Shogun 2 - Başlangıç Rehberi
#1
shogun.png
SHOGUN 2: TOTAL WAR - BAŞLANGIÇ REHBERİ

Önce Ekonomi, Sonra Genişleme

Oyunun "Total War" olması sebebiyle savaşların oyunun en önemli parçası olduğunu söylemek yanlış olmaz. Fakat iyi bir ekonomi, daha iyi bir ordu ve daha fazla asker üretmek anlamına gelir.

images.jpeg

Etrafa yayılmaya ve savaşlar açmaya başlamadan önce kendi topraklarınızı geliştirmek ve güçlü bir ekonomi kurmak mantıklı bir yol olabilir.

Topraklarda tarlalar, yollar ve kale geliştirmeleri yapmak gelişme yolunda en önemli adımlardır. Bu binalar dışında şehirlerinizi belli bir yönde geliştirmek; bazı şehirlerinizi ekonomi ve ticaret odaklı binalar ile geliştirirken bazılarını askeriye yönünde geliştirebilirsiniz. Ayrıca Nanban Ticaret Merkezi de deniz ticaretine önemli katkılarda bulunacağından 1 tane bu merkeze sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Eğer Budizmde kalmak istiyorsanız bu bölgede Manastır yapmanız ve bir de Monk yetiştirmeniz faydalı olacaktır.

Askeriye yönünde de atlı, okçu, ninja vs. hangi askeri geleneğe odaklanmak istediğinizi seçip ona göre şehirlerinizi geliştirmelisiniz. 

Erken periyotda bir kaç ticaret merkezi ele geçirmeniz önem taşıyor. Bu yerleri ele geçirmek ve korumak, daha yakın olması sebebiyle Japonya'nın Kuzey ve Batısındaki  klanlar için daha kolay olacaktır. Bu süre zarfında Japonya'yı gemilerinizi ve ajanlarınızı kullanarak keşfetmeyi de unutmayın. Bu keşifler diğer ülkelerle diplomatik ilişkiler geliştirip ve ticaret ortaklıkları kurabilmenizi sağlayacaktır.

Ekonominizi oturtmanızın ardından 2 tam ordu civarı bir ordu hazırlayıp yakınlardaki şehirleri ele geçirmeye ve ele geçirdiğiniz yerleri geliştirip genişlemenize devam edebilirsiniz. Sonradan aldığınız şehirler daha gelişmiş olacağından bu geliştirme süresi daha kısa sürecektir. Bu gelişip ilerleme taktiği ayrıca yayılmanın verdiği diplomatik dezavantajları da azaltacaktır.

İflas ve Açlık

Asla ama asla iflas etmemeye çalışın. İflas etmek tüm bölgelerinizin büyümesine büyük dezavantajlar verecektir ve iflas durumu bitse dahi bir kaç dur boyunca bu etki sürecektir.

Aynı şekilde asla nüfusunuzun aç kalmamasına dikkat edin. (Yemeğin ekside olması) Açlık şehirlerinizin isyan etmesine sebep olacaktır.

Çiftçilik

Yemek stoğunuz her zaman artıda olsun. Marketler, kaleler yapmadan önce yemek stoğunuzun yeterli olup olmadığına dikkat edin.

Ayrıca her tarla aynı şeyleri sağlamaz. Çok verimli bir tarla çorak tarlaya göre 3 kat daha fazla gelir sağlayacaktır. Bu sebeple verimli tarlalardan başlayarak tarlalarınızı geliştirin.

images_1.jpeg

Yemek artış puanı nüfusunuzu kontrol etmek için en kolay yoldur. Her yemek artışı, sayı başına sahip olduğunuz tüm topraklarda +1 mutluluk sağlayacaktır. Bu strateji ile yeni fethettiğiniz yerleri bile mutlu etmeyi başarabilirsiniz.

Ticaret Ürünleri ve Merkezleri

Her zaman ilk olarak ticaret merkezlerini hızlıca almaya çalışın. Bir diğer klan ticaret merkezini ele geçirdiğinde savaş açıp donanmasını yenmeden orayı alamazsınız.

Ayrıca ticaret donanmanızı korsanlardan ve düşman gemilerinden korumalısınız.

Bölgeye özel şeyler de haritada az bulunuyor. Çok az bölgede demir(demircilik için gerekli), odun(ucuz gemiler için), taş(son seviye kale için), atlar(Samuray ve Guard atlılar için), imalathaneler(okçu isabet yeteneğini artırmak için), kutsal mekanlar(bölgede üretilen askerlerin morallerini artırmak için), demirciler(bölgede üretilen askerlerin zırh ve saldırılarını artırmak için), altın(sağladığı gelir için) vs...

Bu özel bölgeleri öncelikli hedefiniz olarak belirleyin. Ayrıca bu yerlerde verimi artırmak için bonus sağladığı şeylerden yapmayı da unutmayın. Örneğin "mill" olan bir yerde okçulukla ilgili binalar yapın. 

Halkı Mutlu Tutun

Yeni fethettiğiniz bölgelerde ve her hangi bir isyanı bastırmak için yakında bir ordunuz bulunmayan yerlerde yapmanız gereken en önemli iş halkı mutlu tutmaktır. Vergi oranlarınıza dikkat edin, yüksek vergi kısa vadede faydalı, uzun vadede zararlı olabilir.

Başkente Metsuke yerleştirerek veya bölgelere asker koyarak da isyanları önleyebilirsiniz. Metsukeler başkentlerde mutluluk verme yeteneğini artırabilir. Fakat ordu bulundurmak mutluluk için pahalı bir yöntem olduğundan tercih edilmemelidir.

images_2.jpeg

Daimyonuzun onuru da mutluluğa etki eder. Bu yüzden kararlar verirken bunu da göze almalısınız.

Bölge Ele Geçirildiğinde Ne Yapmalı

Savaş istemediğiniz sınırlarda güvenliğinizi sağlaması için 1-2 klan "make vassal" diyebilirsiniz. Ordu bulundurmanıza gerek kalmadan sınır güvenliği elde edersiniz ve küçük olsalarda onlarla ticaret yapabilirsiniz. Fakat geç dönemlerde vassal yapma yoluyla ülke serbest bırakmayın.

Zor durumda değilseniz "loot" seçeneğini kullanmayın. Bu seçenek sadece şehri elinizde tutmayacaksanız mantıklı olabilir.

Ele geçirdiğiniz şehirleri eğer elinizde tutacaksınız "occupy" seçeneğini seçmelisiniz.

images_4.jpeg
[+] 7 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Güzel rehber.
[+] 1 üye Meinkampf nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#3
Eline sağlık faydalı bir başlangıç rehberi olmuş.
[+] 1 üye Merco nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#4
Oldukca faydali bir rehber. Oyunun baslarinda hep food fazlasi vermeye calisin, zira artan food sehirlerinizi giderek gelistirecek ve sehirlerden aldiginiz para gitgide artacaktir. O yuzden ozelliklle Fertile yerler basta olmak uzere tarla dikmeye bakin. Kale arastirmalari food yedikleri icin gereksiz sadece asker urettiginiz sehirlerinizde kale gelistirmenizi yapmanizi tavsiye ederim.
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#5
Her zaman Occupy seçmek doğru diyemeyiz aslında eğer savaşın sonları yada rakip ülke ile barış yapacaksanız Loot seçmekte uygun olabilir. Bina tamirinden sonra gene kar olarak iyi para kalıyor.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.