Önemli: Tarihte Bugün
odNXrX.jpg
02/09/1925 Tekke ve zaviyelerin kapatılması ve memurların şapka giymesine karar verildi.
Z5zXko.jpg
02/09/1941 Alman ve Sovyet birlikleri Leningrad yakınında savaşmaya başladı.
r0N59P.jpg
02/09/1942 Alman SS Birlikleri Varşova Gettosu ayaklanmasını 50 bin Yahudiyi öldürerek bastırdı.
[+] 3 üye SchrödingersCat nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
nbpgqM.jpg
9 Eylül 1922- İzmir'in Yunan işgalinden kurtuluşu. 

9 Eylül İzmirin kurtuluşu kutlu olsun! Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını şükranla anıyoruz. 
[+] 3 üye SchrödingersCat nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
11 Eylül Saldırıları gerçekleşti.
Cevapla
1589215982311-1437490435.png
13 Eylül 1921-Sakarya Meydan Savaşı kazanıldı.
[+] 3 üye SchrödingersCat nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
IMG_20190915_124818.jpg

Bugün Kafkas İslam Ordusu’nun Nuri Paşa komutasında Bakü şehrinin Ermeni ve Bolşevik Çeteleri’nin işgalinden kurtarılışının 101.Yılı.
[+] 5 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
kapak.jpg

Trablusgarp harbinin başlamasının 108.Sene-i Devriyesi.
tumblr_mjxogyPp2u1qgwg37o1_500.gif
трагедия
[+] 4 üye Faramir nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
İlk Türk sosyolog, büyük mütefekkir, Türkçülüğün müessisi olan Ziya Gökalp Bey 1924'te, 47 yaşındayken göçüp gitti. Bu adama 47 sene ömür biçmek, tek kelimeyle kötülüktür.

İhtiras, keder, heyecan, marjinallik, monşerlik, kaygı ve aşırı miktarda Türklük barındırır.
[+] 1 üye HakaniyeLehçesi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
Tarihte bugün ilk kez Vikingler Northumbria'da bir manastır yağmaladılar.(MS 793)Aynı zamanda Vikinglerin Britanya'da etkinliğinin başladığı gün olarak bilinir.

f4b913d63e17868731304d38bfcf4ad0.jpg?wid...height=560
Adım Batuhan Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Öğrencisiyim
Steam
AveLibertas
[+] 2 üye Dothor_ nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
(09-06-2020, 18:20)Dothor_ : Tarihte bugün ilk kez Vikingler Northumbria'da bir manastır yağmaladılar.(MS 793)Aynı zamanda Vikinglerin Britanya'da etkinliğinin başladığı gün olarak bilinir.

f4b913d63e17868731304d38bfcf4ad0.jpg?wid...height=560


Aklım karışmış o ara yanlışlıkla milattan önce(MÖ) yazmışım parantez içine hatamı şimdi fark ettim.Milattan sonra olması gerekiyor,düzeltiyorum.
Adım Batuhan Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Öğrencisiyim
Steam
AveLibertas
[+] 1 üye Dothor_ nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
072718-33-Constantine-Byantine-Byzantium.jpg
Tarihte bugün Milano fermanı(Edict of milan) MS 313 yılında hazırlanmış Constantin the great(Büyük Konstantin-Yukarı resim)tarafından imzalanarak uygulamaya Şubat ayında başlanmıştır.Milano Fermanı Roma imparatorluğu içerisindeki hristiyan kesime yasal haklar tanımış ve Roma İmparatorluğunda hristiyan dininin yayılmasını büyük oranda etkilemiştir.Bu yönüyle ferman dünya tarihi için önemli bir fermandır.

Tarihte bugün Roma İmparatorluğunun Britanya adasındaki çoğu işgalini yönlendiren komutan Gnaeus Julius Agricola dünyaya geldi.İmparatorluğun britanyadaki başarısında büyük rol oynamıştır.Askeri dehası ile ön plana çıkan bir generaldir.

Statue_of_Agricola_at_Bath.jpg
Agricola'nın heykeli
EYxJYt6WoAATEsb?format=jpg&name=small

Kahverengi kısımlar Gnaeus Julius Agricola'yı temsil ediyor.
Adım Batuhan Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Öğrencisiyim
Steam
AveLibertas
[+] 1 üye Dothor_ nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
Tarihte bugün iki önemli savaş yaşandı:

1-217 MÖ İskenderin'in iki generalleri Ptolemy ve Seleukos'un soyları (4.Ptolemy ve 3.Antiochus) arasında Raphia Savaşı gerçekleşti.

2-168 MÖ Pydna Savaşı gerçekleşti.(3.Makedon-Roma savaşı)Romalı komutan Lucius Amilius Paullus Makedonya Kralı Perseus'u mağlup etti.
EbIL5wZU0AA6Gc4?format=jpg&name=large
Adım Batuhan Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Öğrencisiyim
Steam
AveLibertas
[+] 3 üye Dothor_ nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
1989 - Bulgaristan'ın Türk azınlığa uyguladığı baskılar ve zorunlu göç uygulaması, Taksim Meydanı'nda düzenlenen "Bulgaristan'ı Telin Mitingi"nde protesto edildi


1961 - Almanya'ya gidecek ilk işçi kafilesi yola çıktı. İş gücü göndermeye ilişkin protokol, Türkiye ile Batı Almanya arasında 13 Haziran'da imzalanmış ve özel kuruluşların kontratsız işçi göndermelerinin önüne geçilmeye çalışılmıştı


1947 - Bir Amerikalı, gökyüzünde uçan nesneler gördüğünü bildirdi, nesnelerin fincan tabağına benzediğini iddia etti. Basın ilk kez "uçan daire" terimini kullanmaya başladı


1945 - Sovyetler Birliği'nin Büyük Vatanseverlik Savaşı'nda Nazi Almanyası'nı mağlup etmesini kutlamak amacıyla Kızıl Meydan'da Geçit Töreni düzenlendi


1917 - Halep'te, Enver Paşa'nın Başkanlığında Türk ve Alman komutanlarının katılımıyla (Mustafa Kemal Paşa dahil) yapılan toplantıda, General Falkenhein'ın Komutanlığı'nda "Yıldırım Ordular Grubu" kurulması kararlaştırıldı

Kaynak:Vikipedi
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
Tarihte bugün 

İmparator Trajan tarafından 24 Haziran 109'da Roma'nın 40 mil kilometre uzağında Aqua Traiana adlı su kemerinin açılışı gerçekleştirildi.
EbSRJjxU8AAQyXw?format=png&name=medium


Gauis Flaminus önderliğindeki Roma askerleri,Trasimene gölü civarlarında Hannibal'ın askerleri tarafından tuzağa düşürüldü ve Hannibal'ın ordusu Romayı yendi. Gaius Flaminus öldürüldü.
Sylvestre_Ducar_decapite_Flaminius_%28Trasimene%29.jpg
Adım Batuhan Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Öğrencisiyim
Steam
AveLibertas
[+] 2 üye Dothor_ nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
29 Haziran 1923 tarihinde Fenerbahçe işgal kuvvetlerini yendi ve General Harrington Kupası’nı İngilizlerden aldı!

10497859_743468759044971_618290548179715...e=5F1E35A8

I.Dünya savaşından mağlup ayrılan Osmanlı Devleti, 30 Ekim 1918 tarihinde Mondros Ateşkes antlaşması ile savaştan çekildi. Ateşkes antlaşmasının hemen ardından ülke işgale uğramaya başladı.13 Kasım günü İngiliz savaş gemileri İstanbul boğazına gelmiş ve İstanbul işgale uğramıştı. Böylece 5 yıl sürecek olan işgal dönemi başladı. İşgal altında bir kentte esir gibi yaşamanın zorluğunu İstanbul halkı acı bir tecrübe ile öğrendi. Bu süre içerisinde işgal kuvvetlerine karşı siyasi ve askeri mücadele sürerken hayat zorluklarla olsa da devam ediyordu.

İşgal altındaki şehirde futbol da kaldığı yerden devam etmekteydi. Ancak farklı bir şekilde. Futbol maçları, işgal güçleri olan İngiliz ve Fransız askeri takımları ile yapılmaktaydı. Milli heyecanın da etkisiyle bu maçlara halkın ilgisi oldukça fazlaydı. İşgal kuvvetlerine karşı yapılan maçların büyük bölümünü Fenerbahçe yapmıştı. Fenerbahçe işgal kuvvetlerine karşı oynadığı 50 maçın 41’ini kazanmış dördünde berabere kalarak büyük bir başarıya imza atmıştı.

İngiliz işgal kuvveti takımıyla yapılan en önemli karşılaşma ise 29 Haziran 1923 tarihinde yapılan General Harrington kupası maçı oldu. Bu tarihlerde Kurtuluş Savaşı başarı ile sonuçlanmış, Yunan orduları Anadolu’dan atılmıştı. TBMM heyeti Lozan’da barış görüşmelerini yapmaktaydı. İşgalin yakın zamanda sonlanacağının belli olmaya başladığı tarihlerde, General Harrington, Fenerbahçe’yi mağlup ederek şehirden ayrılmak düşüncesindeydi. Bu sebeple kendi adını taşıyan bir kupa maçı düzenlemeye koyuldu. Harrington, İngiliz askerlerinin oluşturduğu takımlardan bir turnuva yaparak Fenerbahçe ile maç yapacak takımı belirleyecekti. Turnuvanın sonunda üç takım ön plana çıkmıştı: Irish Guards, Grenadiers Guards ve Goldstream Guards. Ancak Harringtn bunlardan herhangi birini seçmedi. Bu üç takımın içinden en başarılı futbolculardan bir takım oluşturuldu. Oluşturulan bu takımın ismi "Goldstream Guards" olarak belirlendi.

Harrington, bu hazırlıkların ardından 80 santimlik gümüş bir kupa yaptırdı ve İstanbul gazetelerine bir ilan vererek Türk takımlarına davette bulundu. Ancak bu yalnızca davet değildi bir çeşit meydan okumaydı. "Türk kulüpleri diledikleri gibi takviye de alabilirler."

Bu meydan okumaya cevap beklendiği şekilde Fenerbahçe’den geldi. Fenerbahçe, şartsız olarak bu daveti kabul etti. Fenerbahçe’nin İngiliz karmasına karşı yapacağı maç gündemin en önemli konusu haline geldi. Maç, Taksim Stadyumunda 29 Haziran günü oynanacaktı. General Harrington bu maçı fazlasıyla önemsemekteydi ve şeref tribününde yanında Malta Valisi Lord Plummer’in de olmasını istemiş, onu da maça davet etmişti.

Fenerbahçe-Goldstream Guards maçı binlerce seyircinin tezahüratları altında saat 15.00’te başladı. Fenerbahçe; Şekip Kulaksızoğlu; Hasan Kamil Sporel, Cafer Çağatay- Kadri, İsmet, Fahir- Sabih, Alaeddin Baydar, Zeki Rıza Sporel, Ömer Tanyeri, Bedri Gürsoydan oluşan kadrosuyla sahaya çıktı. 30.dakikada 1-0 mağlup duruma düşen Fenerbahçe ikinci yarıda attığı iki gol ile General Harrington’un oluşturduğu bu ’İngiliz Milli Takımını’ mağlup etti. General Harrington gümüş kupayı takım kaptanı Hasan Kamil Sporel’e verdi. Binlerce seyirci bu tarihi anların ardından Fenerbahçeli futbolcuları Tünele kadar omuzlarında taşıdılar, oradan Kadıköy’e uğurladılar.

Lozan’da bulunan TBMM heyeti de bu maçtan haberdardı. Heyetin başında bulunan İsmet İnönü de Fenerbahçe takımına bu başarısından dolayı ’Heyetimiz namına hepinizi meserretle tebrik eder, gözlerinizden öperim’ şeklinde bir kutlama mesajı gönderdi.

Anarşistler, İtalya Kralı Umberto'yu öldürdü.
29 Hazairan 1900
[+] 2 üye Hector nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
Şeyh Said'in ölüm yıldönümü imiş :)
İhtiras, keder, heyecan, marjinallik, monşerlik, kaygı ve aşırı miktarda Türklük barındırır.
Ara
Cevapla
(04-07-2019, 12:39)Snyk : Obligatory.

(04-07-2018, 12:54)Snyk :
(04-07-2017, 10:13)Snyk :
(04-07-2016, 11:02)Snykdel : 10w5tr.gif
v5jjo8.gif
[+] 3 üye Snyk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.