mükemmel strateji oyunu!
ben total war, age of empires, anno, civ6, eu4 gibi oyunların hepsinin birleşimi ve onlarda olmayan artı eklentilerle mükemmel strateji oyunu yapmak istiyorum da acaba neler dikkat etmeliyim telif yememek ve oyunun tutması için püf noktaları nelerdir? bu oyunlar yapılmadık bir şey bıraktı mı? ayrıca bunu tek kişi yapabilir mi? ve optiimizasyon ve yapay zekaya nasıl dikkat etmeliyim? ve tek başıma 3-4 ayda mı biter? teşekkürler.
Ara
Hiçbir grafik koymayacaksan ve derinlik seviyesi onlardan biri olsun diyorsan tek basina 2 seneden az surede bitirebilirsin. Telif yememek icin birsey yapmana gerek yok ücretsiz araclari kullan ve hersey orjinal olsun. İndie yapimlar asiri satmadigi surece kosmuyor çoğu sirket peşinde
Ara
3-4 ayda kesin yaparsın.acayip de para kazanırsın.taktik şu.biraz ordan biraz burdan bı de Osmanlı ekle .ver mehteri.2 milyon indirme kesin.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(06-04-2019, 17:20)ojela_88 : ben total war, age of empires, anno, civ6, eu4 gibi oyunların hepsinin birleşimi ve onlarda olmayan artı eklentilerle mükemmel strateji oyunu yapmak istiyorum da acaba neler dikkat etmeliyim telif yememek ve oyunun tutması için püf noktaları nelerdir? bu oyunlar yapılmadık bir şey bıraktı mı? ayrıca bunu tek kişi yapabilir mi? ve optiimizasyon ve yapay zekaya nasıl dikkat etmeliyim? ve tek başıma 3-4 ayda mı biter? teşekkürler.

Belli ki heveslisin, istekli olmak güzel bir şey ancak "yapmak istiyorum" demekle olmuyor bu işler maalesef. Şirketlerin milyon dolarlar vererek ve yüzlerce kişinin senelerce çalışması sonucu ortaya çıkan oyunları tek başına yapmayı hayal etmen baya abes bir durum. Daha önce yaptığın ve oynanabilir halde bitirdiğin bir projen olduğunu da sanmıyorum. Eğer oyun yapımına bu kadar ilgiliysen Unity uygulamasını indirip kendi oluşturdukları eğitimlerle başlayabilirsin. İnternet'te de yine pek çok Unity rehberine ulaşabilirsin.
hby6qc.gif
Ara
Bir oyun yapmaya başlamadan önce iyi bildiğin bir oyuna mod yapmakla başlayabilirsin. Oyun yapmak, hele ki onu tek başına yapmak tahmin edeceğinden çok daha uzun sürer. Sıfırdan başlamak her zaman daha zordur. O yüzden bu tip işlerin nasıl yürüdüğünü az biraz anlayabilmek için sevdiğin bir oyuna mod yapmakla başlaman daha uygun olabilir.
tTRiYax.png
[+] 4 üye reddga nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Daha önce kaç oyun yaptın ki?
(06-04-2019, 17:20)ojela_88 : Tek başıma 3-4 ayda mı biter? 
Yav Paradox bile ekiple o kadar zamanda bir DLC ya çıkarıyor ya çıkarmıyor.Sen o zaman içerisinde nasıl bitirebilirsin?
Ara
Ciddi misin? Dalga mı geçiyorsun? Anlamakta güçlük çekiyorum
76561198034761601.png
[+] 1 üye Craetus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
arkadaşlar oyunun uzun sürmesi fikir azlığından mı yoksa yapım zorluğundan mı nedir parametreler?
Ara
Yapım zorluğu süreyi en çok etkileyen etmen. Ama satışı en çok etkileyen tabi ki fikir oluyor indie yapımlar için.
Sic Parvis Magna
Ara
(06-04-2019, 21:28)ojela_88 : arkadaşlar oyunun uzun sürmesi fikir azlığından mı yoksa yapım zorluğundan mı nedir parametreler?
Bak kardeşim ben oyun/mod/yazılım yapımı konusu hakkında bilgili bir kimse değilim lakin bir düşün Paradox(Eu4,Hoi4,Ck2'nin yapımcısı),Sega,Activision(Total War'ın yapımcıları) gibi büyük yapımcılar milyonlarca dolara ve bir ekibe sahip olarak bunu yapamıyorlar.Allah'ını seversen bir düşün onlar bu imkanlarla bile bunu yapamazken sen nasıl yapacaksın?
Ara
Oyun var 1 kişi 5 dakikada yapar oyun var 50 kişi 5 yılda yapar. Saydığınız oyunların bir kısmı TBS bir kısmı RTS. Bunları birleştiren bir oyun nasıl olur bilemedim. Yarım yamalak bir çok mekanik yapmak yerine birbirini tamamlayan birkaç yenilikçi mekanik daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Bildiğiniz yazılım dilleri nelerdir? Grafik dizayn konusundaki bilgi becerileriniz nelerdir? Dışardan asset yada paket program alabilecek misiniz? Oyunu hangi platformlara sunmayı düşünüyorsunuz? vb. soruları önce kendinize sorun bence. Bu konuda herhangi bir tecrübeniz yoksa arkadaşların dediği gibi mod yaparak ise atılmanız yaralı olacaktır. Son olarak kapasitenizi ve scope'unuzu öğrenin, belirleyin.
Ara
Paradox oyunları yerine indie oyunları inceleyip onlara benzer bişey yapmaya çalışmak başlangıç için daha isabetli olur. Paradox oyunları gibi oyun yapmaya çalışmak topa vurmayı öğrenince Beşiktaş'ta nasıl oynarım diye sormak gibi oluyor.
Sic Parvis Magna
Ara
arkadaşlar neden bu kadar karamsarsınız! fikir gerçekten iyiyse ve yazılım düzgünce yapılırsa neden olmasın bana o yapamıyor sen nasıl yapıcaksın gibi argümanlar sunmak yerine nasıl yaparsın argümanları sunsanız ?
Ara
Kendini geliştirmelisin sadece. Oyun yapmaya falan çalışma şu an, çünkü belli bir seviyeye gelmen lazım. Kolay yoldan oyun yapayım diye bir durum olsa herkes oyun yapsın.
Ara
arkadaşlar oyunu ben kodlamicam arkadaşım kodlicak ben içeriği anlatıcam o yapıcak ve kendisi çok iyi bir yazılımcı şimdi baştan değerlendirin neler olabilir yapabilirsek?
Ara
Total War gibi savaş olsun. Eu4 gibi devlet yönetilsin. Ck2 gibi karakter yönetimi olsun. Victoria 2 gibi lojistik sistemi olsun. Hoi gibi bloklar olsun. Civ gibi tarih mekanikleri olsun. Stellaris gibi arayüzü olsun. Star craft gibi kısayolları olsun. Wite gibi complex olsun. Witcher gibi lore olsun. TwWarhammer gibi karakterleri olsun. Çok güzel bir oyun olur. Fikrimi çalmayın, telif atarım.
[+] 2 üye fff7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(07-04-2019, 11:02)fff7 : Total War gibi savaş olsun. Eu4 gibi devlet yönetilsin. Ck2 gibi karakter yönetimi olsun. Victoria 2 gibi lojistik sistemi olsun. Hoi gibi bloklar olsun. Civ gibi tarih mekanikleri olsun. Stellaris gibi arayüzü olsun. Star craft gibi kısayolları olsun. Wite gibi complex olsun. Witcher gibi lore olsun. TwWarhammer gibi karakterleri olsun. Çok güzel bir oyun olur. Fikrimi çalmayın, telif atarım.

dalga mı geçiyorsun trollüyor musun?
Ara
İmkansız diye bir şey yoktur. 2 kişilik bir ekiple de gayet oyun yapılır. Ama bazı şeylerin farkında olman lazım. Bunlardan birincisi yapmayı düşündüğünüz oyun sizin için ne düzeyde olacak? Bunu bir hobi olarak boş vakitlerinizde eğlencesine yapmayı mı istiyorsunuz yoksa bütün işi gücü bırakıp tek amacınız bu olacak şekilde ciddi bir oyun projesi üzerinde mi çalışacaksınız? Bu soruya verdiğin cevaba göre yapacağınız oyunun ne kadar süreceğini üç aşağı beş yukarı tahmin edebilirsin. Yukarıda bazı arkadaşların dediği gibi büyük oyun firmalarının büyük ekipler ve yüksek bütçeyle bir oyun yapmaları, ki yaptıkları oyunlar ne kadar iyi tartışılır, uzun yıllar sürebilmektedir. O yüzden bu gerçeği kabullenmeniz lazım, sizin oyunu yapma süreniz yapacağınız oyuna göre 2, 5, hatta 10 yılı bulabilir. İşin mali boyutuna girmiyorum. Şimdi bu konuyla ilgili birkaç örneği inceleyelim. Aşağıdaki oyunları yapanlar, az önceki sorumda bütün işi gücü bırakıp her şeyini bu oyuna adamış olan kişilerdir.

Mesela Path of Exile'ı örnek alalım. PoE'yi yapanlar, wikisinde yazdığına göre küçük, piyasadaki rol yapma oyunu eksikliğinden yola çıkmış ufak bir gruptan oluşuyor. Oyunu 1 Eylül 2010'da duyurmadan önce 3 yıl üzerinde çalışmışlar. Kapalı ve açık betalardan sonra oyunun çıkışı 23 Ekim 2013 olmuş, yani 6 yıl sonunda oyunu tam anlamıyla bitirebilmişler. Yapımı görece uzun sürmüş ama PoE şuanda çoğu kişi için Diablo 3'den daha iyi bir oyun olarak görülüyor. En son ps4 için de çıkış yapmış.

Bir başka örnek olan ve benim çok sevdiğim indie oyunlardan olan Slay the Spire'a bakalım. Tek kişilik oynanan bir kart oyunu olan Slay the Spire sizin durumunuza daha uygun bir örnek çünkü uzun bir süre sadece 2 kişi tarafından geliştirildi. 23 Ocak 2019'da resmi çıkışını yapana kadar toplam yapım süresi 3 yıldan fazla sürmüş. Oyunun grafikleri ve animasyonları mükemmel denemez ama piyasada fazla bir örneği ve benzeri olmayan roguelike bir kart oyunu yaptıkları için oyun oldukça popüler oldu. Oyunun ilk protitipi ve son hali arasında dağlar kadar fark var adeta. Birkaç ay içinde Nintendo Switch için de çıkış yapacak.

8365d0caa1fc727afb0d098bcc0fd53c7c28e4be.gif

Söylediklerim seni korkutsun istemem ama gerçek maalesef böyle. Oyun yapmak demek birkaç yılını ciddi anlamda bu işe ayırmak demek oluyor. Bunun bilincinde olarak bu işe girişmek sana kalmış.
tTRiYax.png
Ara
Tek yazılımcıyla hayalindeki oyunu yapman 30 sene sürer. Ki bu yazılım kısmı grafikleri kim yapcak? Emin ol bu iş bu kadar kolay olsa paradox bütün çalışanları kovar tek yazılımcı ile iki haftada bir dlc çıkartırdı.
[+] 1 üye Semavi7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(07-04-2019, 03:44)ojela_88 : arkadaşlar neden bu kadar karamsarsınız!

İnsanlar karamsar değil,gerçekci.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.