Osmanli hâlâ yasasaydi ne olurdu?
Bildiginiz gibi Atatürk osmanli'dan kalan duyun u umumiye ihanetini, kapitulasyon ihanetinı, yabancılara ayrıcalık ihanetini kaldırarak Türkiye devletini kurmuştur.  Peki ya Atatürk hiç doğmasaydı ve Osmanlı hala devam etseydi ne olurdu?

Cevabı çok basit: cumhuriyet ilan edilmeden once trenlerde Turkce konuşmanın yasak oldugu, butcenin 10 kati kadar olan borc devam edecekti. Abdulhamitin peskes cektigu duyun u umumiye ihanetiyle vergi gelirlerimiz yabancilarin elinde olmaaya devam edecekti.

Istanbulun bir yakasindan diger yakasindan diger yakasina gecis tipki abdulhamit devrindeki gibi ingiliz gemileriyle saglanacakti.

Kisacasi 600 yillik somurulme devam edecekti.

Tabii bunlar benim kisisel gorusum. Bunlara katilmak zorunda degilsiniz. Farkli bir gorusunuz varsa soylerseniz dinlerim elbette.
Ara
Sorunun cevabını değilde somurulme olayını ben açayım sana.

9. Sınıftayım yıl 2008 coğrafya kitabında olanlardan bir kesit vereyim oranlar gerçek değil anlaşılması açıdan
Tuz hem üretiyoruz hem satıyoruz
Alış:7    satış:5
Çocukluğumuzdan beri bize öğretilen en önemli maden BOR
ham satış:5    mamul alış:65
Yanlış hatırlamıyorsam böyle 20 tane şey vardı.
Sen buna sömürülme bitti diyorsan sana göre normal derim gecerim.Fakat Ataturk dogmasaydi, olmasaydi gibi soylemlerle baslarsan is Ataturku cekistirmeye gider.Yasal olarak da suctur.
O senin sevmedigin din alimlerinden biri Osmanli ne yaparsak kurtulur veya kurtulurdu soylemlerine şöyle cevap verir.
Yıkık temelin üstüne bina inşa edilmez.
Bunları yazdıktan sonra;
Kapitülasyon ihaneti ne demek güçlü zamanımızda bizi çok büyük dertten kurtaran kapitülasyon zayıf zamanınız da bizim en büyük belâmız oldu.Ama öyle bi yazmışsın ki Osmanlı İngiltere Venedik nolur bize mal sat demiş.Duyunu umumiye kaldırıldı da tam tarihi hatırlamıyorum 1954-58 falan olması lazım borç ödedik.Hani şu bize borç bıraktı dediğin.Benim en hoşuma giden diplomatik harekettir şu borçların Osmanlıdan ayrılan devletlere bölünmesi.
Son olarak Osmanlı devam etseydi herhangi bir siyasi varlığı olmayan hilafetin başı olarak geçmişe saygımızdan duran bi makam olarak devam ederdik.Parlamenter sistem devam ederdi
[+] 2 üye etzel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Osmanlı olmasaydı Anadolunun siyasi birliğini sağlamayı becerebilen devletin durumuna bağlı olurdu herşey.Belki hiç becerilemezdi.
Bir taraftan Timur bir taraftan Memlük bir taraftan Haçlı orduları Anadoluyu sıkıştırıp Türkleri bölgeden sürebilirlerdi.
Özellikle Timur,Osmanlı gibi sağlam bir devleti temelden sarsabilmişken böyle bir güçlü devletin olmadığını varsayarsak parça parça olan Anadoluyu tamamen alabilirdi.

Bu arada Gardyans Osmanlı Devleti 1800-1922 yılları arasında değil 1299-1922 yılları arasında hüküm sürdü.Sanırım 1800-1850 civarında falan kurulduğunu sanıyorsun :P
[+] 4 üye Royal Guard nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
çok basit şekilde türkiye cumhuriyeti olmazdı.

düzelteyim yanlış anlamalara mahal vermemek için. muhtemelen mustafa kemal ve kurulan düzenli ordu yine savaşı kazanır , belki biraz eksik belki biraz fazla toprakla osmanlı yoluna devam ederdi. mustafa kemal de kurucu cumhurbaşkanı olarak değil osmanlının muzaffer paşası olarak anılırdı..yani çok değişik bişey olacağını pek düşünmüyorum. açıkçası cumhuriyetin ilk yılları hariç cumhuriyet sistemi de bu ülkede pek bir yararlılık gösteremedi. ya da biz adapte olamadık . bilemiyorum.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
hala yaşıyor zaten,
[+] 1 üye napolyon94 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.