Rehber: Thrones of Britannia: Batı Seaxe Rehberi
#1
latest?cb=20180419181459
BATI SEAXE
Düşmanlarımız:
latest?cb=20180420212943   Doğu Engle: İlk turlarda bu krallığa son vermemiz için görev verilecek. Baş düşmanımız biz saldırmazsak onlar bize saldırıcak.
mon_256.png   Grantebru: Doğu Engle'in müttefiği oldukları için düşmanlarımız arasında yerini alıyor.
mon_256.png   Cerneu: Tabi krallığımız fakat ilişkilerimiz kötüye gidiyor. Eğer böyle devam ederse olası düşmanımız.
mon_256.png   Northymbre: Orta oyunda muhtemel düşmanımız Doğu Engle bölgesini aldıktan sonra bize savaş ilan etme olasılıkları çok yüksek.


Dostlarımız:
mon_256.png   Mercia: Aynı kültüre sahibiz. Tutumumuz dostane oyunun ileri safhalarında topraklarımıza dostça katabilir ya da savaşlarda tanpon bölge olarak kullanabiliriz.
mon_256.png   Suth Seaxe: Tabi krallığımız Doğu Engle ile olan savaşımızda bize yardıma gelen ihanet etmeyen bir devlet. Tek sorunu fazla yerlerşim yeri alması.
mon_256.png   Cent: Çok fazla güçlü olmasalarda Doğu Engle savaşımızda yardımları dokunacak.

97IOLK.jpg
Oyuna iki orduyla başlıyoruz. İlk olarak Cippanham da bulunan garnizonumuzu yükseltiyoruz. Daha sonra orada bulunan ordumuza asker alımı yapıyoruz. Şehirlerimizdeki arazilerimize ve kiliselerimize öncelik vererek binalarımızı yükseltiyoruz.
A9O4B4.jpg
Tabi krallıklarımızla anlaşmalı evlilik yaparak ilişkilerimizi düzeltiyoruz. Batı Seaxe erken oyunda gelir olarak en iyi devlet. Bu özelliği kullanarak bina inşalarının yanı sıra ordularımızı da yavaş yavaş büyütebiliriz. Kral ordumuzun konumu tam merkezde olduğu için gayet güzel. İleride gelebilecek olan viking saldırılarına karşı çok yavaş bir şekilde büyütmeliyiz. Askerlerimizin ulusal vasıflardan kazandığı savunma yaparken +5 yakın muharebe yeteneği viking saldırılarında işimize yarayacak. Kral ordumuzu Werham da ikamet ettirebiliriz böylece saldırılara karşı korunaklı oluruz. Diğer ordumuzu büyüttükten sonra (ideal olarak içerisinde 10-12 birim olsa yeterli) Doğu Engle saldırısı için doğuya götürüyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken konu erzaklar. Doğu Engle sınırına giderken şehirlere uğramayı unutmayalım yoksa ordumuz erzak sıkıntısı çeker ve birim ikmali yapamaz. Sınıra yaklaştığımız zaman genellikle bir düşman ordusu görmeyiz. İlk hedefimiz Lunden şehri olmalı. Lunden şehrinde bizi 9 birimlik bir garnizon ordusu bekliyor olacak. Kuşatma yapacağımızı düşünürsek 2 turda Lunden şehrini topraklarımıza katabiliriz. Burada dikkat etmemiz gereken bir diğer unsur da zaiyat. Eğer savaşlarda fazla zaiyat veren bir oyuncuysanız bu şehre 12-15 birimlik bir orduyla saldırmanızı tavsiye ederim. Çünkü sizi muhtemelen 12 birimlik Doğu Engle ordusu karşılayacaktır. Peki ordularımız nasıl olmalı ?
PVQRO9.jpg
Ben ordularımda mızraklı birim kullanmıyorum. Onun yerine kılıçlı ve baltalı piaydeler ordumun bel kemiğini oluşturuyor. Okçu birimleri genelde piyade kullanılan bu oyunda gerçekten etkili ama siz fazla bulduysanız iki birim okçu yerine piyade alabilirsiniz. Atlı birimlerin kullanılması çok önemli. Atlı birimlerinizi genelde ağaçlık alanlarda saklamayı tercih  edin. Düşmanın atlı birimlerini yendikten sonra düşman hattının arkasına atlı birimlerinizle saldırın. Bu sırada cephe savaşı yapmaya özen gösterin sizin piyadelerinizi ok yağmuruna tutan okçu birimlere ya da kılıçlı birimlere atlılarınızı sürün ve savaşı gayet kolay bir şekilde kazanın.
Lunden şehrini aldıktan sonra muhtemelen Suth Seaxe ordusu yanımızda olacaktır. Şehirleri bu orduya kaptırmamaya çalışın. Daha çok düşman ordusuyla meydan muharebesi yaparken dost olan Suth Seaxe ordusunun yanında yapmaya özen gösterin böylece düşmana karşı ezici bir üstünlüğünüz olur. Tabi tüm dikkatinizi Doğu Engle tarafına vermişken viking saldırıları başlayacak burada devreye kral ordumuz girecek ve saldırıları başarılı bir şekilde yukarıda anlattığım savaş taktiğiyle def edebileceksiniz. Doğu Engle ordusunu açıkta yakalayıp öldürdükten sonra tüm Doğu Engle şehirlerini almak çok daha kolaylaşacaktır. Mercia'ya karşı tavrınızın dostça ya da düşmanca olması tamamen size kalmış. İsterseniz Mercia kralının ölümünü bekliyip gelen event ile vassal yaparsınız, isterseniz de erkenden Mercia'yı topraklarınıza katmak için savaş ilan edersiniz. Doğu Engle yıkıldıktan sonra Northymbre asıl düşmanımız olacak biraz bekleyip orduları büyütüp saldırırsanız rahatlıkla yıkabilirsiniz.
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
[+] 2 üye Gurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Eline sağlık. Gayet güzel olmuş.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.