Napoleon - Yönetim Biçimleri Rehberi
#1
Merhaba Arkadaşlar bu rehberimde size Yönetim Biçimlerinin faydasını ve zararlarını anlatmaya çalışacağım.Şimdi ilk olarak üç adet biçim var.Bunlar Mutlak Monarşi,Meşruti Monarşi ve Cumhuriyettir.Hangi sınıf isyan ediyorsa o sınıfa göre bir yönetim belirlenir.

           İsyan Eden Sınıflar  ve Yönetim Biçimlerindeki Değişiklikler       

Alt Sınıf-Cumhuriyet
Orta Sınıf-Meşruti Monarşi
                                              Soylu Sınıfı-Mutlak Monarşi                                            

Dipçe;Oyunda Orta Sınıf yok normalde ama Cumhuriyet olunca Soylular otomatik olarak Orta sınıfa düşüyor anladığım kadarı ile yani Mutlak Monarşiden Cumhuriyete direk geçersiniz ama Cumhuriyetten Mutlak Monarşiye direk olarak geçemiyoruz anladığım kadarı ile.(Uzun süre oldu oynamayalı)Sonra şunu da belirteyim Cumhuriyette iken alt sınıfı ayaklandırır iseniz yine Cumhuriyet olur sadece bakanlar ve kabine değişir bilginize.

Ntw_pru_large.jpg

Mutlak Monarşi

Bu yönetimimizde tüm güç Kralındır.Kral her şeye kadirdir kısaca yapamayacağı şey yoktur.Bakan atamalarından ülke yönetimine kadar her iş ona bakar.Kral ölene kadar veya bir devrim ile gidene kadar öylece kalır.Bu yönetim biçiminin statları şu şekilde;

Alt Sınıfa; -2 Mutsuzluk
Soylu Sınıfa; +2 Mutluluk
Askere Alım Masrafında; -%5 
Baskı; +5
Araştırma Hızı; -%5

Ntw_pru_large.jpg
Meşruti Monarşi

Anayasaya bağlı bir kralın olduğu yönetim biçimi kısaca bu da ölene kadar tahtta kalır devrim ile yıkılmaz ise bakanları istediği gibi atar ama Mutlak Monarşi kadar özgür değildir aynı bakanlığı bir turda en fazla bir kere değiştirebilir v.b

Alt Sınıfa; +1
Soylu Sınıfa; +1
Baskı; +3
Reform; +%25

Ntw_pru_large.jpg
İmparatorluk

İsmi dışında bildiğimiz Mutlak Monarşi statlara geçelim biz o yüzden.

Reform;%40
Alt Sınıfa; +1
Soylu Sınıfa; +1
Baskı; +3


Ntw_pru_r_large.jpg

Cumhuriyet

Cumhuriyet 4 yılda bir değişir bakanlar ve lider popülerlik açısından dikkat etmek lazım çok düşerse hükümet popularitesi çok iyi bakanlar kaybedilebilir ben hiç geçmedim tavsiye de etmediğim bir tarz pek tek yararı zırt pırt isyan olmuyor mutluluk daha fazla.

Reform;%60
Alt Sınıfa; +3
Soylu Sınıfa; +1
Baskı; +2

Rehberim burada son buluyor okuduğunuz için teşekkür ederim umarım yararlı olur birilerine.Resimler Prusya'ya aittir.
tumblr_mjxogyPp2u1qgwg37o1_500.gif
трагедия
[+] 4 üye Faramir nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
#2
Güzel rehber eline sağlık. Hangi yönetim biçimini önerirsin peki? Cumhuriyet avantajlı gibi duruyor.
Ara
Cevapla
#3
(22-07-2018, 22:26)Aytaç : Güzel rehber eline sağlık. Hangi yönetim biçimini önerirsin peki? Cumhuriyet avantajlı gibi duruyor.

Şimdi açıkçası evet Cumhuriyet gerçekten avantajlı.Mutlak Monarşi ve Meşruti Monarşide durmadan isyanlar çıkıyor bunun sebebi ise Reformlar ve Sanayileşme bazen kötü etkiliyor bazen iyi.Biçimden biçime değişiyor genelde Monarşilerde kötü etkiliyor ama Cumhuriyette bu sıkıntı yok.Ayrıca alt sınıf mutluluğu var bu nedenle halktan daha fazla vergi alsanız bile isyan çıkmaz çok zorlamadığınız sürece.Ama bir olay var ki Bakanlar Cumhuriyeti seçerseniz Bakanlar ne gelirse bahtınıza oluyor ki oyunda bakanların yeri ne kadar önemli biliyorsunuz.Cumhuriyet avantajlı evet ama Mutlak Monarşide gelen iyi bir Bakan ile'de Alt sınıf kontrol altında tutulabilir ve iyi bir kralınız varsa stat olarak kesinlikle Monarşide kalın ben Monarşiyi öneriyorum.(Şuana kadar yönetim değiştirdiğim tek oyun ETW Osmanlı nedeni ise II.Mustafa hayattan soğutuyor birde inadına ölmüyor.) :D :D :D
tumblr_mjxogyPp2u1qgwg37o1_500.gif
трагедия
[+] 2 üye Faramir nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
#4
Eline sağlık güzel olmuş. Şöyle bir öneride bulunabilirim. Oyun ilerledikçe aydınlanma alanında yapılan teknolojik araştırmalar alt sınıfların huzursuzluğunu arttırmakta. Bunu önlemek için de belli bir süre sonra Cumhuriyete geçilebilir.
[+] 1 üye Merco nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#5
Hesinlikle haklısın.  Sırf o herif yüzünden güzelim istanbul kamu binalarını yıkardım isyan için
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.