Önce Kebap Sonra Şarap imiş EU4 Gerçekleri
#1
Hevesli başlamıştım. Bohemyayı pu almalar ve ardından macaristanla taht savaşı. Avrupada çeşitli kanlı diplomasi tutumum ve başıma gelen mucizevi olaylar. 
Ama asla onla yüzleşmeyi göze alamamıştım. Siyasetimi ona bulaştıramamıştım. Hep öteye atmıştım. Umursamamıştım. Yokmuş gibi davranmıştım. Ama gerçekler...

Yıl 1550'li yıllar ve aniden bir popup belirir. Fransa pu düşmüştür. Hakikaten o an ne kadar şaşırdığımı size anlatamam. Çünkü royal marrige bile yoktu aramda :D Fransa Kralı aniden öldü ve fransada taht hakkı kazandım savaştım aldımda tahtı. Sanki dünyanın en mutlu insanlarından birisi gibi hissettim kendimi. Bu iş tamam dedim. Hevesli hevesli oynamaya devam ettim. 
Ama 900 saatten sonra bile halen ideaları düzgün seçebilsem dahi tutarsız seçmiş olmam yüzünden ileride çok sorunla karşılaşacaktım. 
 
81DF9139A9226F804C61673ACEE5369D5F6001CB
Yıl 1580 avrupa içlerine iyice ilerledim. Koalisyona kafa atıyordum adeta. Mahalle abisi gibiydim. Tüm avrupa bana karşıydı ama nasıl karşıydı. Daha savaş ilan etmeye dahi cesaret edemiyorlardı. Bİr kaç yıl sonrada unutmuş numarası yapıyordu yapayzeka. Korkuyordu işte. Ah ah size 1600 yılına kadar gelipte halen bohemyayı annexlemeyen birisinin yaşadıklarını anlatıyorum yani kendimin. Cidden neden annexlemedim ki? acaba avrupaya kafa atmaktan vakit mi ayıramadım bilemedim. Ama her halükarda bu savenin bana yaşattıkları düşük karşılaşılabilir olaylar çok güzeldi. Kendi hatalarımı şans faktörü bir süre örttü. Ama sonra nasıl bir potansiyeli heba ettiğimi anladım.
Benim yerimde daha tutarlı oynayan bir delikanlı olacaktı. Wc'ye kadar giderdi eminim.  Ben ise daha osmanlıya oyun başı kafa atmayı başaramadım. Daha doğrusu cesaret edemedim.
535611AA8DDAC619B1521007336D3F7A16C7A1B9
Defalarca savescum yaptım. Deliler gibi. Sınavlarım vardı çalışmadım. Vaktimi bu save için harcadım. Ama ne oldu? elime ne geçti? bir hiç! hani romayı kuracaktım hani eu4 kolaydı hani eu4 boyama oyunuydu. Moleküler düzeyde oynamayın kardeşim şu oyunu. Eu4 boyama moyama oyunu değil. Zevkine oynayınca anlıyorsunuz olayı. Zevkine oynamak tutarsız oynamayıda beraberinde getiriyor eğer ezberci değilseniz. Ama ben biraz olsun hedefim vardı. Roma kurmayı başaracaktım ama yinede çok kasmıyordum kendimi. Daha çok vardı sonuçta. Yıl 1580 daha 250 yılım daha var diye düşünüyordum ama aslında oyun ilerledikçe büyük resim dahada ortaya çıkıyordu.
1580 ila 1600 yılları arası o kadar çok savescum yaptım ki bir sürü olay yaşadım. Sanki Aynı hikayeyi değiştirip değiştirip okuyormuşum gibi. Religious savaşlarında osmanlıyı balkanlardan atmayı başardım fakat bu seferde yine idea tutarsızlıkları vesayre devreye girdi. Vassal çıkarttım bol bol. Ama o savede yandı geri başa almak zorunda kaldım.

Avrupayı tokatladım. Bir güzel tokatladım hemde. Koalisyon kurdular savaş ilan edemediler. Sonra tekrar teke tek yakalayıp tokatladım. Ama bir tek onu tokatlayamadım. Din savaşları hariç. O savede yandı. Din savaşlarıda her savescumda başlamıyor şans faktörü biraz. 

İşte o yüce kebab namı değer ecdad avrupaya dadanacağıma osmanlıyı halletseymişim belki daha iyi sonuçlar elde edermişim.
Siz siz olun asla göz yummayın buna. Nasıl oynarsanız oynayın. Ecdadınızı alın karşınıza çıkartın çavuşu vurun masaya hiç acımayın yargı dağıtın bu da benim deneyimimdir bu oyun namı değer eu4 gerçekten güzel bir oyun belkide bu kadar ilginç anılar yaşatması bu oyunu güzel yapan şeylerdir. Bu kadar metin yazdım. Bana bu metinleri yazdıran bu oyun bir şeyler başarmıştır. Ama eu4 övücüde olmak istemiyorum sadece
Ecdad acımaz bunu iyi bilin ve oyununuzu ona göre oynayın.


Bu arada idea seçimi konusunda yanlış yaptığım şeyler ilk önce ae için espionage seçmemdi. Tam aksine diplomatik veya inflance seçmeliydim. Ve bir an önce pu'ları annexlemeliydim. Vassal feed yapıp onlarıda idealar sayesinde annexlemeliydim. Ama bunları ihmal ettim ve geç yaptım sonuçları böyle oldu.
Ara
Cevapla
#2
Başlık açıklayıcı olmadığı için bu konunun geri planda kaldığını düşünüyorum. Avusturya oynamayı en sevdiğim ülke olduğu için birkaç tavsiyede bulunmak isterim kendimce. Bana sorarsan yanlış topraklarda ilerlemişsin hre içinde bu kadar büyüyerek ae almana gerek yoktu diye düşünüyorum.(Hre dışında aldığın tüm toprakları hreye ekleyerek puan kasman da mümkün hem. (+ macarın integrate edilmesi) Sonuç olarak Avusturya ile tüm reformları geçirip tüm o devletlere Kutsal Roma olarak sahip olman mümkün. Dolayısıyla mümkün olduğunca din savaşı için güçlü kalıp, Hıristiyan olmayan devletleri yiyebilirsin. Onun dışında mümkün olduğunca fazla devletin hayatta kalması Hre için yararlı olacak. Yine din savaşından önce Osmanlıyı ve mümkünse Polonya ve Moskovayı oldukça güçsüzleştirmek işine yarayacaktır. Osmanlı Memlük savaşındayken müttefiklerini toplayıp, Crusade dönemi vs. osmanlıyı devre dışı bırakıp gücünü kırmak bence önemli. Polonya zaten Bohem ve Macar ile dostsan çok zor bir hedef değil. Din savaşında da üstün geldiğinde işler çok kolaylaşacak. (Reform merkezlerinin dinini değiştirmen diğer dinlerin yayılmasını engelleyecektir.) Reformları da geçirdikten sonra en sondan bir önceki reform tüm Hre'yi vassalın yapar, bu da şu demek; sen savaşı aç vassalın olan o devletler saldırsın. WC'ye kadar yolu var... Daha sonra da HRE'yi kurabilirsin ve mutlu son... Avusturya bence oyunda mekanik olarak oynaması en keyifli devlet, çok büyümeye gerek yok ama Kebabı yemeye gerek var diye düşünüyorum. Haddimi aştıysam kusura bakma, naçizane tavsiyelerim çünkü mutlaka ayda 1 oynarım avusturya ile... Bir sonraki tecrüben çok daha keyifli olacaktır diye düşünüyorum eğer diplomasiyle aran iyiyse...
[+] 1 üye argoargoo nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#3
Avusturya oynarken dikkat ettiğim şeyler.

* İtalyanın birlikten çıkmasını engellemek için italyaya yürümek. Bunu yapmadan önce para çekip dinin koruyucusu olursan papa dinden aforoz edemiyordu.
* Macaristan - Bohemyanın Pu ya alınması.
* Burgundy fransa tarafından harcanmadan müdahale edilip burgundy ele geçirilmeli.
* Kastilya aragonu ve naplesi pu ya düşürmeden evlilik atmayın. ( Düşürdükten sonra event tetiklenip habsburglar orayada geçebiliyor. )
* İlk idea grubu ya diplomatik alınmalı yada espionage seçim sizin oyun stilinize bağlı.
* Oyun başı Bohemya ve Macaristanı aldıktan sonra ara bir zamanda kesinlikle Danimarka hacamat edilmeli. Bu arada Leh birliği kesinlikle müttefik alınmalı hatta support heir özelliği ile desteklenmeli.
* Bunlar tamamlandıktan sonra Osmanlı üstüne yürünebilir. Şayet Osmanlı oyun başı ağır bir darbe alıyorsa sıralama değişebilir.

Zor modda oynamayı seven biri olarak. Benim genel izlenimlerim bunlar.
Medeni Hayattan Bahseden Züppelere,
Barıştan Bahseden Kansızlara,
Maziyi İnkar Eden Namussuzlara İnanma..!
Millet, Kan Demektir.
Damarındaki Asil Kanda Türklük Varsa,
Zaten Savaşçılığı Duyacak Ve İsteyeceksin....
Ara
Cevapla
#4
(18-02-2020, 22:38)argoargoo : Başlık açıklayıcı olmadığı için bu konunun geri planda kaldığını düşünüyorum. Avusturya oynamayı en sevdiğim ülke olduğu için birkaç tavsiyede bulunmak isterim kendimce. Bana sorarsan yanlış topraklarda ilerlemişsin hre içinde bu kadar büyüyerek ae almana gerek yoktu diye düşünüyorum.(Hre dışında aldığın tüm toprakları hreye ekleyerek puan kasman da mümkün hem. (+ macarın integrate edilmesi) Sonuç olarak Avusturya ile tüm reformları geçirip tüm o devletlere Kutsal Roma olarak sahip olman mümkün. Dolayısıyla mümkün olduğunca din savaşı için güçlü kalıp, Hıristiyan olmayan devletleri yiyebilirsin. Onun dışında mümkün olduğunca fazla devletin hayatta kalması Hre için yararlı olacak. Yine din savaşından önce Osmanlıyı ve mümkünse Polonya ve Moskovayı oldukça güçsüzleştirmek işine yarayacaktır. Osmanlı Memlük savaşındayken müttefiklerini toplayıp, Crusade dönemi vs. osmanlıyı devre dışı bırakıp gücünü kırmak bence önemli. Polonya zaten Bohem ve Macar ile dostsan çok zor bir hedef değil. Din savaşında da üstün geldiğinde işler çok kolaylaşacak. (Reform merkezlerinin dinini değiştirmen diğer dinlerin yayılmasını engelleyecektir.) Reformları da geçirdikten sonra en sondan bir önceki reform tüm Hre'yi vassalın yapar, bu da şu demek; sen savaşı aç vassalın olan o devletler saldırsın. WC'ye kadar yolu var... Daha sonra da HRE'yi kurabilirsin ve mutlu son... Avusturya bence oyunda mekanik olarak oynaması en keyifli devlet, çok büyümeye gerek yok ama Kebabı yemeye gerek var diye düşünüyorum. Haddimi aştıysam kusura bakma, naçizane tavsiyelerim çünkü mutlaka ayda 1 oynarım avusturya ile...  Bir sonraki tecrüben çok daha keyifli olacaktır diye düşünüyorum eğer diplomasiyle aran iyiyse...


Bohemya ve Macarı oyun başı pu'ya almak kolay.Benim de en çok zorlandığım kısım Reformcular ile Protestanlar'ın yayılmasını önlemek.
n3.png
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.