Osmanlı Türk devleti miydi?
Osmanlı çok değişiyor zaman içerisinde zaten bu yüzden Osmanlı Padişahlarından çok örnek aldığım bir kişi de Timur`un ta kendisidir.
[+] 1 üye zencefil nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(27-12-2015, 14:13)Jasebon : O zaman ingilterede ingiliz devleti degil hıristiyan  devleti? Bu ne dusmanlıktır boyle Osmanlı.dini islam  olan bir Turk devletidir. İgilterde dini hiristiyanlık olan bir ingiliz devletidir farkı anlayabiliyorsunuz dini. Hani Din, Kultur falan

Düşmanlık felan yok. Buraya yapılan yorumları yanlış anlıyorsun. Herkes senin gibi düşünmeyecek.
[+] 2 üye Rodemape32 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@La Valette

Hanedan da cariye olayları bence normal bir şey zira Anadolu'dan bir Türk kızı ile padişah evlense.O Türk kızının ailesi tahtta hakkını isteyebilir, devletin otoritesini sarsar.Bu yüzden cariye olayı vardır.İslamiyette ve Osmanlı'da soyu devam ettiren baba sayıldığı için sıkıntı görülmüyordu.
[+] 4 üye Leon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Aslında ilk yazmalarımın nedeni belli şeyleri açıklığa kavuşturmaktı ama bazen tabu"Cumhuriyetin kurduğu"ları yıkmak mümkün değildir.Tek sözüm "Güneş balçıkla sıvanmaz." olacaktır.Boşuna uğraşmayın arkadaşlar onlar Türk değil deseler bile bu Osmanlı'yı Türk olmaktan çıkarmaz.
Biz Lozan'la sadece bir devleti tasfiye etmedik.Aynı zamanda hayallerimizi de tasfiye ettik...
Ara
Yoksa hangi Hırvat devleti soyunu Oğuzhan'a bağlayıp Osmanlı soyu kuruduğunda Cengizhan soyu olan Girayların tahta geçmesine izin verirdi, dimi. :')
G0kMNN.png
[+] 3 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(27-12-2015, 00:28)çiftbaşlıkartal :
(26-12-2015, 23:50)Ketolar : Hanedanı yabancı Cariyelerle karışmış olan ama Türk diye nitelendirdiğimiz çok uluslu bir devletti fakat sadece Türkler asker olabiliyordu devşirmeler hariç. Devlet adamlarınında devşirme olma zorunluluğunu unutmamak lazım.

Yanlışları düzeltelim.
1)Devlet adamlarının devşirme olma zorunluluğu yoktur.Fatih Çandarlı ailesinin nüfuzunu kırmak için devşirme kökenli paşalara daha çok değer vermiştir ama son sadrazamı Türk olan Karamani Mehmet Paşa'dır.Piri Paşa da Türk kökenlidir.Yani devşirme olma zorunluluğu yok.Zaten son devşirme paşa yanılmıyorsam Tarhuncu Ahmet Paşa'dır ve 16-17. yy da görev yapmıştır.

2)Askerlerin hepsi Türk kökenli değildir zaten devşirme sisteminin esas amacı orduya asker sağlamaktır ve yeniçerileri oluştururlar.Yeniçeri ocağı III. Murat'tan itibaren Türk kökenli asker alınmıştır.Ama tımarlı sipahi olan atlı unsur çoğunlukla Türk'tür.

3)Cariye olayı karışık ama bu onların Türklüklerini etkilemez.Eğer bunu kabul ediyorsanız bugün Anayasa'nın kurallarını da tanımıyorsunuz demektir.

Adam cevabı güzel yazmış 16.yy ın sonuna kadar devşirmelerin oranı 10/1  17.yy ın ikinci yarısına kadar devşirmelerin oranı artıyor fakat sonra kaldırılıyor devşirme sistemi...

Ketolarr Timur devleti hiç değişim göstermiyor evet çünkü 100 yıl içinde yıkılıyor :D
Ara
(27-12-2015, 14:13)Jasebon : O zaman ingilterede ingiliz devleti degil hıristiyan  devleti? Bu ne dusmanlıktır boyle Osmanlı.dini islam  olan bir Turk devletidir. İgilterde dini hiristiyanlık olan bir ingiliz devletidir farkı anlayabiliyorsunuz dini. Hani Din, Kultur falan
Ingilizler Hristiyanlari tek çatı altında birleştirmeyi hedeflediler mi ? Hayır. Ingilizler belki dünyadaki en ırkçı milletlerden birisidir (bknz:Hindistan). Osmanlı ırkçı değildi ve ümmetçiliği esas aldı, bu yüzden Türklükte bozulmalar meydana geldi.

Ayrıca Osmanlı ya düşman falan değilim, 16. Yüzyılın sonlarına kadar tahta olan padişahlarin yaptığı işleri takdir de ediyorum (Bu yüzyıldan sonraki bazı padişahlarida takdir ediyorum tabii ki) ama sırf atamiz diye "OSMANLININ HER SEYI DOĞRUDUR." Diyemeyiz ki zaten herşeyi doğru olsaydı şu anda halen Osmanlı Devleti'nde yaşıyor olurduk.
[+] 2 üye Xepluper nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(27-12-2015, 16:18)Xepluper :
Ingilizler Hristiyanlari tek çatı altında birleştirmeyi hedeflediler mi ? Hayır. Ingilizler belki dünyadaki en ırkçı milletlerden birisidir (bknz:Hindistan). Osmanlı ırkçı değildi ve ümmetçiliği esas aldı, bu yüzden Türklükte bozulmalar meydana geldi.

Ayrıca Osmanlı ya düşman falan değilim, 16. Yüzyılın sonlarına kadar tahta olan padişahlarin yaptığı işleri takdir de ediyorum (Bu yüzyıldan sonraki bazı padişahlarida takdir ediyorum tabii ki) ama sırf atamiz diye "OSMANLININ HER SEYI DOĞRUDUR."  Diyemeyiz ki zaten herşeyi doğru olsaydı şu anda halen Osmanlı Devleti'nde yaşıyor olurduk.

Türkkükte bozulma derken yani labartouvarda genlemi oynadılar sanki... Türklük derken ne anlıyorsun merak ediyorum resmi dilin türkçe olmasımı ?
osmanlı bir ulus değildi o yüzyıllarda dünyada ulsu diye bir kavram yoktu...

Osmanlı olmasaydı ne babür devleti hindistanı ele geçirebilirdi nede şu an kuzey afrikada müslümanlar yaşayabilirdi ...
Özbekler babürlüler gibi istanbuldan gelen barut ve tüfek ustalarını kullanabilseydi orta asya Rus istilasına uğramazdı.
Ara
Kimse saf Türk , saf İngiliz değildir.Elbet 6-7 kuşak öncesi bir Çerkes,Laz,Ermeni,Fransız,Alman damat/gelin ile evlenmiştir ve soyun DNA olarak %10'unu o ırka bağlamıştır.Bir insan ben Türk'üm diyorsa uzatmayacaksın.Türktür.

Edit : En basit örneği şu anda İngilizleri yöneten 2.Elizabeth'ın soyu aslında Hannover ülkesine dayanıyor yani aslen Alman ama İngilizim diye tanıtıyor kendini.
[+] 3 üye Leon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(27-12-2015, 16:21)cemal :
(27-12-2015, 16:18)Xepluper :

Ayrıca Osmanlı ya düşman falan değilim, 16. Yüzyılın sonlarına kadar tahta olan padişahlarin yaptığı işleri takdir de ediyorum (Bu yüzyıldan sonraki bazı padişahlarida takdir ediyorum tabii ki) ama sırf atamiz diye "OSMANLININ HER SEYI DOĞRUDUR."  Diyemeyiz ki zaten herşeyi doğru olsaydı şu anda halen Osmanlı Devleti'nde yaşıyor olurduk.

Türkkükte bozulma derken yani labartouvarda genlemi oynadılar sanki... Türklük derken ne anlıyorsun merak ediyorum resmi dilin türkçe olmasımı ?
osmanlı bir ulus değildi o yüzyıllarda dünyada ulsu diye bir kavram yoktu...

Osmanlı olmasaydı ne babür devleti hindistanı ele geçirebilirdi nede şu an kuzey afrikada müslümanlar yaşayabilirdi ...
Özbekler babürlüler gibi istanbuldan gelen barut ve tüfek ustalarını kullanabilseydi orta asya Rus istilasına uğramazdı.

Türklükte bozulma şu demek oluyor, Osmanlı da yaşayan;

KÜRTLER
ARNAVUTLAR
BOŞNAKLAR
ERMENİLER
RUMLAR
BULGARLAR
SIRPLAR
YAHUDİLER
SÜRYANİLER
KIPTİLER
SAMİRİLER
ARAPLAR
FARSLAR
VB.

Irklar çoğalıyor, buna karşılık Türkler Arapça alfabesi ile yazıp, Arapça, Farsça, Fransızca karışımı "Osmanlıca" adı verilen dili yazıyorlar. Tekke ve zaviyelerde pozitif ilim değil arapça ve dini eğitimler veriliyor.

Yabancı gelinler alınınca, gelenekler yabancılar ile harmanlaniyor. Asıl gelenekler unutuluyor

Tabii ki bunlar 3 kitaya hakim olan bir devlette kaçınılmazdı o yüzden Osmanlı ya herhangi bir eleştiri yapamıyorum genişleme politikasında.
Ara
(27-12-2015, 16:42)Xepluper : Türklükte bozulma şu demek oluyor, Osmanlı da yaşayan;

KÜRTLER
ARNAVUTLAR
BOŞNAKLAR
ERMENİLER
RUMLAR
BULGARLAR
SIRPLAR
YAHUDİLER
SÜRYANİLER  
KIPTİLER
SAMİRİLER
ARAPLAR
FARSLAR
VB.

Irklar çoğalıyor, buna karşılık Türkler Arapça alfabesi ile yazıp, Arapça, Farsça, Fransızca karışımı "Osmanlıca" adı verilen dili yazıyorlar. Tekke ve zaviyelerde pozitif ilim değil arapça ve dini eğitimler veriliyor.

Yabancı gelinler alınınca,  gelenekler yabancılar ile harmanlaniyor. Asıl gelenekler unutuluyor

Tabii ki bunlar 3 kitaya hakim olan bir devlette kaçınılmazdı o yüzden Osmanlı ya herhangi bir eleştiri yapamıyorum genişleme politikasında.

-Türkler çoğalmıyormu ? Anadolu dolduğu için halk köylerden şehirlere göç etmedimi...

-tekke ve zaviyeler örgün eğitim kurumu değildir.Şu anki halk eğitim merkezleri gibidir.Fatih zamanında sahnı seman kanuni zamanında  süleymanıiye medreseleri pozitif ilim veriyor.Zamanla bu kurumların müfredatından çıkıyor fakat hendesehane,mühendishane,idadi,darülfnün derken bir yüzyıl sonra tekrar giriyor.
Çıktığını söylediğiniz zaman dilimlerinde ise evliya çelebi,katip çelebi,hezarfen çelebi,... gibi bilim adamlarımız var.

-Hangi gelenek Allah aşkına uydurma şurda

Osmanlı sonsuza dek genişleceyek değildi bir devletin genişlemesi o devletin halkına nufus ve  vergi bakımından yük bindirir.Öyle olmasaydı devlet adamları ve asker Beyazıdı değilde cemi seçerdi
Ara
Bence bir devleti bir topluluğa ait yapacaksak o devletin yaptıklarına ve amacına bakmak gerekir.
Benim görüşüm, Devlet-i Aliye-i Osmaniyye Türk değildir. Çünkü Türklüğe değil İslama hizmet etmiştir.
Ara
Tamam bana görede Fransa fransız degil katolik devletidir adamlar haçlı seferlerine ne kadar katıldı cok hizmetkarlar
Ara
Genetik tartışmaları ile bir devleti farklı bir millete addedenler çok büyük yanlış yapıyor. Eğer genetik oranlarla milli aidiyet belirliyorsanız, Anadolu Türklerini Türk kabul etmeyin.

Osmanlı Türk İmparatorluğudur.
[+] 2 üye Moses nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(27-12-2015, 18:41)Jasebon : Tamam bana görede Fransa fransız degil katolik devletidir adamlar haçlı seferlerine ne kadar katıldı cok hizmetkarlar

Sana daha nasıl aciklayabilirim bilmiyorum. Laf anlamayan adama laf anlatılmıyor ki.

Fransızlarlarin 1. amacı Katolik hristiyanliga hizmet etmek değildi ama Osmanlının 1. amacı islam dinine hizmet etmekti buda Türklük bilincinin azalmasına yol açtı sonradan kurtuluş savaşında yeniden Türklük ön plana çıktı.

Bu sefer anlatabilir mi ? Bak senin için özetledim, hani uzun yazıları okumak istemiyorsan.
Ara
(27-12-2015, 18:41)Jasebon : Tamam bana görede Fransa fransız degil katolik devletidir adamlar haçlı seferlerine ne kadar katıldı cok hizmetkarlar

Bu kadar basit değil ki, yani çok art niyetli bir yaklaşım. Sana cizyeden örnek vermek istiyorum. Hani şu Islahat Fermanına kadar sadece gayrimüslümlerden alınan vergi. Bak burada bir ayrım noktası var ve bu nokta din, Türklük değil. Osmanlıda Türkler dışında diğer toplumların ödediği bir vergi var mı? Yani sadece ayrım noktasının Türklük olduğu, Türklere bir lütuf olan? Osmanlıya göre ya Müslümansındır ya da değil, yasada kendini buna göre bulursun. Devlet ile ilişkin bu ayrıma bağlı olarak gelişir. Elbette elma ile armut değil bunlar, kesişim kümeleri var fakat ön planda tuttuğun unsur devleti şekillendirir.
[+] 1 üye Keovan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Osmanlıının türk devleti olabilmesi için fethettiği toprakalrdaki yerli halkı tıpkı ispanyollar ingilizler ruslar gibi kesip biçip katliam yapıp iskana açması kolonileştirmesi sömürmesi gerekliydi.. bunu yapmadığı , fethettiği heryeri adam gibi yönettiği için Türk devleti değildir. Bir islam devleti midir ? o tartışılabilir.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Tamam iste fransızlar katolik.degil diye cezayirlileri katletmedilermi?  Halbuki bir Bretonla bir fransız'ın bir farkı yok ikiside katolik cunku. Muslumanlarana zekat vergisi alınıyor hiristiyanlardan alınıyormu?  Fransızlar olsa katiederlerdi bizse onları koruyarak vergi alıyoruz. Osmanlı bir Türk devletidir cidden sacmalıyorsunuz ne devleti o zaman bir isim soyleyin fransızlarmı kurdu Osmanlıyı. O halde sırplarda sırp degil eskiden paganizme inanıyorlardı artık illa tengriyemi inanalım bu ne islam dusmanlıgıdır. Milletler degisebilir
Ara
yahu bazı arkadaşları cidden anlamakta güçlük çekiyorum.Osmanlıyı elbette türk ırkı kurmuştur.kurucusu ertuğrul gazinin oğlu osman gazi ama temellerini ertuğrul atıyor.. 400 çadırlık kayı boyu kurdu. bunu bilmeyen bunu tartışacak adam var mı? yok. demekki biz türk devletiyiz. ana unsurumuz dilimiz türk . peki sonrası. evet osmanlı islam üzerine kurulu bir devlet ve islamda milliyete görünüşe dile ırka bakılmaz. dine bakılır. üstünlük takvadadır denilir evet ya müslümansındır ya da değilsindir. ama bu müslüman olmayana kıyılacak diye birşey yoktur. hoşgörü politikası izlenmiştir.gayrimüslimlere islamın emrettiği üzere dinini yaşayabilmeleri karşılığında vergi koyulmuştur.devşirme sistemiyle deevşirilip askere alınan yeniçeri birliği ordunun sadece küçük bir kısmını teşkil etmektedir. zaman zaman bu sayı epeyce artsa da ordunun büyük çoğunluğu halen türklerden oluşmaktadır.

burada tartışmayı getirmek istediğiniz noktayı da çok iyi anlamaktayız. ister kabul edin ister etmeyin .osmanlı türk islam devletidir.bizim devletimiz bizim tarihimiz bizim atalarımız. doğrusu yanlışı zaferi yenilgisi ile. türkün adını tarihe kazımış mı? kazımış. dünyaya diz çöktürüp aman diletmiş mi? diletmiş.girdiği yere huzur getirmiş mi? getirmiş. gurur duyun. bırakın anlamsız tartışmaları..başka atamız yok..

bir de bulabilirsem bir video ekleyeceğim buraya.. bakın bakalım türk mü değil mi? yaşanmış bir hikaye ve günümüzde yaşandı bu çok eski değil...

oturun izleyin gurur duyun atanızla..

https://www.youtube.com/watch?v=D4cs0BsGWhA
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 2 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Osmanlı Türk devletidir, aynı zamanda Türklük fikrine, milliyetine en çok zarar veren devlettir. 1789'dan öncede millet aramak biraz abes arkadaşlar, dinin altında kalıyor çünkü millet fikri, hem Batı'da, hem Doğu'da böyle.
[+] 2 üye Awake nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.