Project Caesar Başlangıç Tarihi Doğrulandı
Project Caesar'ın başlangıç tarihine ilişkin uzun zamandır yapılan tartışmalara son noktayı Johan koydu. Oyun 1 Nisan 1337'de başlayacak.

Johan :Başlangıç tarihine ilişkin epey spekülasyon vardı, birçoğunuzun tahmin etmiş olduğu üzere başlangıç tarihi 1 Nisan 1337.

Peki ya neden bu başlangıç tarihini seçtik? Bunun birçok sebebi var.
  • Kara Ölüm'den önce başladığı için oyunun başlarında bir zorluk sunuyor.
  • III. Edward Yüzyıl Savaşı'nı başlatmak üzere olduğundan Fransa'nın feodal sadakat sistemi sınanıyor.
  • Grönland'da hâlen bir koloni var.
  • Bizans büyük olsa da Osmanlılar genişlemek üzere.
  • Timur'un yükselişi gerçekleşmek üzere.
  • Bazı ülkeler güçlerinin zirvesinde olsa da büyük zorluklarla karşı karşıya: Mali, Delhi ve Yuan gibi.
  • Bazı ülkelerse henüz kuruluş aşamasındalar: Aztekler, Cusco, Majapahit ve Aşikaga Şogunluğu gibi.
  • Feodalizmden modern devletlere geçişi yansıtabiliyoruz.
  • Feodal milislerden daimî ordulara geçişi yansıtabiliyoruz.
  • İtalya ve Avrupa'nın geri kalanında Rönesans ya da Bankacılık gibi yeni enstitüler filizleniyor.
  • Kutsal Roma İmparatorluğu değişimin ortasında, 3 hanedan (Wittelsbach, Luxembourg ve Habsburg) onun için mücadele ediyor ve Hrisobullos logos henüz ilan edilmemiş.
  • Katolik kilisesi gücünün zirvesinde, askerî tarikatlar Kuzeydoğu Avrupa ve Akdeniz'de seferlere çıkıyor. Ancak Papa Avignon'da ikamet ediyor ki bu, Roma ile Batı Bölünmesi'ne yol açacak.
  • Bruce'un destekçileri İskoç Bağımsızlık Savaşı'nda avantajlarını sonuna kadar kullanırken ve Gaelik İrlandalı şefler İngiliz Lordlarından geniş topraklar geri almaya başlamışken İngiltere'nin adalardaki hükmü zayıflıyor. Bu esnada son büyük Galler isyanının tohumları ekiliyor.
  • İberya'daki Hristiyan krallıklar ve son Müslüman köprübaşları arasında hassas bir denge mevcut.
  • Doğu Avrupa, Orta Doğu ya da Güneydoğu Asya gibi bölgelerde farklı bir güç dengesi mevcut.
  • Bozkır Hordaları Avrasya'dan Akdeniz'e ve Pasifik'e kadar yayılmış vaziyette.
ve çok daha fazlası...
IbnE9P2.gif
[+] 6 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Golden Bull öncesi HRE oyuna nasıl yansıtılacak acaba. En çok merak ettiğim kısım bu.
Ara
Eu5 demeden eu5 yapıyoruz dediler. yani bu kadar saçma bir reklam kampanyası olamaz.
humanitas una debet esse; aliter evanescet.
[+] 2 üye Númenorë nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1356´da başlaması çok daha iyi olurdu.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
[+] 1 üye Menars nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1337 bir Europa Universalis için oldukça tuhaf bir başlangıç tarihi bence. O kadar erken bir tarih daha çok Crusader Kings sistemine uygun bir tarih bence.
[+] 2 üye Selene nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bence bu artık EU olmuyor arkadaşlar. Feodal sistemden mutlak monarşiye geçişi işleyen yeni bir oyun. Oyun sonuda en fazla 1700 olur. Hatta büyük ihtimal 1650 gibi biter.
Ara
1700'den sonralarını kestilerse çok hoş olur. Oranın artık March of the Eagles 2 gibi başka oyun olması lazım. 1356 bence daha iyi olurdu ama 1337 de kotarılamayacak bir şey değil. Tam aksine bence EU'in ideal zaman aralığı bu. CK3 çok geç bitiyor olabilir.
[+] 3 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
O zaman Harita Bu Hayırlı Olsun Ama Hala Eu 5 olduğunu Düşünmüyorum.

1337-maps-of-europe-and-south-west-asia-...9cd941f973
Hail the Omnissiah! He is the God in the Machine, the Source of All Knowledge
[+] 2 üye gLo1NN nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(23-03-2024, 20:09)gLo1NN : O zaman Harita Bu Hayırlı Olsun Ama Hala Eu 5 olduğunu Düşünmüyorum.

1337-maps-of-europe-and-south-west-asia-...9cd941f973

Eu5 dışında başka bir seçenek yok. Adamlar sürekli olarak Eu4, Eu3 e atıf yapıp duruyorlar. Tahminim Eu5 2024 ün son çeyreğinde çıkar.
[+] 1 üye dark prens nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Eu 5 Olması için bir neden yok ama olmaması için çok neden var son çıkan oyunların hiç biri bir düzene oturmadı eu ismini de böyle karalarsa elinde bir stellaris bir hoi kalıyor ki hoi de çok iyi durumda değil Eu 5 çıkmalı bende istiyorum çünkü eu4 ün motoru çok eskidi ama olası bir yanlış karar ve politika geri dönüşü olmayan bir zarar verecektir firmaya ki bu kafa ve hava hala prdx dan gitmiş değil umarım EU5 Değildir.
Hail the Omnissiah! He is the God in the Machine, the Source of All Knowledge
Ara
Türkçe çıkmayacaksa fikri çok saçma buldum, CK3 var zaten çıkar DLC, elinde Imperator Rome var zaten ona yüklen boşuna büyük işlere girme Paradox! Boş boş işler, sanki çıkan oyunları yaptılar bitti de buna geçiyorlar. Yaptıkları Victoria oyunundan Kate Middleton kanser oldu.
Ara
Bu oyunu saydığınız oyunların hiçbiriyle ilişiği olmayan Paradox Tinto geliştiriyor, o yüzden durumla alakasını çözemedim. Bunu yapacaklarına EU4'e daha çok DLC çıkarsınlar diyorsanız orası ayrı tabii.
WhaW8Am.gif
[+] 2 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
EU5 olacağı zaman aralığından zaten kesin anca seri Avrupa merkezli bir halden daha kapsayıcı bir hale evrildiği için isim değişikliğine gidilebileceğini düşünüyorum.
youjo-senki-the-saga-of-tanya-the-evil.gif
Ara
Bozkır hordalarını merak ettim.
[+] 1 üye Takeda Akane nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
valla yeni bir oyun için heyecanlıyım
Ara
(24-03-2024, 01:46)PCOyun : Bu oyunu saydığınız oyunların hiçbiriyle ilişiği olmayan Paradox Tinto geliştiriyor, o yüzden durumla alakasını çözemedim. Bunu yapacaklarına EU4'e daha çok DLC çıkarsınlar diyorsanız orası ayrı tabii.

Dahası Tinto zaten tamamen Europa Universalis'i geliştirsin diye kurulmuş bir stüdyo.
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(24-03-2024, 01:46)PCOyun : Bu oyunu saydığınız oyunların hiçbiriyle ilişiği olmayan Paradox Tinto geliştiriyor, o yüzden durumla alakasını çözemedim. Bunu yapacaklarına EU4'e daha çok DLC çıkarsınlar diyorsanız orası ayrı tabii.
Hocam yanlışsam düzeltin bu sonuç olarak bir Paradox şirketi değil mi? Ayrıca yöneticisinin EU4 dışında, Stellaris ve Rome için çalıştığını görüyorum ki detaylarına hakim değilim. VC2 için yine önemli görevler almış. İmparator'u geliştiren ekipleri de Paradox kovmadıysa eğer başka projelere dağıttı, sonuç olarak ben eleştirimin arkasındayım, Paradox'un insanları bölüp oyunlara dağıtması ya da alt firmalar kurup iş yapması onu farklı bir oyun firması yapmıyor, şayet yanlış bildiğim şeyler varsa ya da yanlış düşünüyorsam düzeltebilirseniz çok memnun olurum.
Ara
Sizden bir önceki iletide de bahsedildiği gibi bu stüdyo İsveç'teki Paradox stüdyolarından bağımsız bir şekilde Barselona'da kurulmuş EU4 geliştirmesine odaklansınlar diye görev alan bir stüdyoydu, geçtiğimiz haftalarda öğrendiğimiz üzere Project Caesar üzerinde çalışıyorlarmış ki bu da büyük olasılıkla Europa Universalis V olacak. Sizin istediğinizi karşılayacak unsur, Paradox'un İsveç'te aynı ofisleri paylaşıp "renklere" böldüğü "ekipler"i düzgün bir şekilde oyunları geliştirmeye odaklaması fakat Tinto bunu karşılamıyor. İsveç'teki ekipler İstanbul'da bulunan iki yakın BİM'i temsil ederken Tinto Antalya'daki bir BİM'i temsil ediyor. Evet ikisi de BİM fakat şehir ve konum farklılıklarından birbirlerini etkileyemiyorlar ve hatta sundukları ürünlerde de farklılıklar oluyor, İstanbul'da satılmayan şey Antalya'da satılıyor.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
2019'dan sonra Paradox Development Studio yapısal değişiklik geçirdi. Eskiden herşeye hemen hemen aynı ekip bakıyordu oyunlar arasında geliştirici bakımından çok fazla geçişkenlik vardı. 2020 itibariyle her oyuna(aslında IP'ye) farklı ekip bakıyor.

Paradox Development Studio Green: Stellaris
Paradox Development Studio Black: Crusader Kings III
Paradox Development Studio Red: Victoria 3
Paradox Development Studio Gold: Hearts of Iron IV

Bir de bu ekiplerden ayrı olarak sırf Europa Universalis'ten sorumlu olacak Paradox Tinto adında Barcelona'da apayrı bir stüdyo açtılar. Başına da Paradox'un süperstarı denebilecek daha önce birçok PDS oyununda görev alan, yöneticilik yapan Johan Andersson'ı getirdiler. Niye özellikle Europa Universalis için bu kadar uğraş derseniz firma çok uzun bir süredir amiral gemisi olarak Europa Universalis'i konumlandırıyor. Hatta muhtemelen HoI ve EU dışında tüm IPlerini fasa fiso olarak görüyorlardır.

Yani Tinto'dan zaten 2020'den beri beklenen sadece ve sadece iki iş vardı. EU4 için kapanış DLCleri yapılması ve yeni EU oyununu geliştirmeleri.
[+] 2 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Teşekkür ederim arkadaşlar mesajlarınız için, konuyu da kirlettiğim için kusura bakmayın. Diğer konuya da yazdığım gibi nasıl bir mekanik gelir bilemiyorum fakat Anadolu çok ilginç duruyor.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.