Rome II - Mevkidar Rehberi
#1
TANITIM 

Mevkidarlar yöneticilikte uzman, tahrifte ustadırlar. Bir yerleşim yerinde mümessil yetiştirme bölümünden yetiştirilebilirler. Ancak kentsel teknolojilerin araştırılmış olması gerekir. Casuslara karşı savunmasız, Şampiyonlara karşı etkilidirler.


Roma, Marsilya, Siraküza Atina, Sparta, Epir, Makedonya, Bergama, Kolhis, Kimmerya, Pontus, Selevkos ülkelerinde İrfan araştırması yapıldıktan sonra yetiştirilebilirler. 

irfan_zpslvdx9mdy.jpg


Ardiyavlar, Arvaklar, Arverni, İskitler, Bouislar, Getler, Galatlar, Lusitaniler, Massagetler, Nerviiler, Odris Krallığı, Roksalanlar, Süevler, Tylis, İceni ile Küpelasyon Ocağı araştırması yaptıktan sonra Mevkidar üretebilirsiniz. 

kpelasyon_oca_frn_zpsqtdi0ow5.jpg


Ermenistan ve Partya da Resmi Hükümet araştırması yaptıktan sonra Mevkidar üretebilirsiniz.

resmi_hkmet_zpsdfqwhbbi.jpg


Kartaca'da Seremoni Ayinleri araştırması yaptıktan sonra Mevkidar üretebilirsiniz. 

Seremoni_ayinleri_zpsnq2pfgwk.jpg


Mısır'da Entelektüel Avı araştırması yaptıktan sonra Mevkidar üretebilirsiniz. 

entelektel_av_zpskt5d3owy.jpg


İmparator Sürümünde yani İmparator Agustus haritasında bütün ülkeler için yine aynı araştırmalar geçerlidir.


Anibal Kapılarda haritasında yine tüm ülkeler için aynı araştırmalar geçerlidir.


Sezar Galya'da haritasında;

     - Roma için Borçları Geri Öde araştırması yapıldıktan sonra Mevkidar yetiştirilebilir.
     - Arverni, Nervii ve Süev için Meşenin İlmi araştırması yapıldıktan sonra Mevkidar yetiştirilebilir.

borlar_geri_de_zpsmmptv1xp.jpg

Meenin_ilmi_zpsbsj6nxik.jpg

Sparta'nın Gazabı haritasında ise Eğitim araştırması yapıldıktan sonra Mevkidar yetiştirebilirsiniz. 

eitim_zpsumt7otjy.jpg


Hangi ülke ile hangi araştırma sonrasında Mevkidar üretebileceğimizi öğrendik. Şimdi gelelim Mümessil kısmından Mevkidar çıkarmaya.

Bir şehri seçtiğimizde alttaki kırmızı ile gösterilen yere tıkladığınızda 3 seçenek gelir. 

1.sinde Ajan üretebiliriz. 
2.sinde Mevkidarlar üretebiliriz.
3.sünde ise Şampiyon üretebiliriz. 

mevkidar_yetitirme_zpsmfbmtv2x.jpgEvet, Mevkidarımızı da ürettiğimize göre gelelim bu Mevkidar ne yapar nerede kullanılır ? 

Mevkidarlarlar yüksek otorite sahibidirler. Ordunuza eklerseniz generalinizin otoritesini artıracaktır. Otorite artması ile birtakım yeni general özellikleri kazanabilir. Ordunun bakım maliyetini azaltacaktır. 
Kendi bölgelerinizde mevzilendirdiğiniz takdirde o bölgenin asayişini artırırlar, o bölgeden kazandığınız vergiyi artırabilir, o bölgede ülkenize ait olan kültürü artırabilir, ticaretten veya başka birşeyden elde ettiğiniz toplam geliri artırabilirler. Düşman bölgelerde mevzilendirildiği zaman ise o bölgede daha kolay ajan faaliyeti yapmanızı sağlarlar, o bölgede ülkenize ait kültürü yayarlar. Ülkenizin araştırma oranını artırırlar.

Şehirlere, ordulara veya şampiyonlara karşı kullanabilirsiniz. 

Düşman generallerinin özelliklerini düşürebilirler. Düşman ajanlarını tahrif yoluyla ülkenize katılmasına ikna edebilirler. Düşman ordusunun ilerlemesini durdurabilir veya kısmi olarak yürüme potansiyelini azaltabilirler.


Mevkidarlar için bulunan Karakter Yetenekleri tablosu bu şekilde arkadaşlar. 

Bu tablodaki soldan 1. kısım Mevkidar özellikleri ortadaki Ajan özellikleri en sağdaki de Şampiyon özellikleri. Mevkiadarlar kendi sınıflarının özelliklerinde 4. Rütbeye kadar ulaşabilirken diğer sınıfların özelliklerini geliştirirseniz 3. Rütbeye kadar çıkabilirler.


Karakter_yetenekleri_zpsjzoqaphk.jpgMevkidarları kendi sınıflarındaki özellikleri ile geliştirirseniz şu şekilde özellikler kazanırlar.

mevkidar_zps0enw95jm.jpg

İlk özelliğimiz Mevkidar özelliği olacaktır. Mevkidarımız tecrübe kazandıkça karşınıza 1 ya da 1den fazla seçenek çıkacaktır. Örneğin Mevkidar özelliğinin yanı sıra Felsefe veya Siyaset özelliklerinden birini seçip bu alanlarda da geliştirebilirsiniz.


felsefe_zpsn8k7ga3x.jpgsiyaset_zpsst2qlh6z.jpg

Bu alanlardan hangisinde gelişim gösterirseniz ona göre yeni tecrübe kazandığınızda yeni bir seçenek çıkacaktır. Öncesinde Felsefe seçtiyseniz 1 sonraki tecrübe kazanışında Dövüş Felsefesi karşınıza çıkacaktır. Eğer Siyaset özelliğini seçtiyseniz sonrasında Kışkırtıcı özelliği alabilirsiniz. 

Burada anlatmak istediğim asıl nokta şu. Eğer Dövüş Felsefesi istiyorsanız öncesinde Siyaseti seçmemeniz gerektiği. Bir üstteki resimde zaten çizgilerle bir kavram tablosu var. Oradan da az çok anlayabilirsiniz.

Kültürel Gerginlik, kendi bölgenizde farklı kültürler varken size asayiş bonusu kazandırır. Bunun için Kışkırtıcı özelliğini geliştirmelisiniz.
Düşman generalinin otoritesini azaltmak için Dövüş felsefesini geliştirmeliyiz. Aynı zamanda Dövüş Felsefesi özelliği mevkidar bir ordunun içindeyken ordunun bakım maliyetini düşürür. 


doumlvuuml_felsefesi_zpsuimkpuby.jpgkkrtc_zpsw4j192uy.jpgPeki gelelim Mevkidar özellikleri dışında diğer özellikleri kazanmak istersek neler kazanabiliriz ona bakalım.

Ajan özellikleri kazanmak istediğinizde ilk olarak Komplocu özelliği alabilirsiniz. Sonrasında ise size bağlı olarak Entrika veya Hainlik özelliğini geliştirebilirsiniz.
Resimlerden de anlayacağınız üzere Ticaret gelirini artırmak ve Tahrif özelliğini güçlendirmek istiyorsak Entrikayı seçmeliyiz.

Suikast veya düşman generalin kurnazlığını azaltmak istiyorsak da Hainlik özelliğini seçip geliştirmeliyiz.

komplocu_zpsky77bk00.jpg
entrika_zps27y0k6iy.jpgHainlik_zpsypr9r4io.jpg


Şampiyon sınıfı özelliklerinden kazanmak istediğimiz zaman da aşağıdaki resimlerde gördüğünüz gibi etkileri olacaktır. Tahrikçi özelliği ile Mevkidarı ordunun içinde görevlendirdiğiniz takdirde ordunun yürüme menzilini artıracaktır.


tahrikccedili_zpsmiok9fev.jpg


Düşman Şampiyon, Mevkidar veya Ajan birimlerini kendi ülkenize kazandırmak için Tahrif özelliğinin kullanıldığını biliyoruz. Bunu zaten Mevkidar özellikleriyle yapabiliyoruz. Eğer ekstradan bu gücü artırmak istersek Entrika özelliğini ve Kıyamet özelliğini geliştirmeliyiz. Propaganda ile bir bölgeyi sizin kültürünüze dönüştürme yüzdesini artırırsınız. Aynı zamanda suikast yüzdesi de artacaktır.


kyamet_zpsufhpw7ti.jpgpropaganda_zpscp7lvvem.jpgOkuduğunuz için teşekkürler. Daha iyi fikirlerinizi veya eleştirilerinizi yorumlara yazabilirsiniz. Başka bir rehberde görüşmek üzere.
[+] 4 üye Merco nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Eline sağlık hocam.
G0kMNN.png
[+] 1 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.