Osmanlı Hakkında
Öncellikle şunu biliyoruz ki oyuna bu yılın sonunda bir güncelleme gelecek ve bu güncelleme Osmanlı Devleti'ni de kapsayacak. Bu güncellemeden önce Osmanlı ile ilgili bir oyun başlatmak ve gerçekten hakkını vererek oynamak istiyorum aynı zamanda bu oyunumun ışığında yazın ortalarına doğru oyuna yeni başlamış kişilere de rehber niteliğinde bu oyunumu anlatacağım.
Osmanlı biliyorsunuz ki çok güçlü bir devlet ve tarih de olduğu gibi oyunda da etrafında ilerleyen vadede pek çok düşman bulabilirsiniz örneğin Rusya, Avusturya, Persia(buna yazının devamında İran diyeceğim), İspanya bunla sizin canınızı en çok sıkacak devletler. Lakin sizin ecdada göre bir avantajınız var ecdad Rusya'nın varlığından haberdar bile değildi, İran'ın tehlikesini sınıra dayanınca anladılar ya da Avusturya'ya karşı bir anda teknlojik üstünlüklerinin artık ellerinde olmadıklarını farkettiler. Kısaca siz bu hataları önceden engelleyebilirsiniz.
Bu oyunumda Kuzey Afrika, İran, Hindistan, Hindiçin, Türkistan, Kafkasya-Kırım ve Avrupa'da hüküm süren ve Rusya'yı kurdurmamış bir Osmanlı olmak istiyorum. Taktiklerinizi ve görüşlerinizi bekliyorum.
Ara
kırım vassal iken moskovayı kırıma al rusya kurulmaz
Ara
demek istediğim o değildi. idea önerileri sağlam vassallar vs.
Ara
Savaşacaksın durmadan. O yüzden Quantity ideası ve Agresif Genişlemeyi düşüren bir diplomatik idea vardı. Ayrıca şehirlerin savaş skorunu düşüren bir diplomatik idea daha vardı. Kırım vassal olarak çok iyi idealara sahip. Kırım'ı Rusya'ya karşı beslemeli. Moskova'nın Great Horde'a saldırmasını engellemelisin. Akkoyunlularla savaşmalı. Rakka'dan Suriyeyi vassal çıkarıp memlüğe saldırıp suriye'ye core toprakları geri verebilirsin. Avrupa'da Eflağı vassallayıp macarı veya Polonya'yı yedirtebilirsin. Birazda iş sende bitiyor. Çok fazla toprak core edeceğin için Admin ideasına ihtiyacın olacak. Humanist ve din ideasına da ihtiyacın olacak.
Ara
Fazla tecrübeli bir oyuncu değilim ama baya Osmanlı oyunum var 200 saatin 100 saati diyelim. Birkaç öneri verebilirim nacizane. Kırıma Rusya'yı yedirtme en başta. influnce çıksan bile belli bir süreden sonra özgürlük isteği düşmüyor, sürekli development basmak zorunda kalıyorsun. Bir diğeri de Memlük meselesi. Eğer 1500'e kadar dalmazsan memlük bütün arabistanı topluyor, bazen yemeni bile yutuyor. Bu olunca ne manpowerin kalıyor ne de savaş bitiyor. Bu yüzden Akkoyunlu ile ilk savaşında Direk Suriyeyi bıraktır ilişki kasıp vassalla ve 1480'den önce girmeye çalış. İşime en çok yarayan ve bence açılması gereken idealar Admin - Din - Humanist - Diplomatik. Açıkcası Casusluğu pek önermiyorum %20 ae veriyor ama 1600'lerden sonra zaten koalisyon penceresine bakmıyorsun. Çok güçleniyorsun üstelik İşin batıyla olmuyor. Askeri olarak Quantity denedim birkaç kez ama Suppy limite dikkat edersen oyun boyunca sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum. O yüzden Ofansif ve Quality alıyorum genelde.
                                                                                                                   76561198251634340.png
Ara
Rusyanın kurulması hiçbirşeyi değiştirmez bence. Ben zorluk olarak hardta oynuyorum. İdea seti olarak oyun başı aristokratic, espionage ve innovative idea guruplarını alıyorum. Bu idea setlerini bitirince sürekli zaten teknoloji olarak diğer devletlerden en az 2 seviye yukarda oluyorum. Birde defender of faith olunca rusya kurulsada tatarlara saldırayı göze alamıyor rusya. Saldırsada her türlü tokadı yiyor.
Medeni Hayattan Bahseden Züppelere,
Barıştan Bahseden Kansızlara,
Maziyi İnkar Eden Namussuzlara İnanma..!
Millet, Kan Demektir.
Damarındaki Asil Kanda Türklük Varsa,
Zaten Savaşçılığı Duyacak Ve İsteyeceksin....
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.