise alsacedan vazgeçmesini şiddetle tavsiye ediyoruz alsace için gerekirse savaşmaya ise hazırız.hedeflerimizden biri ispanya veraset savaşından beri olan olan ve büyük napolyon döneminde nerdeyse başarıya ulaşan ispanya ve fransa topraklarını bir arada toplamaktır.Hedefimiz kuzey ispanya topraklarını kapsamaktadır.Şuan ispanyada olan müttefikimiz birleşik krallığın güney ispanyadaki topraklarını olumlu karşılarken osmanlının ispanyadaki topraklarını kınıyoruz.eğer vasconia aragon bölgemize osmanlı tarafından sınır kışkırtması gelirse misliyle karşılık vereğimizi tüm devletlere bildiriyoruz.

Ayrıca yılbaşı etkinliği dolayısıyla iptal olan bir oyun gününü bu hafta ek bir gün olarak oynanmasını sayın oyuncuların oylamasına sunuyorum.oyun öyle bir tarihte kaldı ki açıkcası benim için tadı damağımda kaldı.olaylar tam patlama eşiğinde hem etkinlikte böylece 1 hafta erken bitebilir.
[+] 2 üye notrdum nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(09-01-2021, 15:03)umutovskii : Fransa olarak topraklarımızı vietnam ve afrikada genişlettik.Avrupada ise hoş olmayan olaylarla karşılaştık Osmanlının ispanya ve italyada toprak almasını kınıyoruz.Osmanlı bu topraklarla ne yapmak istediğine anlam veremiyoruz.Almanyaya ise alsacedan vazgeçmesini şiddetle tavsiye ediyoruz alsace için gerekirse savaşmaya ise hazırız.hedeflerimizden biri ispanya veraset savaşından beri olan olan ve büyük napolyon döneminde nerdeyse başarıya ulaşan ispanya ve fransa topraklarını bir arada toplamaktır.Hedefimiz kuzey ispanya topraklarını kapsamaktadır.Şuan ispanyada olan müttefikimiz birleşik krallığın güney ispanyadaki topraklarını olumlu karşılarken osmanlının ispanyadaki topraklarını kınıyoruz.eğer vasconia aragon bölgemize osmanlı tarafından sınır kışkırtması gelirse misliyle karşılık vereğimizi tüm devletlere bildiriyoruz.
İspanyadan alınan toprakların Fransız ve İngilizlere gitmesini görmezden gelen Fransa mı söylüyor bunu? İspanyayı pasta gibi bölüştünüz şimdi ise hedef gösteriyorsunuz. Bizim aldığımız topraklar sizin işgal ettiğiniz toprakların beşte biri bile etmez. Haddinizi bilin sayın Fransa. Zira yaptığınız her şeyi görüyoruz.
Ara
640px-Flag_of_the_United_Kingdom.svg.png
Büyük Britanya İmparatorluğu
Ülkemiz 1880 yılında Afrika´da tüm Avrupa devletlerinin imzalamış olduğu anlaşmaya uyarak Afrika´daki topraklarını ele geçirmiştir. Bu sırada Burma´da çıkan isyanlar bastırılmış olup ülkemize katılmışlardır. Aynı zamanda Avrupa´da bulunan devletler aramızı düzelttik ve hatta bu devletlerle belirli anlaşmalar imzaladık. Tabi ki biz Avrupa dan çekilince yavaşça dengelerin bozulduğunu da görmedik değil. Özellikle İtalya ve İskandinavya bölgesinde yaşanan olaylar bizi derinden üzdü. Ayrıca bazı yazarlarımız bu izolasyona yönelik kitaplar yazdılar. Bu kitaplardan birinde Fransa´nın Almanya´yı yendiği gibi ilginç olaylar mevcuttu. Neyse konumuzdan sapmadan İtalya ve İskandinavya bölgelerinde barışın sağlanmasını istiyoruz. Ayrıca burada yaşayan halklarımıza en yakındaki elçilik binalarına gitmelerini ve burada gerekli önlemleri almalarını öneriyoruz. 

Avrupa dışında Japonya ile yaptığımız diplomatik hamleler şimdilik sonuçsuz kalsa da buradaki diplomatik kanalı sürekli açık tutmak istiyoruz. Ayrıca Kanada´yı tebrik ediyoruz. Harikulade bir yönetimle Avrupa devletlerine taş çıkardığını unutmamak gerek. Osmanlı ile yaptığımız görüşmeler normal seyirlerdeydi. Özellikle Kuveyt´in bize sığınması gibi durumlar 2 devletin arasını bozsa da bunlar düzeltilemeyecek konular değil. Diplomatik olarak en az iletişim kurduğumuz yer ise ABD oldu. Kendileriyle en yakın zamanda iletişim kanalını genişletmek istiyoruz. Zira bu 2 devletin kuzen olduğu unutulmamalı. 

1900´lü yıllara gelirken ekonomimiz 17 yılda 6 kat büyüdü. Dünya üretiminin %19´unu ülkemizde üretirken bu oran %32 civarlarına geldi. Kanada, Hollanda ve İngiltere´nin dünya üretiminin %38´ini ürettiğini unutmamak gerek. Ayrıca ülkemizdeki yetişkin erkek sayısı 110 milyona ulaşarak Çin´i geçti. 

Mümkün olduğunca savaştan kaçınmak istiyoruz. Zira ülkemizin dünya dengelerini bozacağını düşünüyoruz. Fakat gerekirse elimizi kana bulamaktan çekinmeyiz.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
[+] 2 üye Menars nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.