Prussia - Zayıf İnsan Gücü
adGWMB.png
Ara
Güzel olmuş.
Ara
@Okkes gayet güzel olmuş ellerine sağlık forumdaki belirttigin sorunlar üzerine ufak bi görüşümü bildirmek isterim
öncelikle manpower demissiniz otonomiler stateler konusunda ulkeyi kontrol etmelisiniz ve kucuk bir devlet durumundayken buyuk savaslara girmemeyi girseniz bile yanınıza bi kac buyuk devlet alıp girmenizi ve onlara eşlik ederek savası yonetmenizi isterim.
ekonomide ise lubeck ve baltık denizinin ticaretine baslangıcta konmak şart , alamadıysanız idealardan ekonomik idea alınabilirdi. idea demişken sahsi gorusumdur prusyaya diplomatic idea gereksiz bence onun yerine ekonomik alaydınız ve ya trade daha iyi olurdu.
bi sonraki husus din savasları : din savaslarında avusturyayı desteklememenizi tavsiye ederim. din savasları gelene kadar iyi bir dosttur avusturya ama ondan sonra yutulması gereken bir devlettir benim sahsi gorusum.
buyurkende cok fazla doguya degilde hre icinde ve ozellikle ticaret bolgelerini ele gecirirseniz buyuk denli ekonomilere ulasıp daha buyuk savaslarda zorlanmadan kazanma fırsatları elde edersiniz. bırakın dogu buyuk kalsın siz ekonomiyi duzelttiginiz an onlar cantada kekliktir.
benim brandenburg/prusya/germany serimden bir ornek gosteriyim
http://hizliresim.com/ad1yE2
bi kac bisey daha ekleyim buyudukten sonra coalisyondan korkmayın siz prusyasınız/almanyasınız , sizle askeri anlamda bas edecek devlet yoktur. ve baslangıcta vasal annex giderseniz daha hızlı ve daha seri buyursunuz ( 3 4 topraklı devletleri vasallayarak yani brunswick pomernia gibi ilerde saxon felan. pomernia demisken ondan sadece stolpu alın geri kalanını vasal yapın stolptan danzig ve konigsberg cıkartması yapacagınız icin.)
[+] 1 üye chaos10ur nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Almanya'yı şahlandırmışsın. Benim bu derece büyümem için süre yetmiyor veya ben oyunun inceliklerini henüz bilmiyorum. Bir kere bu büyüklüğe eriştim onda da HRE'deki tüm reformları geçirmiştim. Yine de böyle temiz bir haritam yoktu. Prusya'nın en güzel tarafı güce yavaş yavaş ulaşıyorsun. Bir bebeğin büyümesi gibi onu besleyip büyütüyorsun. Orduyu geliştirdikçe zevkten dört köşe oluyordum. Prusya oyunda çıkan eventlerden birinde dediği gibi devleti olan bir ordu. Koalisyon olayı emperyalizm ve milliyetçilik savaş sebepleri olarak çıkınca baya azaldı. Bir de oyunun sonuna doğru zaman sanki geçmiyor gibi geliyor bana. Özellikle çok güçlenince. Oyunun başlarında on yıllar hatta yüz yıllar geçip giderken 1750'den sonra sanki oyun süresi bir anda artıyor gibi oluyor. Bilmiyorum sizde aynı şeyi yaşadınız mı ?
Ara
zaten prusya/almanya serinizde imparator olmayın (sadece basta burgonya eventi icin denenebilir). imparator olup napcaksınız almanya kurdugunuz an hre den cıkacaksınız zaten. din savaslarını kazanıp imparatorluga ambargo koyun ve hre yi full yutun sonrası gelir zaten ister istemez. tabiki gucunuzu topladıgınız an oyun su gibi akmaya baslar ve zaman hızlı gectigini hissederiz ve artık hic biseye dikkat etmedigimizden (ticaret para manpower) felan zaman hızlı akıyormus gibi gelir :):) insaallah siz daha iyisini yaparsınız eminim buna sadece ufak tiyolar almanız gerekir bu forumdaki arkadaslarda cok iyi biliyor onlara danısıp bu sorunuda kaldırmıs olursunuz. ( bende sizin gibiydim basta forumda sor sor sor sor herkes canı gonulden yardım edince bu tarz seriler ortaya cıktı :):):)
Ara
Bende kendi tecrubelerimi paylasayim.Daha oncede bahsettigim gibi Lubeck trade nodu sahip olmak Prusya ekonomisi icin sart.

B2E8C146CCBF9FC6F86E51C431068D18A6123810

92BEEADE139C935F2CABFCE28C4ACA14EA17D917Hem de daha trade ideasi bile almadim.Manpower icin ise bol bol traning field kurup,bu yerlere fazla gelen military power basip ,stateleri eyalet yapar (cunku otonomi yerel manpower degerini cok dusuruyor) , idea olarak da quantity alirsan manpower sikintisi cekmezsin.

1C140B4B354B7FD3B5F0E8180885B57529E58213Bu da aylik manpower sayim

051D4F259943C0E85C9A8E1712FB4751F2B3ABD8Bu da su anki halim,tavsiyelere acigim.Danimarka-Bohemya ile PU da.PU dussun diye devamli Danimarka`yi yiyip duruyorum.Avusturya-Macaristan muttefik.Fransa`ya karsi savastiktan sonra Avusturya`ya ihanet edicem.
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
100 ws ile danimarkadan kopartabilirsin diye tahmin ediyorum ama.. daha yüksek mi istiyor skoru..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(26-12-2016, 15:01)jax61 : 100 ws ile danimarkadan kopartabilirsin diye tahmin ediyorum ama.. daha yüksek mi istiyor skoru..

Maalesef.%208 gibi bir rakam istiyor.Bohemya dikkat edersen Bavyera`yi da yutup epey genislemis durumda.Aslinda Cologne`de PU da idi Danimarka ile onu WS ile cikarmayi basardim.
Ara
danimarkayı rivalleyip biraz daha toprak alıp kucultun ve humilate alıp prestijini yerseniz bohemya ile de aranızı biraz iyilestirin ve ozgurlugunu destekleyin oldu bitti masallah :) ya da daha guzel tavsiye yutun gitsin 2 sinide :) ama ilk dedigim gibi danimarkayı toprak olarak ozellikle stockholm gibi ticari kaynaklarını felanda alırsanız ve prestijini yerseniz size bile gerek kalmadan bohemyayı destekleyip savasa girenler bile olur örnek rusya
Ara
Hızlı bir şekilde büyüyebilmek için ülkeleri ilhak mı etmeliyim yoksa diplomatik ilhak yoluna mı gitmeliyim ?
Ara
(27-12-2016, 18:46)Okkes : Hızlı bir şekilde büyüyebilmek için ülkeleri ilhak mı etmeliyim yoksa diplomatik ilhak yoluna mı gitmeliyim ?

infuence ideasını alıp baslarda unlawful yememek icin vasal annex gitmenizde fayda vardır. prusya icin gerekli sehirleri alın geriye kalan orta caplı devletleri vasal annex gidin. ama en onemlisi admin ve diplomatik puanlarınızı dengeli kullanın her daim vasal annex yaparak diplomatik puana cok bindirmeyin yer yer vasal , yer yer toprak alarak buyuyun. hre içinde özellikle claimsiz toprak almamaya calısın.
Ara
Prusya oyununda Hamburg ve Lübeck şehirlerini 1500'den önce almak çok önemli. Gelir iki katına çıkıyor birden.
Ara
d8B8LV.png

Aynı oyunu 1500'lerdeki saveden alıp batı yönlü çalıştım. Avusturya çok büyüdü. Yahu yıl oldu 1750 ben hala istediğim gibi büyüyemedim. Aldığım toprakları core lamak çok maliyetli. Dünyayı komple ele geçirenlere daha bir saygı ile bakıyorum artık. Ne yapmam lazım hızlı şekilde büyümek için. Büyümek de sorun değil ancak zaman kısıtı işleri zorlaştırıyor.
Ara
@Okkes,
1)idealarin cok kotu olmus.Prusya icin ilk idea Quality kesinlikle olmamali.Ilerki idea olarak alinabilir.Ilk idea HRE icinde daha az AE yiyip vassallarini daha kolay diplo-annex yapabilecegin Influence olmaliydi.Prusya icin Innovative gereksiz.Bir ihtimal quality ile beraber %20 infantry combat almak icin acmis olabilirsin ama zaten guclu olan piyadelerini daha da guclu yapip fantazi yapmak istemiyorsan o da gereksiz.Diplomatik idea ise Almanya`yi kurmayip HRE Imp. olcam dersen gerekli demezsen gereksiz.
2)Danimarka ve Lubeck nodu cevresini alip noda hakim olmaliydin(mumkunse 1550 oncesi)  ustune trade ideasi alip 2 katinda cikan gelirinle beraber ordu basip Avrupa`yi kasip kavurabilirdin.Oyun basi,gelir artisi icin Bohemya`da bulunan Eger sehri alinabilir.Ama Lubeck`ten daha az oncelikli.

Burda senden gorup bende yeniden bir prusya oynayayim dedim.Yeni bitirdim senlen paylasayim.

Son halini atiyorum.Onceki halini gecen postlarda bulabilirsin,aldigim idealari ornek olarak alabilirsin.Influence kesinlikle 1.olmali,admin ideasi genisleme hizinda gore daha once alinabilir ben oyunun ortalarinda genislemem hizlandigi icin aldim.Trade de Lubeck noduna hakim olunca alinacaklardan.Innovative ile qualityi sona dogru aldim infantry combat modifier i %40 a cikarip Ruslarin devasa ordusunu yenmek icin.(fantazi kismi)

71828EC1EA86B6AB5BEBA3FDAE554D552EEDC1A7

Oyunda yapilabilecek en iyi ordu statlari bence (savas oldugun zaman disiplin veren advisor alinip %5 daha disiplin artisi saglanabilir ayrica fazla Military point varsa militarizasyon fullenip %10 daha artis saglanabilir ama ulke buyuk oldugu zaman militarizasyon hizli duser)

75170169D4BAB19C30A66C00B58CB99782ABECE5

E5A629420E6A0E3DE297ADECC86E77F71145646D

61886AC6EB866E50F49CE29195012B19C4E78B58
Ara
Biraz geç oldu yazdığım :D
Ara
Bu kadar büyümeyi nasıl başarıyorsunuz onu merak ediyorum. Hızlı büyümeye kalkınca koalisyonlar çıkıyor. Koalisyonun dağılması 30-40 hatta 50 seneyi buluyor agresif oynarsam. Daha önce dediğim gibi bu kadar alanı core layacak yönetim puanını nasıl elde ediyorsunuz ? Sizde hangi DLC'ler aktif ?
Ara
Dlcsiz oynayınca daha bi az ae yedim sanki ben. Bana öyle gelmiş de olabilir
Ara
Bence de öyle hangi dlc bilmiyorum belki rights of man dir, koalisyonlar çok daha zorlu ve saldırgan oluyorlar.
Ara
(31-12-2016, 11:44)Okkes : Bu kadar büyümeyi nasıl başarıyorsunuz onu merak ediyorum. Hızlı büyümeye kalkınca koalisyonlar çıkıyor. Koalisyonun dağılması 30-40 hatta 50 seneyi buluyor agresif oynarsam. Daha önce dediğim gibi bu kadar alanı core layacak yönetim puanını nasıl elde ediyorsunuz ? Sizde hangi DLC'ler aktif ?

Tum dlc ler aktif,oyun ironman.
Oyunun basinda koalisyon yememek cok onemli.Ama sonlarina dogru asker sayin fazla oldugunda kimse sana koalisyona giremez girse savas acamaz yada kisa sure sonra cikar.Ben genislerken oyun sonlarinda Almanya`daki kucuk devletler -220 ye kadar Agresyon yemistim ama koalisyona girmiyorlardi girseler bile kisa sure sonra cikarlardi.onemli olan buyuk gucleri kizdirmaman mesela Fransa gibi ve en onemlisi Avusturya gibi.Birde oyunun basindan Fransa`yi altasagi edene kadar Avusturya ve Macaristan muttefikimdi muttefikler cok daha az Agresyon yedigi icin sorun olmadilar.Ozetle asker sayin fazla olacak ve sana sorun cikarabilecek devletlerle muttefik olarak %50 daha az agresyon yiyeceksin.Yoksa agresyonu beklesen bu kadar yeri alman mumkun degil.Cok genis yerleri alan kisiler mutlaka koalisyon yer.
Ara
@sezar5 gayet üzel oyun olmuş tebrik ederim. @Okkes birçok kişi yazdı ben de yazayım , bak dostum şimdi , prusyanın çok önemli bir özelliği var. ordusu taş gibi . kötü bir yanı var. ekonomisi zayıf. şimdi prusyayı adam etmek için neler yapmalısın ? 1- influence ideasını alacaksın , nedenleri %20 agresif expansion indirimi yapar, diplomatik yer verir. diplomatik itibar verir, haksız isteklerde diplomatik puan harcamasını % 50 indirir. ama özellikle agresifliğe verdiği indirim paha biçilemezdir.hele ki prusyanın kendisinin de % 10 indirimi var, protstanlık patlamadan önce papalıgı da ele geçirme imkanı bulsan %50 indirim sağlarsın belli süre. bu da yapacğın fetihlerde sana dehşet avantaj kazandırır. 2- ekonomik idea , prusyanın bulunduğun bölgenin ekonomisi zayıftır başlarda. sonradan güçlenmesinin sebebi küçük devletlerin yayılma imkanının kısıtlı olması nedeniyle bol bol development kasmasıdır. ekonomik idea birçok geliri düzenleyici idea kazandırmakla beraber binaları daha ucuza yapmanı sağlar, ayrıca ordu maliyetine %10 indirim sağlar. 3- trade idea, prusya ile bulunduğun bölgede birçok ticaret noktası olmasına rağmen bunlardan yararlanman zor. çünkü 2 tane tüccarın var. ticaret ideası hem ticari etkinliğini artırır, gücünü artırır. hem de fazladan 3 tüccarla ticaret ağında güçlü bir yer edinebilirsin. 4- administrative idea admin ideasının çok önemli 2 getirisi vardır. core maliyetini %25 oranında düşürür ki koca koca devli toprakalr için vazgeçilmez bir ideadır. hak iddiasıyla beraber bu indirimi %35 oranına taşıyabilirsin. hem de bitirdiğinde edm teknolojilerine %10 indirim getirir, paralı askerlere verdiği bonuslar extrasıdır. bu ideaları almanı öneririm. diğer yandan klasik askeri idealar alınabilecek diğer idealardır, dn değişiminde zorlanırsan rel veya hümanist de alınabilir felan fıstık. prusya ile zaten kaliteli bir orduya sahip olduğun için quantity de alınabilecek güzel bir ideadır.,, sonrası yardıracaksın ama koalisyon yemeyeceksin.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.