Önemli: Sistem Toplama - Donanım Destek
PM1DyO.png
Arkadaşlar benim laptop bu bir buçuk sene oldu alalı. Bataryayı hiç kullanmadım. 2 senelik garantisi kutusu herşeyiyle duruyor temiz kullandım. Bunu ikinci el alan bir yere götürsem kaç lira verirler?
Ara
(22-06-2016, 04:30)Semavi7 : http://www.vatanbilgisayar.com/lenovo-id...enel-bakis
Bunu almayı düşünüyorum arkadaşlar oyun için nasıl. Total war ve paradox oynuyorum.

Bu aleti aldım arkadaşlar ama öyle ahım şahım bir artış olmadı. Eu4 gayet iyiydi fakat hoi4de çok ufak bir fark vardı. Stellariste aynen çok ufak bir fark var. Atillada sadece test yaptım kalite ayarında 8 9 fps verdi ama bir oyun içine girip bakmam lazım. Yani öyle aşırı bir fps artışı olmadı. İademi etsem napsam karar veremedim?
Ara
Ya arkadaşlar deli olucam makinenin 4gb paylaşımlı ati r7 m360 ekran kartı var var ama atilla orta ayarda 8 10 fps alıyorum neden böyle. Hem intelin hem atinin sürücüleri sildim sıfırdan yükledim gene aynı. Atiye geçişte sıkıntımı var acaba?
Ara
Kardes islemxi ve isletimsistemini yazarsan daha iyi yardimci olabilirim
Ara
İşletim sistemi win 10 işlemci i5 6200u

Vatan Maltepe mağzasından almıştım iade etmek istedim çağrı merkezini aradım iade almıyorlar. Ne yapmam gerek bilen varmı? Benim bildiğim 15 gün içersinde değiştirebilmem gerekti.
Ara
Aynen 14 gün içinde iade hakkının olması lazım aslında.
175 numaralı telefonu arayarak bilgi al istersen.
Ara
Aradım orayı arkadaşlar mağzadan alınan ürünlerin keyfi iadesinde kanuni bir hakkımız yokmuş. Anca kusurlu olmalıymış. Firmayla karşılıklı anlaşmanız lazım dediler onlarında alacağını sanmam çirkeflik etmek lazım onuda ben sevmiyorum. Aslında işlemci performansı çok iyi eu4de 1790 kayıtlı bir oyunum vardı 5. Hızda çayır çayır ilerliyordu oyun. Stellaris ve hoi4de oyun başı güzel ama ileri oyunlarda fps 20ye düşüyor. Fakat bunlar 1080p ve full ayarda. Hoi 4de çözünürlüğü 1366×790 gibi bir seçenek vardı yapınca oda güzel oluyor. Fakat stellariste 40klık donanma akıcı ilerlemiyor hala takıla takıla gidiyor fakat 1000li sistem full ayar ve 2390 küsürlerde böyle. Atillada ise kalite ayarında 1080de oynanmıyor fakat 1366×790 idare eder oluyor. Yani iyi gibi ama baktımda zaten öyle atillada 40 50 fps alıcak aletler 3000 4000 arası bende anca 2500 vardı malasef. Böylecede rakamlara aldanmamak gerektiğini öğrendim. Adam buna nette oyun bilgisayarı yazmış koymuş 4gb ekran kartı yazısınıda bizim gibi kerizlerde atlıyor böyle. Aslında belki yanlış bilgi paylaşılmış tüketici kandırılıyor diye dava açabilirim uğraşırım ama onuda ben yapamıyorum işte. Eski laptopu satacak iyi bir alıcı bulursam zararımı telafi ederim belki. Bir dükkana sordum 500 dedi.
Ara
@Semavi7

Vatan Bilgisayar müşteri destek kısmına götürün aldığınız laptopu. Sakin ve düzgünce yaşadığınız durumdan bahsedin, oyun oynuyorum, bir daha böyle bir para çıkarma imkanım yok gibi cümleler kullanın, en azından iade değil değişim kartı istediğinizi söyleyin, bir güzellik yapacaklarına inanıyorum. Sonuçta müşteri memnuniyeti önemli ve bu tip durumlar çalışanların inisiyatifinde, denemekten zarar gelmez.

Ama keşke yukarıda söylediğimiz gibi yeni laptop grafik kartlarının çıkmasını bekleseydiniz.
Ara
Keşke hiç bu maceraya girmeseydim ama yapacak bir şey yok artık. Müşteri hizmetlerini aradım baya kesin be sert konuştular belki pazartesi direk aldığım mağzaya giderim. Mesela bir sene sonra istesem bunun ekran kartını değiştirebilirmiyim işlemciden memnun kaldım çünkü?
Ara
Verdiğiniz sitede laptopun ekran kartı modelini bulamadım.
Ekran kartı modeli düşükse 4 GB de olsa 14 GB de olsa kastırabilir.Keşke eski laptopu 500 TL ye satıp 3000 TL lik modellere baksaydınız.Hem bu fiyata satılan laptop oyun için sayılmaz muhtemelen tek fan vardır birde içinde.
Laptoplarda bazıları dışında ekran kartı değişimi olmuyor sanırım.Anakarta mı ne bir yere bağlı olarak geldiği için.
En iyisi tavsiye edildiği gibi güler yüzle gidip iade etmeyi denemek.Ama parayı geri istiyorum olarak değil vatan bilgisayarda geçerli çek alarak.Eğer kabul etmezlerse yapacak birşey yok kanun sizden tarafa değil maalesef.
Ara
Kabul ederlerse üstüne 700 ekleyip bundan almayı düşünüyorum nasıl?
http://www.vatanbilgisayar.com/toshiba-s...ebook.html
Herhalde daha pahalı birşey için değişim güzelliği yaparlar?
Ara
@Semavi7

GTX 950m varmış yolladığınız dizüstünde, idareten iyi ancak yüksek performans beklemeyin derim.
Ara
Eyvallah sağol param anca bukadara yetiyor.
Ara
(25-06-2016, 18:33)Semavi7 : Aradım orayı arkadaşlar mağzadan alınan ürünlerin keyfi iadesinde kanuni bir hakkımız yokmuş. Anca kusurlu olmalıymış. Firmayla karşılıklı anlaşmanız lazım dediler onlarında alacağını sanmam çirkeflik etmek lazım onuda ben sevmiyorum. Aslında işlemci performansı çok iyi eu4de 1790 kayıtlı bir oyunum vardı 5. Hızda çayır çayır ilerliyordu oyun. Stellaris ve hoi4de oyun başı güzel ama ileri oyunlarda fps 20ye düşüyor. Fakat bunlar 1080p ve full ayarda. Hoi 4de çözünürlüğü 1366×790 gibi bir seçenek vardı yapınca oda güzel oluyor. Fakat stellariste 40klık donanma akıcı ilerlemiyor hala takıla takıla gidiyor fakat 1000li sistem full ayar ve 2390 küsürlerde böyle. Atillada ise kalite ayarında 1080de oynanmıyor fakat 1366×790 idare eder oluyor. Yani iyi gibi ama baktımda zaten öyle atillada 40 50 fps alıcak aletler 3000 4000 arası bende anca 2500 vardı malasef. Böylecede rakamlara aldanmamak gerektiğini öğrendim. Adam buna nette oyun bilgisayarı yazmış koymuş 4gb ekran kartı yazısınıda bizim gibi kerizlerde atlıyor böyle. Aslında belki yanlış bilgi paylaşılmış tüketici kandırılıyor diye dava açabilirim uğraşırım ama onuda ben yapamıyorum işte. Eski laptopu satacak iyi bir alıcı bulursam zararımı telafi ederim belki. Bir dükkana sordum 500 dedi.

Şikayetvar.coma şikayet aç. Müşteri temsilcisi ile sesini yükselterek konuş. Kısaca biraz dişini ve kararlı olduğunu göstereceksin. Sert ol, sinirli ol parayı kolay bulmuyorsun. Buna şikayetvar.com'da eklenince eğer Laptop'da herhangi bir sorun yoksa büyük ihtimalle iade yapılır.
Olmadı Tüketici Haklarına git(bununla tehdit etmeyide unutma  :') ).
Ara
GTX 950M attila gibi oyunları en azından medium-high seviyesinde kastırmadan oynatır.Hatta GTA 5 bile oynatabilir.
Ara
Attila, GTA V'ten daha yüksek performans gerektiren bir oyun, GTX 950m ise Overwatch gibi bir oyunda dahi low ayarlarda ancak 60fps verebiliyor, tam olarak bu nedenle yeni kartları bekleyin diye öneride bulunduk, elbette 950m ile kasmadan ortalama 60fps ile oyun oynayabilirsiniz, ancak low ve medium ayarlarda ve optimizasyonu iyi olan oyunlarda. Dizüstü ile masaüstü arasındaki devasa fark burada kendini gösteriyor işte.
Ara
Ben şu an beklemedeyim zaten benim alacağım en kötü laptop Dell Inspiron 7559 olur gibi geliyor(ki bu laptopta fiyatına göre fena değil aslında).Videosunda adam very high (hatta bir kısmı ultra) ayarlarda gayet akıcı GTA V oynuyordu ilgimi çekti :D
Ara
HP Pavillon'un masaüstü versiyonunu kullanıyorum. Sanırım 1-2 senedir (Bilgisayarlar hakkında pek bilgim yok) servise götürmedim. Yıllık bakımlar tam olarak nasıl yapılıyor ? Bakım sonrası bilgisayarın performansında bir gelişme oluyor mu ?

Bir de oyunlarda yavaşlıktan artık sıkıldım. Genellikle sadece Paradox oyunlarını oynuyorum ve yıllar geçmek bilmiyor. Bu sorunu çözmek için hangi parçaları yenilemeliyim ?

Cahile anlatır gibi anlatabilirseniz sevinirim.

https://www.amazon.com/HP-Pavilion-500-2...B00I02J4SO

Ara
Bakmadım donanımına ama en sağlam işlemcisi olan da Paradox oyunlarında kasma yaşayabilir. RTS oyunlarındaki multithreadingin zayıflığından ve yeni nesil işlemcilerin genelde multithread odaklı oluşundan kaynaklı.
Ara
Peki hangi parçayı yenilemem en doğrusu olur ?

Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.