Önemli: Sistem Toplama - Donanım Destek
Oyuncu bilgisayarı düşünülüyorsa laptop alınmamalı bence. En azından ben pişmanım, bir masaüstü pc toplayıp onu ara sıra yükseltmek daha mantıklı olacaktır.
Ara
Şimdi benim 2010 yılından beri kullandığım HP bilgisayarım (4 gb ram 1 gb radeon hd5450 ekran kartı i5 650 işlemcili) var.
2014-2015 civarında çıkan oyunları (örneğin attila) low ayarlarında biraz kasarak oynatıyor.Son zamanlarda 2011-2012 yılında çıkan oyunlarda yeni yeni kasmaya başladı.Bunun kadar dayanabilirmi ?
Ben her laptopu açtığımda alabileceğim en kaliteli soğutucuyu da birlikte açacağım bunun yararı olmazmı ?

(19-06-2016, 01:34)Redtay : Oyuncu bilgisayarı düşünülüyorsa laptop alınmamalı bence. En azından ben pişmanım, bir masaüstü pc toplayıp onu ara sıra yükseltmek daha mantıklı olacaktır.

Bana yanımda taşıyabileceğim birşey lazım ne yazıkki yoksa bende laptop almazdım.
Ara
Oyun oynamak için masaüstü bilgisayar en idealidir. Masaüstü bilgisayarlarda ısınma sorunu olmaz eğer kasada yeterli hava boşluğu varsa. Mümkünatın varsa kesinlikle masaüstü pc topla derim he seyahat ediyorum diyorsun mecbur laptop olur. Bu arada 300 lira Windows 10 lisansı almak bu devirde bence biraz garip. Her ne kadar korsan ile haşır neşir olmayan biri olsamda Microsoft genel olarak çok pahalıya satıyor işletim sistemlerini. En iyi yapabileceğin şey Win 7 kurup, daha sonra Win 10'a yükseltmen. Lisans konusunu sıkıntı etme Win 7 için lisans kırma programları var bu sayede Windows 10 kurunca da orjinal oluyor. Ben öyle yaptım bana bedavaya geldi desem yeridir.

Monster laptop için çok pahalı bir soğutucu almana gerek yok 100 küsür liralık bir soğutucu işini rahatlıkla görür. Laptoplarıın ilk 2 senesi diye bir şey vardır çok iyi bir laptop olmadıkça ilk 2 seneden aldığın performansı sonraki 2 sene için alman çok düşük bir ihtimal. Bu sebeple laptopu aldığın ilk 2 sene içinde gözün gibi bakmalısın ki ömrünü uzatabileceğin kadar uzatabilesin.
76561198032000419.png
[+] 1 üye Yabgu Khan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Şu anda Asus kullanıyorum ve gayet memnunum. Bu yılın başında aldım, almadan önce Monster'a bakıyordum ama Asus'ta daha iyisini ve ucuzunu buldum.

Asus ve Yabgu'nun son attığı Monster arasında açıkçası Asus'u tercih ederim. Sebeplerim biraz kişisel, bilgisayarı nasıl kullandığıma bağlı:
  • 2 TB HDD'yi 240 GB SSD'ye tercih ederim.
  • Windows olması. Benimki de FreeDOS olarak geldi ve Win10'da bir yerden sonra activation yapmak sıkmaya başlıyor, 1 ay sürmüyor tekrar activation istemesi.
  • 8 GB ram şu an yeter de elbet yükseltme yapman gerekecek. Chrome sayesinde normal bir kullanımda 8 GB gördüğüm oldu, tabi biraz "dağınık" kullanıyorum Chrome'u.
Karşılaştırmayı yaparken hediye çekini de dahil ederek yaptım, aradaki fiyat farkı 300 TL olarak. 

Ayrıca ne olursa olsun bir laptop soğutucusu kullanılması görüşündeyim. Soğutma sistemi ne kadar iyi olsa da bu sıcak ülkemizde bir oyun oynarken bacağını yakmayacağını sanmıyorum. Ayrıca soğutmayı geçtim, laptopta daha iyi havalandırma olmasını sağlıyor. Şu an Zalman'ın soğutucularından birini kullanıyorum ve verdiğim her lirayı sonuna kadar hak etti.

960M'in de GTA 6'yı çıktığında rahatça oynatacağı düşüncesindeyim GTA V optimizasyonuna bakarsak.

Edit: Zaten soğutucu almayı düşünüyormuşsun, gerçekten önemli bir alet, güzel ve güvenilir bir tane al.
[+] 1 üye Ragnvaldr nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Yabgu Khan ne olursa olsun korsan yazılım kullanma taraftarı değilim.
Şu an monster tarafında beni çeken tek sebep söylediğin özel soğutucu.

Monster ile verdiğim linkteki Asus un fiyatlarını (hediye çekiyle birlikte) aynı olarak görebiliriz.Ram olarak monster da olsa 16 gb yapmayı düşünüyorum.
Ara
Ya aslında laptop'u alıp, kullanmadan bir şeyler söylemek yanlış olur. Bu genelleme tüm laptoplar için geçerli olamayabilir. Ben sadece kişisel gözlemlerimden yola çıkarak bir şeyler söylüyorum.

Bunun yanı sıra şöyle bir bilgi veriyim, son dönemde çıkan laptoplar genelde çift ekran kartı ile geliyor. Genelde biri intel hd graphics, diğer ise asıl (oyun oynamak veya güçlü işlemleri yapmak için olan) ekran kartıdır. İnternette gezinirken, müzik dinlerken, kısaca basit işlemleri gerçekleştirirken intel hd graphics devreye giriyor. Oyuna girdiğimizde de asıl ekran kartı çalışmaya başlıyor. Bu bazı laptoplarda otomatik bazıları manual olarak gerçekleşiyor. (Eğer fanların çalışmasını ve hızlarını belirleyebilen bir seçenek varsa laptopta) Yani her an her dakika fanları son güçte çalıştırmaya gerek yok.

Ayrıca masaüstü pcler ile laptoplar arasında bazı farklar var. Bir oyuncu olarak beni en çok ilgilendiren nokta performans ve soğutmadır. Laptoplarda bulunan mobil ekran kartlarından aldığın performans normaline göre %40(en kötü ihtimal) veya %10 arasında düşük olacaktır. Soğutma konusuna gelirsek laptopların alt tarafı sürekli zeminle temas halinde olduğu için sadece yan taraflar hava giriş çıkışları için kullanıyor. Bu alanlar dar olduğu için biraz sık temizlemen gerekebilir. PC'lerdeki durumu söylemeye gerek yok belli. Soğutma konusunda çok daha iyiler.

http://www.videocardbenchmark.net/gpu_list.php
Sinkaf-ül Tertibat
[+] 1 üye Doraemon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Royal Guard

G2A gibi sitelerden Windows 10'u çok cüzi fiyatlara edinebilirsin, bunun haricinde 960m'in kusura bakmayın GTA VI eğer çıkarsa low ayarlarda kasmadan oynatması biraz hayaldir. Eğer yapabiliyorsanız bir süre daha bekleyin, AMD ve Nvidia'nın laptoplar için yeni kartları geliyor, bu kartlar eskilerine nazaran 2 kata yakın performans artışı sağlayacaklar, teknolojinin bu denli geliştiği bir ortamda 960m ile 2021'e kadar dayanamazsınız ki 2018'de yeni nesil ekran kartlarında olağanüstü performans artışları bekleniyor.

16GB ram ise benim için bir gerekliliktir, vakti gelmiştir.
[+] 1 üye Awake nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu arada şöyle söyleyeyim GTX 960M = GTX 960 demek değildir. GTX 960m GTX 960'a göre daha düşük bir performans gösterir. O yüzden laptop ekran kartlarını bir alt masaüstü modelleri ile denkleştirebiliriz ancak. Bu arada 960m GTX 950 ayarında düşünürsek ki GTA optimizasyonu en iyi olan oyunlardan bir tanesi eğer çok büyük bir grafik değişikliğine gidilmez ise bence orta ayarlarda oynanabilir rahatça. Ama yeni nesil gümbür gümbür geliyor desek yeridir Awake'nin dediği gibi Directx 12 ile birlikte yeni kartlar uçacak almadan önce acele etmeyin pişman olabilirsiniz.
76561198032000419.png
[+] 1 üye Yabgu Khan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ben ağustos sonu gibi almayı planlamıştım.
Bu dediğiniz ekran kartları 2016 yılının sonuna kadar çıkacaksa bekleyebilirim ama 2017 yılına kalacaksa benim PC iyice eskidi oyunları en düşük ayarlarda oynamaktan gözlerimin derecesi arttı :D
Ara
Oyun için alacaksan benim önerim kesinlikle laptop alma. Daha fazla para harcayıp daha kötü bir performans alırsın. Basit bir örnek gerekirse bir kasada laptop kadar pervane kasa soğutması yapıyor...

İstediğin performansı laptoplardan alamazsın.
D99lQz.jpg
Ara
Yav ben masaüstü veya laptop arasında seçim yapıyorum sizce hangisini alsam demiyorumki :D
Laptop alacağım ne alsam (ve ne zaman) daha mantıklı olur diye soruyorum :D
Ara
Nvidia'nın GeForce 1000 serisi mobil ekran kartlarının çıkmasını bekle. Ona göre seçim yaparsın.
Ara
(20-06-2016, 01:52)onikidokuz : Nvidia'nın GeForce 1000 serisi mobil ekran kartlarının çıkmasını bekle. Ona göre seçim yaparsın.
Bu ekran kartları ne zaman çıkar peki ?

Bu arada Asus N552 serisi içn multimedya ağırlıklı deniyor Vatan bilgisayarının sitesindede anlatırken hep film izleme vs. gibi özellikler öne çıkarılmış.

http://www.vatanbilgisayar.com/asus-gl55...2VL-DM023T

Bu sistem için ise yazılanlar tamamen oyunla ilgili.Bu GL serisinde DirectX 12 destekli ekran kartı olduğuda yazıyor bu arada.Ama işlemci ve ram durumu nasıldır GTX in hangi modeline sahiptir yazmıyor.
Ara
O kartların ne zaman çıkacağını bilmiyorum.
Sayfada özellikler sekmesinden (resmin üstünde) ayrıntılara bakabilirsin. (GTX965)
O ekran kartı ve işlemciyle rahat oyun oynarsın.
Multimedya özellikleri öne çıkartılıyorsa düzgün hoparlör ve paneli vardır. Emin olabilmek için inceleme videolarına bakman gerekiyor.
Ara
Anlayamadığım birşey var.
Madem 4000 TL civarı para verip alacağım laptop beni en fazla 3-4 yıl götürür diyorsunuz peki ben 2500-3000 TL civarında bir makine alsam oda mı 3-4 yıl dayanacak ? Yoksa 1-2 yıla mı ömrü bitecek ?
Ara
Ömrü, bozulunca biter. :P
Dayanıp dayanmama meselesi kullanımla ve beklentilerle ilgili. Çok yüksek beklentilerle en iyi masaüstü sistemler de bir yere kadar gider. Sürekli yenileme ihtiyacı duyabilirsin.
Düzgün ekran kartı (Nvidia için GTX 60,65,70,80 ile biten modeller) ve iyi işlemcisi (Intel için son nesil i7) olan bir dizüstü alırsan oyun konusunda kafan çok ağrımaz. Ancak her sene artan hatta sıçrayan sistem gereksinimleri yüzünden garanti veremesem de dediğim özelliklerde bir dizüstünün (en az 2) 3-4 yıl sorun çıkartmadan idare edeceğini düşünüyorum.
[+] 1 üye Wickhart nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Zaten aklımda olan Asus GTX 960M ve i7 6700 HQ ya sahip.
Alacağım laptop günde en fazla 4-5 saat açık kalır.onunda olsa olsa 2.5-3 saati oyunda geçer.
Zaten korsan yazılım kullanmıyorum yeni çıkan oyunları öyle hemen alamam (mesela GTA 5 180 TL :D warhammer yine öyle)
Ara
http://www.vatanbilgisayar.com/lenovo-id...enel-bakis
Bunu almayı düşünüyorum arkadaşlar oyun için nasıl. Total war ve paradox oynuyorum.
Ara
İyi diyemem, idare eder. Oyun için laptop sıkıntı iş.
G0kMNN.png
Ara
Hiç olmassa şu anki laptopun iki katı :)
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.