Önemli: Önereceğiniz Tarih Kitapları
İlk öneriler benden gelsin.

Halid bin Velid - Prof. Dr. Mustafa FAYDA

Hz. Peygamber'in vefatından sonra Arabistan'ın karmaşık siyasi yapısı içinde İslam Devletinin varlığını koruyabilmesinde daha sonra ise Sasaniler ve Bizans devletlerinin mağlup edilmesinde Hz. Ebubekir ile birlikte pay sahibi olan Seyfullah'ın (Allah'ın Kılıcı) hayatını; İbn İshak,İbn Hişam gibi Arap vakanüvislerin eserlerinden yararlanarak karşılaştırılmalı olarak okuyucuya aktaran Mustafa Fayda'nın kitabı akıcı bir üslupla kaleme alınmış.

Arapların Gözünden Haçlı Seferleri - Amin MAALOUF

Orjinal isim: Les croisades vues par les Arabes

Medieval II Total War oynayan oyuncuların zaten aşina oldukları zaman dilimini içeren, tamamen Arap vakanüvislerin eserlerinden yararlanılarak hazırlandığı için objektif olarak anlatılmasa da tarihi olaylara farklı bir açıdan bakmamızı sağlayan, bir çırpıda okunan, hatta tekrar tekrar okunabilen muazzam bir eser.

Surrender before you all die by the sword, for I do not wish you to perish.

- Imad ad-Din Zanghi
[+] 1 üye Feanor nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Tarih hakkında genel bilgilerim olsun diyenler Ali Çimen'in "Tarihi Değiştiren" ler isimli kitapları okuyabilirler(T.D Askerler,T.D Savaşlar, T.D İmparatorluklar vs.)Araştırma-Tarih türünde.

Roman içinse Ahmet Haldun Terzioğlu'nun "Teoman Han" "Mete Han" "Göktürkler" ve diğer kitaplarını önerebilirim.Okay Tiryakioğlu'nun "Kuşatma 1453"  "Yavuz" "Kanuni" "Sultan" "Süleyman" üçlemesini önerebilirim.

İsmail Hami Danişmend'in "Türkler Niçin Müslüman Oldu?" adlı kitabı da oldukça güzeldir.

Yılmaz Öztuna'nın "Avrupa Türkiyesi'ni Kaybımız" adlı kitabı Balkan Savaşları'nı öncesi ve sonrası ile anlatan çok güzel bir araştırma-tarih kitabıdır.

Harold Lamb'in "Muhteşem Süleyman Kanuni" kitabı Batılıların bakış açısını yansıtması bakımından faydalı olabilir.(Meraklısına tabi)

Abdülhamid'i(II) merak edenlere ise "Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı" isimli seriyi tavsiye ederim.(Yazarı Mustafa Armağan)
Biz Lozan'la sadece bir devleti tasfiye etmedik.Aynı zamanda hayallerimizi de tasfiye ettik...
Ara
Oktan Keleş'in Sırdaş isimli kitabı Abdülhamid Han devrinde olan gizli işleri anlatıyor fakat detaylı değil. Nihal Atsız'ın Türk Tarihinde Meseleler isimli kitabı daha çok felsefe kitabına benziyor fakat Türk Tarihini yorumlamayı kendi fikriyle anlatıyor. İbrahim Kafesoğlu'nun Türk Milli Kültürü çoğu Türk devleti hakkında ve Türk kültürü hakkında bilgiler içeriyor. Tarih kitabı değilde tarih romanı alcaklara da söyleyeyim, eğer "Diriliş: Ertuğrul'un Ocağında Uyandık" isimli bir kitap görürseniz kesinlikle almayın, para israfı. Tamamen islam yanlısı, ve tarihi çarpıtıyor.

Ayrıca kitap olarak değil de video olarak Kadir Kısıroğlu'nun videoları çok güzel, çok büyük bilgiler içeriyor, mesela Stalin hakkında söylediği şeyler çok eğlenceli.
Ara
Jean Paul Rox (Fransız Türkolog) Türklerin Tarihi okumaya başladığım bir kitap önemli bilgiler veriyor ve bazı kanılarımızı değiştiriyor. Roman tarzında olmadığı ve bilgi ağırlıklı olduğu için sıkıcılaşabiliyor ama eminim bir şeyler katar. 

Aytunç  Altındal- Vatikan ve Tapınak Şovalyeleri. Biraz siyasi içerikli bir kitap. Bazı önemli bilgiler aktarılıyor. uzun olmamakla beraber sıkılmadan okuyup hızlıca bitirebilirsiniz.

Elimde Ansiklopedi olarak ise Dünya Tarihi Ntv yayınlarının güzel bir kitabı var. Bilgi anlamında pek hatırda kalmamakla beraber çok resimli ve birşeyler katıyor.

Daha okumaya başlamadığım ama başlayınca eminim zevk alacağım. Philip Mansel, Kostantiniyye- Dünyanın arzuladığı şehir 1453-1924.
Ara
Erken Modern Dönemde Avrupa (1450-1789):

Kaynak niteliğinde ve O dönemde yaşananları genel itibariyle anlatıyor. Özellikle Kolonileşme çağı ile Avrupa arasında muhteşem bir bağ kuruyor. Çok sıkmıyor ve ayrıntıya da çok fazla inmiyor. Eğer bu dönemlere ilgiliyseniz başınızda bu kitap bulunsun.

Kanuni ve Şarlken:

Kitap film gibi akıyor ve elinizden kolay kolay bırakamayacağınız bir kitap. Kanuni ve Şarlken, o dönemin en güçlü adamları. Savaşları, fetihlerri ve o dönemdeki Papa'nın diplomasisini anlatıyor. İngilizlerin bir evlenme meselesinden dolayı Protestanlığa yakınlaşıp Protestan oldukları gibi vb. Şeyler bu kitapta. Birkez daha söylüyeyim. Kitap film gibi gidiyor.

17. Yüzyılda Akdenizde Korsanlık:

Kitap gayet güzel. Çok beğendim. Özellikle esir alınan yabancı esirler ve onların nasıl muamele gördüklerini veya İngiltereden,Hollanda'dan gelen Korsanların Avrupayı bırakıp İslam dünyasına katılmaları hakkında bilgi edinebileceğiniz kitap. Özellikle Küçük Murad Reis'in İngiliz limanlarını bombalaması, Norveçe hatta İzlandaya geçip köle ve esir alarak Cezayir'e dönmelerini merak ediyorsanız, Okuyun.

Not: Kitapları okumadan önce Avrupada bulunan Şehirlerin nerede olduklarını öğrenmenizi tavsiye ederim. Eğer söylenen bir şehrin (Örneğin: Lucca) yerini bilmiyorsanız kitaplar sıkıcı gelebilir. Çünkü kitap şehirler arasında dönüyor. Örneğin Genoa'dan Floransa'ya giden bir adam dediğinizde aklınıza harita gelmeli ve uzaklığını saptamalısınız. Bunu öğrenmek için Europa Universalis 4 gibi oyunlar yeterli olur.
[+] 1 üye Rodemape32 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Açıklama yazmadan kendimce okunması gereken tarih kitaplarını yazacağım.Tamamını okumasam da çoğunu okudum,yakın zamanda diğerlerini alacağım.
Uzunçarşılı - Osmanlı Tarihi(4 cilt)
Ahmet Taşağıl - Göktürkler (3 cilt)
Uzunçarşılı - Osmanlı Devlet Teşkilatında Kapukulu Ocakları
Osman Turan - Selçuklular ve Türk-İslam Medeniyeti
Osman Turan - Türk-Cihan Hakimiyeti Mefkuresi
İsmail Hami - Türkler Niçin Müslüman Oldu?
Abdullah Turhal - Deliler
Faruk Sümer - Safevi Devleti'nin Kuruluşunda Anadolu Türklerinin Rolü
Orhan Koloğlu - Avrupa Kıskacında Abdulhamid
Y.Bülent Bakiler - Unutamadıklarım(Tam olarak Tarih kitabı sayılmaz)
Ara
Siyaset Tarihi II Cilt Oral Sander
Türklerin Tarihi Jean Paul Roux
Abdülhamidin Kurtlarla Dansı Mustafa Armağan
Ara
Çok güzel paylaşımlar var ama şöyle Prusya tarihini falan anlatan bir kitap var mı? Ayrıca verilen kitapların %80 i ya İslam ya da Osmanlı tarihi..
Ara
Taner Timur - Türkiye'de Çok Partili Hayata Geçiş

Anlattığı dönem II. Dünya Savaşı'ndan sonraki Türkiye siyasi hayatıdır.Gayet güzel.Bizim Cumhuriyet Dönemi Siyasi Gelişmeler adlı dersimizin kitabı.Eski bir kitap bulmak zor olabilir ama bulanlara tavsiye ederim.
Biz Lozan'la sadece bir devleti tasfiye etmedik.Aynı zamanda hayallerimizi de tasfiye ettik...
Ara
İlber Ortaylı: Yakın Tarihin Gerçekleri------Sohbet tarzı

Ali Ahmetbeyoğlu:Avrupa Hunları------Araştırma
[+] 2 üye çiftbaşlıkartal nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
HArold lamb haçlı seferleri
savaş barıştır özgürlük kölelik cahillik güçtür
Ara
Sahte cennet olan Alamut kalesininin gizemini merak edenler; Farhad Daftary'nin ''Alamut Efsaneleri'' kitabını önerebilirim.

Roma'yı en ince ayrıntılarıyla bilmek ve anlamak isteyenlere; Simon Baker'in ''Eski Roma'' kitabını öneririm.

Etkileyici bir Göktürk destanı okumak isteyenlere; Ahmet Haldun Terzioğlu'ndan ''Alp Urungu''yu öneririm. Adı üstünde destan mübalağa bir kitap ama içinde lügatınıza katabileceğiniz kelimeler bir hayli fazla.
Ara
The Prince, Nicolo Machiavelli 

product_thumbnail.php?productId=20919318&resolution=320
[+] 1 üye PiriReis nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Fetret-Karındaş Düğümü ---- Ömer Murat Demirtaş
Kılıç-Halid bin Velid ---- Ömer Murat Demirtaş
Ara
Haremiye
Ara
Tarih demişken Siyasi tarihi anlatan kitaplar var.
Şeyh Şamil-yazarın adını unuttum kitabı okula vermiştim
Reis Çatlı-Ahmet Tahir Can(bu tam tarih olmasa bile siyasi olarak önemli bir ismi anlatıyor)
Bilinmeyen Hitler-Aytunç Altındal(normalde bu yazarı bilmiyordum fakat yabancı bir yazarın kitabını okurken bu adamdan bahsettiğini gördüm.Kitabını çok beğendim tavsiye ederim)
Büyük Doğu Çağına Doğru-İhsan Şenocak
Köle olmayacağız-Aliye İzzetbegoviç
Bu yorumun altına istek olursa sevdiğim kitapları yazarım

(09-06-2016, 14:57)harrow33 : Tarih demişken Siyasi tarihi anlatan kitaplar var.
Şeyh Şamil-yazarın adını unuttum kitabı okula vermiştim
Reis Çatlı-Ahmet Tahir Can(bu tam tarih olmasa bile siyasi olarak önemli bir ismi anlatıyor)
Bilinmeyen Hitler-Aytunç Altındal(normalde bu yazarı bilmiyordum fakat yabancı bir yazarın kitabını okurken bu adamdan bahsettiğini gördüm.Kitabını çok beğendim tavsiye ederim)
Büyük Doğu Çağına Doğru-İhsan Şenocak
Köle olmayacağız-Aliye İzzetbegoviç
Bu yorumun altına istek olursa sevdiğim kitapları yazarım
Ara
İlber Ortaylı - Türklerin Tarihi 1-2
76561198032000419.png
Ara
Osmancık, Tarık Buğra.
Ara
spqr-a-history-of-ancient-rome-1.jpg

Güzel ve akıcı anlatımıyla antik Roma tarihini çok güzel inceliyor kitap. Roma tarihini merak edenler için okunmasını şiddetle tavsiye ederim.
Ara
SPQR eğer türkçeye Eski Roma diye çevrilen kırmızı kitapsa rahatlıkla tavsiye edebilirim ben de.
Daha yakın tarihe gelirsek, 1. Dünya Savaşı ve 20. Yüzyıl - Geoffrey Parker ve Birinci Dünya Savaşı Tarihi - H. B. Liddel Hart kitapları bu dönem hakkında çok güzel bilgiler sunuyor.
Uzun zamandır okumak isteyip bulamadığım kitapsa Askeri Devrim - Geoffrey Parker. Uzun süredir baskısı yok ama bulan olursa beni de aydınlatırsa sevinirm.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.