RTW Drop ve Çökme Sorunu
#1
Selam arkadaşlar, ben bundan aylar önce RTW-ETW gibi oyunları oynayan biriydim... Fakat sonra oyunlara ara verdim, bu dönemde de bilgisayarı formatladım ve donanım değişiklikleri yapmak zorunda kaldım... Bir haftadır RTW yükledim, oyunda herhangi bir kasma sorunu yaşamıyorum gayet rahat FPS alıyorum, ancak oyunu oynarken oyuna aralıklı bir şekilde droplar giriyor, Tab+Alt yaparak oyun ekranını yeniden açınca drop çözülüyor ama bu sefer yine aynısı yaşanıyor... Böyle böyle oyunu oynayamaz hale geldim arkadaşlar, oyunda kasma sorunu da yok anlamadım, diğer oyunlarda böyle birşey yaşamadım. Birde arada RTW oynarken bilgisayar hoparlöründen "DIIIT" sesleri geliyor ve bilgisayar donuyor ve kendini otomatik resetliyor... Ne yapabilirim?

( Droptan kastım oyun donuyor, Alt+Tab yapıp oyunu birdaha açınca donma düzeliyor, ama sonra yine oluyor )
Ara
Cevapla
#2
@inzibat Rome eski bir oyun olduğu için Windows 10'da çalışırken sıkıntı çıkartabiliyor. Sağ tıklayıp özelliklerden uyumluluk modunu açıp tekrar deneyebilirsiniz. Otomatik olarak muhtemelen Windows 7'ye ayarlayacaktır. Onda sıkıntı çıkmaya devam ederse, manuel olarak Windows XP'ye ayarlayıp deneyebilirsiniz.
giphy.gif
Ara
Cevapla
#3
(11-01-2021, 21:23)elefsar : @inzibat Rome eski bir oyun olduğu için Windows 10'da çalışırken sıkıntı çıkartabiliyor. Sağ tıklayıp özelliklerden uyumluluk modunu açıp tekrar deneyebilirsiniz. Otomatik olarak muhtemelen Windows 7'ye ayarlayacaktır. Onda sıkıntı çıkmaya devam ederse, manuel olarak Windows XP'ye ayarlayıp deneyebilirsiniz.
Windows 7 kullanıyorum zaten, bahsettiğiniz uyumlulukların hepsini denedim ama değişen birşey yok... Ayrıca bilgisayarım o kadarda iyi bir bilgisayar değil, eski, örneğin ETW'yi en düşük ayarlarda 20-25 fps civarında oynuyorum ama yine çok ciddi bir sorunla karşılaşmadım... RTW oynarkende 60-80 FPS civarında oldukça verimli FPS alıyorum ama dediğim gibi donmalar yaşanıyor ve sadece Alt+Tab yapınca çözülüyor ama yine devam ediyor (Bundan önce "format atmadan önce" böyle donmalarla hiç karşılaşmadım )... Birde yetmezmiş gibi oyundayken arada PC donuyor ve kendini resetiyor :(
Ara
Cevapla
#4
Olmadı oyunu tekrar kurmanızı tavsiye edebilirim. Uyumluluk dışında önerebileceğim başka bir çözüm yok gibi. Dll dosyası vs eksik olsa hiç açılmazdı diye düşünüyorum. Oyunu tekrar kurmadan önce oyuna ait tüm dosyaları silebilirsiniz. Formattan sonraki süreçte virüs bulaşmış vb de olabilir.
giphy.gif
Ara
Cevapla
#5
Razer Cortex programını deneyebilirsiniz.
" Hemen herkes tartışabilir, fakat güzel konuşabilmek herkesin yapabileceği bir iş değildir. "
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.