Napoleon - Ordu Rehberi
#1
ntw.png
NAPOLEON: TOTAL WAR - ORDU REHBERİ

İkmal
Napoleon Total War'da birimler kendi sahip olduğunuz sınırlarda, şehirlerde veya müttefiklerinizin topraklarında otomatik olarak yenilenir. Fakat yenilenme için ordunuzda general olması gerekmektedir. Düşman topraklarında ordularınız yenilenmeyecektir.

10Replenishment.jpg
Resimde gördüğünüz gibi birimlerin sayıları alttaki barda yazar. Yeşil bar mevcutta kaç kişi olduğunu gösterir. Barda gri olarak gözüken kısım ise bir tür geçirildiğinde birimin ne kadar dolacağını gösterir. Ordu tam dolduğunda bar tamamen yeşil olur.

İkmal Hızı Etkenleri
  • Topraklarınızın iç taraflarında kendi topraklarınızla çevrelenmiş yerlerde ordularınız daha hızlı dolarken düşman sınırlarıyla çevrili yerlerde ordularınız daha yavaş dolar.
  • İkmal oranı ayrıca bölgede ürettiğiniz asker çeşitlerine bağlı olarak da değişir. Örneğin, grenadiers binası olmayan bir bölgede greandier yenilenme oranı düşük olur. 
  • Generallerin yeteneği de ikmal hızını etkiler.
  • Bölgelerdeki tarlalar ve İkmal yerleşimleri de yenilenme hızını etkiler.
Not: Birimler kaç kişi kalırsa kalsın tam bakım ücreti yemeye devam eder. Yani 1 kişi kalmış bir birimle 100 kişilik aynı birimin bakım masrafı aynıdır. Fakat ordular ikmal olurken herhangi bir ücret ödenmez. 

Ordu Yıpranması
Birimler çok sıcak veya soğuk(çöller, dağlar vs.) coğrafyalara girdiğinde yıpranır ve asker kaybeder. Bu da demek oluyor ki kış vakti Rusya işgal etmeye çalışmayın.

11_attrition.jpg
Sefer haritasındaki ordunun bayrağında eğer aşırı soğuktan ölüyorsa mavi, aşırı sıcaktan ölüyorsa kırmızı olarak yanıp söner ve kuru kafa gözükür. Bu durumdaki askerler yenilenmezler.

Bu durumdan kaçınmak için soğuk ve sıcak alanlardan uzak durun veya ordularınızı şehirlere ve kasabalara koyun. Kasabalardan kasabalara ilerleyek kışın bile çok soğuk coğrafyalarda yıpranmadan ilerleyebilirsiniz.

Birim Tecrübesi
Birimleriniz savaştıkça tecrübe kazanır. Bu tecrübe portrelerinin sağında rütbe işaretleri ile gösterilir. Bir yıldız ise 4 rütbe değerindedir. Birim istatistikleri sekmesinde bu tecrübenin birime olan etkisini görebilirsiniz. Birimler yeterli sayıda asker öldürdüğünde tecrübeleri artar. Generallerin ordudaki varlığı da birimleri etkiler.

Ayrıca birimleriniz ikmal olurken de tecrübeli birimlerin ölmesi yerine yeni birimlerin gelmesi sebebiyle tecrübe kaybederler. 

12_unitexperience.jpg

Her rütbe başına birim şunları kazanır:
+2 İsabet Oranı
+2 Yeniden doldurma yeteneği
+1 Yakın Saldırı
+1 Yakın Savunma

Buna ek olarak birim, her 2 rütbe başına 1 moral puanı kazanır. 

General ve Amiral Yetiştirmek
"Enlist Admiral/General" butonuna bastığınızda şu sayfa açılır:
13_GeneralandAdmiralRecruitment.jpg
Bu sayfadan özelliklerine bakarak hangi generali ve amirali yetiştirmek istiyorsanız onu seçebilirsiniz. Sekmenin yukarısında gözüktüğü gibi sahip olduğunuz generallerin bir limiti vardır. Bu limit yüksek seviye askeri binalar yaparak ve askeri araştırmalar yaparak artırılabilir.
[+] 4 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Eline sağlık gayet açık bir şekilde açıklamışsın.
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
[+] 1 üye Gurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#3
Eline sağlık güzel olmuş. Bu arada general yetiştirirken, general çıkartılan bölge başkente ne kadar uzaksa maliyet ona göre artıyor.
[+] 1 üye Merco nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.