Rehber: Yeni Başlayanlar İçin Thrones of Britannia Rehberi
#1
a-total-war-saga-thrones-of-britannia-hi...-steam.png

Total War Saga: Thrones of Britannia ms 878 tarihinde başlayan tur bazlı bir strateji oyunudur. Bu rehberde Arayüzü ve Oynanışı konu alacağız.

ARAYÜZ
Öncelikle oyunda yeni bir sefere başlarken bir devlet seçmeniz gerekmektedir. Devlet seçim ekranında devletinizden önce kültürünüzü seçmeniz gerekir. Kültürünüze ve devletinize kara verdiğinizde ekranın sağ ve sol tarafında bazı bilgiler ile karşılaşacaksınız. Sol tarafta seferinizin ve sefer içinde yapay zeka ile yapacağınız savaşların zorluğuna karar verirsiniz. Ön mücadele seferinizin başlarında oyunun ne kadar zor olduğunu gösterir. Ön mücadele bilgisinin altında da ulusunuzun tarihsel bir bilgisi yer alır. Sağ bölümde ise kültürel ve ulusal özellikler yer alır. Kültürel özellikler o kültürde ki tüm uluslar için aynıdır. Sağ bölümdeki zafer hedefleri butonuna tıklarsanız karşınıza bir pencere açılır. Bu pencere de zafer hedef türleri yer almaktadır. Thrones of Britannia da 7 çeşit zafer türü bulunmaktadır.

Kısa Fetih Zaferi
Bu zafer türü size belli bir yer adı vermez. Yani nereyi fethettiğiniz tamamıyla size kalmıştır. Belli bir sayıda şehir ve eyalet kontrolünü sağladığınız zaman zaferinizi elde edersiniz.

Uzun Fetih Zaferi
Tıpkı kısa fetih zaferi gibi nereye hükmettiğiniz önemsizdir. Daha fazla sayıda eyalet ve şehir kontol etmenizi ister.

Kısa Namlı Zafer
Belli bir oranda nam elde etmenizi ister.

Uzun Namlı Zafer
Kısa namlı zaferden çok daha fazla nama sahip olmanızı ister.

Kısa Krallık Zaferi
Kimi uluslarda tek tek eyaletlerin ismini verirken kimi uluslarda o kararı size bırakır ve sizden belli bir eyaleti kontrol etmenizi ister.

Uzun Krallık Zaferi
Bazı eyaletlerin ismini verir ve çok fazla eyalete hükmetmenizi ister.

Nihai Zafer
Uzun zafer türlerinden herhangi birini tamamlamanızı ve Viking işgal filolarını devre dışı bırakmanızı ister.

Şimdi zafer türlerinde bilmediğimiz şey var. Nam nedir ve nasıl artar ? Nam ulusunuzun başarılarını temsil eder. Ulus liderinizin nüfusunu arttırarak, bina inşa ederek, yerleşim yeri işgal ederek ve teknolojik araştırma yaparak namınızı arttırabilirsiniz.
Ulusumuzu seçtik ve seferimize başladık.
f19HdS.jpg

Herhangi bir şehre tıkladığımızda eyalet ve vali paneli geliyor. Bunların dışında bu ekranı kullanıyoruz. Sağ köşede haritamız var. Sarı dikdörtgenin içerisinde 6 farklı buton var.
Soldan sağa sırasıyla giderek açıklayacağım.

Hedefler Butonu

Tıkladığımız zaman bir pencere açılır. Açılan bu pencerede Zafer Koşullar ve Görevler olmak üzere iki bölüm vardır. Zafer koşulları sefer esnasında daha önce bahsettiğimiz zafer türlerinden hangisinde ne kadar ilerlediğinizi ve eksiklerinizi gösterir. Görevler ise size verilen görevleri görevlerdeki ilerlemenizi ve görev ödüllerini gösterir.
İktisat Butonu
İktisat butonuna tıkladığınız zaman açılan pencerede 3 böölüm bulunur bunlar: Vergiler, Ticaret ve Özettir. Vergiler kısmında detaylı bir şekilde gelirinizi ve harcamalarınızı görebilirsiniz. Vergi seviyenizi değiştirebilir yanında bulunan vergi etkileri bölümünden de ayarladığınız seviyenin size olan etkilerini görebilirsiniz. Vergi kısmının en altında en düşük asayiş olan eyalet gösterilir. Bu eyaletin asayişi sadece vergi seviyesinden dolayı düşük değildir. Asayişi etkileyen farklı faktörler de vardır. Asayişi arttırmak için bu sekmeden vergi seviyenizi düşürebilirsiniz veya eyalete tıklayarak eyalet panelinden vergilendirmeyi kaldırailirsiniz. Ticaret kısmında ihracatınızın, ithalatınızın ve ticari ortaklarınızın detaylarını görebilirsiniz. Özet kısmındaysa tüm bunların tablo halinde detaylı bir özetini görebilirsiniz.
Teknoloji Butonu
Teknoloji butonuna tıkladığınız zaman Teknoloji Ağacı açılır. Askeri ve Kentsel teknoloji olarak ikiye ayrılır. Fakat bu teknolojiler kilitlidir araştırmaya açmanız için gerekli koşulları sağlamalı daha sonra teknolojiye tıklayarak belirtilen tur sayısı zarfında araştırırsınız.
Diplomasi Butonu
Diplomasi butonuna tıkladığınız zaman Sefer hatisaı açılır. Açılan sefer haritasında oyunda ayakta olan tüm devletleri görebilirsiniz. 3 farklı bölüm karşınıza çıkar. Ekranın solunda seferde kontrol ettiğiniz devleti, devletinizin kültürünü, kralınızın adını, kralınızın yaşını, kralınızın nüfuzunu, kralınızın rütbesini, devletinizin güç sıralamasını, devletinizin güvenirliğini, devletinizin namını, himayeniz altındaki devletleri, askeri müttefiklerinizi, savunma ittifağı yaptığınız devletleri ve düşmanlarınızı görebilirsiniz. Ortada yer alan bölümden seçtiğiniz devletin aynı şekilde bilgileri sağ kısımda yer alır. Devleti haritada tıklayarak da ortadaki bölümden tıklayarak da seçebilirsiniz. Devleti seçtiğiniz zaman o devlete diplomatik teklifler sunabilir, savaş eşgüdümü belirleyebilir yada belirlediğiniz savaş eş güdümünü temizleyebilirsiniz.
Ulus Butonu
Ulus butonuna tıkladığınız zaman açılan pencerede siyasetinizi yönetebilirsiniz.
Stratejik Harita Butonu
Stratejik Harita Butonuna tıkladığınız zaman sefer haritasını görebilirsiniz.


Kırmızı dikdörtgenin içerisinde bulunan butonlarını soldan sağa sıralayacağım. En solda bulunan buton hadise mesajlarını listeler. Sağındaki buton emrinizdeki orduları listeler. Ordular butonunun sağında ise eyaletler butonu yer alır. Eyaletler butonunda üstte sizin eyaletleriniz aşağsında da diğer eyaletler gösterilir. En sağda uluslar butonu yer alır tıkladığınız zaman ulusları listeler.

Mavi dikdörtgenin içerisinde yer alan göstergeler toplam altın miktarınızı yanında bir sonraki turdaki gelirinizi, gıda bolluğunuzu, savaş iştiyakınızı, her ulusa özgü bir özelliği ve ulusunuzun sefer boyunca olaylardan kazandığı ya da kültüründen zaten varolan etkileri gösterir.

Şehirler devlet bayrağınızın küçük bir simgesiyle gösterilir. Bu simgenin yanında iki tane kuğumsu çıkıntı yer alan sizin başkentinizdir. Yeşil dikdörtgen içerisinde bulunan solda yer alan üç butondan en soldaki oyundaki binaları listeler, ortadaki o şehirde ordu kurmanızı sağlar ve en soldaki de eyalet ayrıntılarınızı gösterir. Ortadaki simgelerin yanlarında bulunan rakamlar size eyaletinizin gelirini, gıda bolluğunu ve asayişini belirtir.

OYNANIŞ
Öncelikle aceleci olmayın. Hangi devleti seçerseniz seçin bu oyunun tur bazlı olduğunu unutmayın. Acele etmenizi gerektirecek hiçbirşey yok. Arayüzde açıkladığımız şeyleri öğrendikten sonra devletinizin şehirlerine, ordularına, konumuna, komşularına, olası dost ve düşmanlarına detaylı bir şekilde bakın. Oyun hangi devleti seçerseniz seçin ilk başta size kükç bir asi ordusunu görev olarak hedef gösterecektir. Önce onları yenin. Sonra gelecek olan görev ilk görev gibi kısa vade de gerçekleştirilecek bir görev değil. Uzun vade de gerçekleştirilecek bir görev. Gıdanızı ve ekonominizi hazırlayın. Eyalet başkentinizde yaptığınız binalar eyaletinizi etkiler. Bazı binaların etkileri tüm ulus çapındadır. Ordunuzu genişletmek için asker yetiştirmeniz gerekiyor. Askerlerinizi sadece yerleşim yerlerinde yetiştirebilirsiniz. Ayrıca ordularınızın erzak stokları vardır. Ordular her tur erzak stoklarını tüketirler bunu denge de tutmak ya da arttırmak için ya düşman şehire baskın yapmalısınız ya da ordunuzu kendi şehrinizde bulundurmalısınız. Diyelim ki bir eyaletin bir ya da iki şehri sizde diğeri düşmanınızda ve saldırı yapacaksınız. Düşman şehre yaptığınız baskın yada saldırıdan sonra gelen işgal seçeneğinde bulunan istikrarsızlık tüm eyaleti asayiş olarak kötü etkiler yani sizin şehirlerinizin de asayişi düşer. Bu oyun tarihsel bir oyun ve Britanya tarihini konu alıyor. Dolayısıyla savaşlarda baltalı ve kılıçlı piyadeler çok kullanılacak. Gerçekten de böyle piayedeler ve cephe savaşları çok kullanılıyor. Fakat bu atlı, okçu ve kuşatma birimlerinin etkilerini düşürmüyor. Savaşlarda öncelikli olarak piyadelerinize dikkat edin atlı ve okçu birlikleriniz hassastır unutmayın piyadeler gibi dayanıklı değildir. Atlılarınızla düşmana arkadan saldırın ama uzun süre değil ardından uzaklaştırın ve tekrar saldırın. Okçularınızla ise mesafenizi koruyarak düşmana menzilli saldırı yapın. Bu oyunda sadece asvaş yaparak kazanırım düşüncesine kapılmayın oyun gerçekten detaylı valilerinizin sadakatine dikkat edin onları evli değiller ise evlendirin. Aynı zamanda soylularında sadakatine dikkat edin onlara arsalar tahsis edin. Nüfuzlarının sizi yani kralınızı geçmesine izin vermeyin. Aynı o tarihteki insanlar gibi düşünün nüfuzu sizden fazla olan soylu sizi tahttan edebilir. Son olarak size tavsiyem kısa vade de hamleler yapıp strateji belirlemeyin. Zafer türlerinin sadece ismi kısa. Dediklerimi yaptıktan sonra uzun vade de istediğiniz zafer türüne göre hedeflerinizi belirleyin ve ona göre hareket edin. Çünkü herhangi bir turda gerçekleeşn sizin elinizde olmayan oyunun yapay zekasının karar verdiği olaya göre olumsuz etkilere maruz kalıyorsunuz. olaylar olumsuz olmuyor olumluları ve hatta çok faydalıları da var ama olumsuz etikler birkaç saatlik emeğinizin sırf kısa vade de düşündüğünüz ve ona göre hamle yaptığınız için çöpe atabiliyor.
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
[+] 5 üye Gurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Eline emeğine sağlık.
[+] 1 üye Merco nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#3
ben zaiyat olayını anlamadım adamlarım şehirde duruyo ama sürekli zaiyat veriyorum gıda kıtlıgı yok her tur firar ediyor askerler
Ara
Cevapla
#4
Ekran görüntüsü atma şansın var mı?
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.