Osmanlı Türk devleti miydi?
Kanun-i Esasi'nin Önemli Maddeleri:
  • Eğinli İngiliz Said Paşa, Süleyman Bey ve Mabeyn Başkatibi Said Küçük Said Paşa Bey'in teklifiyle "Osmanlı memleketinde bulunan milletlerin her biri kendi dilini konuşmakta serbesttir" mealindeki madde devletin resmi dilinin "Türkçedir" şeklinde değiştirilerek 18.ve 57. maddeler olmak üzere iki yerde yerini aldı.
  • Yasa önünde tüm Osmanlıların eşit olduğu, kişilerin, din hakkında ön yargıya sahip olunmaksızın vatana karşı aynı hak ve ödevleri bulunduğu 17. maddede, devlet görevlilerinin devletin resmi dili olan Türkçeyi bilmek zorunluluğu 18. maddede yer alıyordu.
Ilber Ortayli tarafindan da soyleniyor 39:15 itibaren.

[+] 3 üye PiriReis nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Osmanlı Türk İslam devletidir. Bunun aksini iddia edemez kimse. Görende Osmanlıyı rumlar fransızlar ermeniler kurdu sanar . Tarihinize sahip çıkın.
Siyasette muhabbet... Hepsi yalan, palavra... 
Doğru sözü “Kül Tegin” kitabesinde ara... 
[+] 6 üye Ahrep nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(04-01-2016, 18:34)Kamran : Turk olsa ne yazar olmazsa ne yazar ne degisir. Anlamsiz konu o kadar.

Çok şey değişir. Mesela buradaki bazı arkadaşlar Osmanlı'ya saldırmak için bahane aradıkları için bu tarz bir zihin mastürbasyonu yapamazlardı.

Ayrıca burada Osmanlı'yı "hatasız , süper-hümanist , adalet dağıtıcısı" olarak gören arkadaşlara da Allah akıl fikir versin diyorum. Osmanlı tıpkı zamanındaki bir çok monarşi gibi kendi çıkarlarını gözetmiş gerekse bu konuda İslam'ı kullanmış veya bazılarınıza göre "İslam'a hizmet" etmiştir. Kimsenin niyetini buradan açıpta öğrenemeyeceğimize göre tartışmanın lüzumu yok. Tarih her zaman subjektif olmuştur.
n20GdM.png
[+] 4 üye Steafun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Osmanlı ya Türk dememeği açıklayayım:
1-)600 senelik türk tarihi yok olur. 3000 sene olduğunu varsayarsak 5de 1'i gitti.
2-)1200 senelik islam tarihinin 600 senesi yok olur. Yarısı daha gitti.
3-)Türk değil diyenlerin sayesinde PDX cesaret bulur ve Osmanlıyı araplarla aynı kültüre koyar.

Devletin başındakilerin kanı önemli değildir. Şayet öyle olsaydı Memlük Kölemen Devleti 1 numaralı türk devleti olurdu çünkü başlarındaki aile kıpçak türküydü. Ama halk arabtı. Padışahların yabancılarla evlenmiş olmasının devlet'in milliyetini bozduğunu söyleyenlerin tezi de böyle çürür.
[+] 2 üye PashaZade nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hayır Almandı Osmanlı aslıda Sultanlar Von Habsburg'du ve katoliklerdi.Halk zaten İngilizdi 1.dünya savaşşında bu yüzden çıktı.
[+] 1 üye Momlak nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Rus Çarlığı da rus değil o zaman :D
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
Türk İmparatorluğudur fakat ordusu ordunun en önemli birliği Türk değilse o ordu Bizans ordusudur.
Denemeyi bilene imkansız yoktur.

- III.Alexandros (Büyük İskender)
Ara
(13-06-2016, 21:19)Reoberg : Türk İmparatorluğudur fakat ordusu ordunun en önemli birliği Türk değilse o ordu Bizans ordusudur.

Yani orduda en fazla Fransız olsa bile mi Bizans ordusudur?
Ara
Benim bildiğim Osmanlı Ordusunda yabancı bulunan tek teşkilat Yeniçerilerdi.
[+] 2 üye SatanistKesenKedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Son kez diyorum ağır olacak isterse silebilir arkadaşlar ama ; Ecdadının Osmanlı olduğunu benimsemeyeni allah öteki tarafta benim elime versin de bir görüşelim onla.
Ara
Bizim ecdadımız Türktür. Osmanlı ırk değil hanedanın ismidir.
Siyasette muhabbet... Hepsi yalan, palavra... 
Doğru sözü “Kül Tegin” kitabesinde ara... 
Ara
(13-06-2016, 23:15)GoktugPasa :
(13-06-2016, 21:19)Reoberg : Türk İmparatorluğudur fakat ordusu ordunun en önemli birliği Türk değilse o ordu Bizans ordusudur.

Yani orduda en fazla Fransız olsa bile mi Bizans ordusudur?

Burdaki mevzu ordu sistemi ile ilgili Türk ordusunda birimlerin %70 i piyade olmaz.

(14-06-2016, 00:39)SatanistKesenKedi : Benim bildiğim Osmanlı Ordusunda yabancı bulunan tek teşkilat Yeniçerilerdi.

En iyisi yeniçeriler ve ordunun %70 i piyade hangi Türk Ordusunda %70 piyade var ?

Ara
(14-06-2016, 01:57)PashaZade : Son kez diyorum ağır olacak isterse silebilir arkadaşlar ama ; Ecdadının Osmanlı olduğunu benimsemeyeni allah öteki tarafta benim elime versin de bir görüşelim onla.

Osmanlı'nın o sunu büyük yazıpta Allah'ın a sını küçük yazıyorsun ve ben Osmanlı torunuyum diyorsun yani. Ecdad demek ata, atalar demektir bir Türk insanının tek bir atası yok. Osmanlı ise gelip geçmiş bir devletin ismidir bütün ecdadını Osmanlı'ya yığamazsın ve evet benim ecdadım Osmanlı değil, Karamanoğulları'dır atalarım orada doğup büyümüş daha sonra Osmanlı hakimiyete altına girince Balkanlara yerleşmişlerdir. Ayrıca Osmanlı torunuyum diye geçinenlerde yanlış bir tabir kullanıyor Osmanlı torunu olabilmen için Osmanlı Hanedanı'na mensup olman gerek zaten olsaydın bunu bilirdin oysa ki sen Balkanlarda veya Anadolu'da ikamet eden bir köylü şanslıysan şehirde yaşayan sıradan bir vatandaşın torunusun. Tarih boyunca Osmanlı tek Türk devleti değildi şu kafadan çıkın artık.
76561198032000419.png
[+] 6 üye Yabgu Khan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Reoberg benim yazımı alıntılamışın ve yazıda değişiklikler yapmışsın düzeltirsen sevinirim.
Ara
piyadelern % 70 olmasını yazmışsın o zaman Tsk Türk ordusu değil.17.yy da piyadelerin oranı arttı 18.yy da atlıları geçti yani ilk 300 yıl boyunca %90-98 atlıymış demekki ordusu Ayrıca devşirme sistemi 1660lardan itibaren terk edildi o zamandan sonra yılda sadece 300 çocuk alındı ki bu da 18.yy da terk edildi Yeniçeriler müslüman arnavut ve Türklerden oluşuyordu 18. ve 19.yy larda öyle devşirmelerin isyanı felan değil basbayağı arnavut ve Türk isyanlarıdır 18. ve 19.yy isyanları
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
Fatih'in Costanza'ya yaptırttığı madalyon. Şöyle yazıyor: "Osmanlı Hanedanından Türklerin İmparatoru Sultan Mehmed"
qBbOWd.jpg
[+] 2 üye Halepli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(14-06-2016, 01:57)PashaZade : Son kez diyorum ağır olacak isterse silebilir arkadaşlar ama ; Ecdadının Osmanlı olduğunu benimsemeyeni allah öteki tarafta benim elime versin de bir görüşelim onla.

Sizin kafayı anlayamıyorum, osmanlı da osmanlı tutturmuşsunuz, osmanlının soyundan gelmiyoruz arkadaş, o topraklarda yaşayan köylünün soyundan geliyoruz, şeyh bedreddin'lerin soyundan geliyoruz, anadolu topraklarında karın tokluğuna, saraylarında oğlanlara atlayan, gece gündüz keyif yapan, ülkeyi her fırsatta satan, halkı sömür sömür sömüren padişahlara ve dalkavuklarına çalışarak, ağır vergiler ödeyerek hayatlarını geçindirmeye çalışan, köylülerin, zanaatkarların soyundan geliyoruz. Ne ülke yönetiminde sözü vardı bu adamların, ne de adam akıllı kişisel hakları, din ile sömürüldüler, silahla sömürüldüler, toprak ile sömürüldüler, para ile sömürüldüler, savaşlarda öldürüldüler. Bu illetten kurtulduğumuz için yatıp kalkıp dua etmeniz gerekirken hala bir osmanlı sevdası gidiyor. Osmanlı bir süreçtir, gelmiştir geçmiştir, öyle kolay kolay da geçmemiş insanlar bu uğurda yaşamlarını vermişlerdir(bknz. Kurtuluş Savaşı), ilk olarak bu uğurda canlarını veren insanların kemiklerini sızlatıyorsunuz, dökülen kanların kutsallığına küfür ediyorsunuz, benim ecdadım bu topraklarda yaşamış onurlu, emekçi anadolu halkıdır, sen hala gidip oğlancı osmanlı benim ecdadım diyorsan da keyfin bilir, zevkler ve renkler tartışılmaz sonuçta.
A leader is a dealer in hope

[+] 4 üye Nogrod nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(14-06-2016, 17:46)cemal : piyadelern % 70 olmasını yazmışsın o zaman Tsk Türk ordusu değil.17.yy da piyadelerin oranı arttı 18.yy da atlıları geçti yani ilk 300 yıl boyunca %90-98 atlıymış demekki ordusu Ayrıca devşirme sistemi 1660lardan itibaren terk edildi o zamandan sonra yılda sadece 300 çocuk alındı ki bu da 18.yy da terk edildi Yeniçeriler müslüman arnavut ve Türklerden oluşuyordu 18. ve 19.yy larda öyle devşirmelerin isyanı felan değil basbayağı arnavut ve Türk isyanlarıdır 18. ve 19.yy isyanları

Haklısın aslında daha 50 60 yıl öncesina kadar herkez atlı iken birden %70 piyadeye geçmek o ordunun ve ordu sisteminin Türkler tarafından kurulum en iyi piyade birliğinin Türk olmaması o ordunun %100 Türk Ordusu olduğunu gösterir. O zaman Anzaklarada İngiliz deyin neden Anzak diyorsunuz ?

Ara
(14-06-2016, 19:23)Nogrod :

Sizin kafayı anlayamıyorum, osmanlı da osmanlı tutturmuşsunuz, osmanlının soyundan gelmiyoruz arkadaş, o topraklarda yaşayan köylünün soyundan geliyoruz, şeyh bedreddin'lerin soyundan geliyoruz, anadolu topraklarında karın tokluğuna, saraylarında oğlanlara atlayan, gece gündüz keyif yapan, ülkeyi her fırsatta satan, halkı sömür sömür sömüren padişahlara ve dalkavuklarına çalışarak, ağır vergiler ödeyerek hayatlarını geçindirmeye çalışan, köylülerin, zanaatkarların soyundan geliyoruz. Ne ülke yönetiminde sözü vardı bu adamların, ne de adam akıllı kişisel hakları, din ile sömürüldüler, silahla sömürüldüler, toprak ile sömürüldüler, para ile sömürüldüler, savaşlarda öldürüldüler. Bu illetten kurtulduğumuz için yatıp kalkıp dua etmeniz gerekirken hala bir osmanlı sevdası gidiyor. Osmanlı bir süreçtir, gelmiştir geçmiştir, öyle kolay kolay da geçmemiş insanlar bu uğurda yaşamlarını vermişlerdir(bknz. Kurtuluş Savaşı), ilk olarak bu uğurda canlarını veren insanların kemiklerini sızlatıyorsunuz, dökülen kanların kutsallığına küfür ediyorsunuz, benim ecdadım bu topraklarda yaşamış onurlu, emekçi anadolu halkıdır, sen hala gidip oğlancı osmanlı benim ecdadım diyorsan da keyfin bilir, zevkler ve renkler tartışılmaz sonuçta.

Kusura bakma ama Vahdettin'in atalarına soysuz diyip hakaretler eden adamın izini takip etmeyeceğim. Osmanlı bitti. Geri gelmesini savunmuyorum. Ama bu Osmanlının asıl Ecdad olduğu gerçeğini değiştirmez. Ayrıca emin ol Kurtuluş savaşı dediğin savaşta benim ailemin yarısından fazlası şehit oldu. Kendi aileme küfredecek kadar bunamadım.
Ara
(14-06-2016, 22:15)Reoberg :
(14-06-2016, 17:46)cemal : piyadelern % 70 olmasını yazmışsın o zaman Tsk Türk ordusu değil.17.yy da piyadelerin oranı arttı 18.yy da atlıları geçti yani ilk 300 yıl boyunca %90-98 atlıymış demekki ordusu Ayrıca devşirme sistemi 1660lardan itibaren terk edildi o zamandan sonra yılda sadece 300 çocuk alındı ki bu da 18.yy da terk edildi Yeniçeriler müslüman arnavut ve Türklerden oluşuyordu 18. ve 19.yy larda   öyle devşirmelerin isyanı felan değil basbayağı arnavut ve Türk isyanlarıdır 18. ve 19.yy isyanları

Haklısın aslında daha 50 60 yıl öncesina kadar herkez atlı iken birden %70  piyadeye geçmek o ordunun ve ordu sisteminin Türkler tarafından kurulum en iyi piyade birliğinin Türk olmaması o ordunun %100 Türk Ordusu olduğunu gösterir. O zaman Anzaklarada İngiliz deyin neden Anzak diyorsunuz ?

Akıllı kardeşim 50 senede olmadı o bi kere ayrıca kısa sürede atlıdan piyadeye geçişte devşirmeler olurmu bi düşün bir tane devşirmenin yetişesi yıllar alıyor ölmesi ise çok kolay 17.yy başında yeniçeri sayısı arttırıldığında her sene 2 bin çocuk devşirmeye başlamışlar fakat girit savaşları derken yeniçeriler kolayca öldüğü için devşirme usulu terk edildi .Sen 10 yılda yetiştir 1 mermide ölsün sen bir daha devşirme yetiştirirmisin ayrıca en büyük zamanlarında yılda 2 bin devşirme yetiştirilirken  II.Mahmud döneminde aynı anda 120 bin yeniçeriyi nasıl açıklıyorsun tarihsel bilgiden anlamayan arkadaşım.Ayrıca devşirmelerin en kalabalık zamanında bile devşirme sayısı Türk asker sayısını geçmedi.
%10 dan %70 piyadeye geçişimiz 1 asırdan daha fazla sürdü ki sen git biraz prut seferini araştır katılan 100 bin askerin sadece 10 bini yeniçeri yani geri kalan eyalet askerleri Türkler ve balkan müslümanları ki o yeniçerilerin en fazla 3 bini devşirmedir...
Yada dur tamam osmanlı ordusu Türk değil tamam Türkçe konuşsalarda soyları Türk olsada Türk değiller kabul ediyorum
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.