Rome II - Sefer Haritası Kara Ordusu Mekanikleri
4CBDD1E13CB08D68A7FEB965965D5EE7BA56E3EF
 SEFER HARİTASI ORDU HAREKET/BEKLEME SEÇENEKLERİ

Rome II' de ordumuza emirler vererek en çok işimize yarayan halini düşünüp ona göre seçimimizi yapabiliyoruz. 

Şu şekilde:
  1. Normal Vaziyet
  2. Cebri Yürüyüş Vaziyeti
  3. Pusu Vaziyeti
  4. Tahkim Vaziyeti
  5. Baskın Vaziyeti

Normal Vaziyet

Bu hal normal haldir avantajı veya dezavantajı yoktur.

Cebri Yürüyüş Vaziyeti
DylZNO.jpg

Avantajları: Hal ordunun sefer haritasında %75 daha fazla yürümesini sağlar.

Dezavantajları: Ordu bu haldeyken asker üretemez ve saldırı yapamaz. Ayrıca düşman bu haldeki orduya saldırı yaptığında pusuya düşürmüş olur(ateş topları olmaz) ve cebri yürüyüşteki ordunun morali önemli ölçüde düşüktür.

Kullanım Yerleri: Ordunuzun başka bir orduya yardım etmesini istiyorsanız veya savunmasız bir şehrinize uzaklardan destek getirmek istiyorsanız cebri yürüyüşü kullanabilirsiniz.

Pusu Vaziyeti
EyVoaA.jpg
Avantajları: Ordu bu haldeyken Bir alana pusu kurar ve o bölgeye giren düşman pusuya düşmüş olur. Savaşta düşman ordusu yürüyüş formasyonundadır. Askerlerinizi düşmanın her 2 kanadına da yerleştirebilirsiniz ve savaşta Ateş Topları kullanabilirsiniz.

Dezavantajları: Ordu bu haldeyken asker üretemez. Ordunun yürüme alanı %50 düşer. Pusu düşman tarafından farkedilebilir. Bu yüzden ordularınızla pusu kurarken başarı yüzdesini dikkate almalısınız. (Sefer haritasında fareyi pusu kurmak istediğiniz alana götürdüğünüzde yüzde yazacaktır.)

Kullanım Yerleri: Düşman size saldırmak üzereyse. Geleceğini düşündüğünüz tarafa yüzdesi yüksek bir alana pusu kurup düşman ordusu sizden daha fazla olsa bile telef edebilirsiniz.

Tahkim Vaziyeti
jQ4Zkr.jpg
Avantajları: Ordu Tahtadan korumalı duvarlar ve okçu kuleleri inşa eder. Savunma hattı kurup korumak için birebirdir. Savaş öncesinde yerleştirilebilecek Kazık, Kükürt çukurları, Keskin taşlar ve tahtadan duvarlar verir.

Dezavantajları: Ordu bu formasyondayken  saldırı yapamaz ve ordunun yürüme alanı %50 azalır.

Kullanım Yerleri: Ordunuzda uzun veya kısa mızraklı piyadeler veya savunma hattı kurabilecek ağır zırhlı birimler kullanılarak düşmanı dar bir alna sokup katledebilirsiniz.

Baskın Vaziyeti
mJGBYR.jpg
Avantajları: Ordu maaşının bir kısmı düşer. (Bazı ülkelerde bonus vardır.) Bulunduğu sınırdaki bölgenin mutsuzluğu tur başına 20 düşer. Ordu moral kazanır.

Dezavantajları: Ordunun yürüme menzili %50 düşer.

Kullanım Yerleri: Geliriniz önemli ölçüde düştüğünde ordunuzu sınırınızda tutmanıza gerek yok. Düşman sınırına çekip maaşını düşürebilirsiniz Trakyalı ve Balkan Kabilelerinde önemli ölçüde bonus vardır. 
[+] 3 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
-Forced March'ı, ordu önüne çıkanı yok edecek kapasitede değilse düşman topraklarında kullanmamak lazım. Saldırdıkları anda yazıldığı gibi otomatik olarak pusuya düşmüş sayılıyor. Birimleri dizemeden başlamak mesele değil ama moral düşüklüğü savaşı kazanmayı engelliyor.

-Raiding'i göremedim, çok işe yarayabiliyor bazı durumlarda. Mesela bir şehri alacaksınız ama etrafında 2-3 full stack var, güçlü bir garrisonla birlikte. Kuşatma için kullanacağınız orduyu şehre yaklaştırıp ambush'a alın. Sonra da bir generali bir iki birimle veya tek başına ilk ordunuzun hemen arkasına Raiding stance'e alın. Yapayzeka raiding'e duyarlı olduğundan hemen sonraki turn o yağmacı orduya saldıracaktır. Tabi önünde sizin ana ordunuz olduğunu bilmeden. Bu şekilde şehri koruyan orduları bir bir tuzağa düşürebilirsiniz.

Türkçe karşılıkları çok acayipmiş bu arada, oyunda bu şekilde çevrilmiş herhalde.
Ara
(09-12-2016, 21:11)Vivec : -Forced March'ı, ordu önüne çıkanı yok edecek kapasitede değilse düşman topraklarında kullanmamak lazım. Saldırdıkları anda yazıldığı gibi otomatik olarak pusuya düşmüş sayılıyor. Birimleri dizemeden başlamak mesele değil ama moral düşüklüğü savaşı kazanmayı engelliyor.

-Raiding'i göremedim, çok işe yarayabiliyor bazı durumlarda. Mesela bir şehri alacaksınız ama etrafında 2-3 full stack var, güçlü bir garrisonla birlikte. Kuşatma için kullanacağınız orduyu şehre yaklaştırıp ambush'a alın. Sonra da bir generali bir iki birimle veya tek başına ilk ordunuzun hemen arkasına Raiding stance'e alın. Yapayzeka raiding'e duyarlı olduğundan hemen sonraki turn o yağmacı orduya saldıracaktır. Tabi önünde sizin ana ordunuz olduğunu bilmeden. Bu şekilde şehri koruyan orduları bir bir tuzağa düşürebilirsiniz.

Türkçe karşılıkları çok acayipmiş bu arada, oyunda bu şekilde çevrilmiş herhalde.

Raidingi ekleyecektim bak unutmuşum. Hatırlatmasan kalacaktı böyle teşekkürler.

Bu arada bende ingilizce oynadığımdan bana da garip geliyor Türkçeleri. Cebri yürüyüş hariç kendi kafamdan çeviri yaptım zaten :D
Ara
Rome II'ye zaman ayırmayı düşündüğüm şu sıralarda güzel bir rehber olmuş @Aytaç. Fakat görsellerle destekleseydin tadından yenmezdi.
G0kMNN.png
[+] 2 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Aytaç cebri yürüyüş %75 artırıyor diye hatırlıyorum. Ama yanlış hatırlıyor olabilirim.
[+] 1 üye Heliaca nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Tam emin değilim %75 de olabilir haklısın.
Ara
Ben pusuyu hiç kullanmamış olabilirim. Yapay zekanın bana karşı kullandığına da denk gelmedim. Shogun 2'de YZ sizi pusuya düşürebiliyordu. Rome II'de denk gelen oldu mu?
Ara
Ben pusuya düşürüldüğümü hatırlıyorum hatta savaşa girdiğimde şaşırmıştım ordumu ilerliyor halde bulduğum için.
En çok kullandığım cebri yürüyüş.
Sanırım arkadaş o şekildeki pusudan bahsetmemiş yani cebri yürüyüşündeki. Onun dediği orduyla seçtiğin pusu hali şekliyle pusuya düşürme. Benimde o şekilde başıma hiç gelmedi, kendimde yapmadım. Ordu görünmez mi oluyor yani o pozisyondayken, M2TW'de ağaçlara koymuşsun gibi ? Görünen ordunun tuzağına da düşmez yani kimse ama bilemedim şimdi :D
Ara
Ben de yapay zekanın pusu yaptığına rastlamadım ama ben çok kullanırım. Pusu başarı yüzdesi yazar imleci haritanın üstünde herhangi bir yere getirdiğinizde. Ordu görünmez oluyor. Belli bir alana etki yapıyor. Eğer başarılı olursa o alana giren düşman pusuya düşüyor. Eğer başarısız olursa düşman o alanın sınırına girmeden ordunuzu görüyor ve duruyor pusu da bozuluyor.
Ara
Ben cebri yürüyüşteyken çok pusu yiyordum. Ama bilerek yiyordum :D Pusu yiyip dağıtıyordum adamları :D General ve Şampiyon ile moral bonus çok fena yükselince cebri yürüyüşte pek düşmüş olmuyor.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.